tundmatu naisterahvaratta jäänused, tõen. 1930ndatest
#1

Hiljuti täienes minu erakogu ühe naisterahvaratta jäänuste võrra (vt 5 pilti). Raamikuju ja eripärad eeldaksid sakslast, kuid millise tehase oma? Tehasesilt on eest läinud.

Eripärane detail on ketiratta muster, mida ei esinenud just eriti tihti, lisaks veel ümaraprofiililised vändad ja väntade trapetsikujuline ist võlli otsa.

Alles on ka tagaporilaud, leistang ja esikahvel. Latt-terasest pakiraam on kindlalt isepaigaldatud. Porilaual on kohati säilinud algsed kaunistused - kitsad valged ja sinised triibud mõlemas servas (vt pilt), raamil on olnud sarnased kaunistused, kuid need on vaid paaris kohas loetavad.

Raaminumber 1980508 asetseb sildikoha all.

Mis asi see võis olla?

Ise kahtlustan vargsi Brennabori tehase toodangut, kuna raaminumbri asukoht ja raudade ðrift on üsna sarnane 1930ndate aastate Bora jalgratastega (Bora oli Brennabori kaubamärk). Aga kas ta oli Bora? Minuteada oli Brennabori toodangul (sh Boral) ketirattamustriks neli ümarat ringi ja ketiratas kinnitus vändale nelja poldiga - endal on vähemalt kolme-nelja sellise ratta jäänused olemas. Samas ei ole ma kindel, et Brennabori tehas ei kasutanud mõnedel mudelitel teist tüüpi ketiratast.

Kui jääda siiski Brennabori tehase variandi juurde, siis raaminumber 1980508 vastaks ilusasti 1938. aastale (vt Tilman Wagenknechti graafik http://www.tilman-wagenknecht.de/nummern/brennabor.pdf)

[Pilt: tu_1.jpg]

[Pilt: tu_2.jpg]

[Pilt: tu_3.jpg]

[Pilt: tu_4.jpg]

[Pilt: tu_5.jpg]

Ja lõpuks siis pilt, millel olen kõrvutanud selle raami numbriosa (vasakul) 1935. aasta Bora raami numbriosaga (paremal). Väike sarnasus tegumoes ja numbriðriftis on ju märgata?

[Pilt: br_nr.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#2

Nii, unise peaga hommikul lugesin ehmatusega, et "tundmatu naisterahva jäänused,...".
Brennabori kasuks räägib tõesti raaminumber ja selle asukoht, ka sildiaukude asetus ja alumiiniumneedid. Võiks aukude vahet mõõta, aga kuna Brennaboril oli lugematu arv igasuguseid erinevaid märke - TEMU, Saar, Aktiv jne jne, BORA ja vb veel mudeleid, siis ega sealt ka selgust ilmselt ei tule. Vanema tüübi sildil näit. 86 mm, uuemate kohta peast ei oska kosta.
Vastu räägiks tõesti ketiratas ja vända kinnitus, 30-ndate lõpus üldiselt Brennaboril ikka kiiluga (varasemalt ka, aga oli ka 4-kant tapiga). Ka ei ole esihargi rattakinnituse lõhed "brennaborlikud", need, mis olen näinud, on nurga all, mitte otse alla. Harkide lõhe kohal seespool sageli (vahelRolleyes) mingid salapärased märgid (mitte nüüd Brennaboridel, aga muidu).
Olemas kas 37 või 38 aasta Brennabori reklaambuklet, seal Saksa siseturu mudelitel triipudeks pakutud hõbedane / sinine. Ka on mul 2 30-ndate lteise poole raami, millel nr. sadula all ja ühel (kiirtega, mille kohta pole kusagilt materjali leidnud, ,,,, ka siin foorumis üleval) kuldsed triibud. Vaatan õhtul seda kataloogi, ketirataste kohapealt, ka Ilmari Brennabore võiks vaadata selle pilguga.
Vasta
#3

Vaadanud kataloogikest, võtan hõbe-sinise triibukombinatsiooni kohta tagasi, õigemini lisan, et seal ka valge-sinine ja kuldne ja valge triibutus mainitud. Ketirattad kõigil klassikaliselt brennaborlikud 4 rõngaga, v.a. mudel "federlicht" , 5 kg tavarattast kergem, selle ketiratas tavaline 5-haruline lumehelves. Nii et siit selgust ei koida.
Peaks vaatama, millised tootjad enne sõda 1,98 miljonini üldse jõudsid aga ikkagi midagi paremat kui Brennabor vist välja ei mõtle, igatahes omapärane ketiratas küll.
Vasta
#4

Minu 1937 A.Brennaboril(naiste)pedaali otsa plekil kaarekujuline kiri ,BRENNABOR,.Märkasin Sinu rattal ka pedaali, oled vaadanud? PS.minul pedaali kummid kahe järgulised.
Vasta
#5

mul samasugune raam olemas, isegi märk oli veel küljes minuteada. ma võin küll eksida, aga uurin õhtul järgi, kas on ikka sarnane. Ketiratas ja esihargi kinnitustoru aste tulid küll väga tuttavad ette.

rockandroll
Vasta
#6

(07-07-2009, 22:06 PM)illi123 Kirjutas:  Minu 1937 A.Brennaboril(naiste)pedaali otsa plekil kaarekujuline kiri ,BRENNABOR,.Märkasin Sinu rattal ka pedaali, oled vaadanud? PS.minul pedaali kummid kahe järgulised.

Pedaali vaatamine ei aita, sest see on (vähemalt korpuse osas, võlli ei tea) 1960ndate aastate toodang. Seepärast ma sellest lähifotot ei teinudki. Pedaaliraamistik/-laagrid kippusid kasutamisel tihti kuluma ja vahetati väga sageli uue vastu.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne