politseijalgratas Baronia, 1942.a.
#1

Ratas on valmistatud 1942. aastal Saksamaal Bielefeldis. Tegemist on spetsiaalse politseirattaga, mille juures on kasutatud paljusid sõjaväe-jalgrataste detaile, mille must värv on palju vähem läikivam kui tsiviilratastel. Samas on osa detaile ka kroomitud (vändad, leistang), kuid sõjaaja nappe tingimusi arvestades on kroomikiht üsna õhuke.

Kuna tegu on politseirattaga, siis on raami esiossa, märgi kohale sisse stantsitud vastav tekst "Pol. Dienstrad" (tõlkes: politsei teenistusratas), et neid ei "ärastataks" tsiviilkäibesse. Huvitava eripärana on rattal naisteratta kujuga tööriistakott ning vanemat malli esiporilaud, mis ei ulatu kahvlist ettepoole.

Ratas on peaaegu täisoriginaal, sh originaalvärv, embleemid ja galvaanikakiht. Vahetatud on ainult rehvid ja lohvid. Alates selle aasta algusest on see ratas minu erakogus, kuid senini korrastamata (st sellisena ma ta sain).

Ratta raaminumber on 261167, tagarumm on Torpedo sõjaväeratta värvitud variant, leistang on firmalt Frico, sadul firmalt Vomfeld's Fewald kolmest traadist kokkupunutud vedrudega ja ketikaitse firmalt Everwell. Pedaalid on servades olevate helkuritega (Saksamaal tulid need ca 1940.a. paiku kasutusele). Rattal on hoobadega esipidur.

Eestisse on ratas sattunud arvatavasti Saksa ajal 1942-43, mil neid jagati Omakaitse meestele (Saksa ajal sisuliselt politsei staatuses)[/align] teenistusratasteks ning sakslaste lahkudes jäid rattad kätte. Ehk siis Eesti tingimustes tuleb seda ratast nimetada omakaitserattaks.

Nüüd ka pildid:

[Pilt: baronia_1.jpg]

[Pilt: baronia_2.jpg]

[Pilt: baronia_3.jpg]

[Pilt: baronia_4.jpg]

[Pilt: baronia_5.jpg]

[Pilt: baronia_6.jpg]

[Pilt: baronia_7.jpg]

[Pilt: baronia_8.jpg]

[Pilt: baronia_9.jpg]

[Pilt: baronia_0.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#2

Ratas tundub olevat hilisemalt ülevärvitud. Võib oletada värvijälgede järgi embleemidel, tehtud suhteliselt korralikult küll. Ka riistatasku on tükatimusta värvi saanud.
Riistatasku kuju kohta kordan veel, et tegu ei ole naisteratta kotiga, vaid tüüpiline armee- ja riigiasutuste rataste riistatasku, puudu on ümbet koti käiv nahkrihm, mille kinnituseneet on alles.
Ilus asiSmile
Igaks juhuks lisan veel, et kui ei ole ülevärvitud, siis ei oleToungue, aga uuri seda varianti.
Vasta
#3

[Pilt: pa160003.th.jpg]
Leidsin oma tagasihoidlikust märgikogust politseiteemalise raamimärgi. Suure tõenäosusega pärineb enne 2.Maailmasõda Eestist.
Vasta
#4

Sattus kätte siis niinimetatud politsei jalgratta raam Achilles,raami number 353109,raam küllalki lage,esihark ja leistangid valed,pöördeleevendi puudub.Valmistamis aastat ka muidugi ei tea .                
Vasta
#5

Kui need 2 viimast postitust on tõsised, mitte huumoriga tehtud, siis julgeks pakkuda, et see "Ober Politz" ei oma politseiga mingit seost või kui tõesti omab, siis mis keeles ja mida see "Ober Politz" peaks tähendama ? Rolleyes
Ilmselton tegu ikkagi kohanimega, vb saksa asula Passau lähedal Austria piiri ääres ?
Vasta
#6

(20-10-2010, 19:01 PM)kass Kirjutas:  Kui need 2 viimast postitust on tõsised, mitte huumoriga tehtud, siis julgeks pakkuda, et see "Ober Politz" ei oma politseiga mingit seost või kui tõesti omab, siis mis keeles ja mida see "Ober Politz" peaks tähendama ? Rolleyes
Ilmselton tegu ikkagi kohanimega, vb saksa asula Passau lähedal Austria piiri ääres ?

http://de.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%AD_Police
Vasta
#7

Tsehhidel sildil kirjutatud Horni police,tõlkes tähendab-ülemine riiul.Smile
Tsehhi foorumist naiste achilles.
http://www.veteranforum.cz/index.php?id=...top=120425
Vasta
#8

Ketiratas ja kurblivõlli/väntade suhe on tõesti nagu "austria-ungari" - stiilis, seega võib küll ka tðehhi toodang olla see Ober Politzis valmistatu.
Vasta
#9

Kui ma ei eksi siis mul peaks sellise ratta ketikaitse olema.
Kui kellelgi vaja siis PS

vanad volvod, sekka mõni muu liikur...

Ostan vanu VOLVOSID! 200,700 ja 900 seeria, igas seisukorras 52 93 905
Vasta
#10

(27-10-2010, 18:28 PM)randoA Kirjutas:  Kui ma ei eksi siis mul peaks sellise ratta ketikaitse olema.

Firmalt Everwell?

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne