nupuke ajalehest
#1

Uusi jalgrattaid ei tule müügile:

   

ja sarnast ideoloogiat hr Mikiveri raamatus:

"... juba nüüdki nimetavad paljud meie rahva suurt jalgrataste arvu "ülejõu elamiseks", mis teisigi rattaostjaid võiks teatud mõõdul manitseda kainele ja ainult tarvidusest tingitud kauba ostmisele." ("Rattasõitja käsiraamat", J. Mikiver 1930)

ehk on teada veel nupukesi teateid ajakirjanduses? teie rekvireerimisteemaga tutvunud juba.

on ka olemas raamatukogudes varastatud rataste nimekiri aastast 1937, 33-37 aastal toimetatud varguste kohta. ca 750 ratast. kui on huvi?
Vasta
#2

Huvi on, nupukesi paraku mitte!Smile
Vasta
#3

Siit foorumist pole vist veel läbi käinud...

19.veebruaril 1943, Tallinna ringkonnakohtu prokurör täiendavalt läbi vaadanud Haapsalu jsk.kohtu-uurija eeluurimistoimiku August ja Voldemar T. süüasjas KrS paragrahv 51.545 järgi toimiku juurde võetud asitõendite kohta seisukoha võtmise küsimuses,leidis et 21.märtsil 1942a.August t. juures toimitud läbiotsimisel leitud,asitõendeiks tunnistatud ja toimiku juurde võetud esemeist osa kuulub August T. seletusel tema isikliku vara hulka ja nimelt: üks naisterahva jalgratta sadul,üks meesterahva jalgratta sadul"Lohmann",kolm jalgratta võtmetaskut,kolm üksikut ratast,neli sisekummi,üks väliskumm,kolm jalgratta juhtrauda,kolm ketiratast,neli sopalauda,üks esimene hark,kolm veoketti,kaks signaalkella,üks tagumise ratta võll koos ketirattaga,auto rooliratas,telefoni töölise vöö,binokli task,vihmakuub,üks sinine raudvoodi ots ja raudvoodi nikeldatud osadega,millised esemed tuleb välja anda temale,August T.-le.Osa on tema juurde toodud ,kui venelastest mahajäetud vara ja sellega tuleb talitada kui venelastest mahajäetud varaga,ning osa on tunnistatud asitõendiks Voldemar T. süüasja juurde ja nimelt : üks raudvoodi,üks jalgratta pakiraam, üks jalgratta esimene hark, üks jalgratta vänt pedaaliga, kaks paari kummist kindaid, üks naisterahva jalgratta raam"Dürkopp" ja üks naistejalgratta raam LBC,mis tulevad alal hoida kui asitõendid,mispärast KKS paragrahv 296 põhjal
määras:
käesoleva asja juurde võetud asitõendeist välja anda August T.-le üka naisterahva jalgratta sadul "Lohmann", kolm jalgratta võtme taskut,kolm üksikut ratast,neli sisekummi,üks väliskumm,kolm jalgratta juhtrauda,kolm ketiratast,neli sopalauda,üks esimene hark,kolm veoketti,kaks signaalkella,üks tagumise ratta võll koos ketirattaga,auto rooliratas,telefoni töölise vöö,binokli task,vihmakuub,üks sinine raudvoodi ots ja raudvoodi nikeldatud osadega.Ülejäänud ,vaatlusprotokollis toim. lht. 9-13 tähendatud esemetega talitada kui Vene sõjaväest mahajäänud varaga,väljaarvatud üks raudvoodi,üks jalgratta pakiraam,üks jalgratta esimene hark,üks jalgratta vänt pedaaliga,kaks paari kummist kindaid,üks naisterahva jalgratta raam LBC ja üks naisterahva jalgratta raam "Dürkopp", mis jätta hoiule asitõendina Voldemar T. süüasja juurde.
Käesolevast määrusest saata ärakiri August T.-le.
Prokurör E. Paris
Eesti Omavalitsus
Jaaa! Tõeline rannarahva " soomus "

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=19533
Vasta
#4

Huvitav tekst. Kas sopalaud oli tolleaja släng tänapäeva porlale, või tulenes venekeelsest sõnast, kuna asub sõitja taguotsa läheduses ?
Vasta
#5

siin see nimekiri siis varastatud ratastest 1937. aastast, õiges eksemplaris on nad säetud raaminumbrite kasvamise järjekorras, sorteerisin nad hoopiski rattanimetuste järgi, kuna niipidi tunduvalt põnevam.
loodetavasti töötab see süsteem, et siit wordi faili alla laadida ja kui töötab, siis kel huvi, võib neid rattaid ju enda jaoks sobival viisil edasi-tagasi sorteerida, põnev on ikkagi.

.doc varastatud jalgrataste nimekiri 1937.doc Suurus: 95 KB  Tõmbamised: 1,337
Vasta
#6

Ei viitsi hetkel süveneda, aga üliväga kiiduväärt tegu selle asja ülespanek! Väga hea!!!
Vasta
#7

Sakala nr. 57 (24.mail 1937):

16-aastane tütarlaps - jalgrattavaras

Mõni päev tagasi varastati Mustla alevis seina najale jäetud jalgratas. Ratas, mille väärtust omanik J. Mäeots hindab 50 kroonile, saadi politsei poolt kätte Tarvastu vallas Mõnnaste külas, kuhu selle oma teenistuskoha lähedale metsa oli ära peitnud 16-aastane Anastasia Shiletkin. Viimane on hiljuti sõjaringkonnakohtu otsuse põhjal hukatud röövmõrvari Ivan Shiletkini õde. Tulles Tarvastusse ühte tallu teenima, oli tüdruk käinud Mustlal, kus sooritanud jalgratta varguse. Enese seletusel olnud ta päevasest askeldamisest väsinud ja kuna koju olnud palju maad, siis õhtuvidevikus hüpanud ühele maja seina najale jäetu jalgrattale ja sõitnud koju.
Vasta
#8

Varastati ikka roppu moodi. Ei olnud need inimesed varem ka eriti ausad, tuleb välja! Aga toodud nimekiri ilmselt sisaldas varastatud rattaid aastatest 1933-36 ? Registreerimisnr järgi vaadates ? 1937 aasta nr-ga rattaid silma ei hakanud.

Viimases loos 50 krooni varastatud jalgratta maksumuseks hinnatud , so jämedalt pool tolleaegse uue jalgratta hinnast.
Vasta
#9

Jämedalt jalgratta hind = lehmaga (120kr.) Husgvarna jalgrattas 170kr.
raadio hind = siga.
Vasta
#10

Aga mis kassi eest sai ?
Vasta
#11

(07-11-2009, 16:25 PM)seemu Kirjutas:  siin see nimekiri siis varastatud ratastest 1937. aastast...

Selline nimekiri on kullatükk! See annab läbilõike-ülevaate Eestis 1933-36 liikunud rattamarkidest ja nende raaminumbritest, sest arvata võib, et varastati enam-vähem kõike seda, mida ka kasutati.

Näiteks on sedalaadi nimekirjas see üliabiks silditute rattajäänuste/-raamide identifitseerimiseks, sest saab aimu, millistel markidel mis ajastul mis numbrivahemikud kasutusel olid.

Süvenemata üksikasjadesse, leidsin näiteks, et sama partii meesterahva-Rudoni on varastet, mis minulgi hetkel restaureerimisel. Varastet isendi raaminumber on 334931, minu isendi oma 334910 (21 ratast varem tehtud).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 160 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9. Kuni 21. maini oleme avatud eelneval kokkuleppel
Vasta
#12

varastatud rataste raamatu sissejuhatusest.

andmete järjekord nimekirjas on: raaminumber,firma,kriminaalpolitsei juurdluskokkuvõtu number ja aasta ning lõpuks juurdlust toimetanud kriminaalpolitsei nimetus. St aastaarv näitab juurdluskokkuvõtu numbrit.
.. nimekiri peab olema igal politseiametnikul, kellele ta välja antud,alati kaasas..
.. peab tihti kontrollima rattaid, mis toodud parandamiseks töökodadesse,samuti pakuvad head võimalust kontrollimiseks laadad,peod,kirikupühad,maal asuvad suuremad töökohad, maa kauplused ja muud rahvakogumise paigad..
... lähema selgitamise alla tuleb võtta ka kõik seesugused jalgrattad, mille raaminumber terveni või osalt hävitatud või ilmselt hiljem numbreid juure pressitud, kusjuures esialgne number ühtub nimekirjas seisva ratta numbriga, või mille raaminumber ühtub nimekirjas seisva ratta numbriga, firma aga mitte, kusjuure firma silt on ilmselt vahetatud....

aprill 1937. a.liit, politseiinspektor
Vasta
#13

(10-11-2009, 23:38 PM)kass Kirjutas:  Aga mis kassi eest sai ?
Kassid olid tolajal üli mass levinud, neil olid soodushinnad.
Vasta
#14

olevik nr 23, 6.juuli 1895

Aru mõisas Nõo kihelkonnas on üks wähe pruugitud
jalgratas ära reisimise pärast odawalt müüa.
Vasta
#15

olewik 25. aprill 1895

Haanja vallas on kaheksa meest, kes iseenestele toa-orelid on valmitanud, ja jalgrattaid valmistatakse karjajütsi katsest kuni otsekui wabriku töödeni.
olewik 25.aprill 1895. aasta Nalila:
tulewikupilt. wiie aasta pärast sünnib linna tänawal korraga suur jalgrattaliste kokku woolus ja politsei ruttab jalgrattal sinna.
"mis sääl on?"
"ei midagi. sääl on ainult üks mees, kes jalgrattaga ei sõida, waid jala käib."
Vasta
#16

olewik 2.mail 1895

Soomemaal on firma "Weljekset Friis" omas wabrikus Kalajoel jalgrattaid hakanud walmistama. esiotsa on neid kahesuguseid, "Wäinö" ja "Aino" nimelisi, kaubale saadetud. need on paremate Inglise jalgrataste eeskuju järele tehtud, niisama kerged ja kestvad kui Inglise omad, aga hinna poolest palju halwemad.

samas numbris veel:
Haapsalu jalgrattaliste seltsi põhikiri on kinnitatud.

olewik 9.mail 1895

Et tuttav kirjanik krahw Leo Tolstoi jalgrattaga on sõitma hakanud, siis on üks päälinna jalgrattaliste selts otsustanud, talle ühe "auu" jalgratta annetada.
Vasta
#17

Hea uudis. Wäinö raamisilti põle näind, Ainot olen. Ilus silt valge taustaga.
Vasta
#18

Vanematest põllumajandusajakirjadest mõned reklaamid, mis võiksid huvi pakkuda:

[Pilt: PC130215.jpg]

[Pilt: PC130217.jpg]

[Pilt: PC130219.jpg]
Vasta
#19

Tubli, Speedsta, tänan!
Lõpuks siis selle Regattaga ka selgus, neid rattaid meil ikka liikus, omal on 3 ratta tükke ja teistel ka, aga keegi ei osanud arvata, kus kohast pärit jne.

Võiks ka alati sellistele reklaamidele väljaande kuupäeva ehk aasta lisada, annaks ka veidi infot juurde.
Vasta
#20

(15-12-2009, 20:43 PM)Rudolf Niibo Kirjutas:  ...ja teisi marke, millised on 15-a. ärikogemuste põhjal asjatundlikus väljatöötamises vastavalt meie teeoludele ja ostjaskonna nõuetele välismaa vabrikutest tellitud...

Kas see mitte ei vihja selle venna tegelikule tegevusele: lasi raamid - märgid välismaal teha ja siin pani kokku?
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne