naisterahva jalgratta Hainatio jäänused, 1926.a.
#1

Naisterahvaratas Hainatio on valmistatud Saksamaal, Dresdeni linnast lõunas asunud Hainsbergi jalgrattatehases. Kaasajal on kunagine Hainsbergi asula tuntud Freitali linna lõunaosana, kohati on kasutusel veel ka ajalooline kohanimi Freital-Hainsberg. Raaminumber 240035 viitab tootmisaastale 1926 (kirjavahetus minu ja kohaliku muuseumi vahel).

Rattal on vanemat tüüpi sisemuhvidega raam (välismuhvidega raam hakkas laiemalt levima 1930ndate aastate algusest) ning tollele ajastule tüüpilised kitsad lihtsa profiiliga porilauad. Esikahvel on tõenäoliselt kunagi vahetatud, sest koonuse ja kontramutri vahele on asetatud lai seib, st kahvel on olnud mõeldud pikema laagrite vahe jaoks.

Vändad on ajastule tüüpiliselt ristkülikukujulise profiiliga, ketiratas ajastule tüüpiliselt viisnurkmustriga (levinuim). Leistang on arvatavasti vahetatud, praegune leistang koos kellaga kuulub 1940ndate lõpu või 1950ndate alguse Riga naisterahvaratta komplektsusse. Puudu on ka kangidega esipidurisüsteem, sellele viitab vaid auk esiporilauas.

Plekist stantsitud pakiraam on arvatavasti rattaga ühevanune lisaseade. Tagahelkur (punane värv pleekinud) asub pakiraami küljes (1926 helkur tehasevarustusna tagaporilaual veel kõigil polnud).

Puudu on veel sadul ja rattad. Arvatavasti on tal olnud ümaraprofiililiste rantvelgedega rattad ning Torpedo-vabajooks. Olen sarnased rattad ja sadula selle ratta komplekteerimiseks juba väljagi valinud, kuid hetkel on need külge panemata.

Ratas on saadud ühelt kaasfoorumlaselt kolm aastat tagasi.

Pildid:

[Pilt: hain_01.jpg]

[Pilt: hain_02.jpg]

[Pilt: hain_03.jpg]

[Pilt: hain_04.jpg]

[Pilt: hain_05.jpg]

[Pilt: hain_06.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#2

Kas on ka teada, mis loom see "Hainatio" on või mida see maarahva keeles peaks tähendama ? Kui juba kohalikega kirjavahetust pidasid, siis ehk tead?
Kas tõesti on lenks Riga või SZ rattalt? Tundub jäme lenks olevat, 25 mm, ma küll ei tea ise , milline lenks neil eritivarajastel Rigadel võis olla, aga kahtlust julgen avaldada ikka.
Muidu on heameel tõdeda, et küllaltki ilmetu ratas, oma vanusele vaatamata!Smile
Vasta
#3

(31-10-2009, 13:30 PM)valdo Kirjutas:  Naisterahvaratas Hainatio ...

Raaminumber 240035 viitab tootmisaastale 1926 (kirjavahetus minu ja kohaliku muuseumi vahel).

Vaadates hiljuti foorumisse postitet nimekirja varastet ratastest selgus, et 4 ratast minu rattast tagasi valmistet Haninatio raaminumbriga 240030 on samuti varastet rataste hulgas.

Rudoniga avatasin hetk tagasi samasuguse loo - minu erakogus on olemas 334931, varaste saagiks langes toona 334910.

Minus hakkab järjest enam kasvama veendumus, et enamikke väljast toodud rattaid ja suurte tootjate raame (v.a. mõned suuremad firmad a la Naumann, Dürkopp, Wanderer jms) imporditi Eestisse ajuti ja üksikute pisiseeriatena, mis katsid järjest teatud kitsaid raaminumbrivahemikke.

Kui see on nii, siis oleks vast võimalik sääraste nimekirjade põhjal identifitseerida suur hulk seni nimetuks jäänud sildituid raame, mida meil paljudel kurvade masslademetena vedeleb ilma reaalse lootuseta tuvastamisele. Raaminumber on neil ju reeglina alles!

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne