Vanad seinakellad
#1

Tere,
Kindlasti näitavad mõne foorumlase kodudes peale nostalgiliste Elektronika kellade, millest siin foorumis kunagi ka juttu on olnud, aega veel vanad mehaanilised seinakellad. Mis siin küünalt ikka vaka all hoida, näidakem ette!
Minu elutoa seinal kõlgub selline Saksamaal valistatud Junghans. Junghans on küll masslevinud kell (omal ajal suurim tootja), kuid kvaliteedilt siiski üsna hinnatud kraam. Täpne aastaarv pole kindel, kuid on tuvastatud kolmekümnendate esimesse paari aastasse. Kell kuulus minu vanaisa perele, tema nimigi on kahte kohta puitraamile harilikuga kirjutatud.
Antud kella puuduseks on ühe metallvarda puudumine, mistõttu kell lööb vaid ühes toonis. Lihtsalt öeldes - momendil lööb esimesena 3 haamrit korraga vastu kolme metallvarrast ning sekund hiljem lööma hakkav haamer ei löö vastu midagi, sest metallvarrast pole sees.
Samuti ei löö kell teadmata põhjusel täistundide arvu, vaid lööb igal pool -ja täistunnil vaid ühe löögi. Öörahu suhtes on see muidugi hea.
Kella seisukorra võib rahuldavaks hinnata. Kapi hinged on väsinud ning vajavad remonti, sihverplaadil võtmega tekitatud mõned kriimud, löögimehhanismis puuduolevad vardad ning originaalile mittevastav löömisarv ( täistundide arvu ei löö välja). See peaks olema 8-päeva kell ning kui vedru viimase vindini üles keerata, käib ta senini ligikaudu 8 päeva. Vana kella suhtes on aga parem kui vedru lõpuni kunagi ei keera.
Kahjuks pole Nõukogude okupatsiooni üle elanud minu emapoolse vanaema talu seinakell. Kuna Tõnissonide talu oli jõukas, oli seal seina peal rippunud ka väga esinduslik seinakell.

[Pilt: 0638392996234f.jpg]

[Pilt: 0638392797b5e5.jpg]
Vasta
#2

Oli oma perelgi kunagi selline seinakell,veel nii aastaid 20 tagasi. Kuhu ta lõpuks sai,ei teagi aga ära ta väsis ning mingi aeg ta üleval kapis vedeles. Nostalgia...

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...
Vasta
#3

Siin mu vanatädi seinakell. Tiksus ja lõi garaazis oma 10 aastat, kuni väsis...

   

Tervitab Veteran.
Vasta
#4

Saksa seinakell 30-ndatest. Löökide kõla oli meeldiv, kuid ka selle kella mehanism ootab seppa. Asendasin seepärast mehanismi kaasaegsega.

                       

Tervitab Veteran.
Vasta
#5

Täpselt selline nagu Veterani piltidel, ootab minulgi kodus oma aega.
Vahe ainult selles, et minu omal on mehhanismus korras.
Vasta
#6

Tere,
Meli666, väga muljetavaldav kollektsioon. Veterani Gustav Becker samuti kena.
Täna sättisin paika oma Junghansi kapihinge. Tegi teine kappi avades alati valju naksaka ning hing oli parajalt paendunud. Eemaldasin hinge ning pressisin selle sirgeks tagasi. Üks kruvi tuli asendada kaasaegsega, sest hinge küljes oli kruvi ava kulunud hästi veidi suuremaks ning originaal kruvi läks sealt lihtsalt läbi.
Muuhulgas sai kellakappi ka puhtamaks küüritud. Aeg on oma töö teinud ning puit on muutunud veidi rasvaseks, kuid tulemus sai parem kui varem. Lisaks sai pendel lõpuks paika rihitud, mis on minusugusele asjatundmatule üsna pikaajaline töö. Varem kippus kell ööpäeva jooksul minuti võrra ajast ette tõttama. Kunagi lähitulevikus peab kellavärki ka õlitama.

[Pilt: 2z894s9.jpg]
Sirgeks aetud kapihing ning valge varesena mõjuv kaasaegne kruvi selle küljes

[Pilt: ng9fn8.jpg]
Üks üldpilt. Kell seina peal muide nii viltu pole Smile

[Pilt: vik4mg.jpg]
Kellamehhanism kinnitub mõlemalt poolt kapi külge selliste kruvidega.

[Pilt: 2n1ccyd.jpg]
Metallvardad, mille vastu viltpeadega haamrid löövad

[Pilt: mj1cp2.jpg]
Pendel

[Pilt: 6j3ndv.jpg]
Kellavedru üleskeeramine käib nagu kümnetel muudelgi samast ajastust kelladel sellise võtmega. Võtme juures olevat punase pliiatsiga kirjutatut ei ole suutnud kulumise tõttu veel kokku viia, kuid huvitav oleks teada, mis seal kirjas on
Vasta
#7

Mul ka koduseina kaunistamas vanaisa kell.
Tootjaks FMS Matuhe
Kell on päevinäinud ning vajaks meistrimehe kätt.
Tiksumine on ok aga ta ei tunne kella.
On suuteline kell 1 lööma ühekorra, seejärel pool kaks ühekorra aga kell keks võib ta vabalt neli korda lüüa. Sellepärast ei olegi viimasel ajal enam löömise osa üles keeranud.

sai vist kõik öeldud
Vasta
#8

Vaatan,et siin päris palju seinakella huvilisi.Loen ennast ka teie hulka,pilte ühestki isendist pakkuda pole,aga neid kellasid ikka jagub.Osad on originaalkonditsioonis ja osadele olen isee uued kapid teinud ajades ikka seda originaalsuse joont,on ka selliseid,mis on piltide järgi tehtud.Minu jaoks kõige huvitavam isend on puitmehhanismiga(hammasrattad ikka metallist,aga muu on puidust),mis on kahjuks nii kulunud,et ei toimi enam.Samas kui kellelgi on vaja selliseid vanu kellasid remontida,siis aitan meeleldi.
Vasta
#9

Heitsin pilgu ka tolle uuema , vist talupojakelladeks kutsuti taolisi,tagaküljele. Seal siis äri tempel, kust ajanäitaja ostetud. Too kell peaks olema pärit 30-ndatest. Käis ühe " tõmbamisega" ööpäeva.    
Plastmassreplika 90-ndatest.    


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Tervitab Veteran.
Vasta
#10

Vanavanema juures lööb aega selline Mauthe. Vanust pidi olema 75 aastat. Korra-kaks on seisma ka jäänud, sest pendel jäi lihtsalt ei võnkunud. Muidu igati töökorras ja korra nädalas käin üles keeramas.

PS, pole kellegil enam ehtsat Majaki käokella näinud, kui kellegil peaks olema, siis paluks letti panna.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#11

See pole küll auto-moto teema! Kardan, et kui me siin veel pikalt jutustame, paneb dad teema kinni. Kui nii peaks juhtuma, võiks kolida selle teemaga www.vanatehnika.ee lehele, kellad ju ka vanatehnika!

Minul tekkis huvi vanade seinakellade vastu umbes 25 aastat tagasi. Siis sain omale Tallinna vanalinna korteri ja tekkis soov, et seinal võiks olla selline kell, mis lööb ka (omasid ei löö!). Üks tuttav tuligi ühel päeval tööle sellise kellaga: http://www.vanatehnika.ee/modules.php?name=gallery2&g2_itemId=31015
See polnud küll päris see, mida mõtlesin, aga ostsin kella siiski ära. Kell lõi täistunde ja kui mälu ei peta, ka pooltunde. Päris korralikult ta ei käinud ja seisma ta minul jäi. On seinakaunistuseks. Firma ja vanuse kohta pole aimugi.

Mingi aja pärast tuli teine tuttav jutuga, et kui tahad ilusat seinakella, mine ruttu Viru tänava komisjonipoodi (olid sellised poed, kuhu sai igasugust kasutatud kraami müügiks viia). Läksin, ja seinal oli selline kell: http://www.vanatehnika.ee/modules.php?name=gallery2&g2_itemId=31018
Kell meeldis ja võtsin ära. Mäletan, et jätsin sinna vist umbes kuupalga. Kell käib, kuid ühtlaselt ainult siis, kui on pisut viltu. Lööb ka ja päris ilusa heliga!
Sihverplaadist ka pilt: http://www.vanatehnika.ee/modules.php?name=gallery2&g2_itemId=31021
Vanust ei oska määrata, firmat ka mitte. Gongi juures on kiri: Dom Gong, aga see pole ilmselt firma nimi. Tõenäoliselt on mehhanismil mingi nimi, aga praegu ei mäleta.
Kell oleks vaja korralikult käima panna, aga ise pole tahtnud asjaga tegeleda, kuna pole selle töö sepp. Nii tuttavat kellasseppa, kellele usaldaks, ka tutvusringkonnas pole, aga peaks otsima...

Nii oligi, et seinal on kaks kella, aga kumbki korralikult ei tööta! Mingil ajal käisime naisega mööda linna ja otsisime iseendale mingi tähtpäeva tähistamiseks kingitust. Ise-endale tehtud kingitus on ikka see kõige parem! Ühes kellapoes nägime ilusat kaminakella: http://www.vanatehnika.ee/modules.php?name=gallery2&g2_itemId=31024
See polnud nüüd küll vana seinakell, aga selle eest töötab hästi! Uurisime veel eelnevalt, et kas öösel ka lööb? Müüja siis rahustas, et saab panna nii, et öösel ei löö.... aga see oli lihtsalt ostja peibutuseks. Kellamäng on vägev! Viie gongiga ja kuna öösel mängis ka nii, et magada ei saanud, tuli löömine seisma panna. Seisab siiamaani, aga aega näitab truult. Peaks olema Saksa kell, Hermle.

Terv. Märt Aarne
www.vanatehnika.ee
Vasta
#12

Tere,
Kõigepealt tänan, et paljud on siia vahepeal oma kellavärkidest postitanud.
Täna sai oma elutoa ajanäitaja ehk varem kirjeldatud Junghansi löögimehhanismi üle pead murtud. Mina, kes ma küll kelladest suurt midagi ei tea, seal küll midagi katki/ülemäära kulunud olevat ei tuvastanud ning kõik tundus justkui omal kohal olevat. Ometi kell ei löönud täistunde. Lõpuks kella taas kokku pannes sai küll kella täistunde lööma, kuid täpselt ei teagi, mis ma selleks ära tegin Rolleyes .
Kahte tooni proovisn kella samuti lööma panna, kuid kuna selleks oli vaba vaid üksainus, kõige lühem metall(heli)varras, siis tekitas see enne põhilööki vaid terava ja veidi häiriva heli, mistõttu sai sellest loobutud ning jäetud kell ühte tooni lööma. Kui ehk kunagi komistan ärakaotatud pikema helivarda otsa, siis on teine lugu.
Kuna nüüd lööb kell ka täistunde välja, sai veidi muudetud haamrite asukohta metallvarraste suhtes, et löögid oleksiv veidi pehmemad ja vaiksemad. Mina ei tea, kas nii on õige ja lubatud teha, aga minu jaoks sai tulemus parem.

[Pilt: 11avcxg.jpg]
Üks pilt mehhanismist ka, mis sai tehtud juhuks kui midagi laiali pudenema peaks
Vasta
#13

Poodides saadaval ka selliseid replikaid.        

Tervitab Veteran.
Vasta
#14

Kas keegi teab seinakellade "Le roi a Paris" tootja kohta midagi? Eestiski on need üsna levinud, samas sihverplaadid, kastid sageli erinevad. Kas tegemist on ühe XX sajandi esimestel kümnenditel tegutsenud suurtootjaga või on sama nime kasutanud mitmed Saksa tootjad? Ja kuidas sajandi alguses müüki lasti, kas osteti nt Saksamaalt mehhanism ja meisterdati kohapeal kast-korpus ümber (jalgrattatööstust vaadates oleks väga loogiline)?

Ühtlasi kasutan juhust, et soovitada Tallinnas Postimaja teisel korrusel tegutsevat kellasseppa, kes samanimelise 50 aastat kapi otsas seisnud kella korralikult ja täpselt tööle pani.
Vasta
#15

Hr. Märt Aarne jutustatuga tuli kohe silme ette kirjanduslik tegelane Arve Jomm Smile Kes lugenud, see teab. Samas tekib kohe küsimus, et kas paarkümmend aastat tagasi, kui mehhaanilised kellad olid masslevinud, oli ka mingi institutsioon, mis tegeles kellaseppade väljaõppega või on see puhas tsunfti värk?
Ma ei taha oma huvialade ringi laiendamisele enam mõeldagi, kuid tõenäoliselt hakkan selle teema arenedes vanemaid kellasid vähe teise pilguga vaatama.
Vasta
#16

Pole küll seinakell, ammugi mitte vana, üks replika postimüügifirmalt.    

Tervitab Veteran.
Vasta
#17

bom Kirjutas:Ühtlasi kasutan juhust, et soovitada Tallinnas Postimaja teisel korrusel tegutsevat kellasseppa, kes samanimelise 50 aastat kapi otsas seisnud kella korralikult ja täpselt tööle pani.

Kellassepp, kes aastaid Postimaja teisel korrusel tegutses, kolis umbes aasta tagasi ära sealt. Tema uus pesa on nüüd Eks kaubamajas, Mustamäe tee 12.
Usun, et just teda selles postituses silmas peeti. Ali Naur on tõesti kuldsete kätega mees.
Vasta
#18

http://e-majandus.ee/Firma/K.+%26+A.+Wan...ell+Majak/
Regardman küsis ennist Majaki käokellade kohta.
Vasta
#19

Selline vanakooli "majak" käokell on ka mul kodus seismas.
Vist oli minig hammas kulunud ja lõõts mis häält teeb.
Olen paari kellassepaga rääkinud, see lõõts on tehtud
mingist imenahast ja tänapäeval enam saada pole.
Sellepärast paljud need käod ei kuku ka.

H

sai vist kõik öeldud
Vasta
#20

    Mul kah üks kena vana seinakell meistrimehe kätt kodus ootamas. Ilma suuremate remontideta on ta korralikult aega näidanud juba aastakümneid. Igatahes minu ~90 aastane vanatädi mäletab seda juba oma lapsepõlvest.
Aga eelmisel kevadel väsis soliidses eas aparaat ära. Sai küll Kellasepa juurde viidud, aga tulemus polnud enam see - löögi kõla polnud ollagi ja paari kuu pärast jäi ta uuesti seisma.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne