K: (I:) plekist seibid, siseläbimõõt 16-17 mm
#1

Seoses mõningate detailide replikate valmistamisega 1920-30ndate aastate jalgrataste restaureerimisel oleks mul kiiresti vaja 1 kuni 2 mm paksuseid terasplekist seibe, mille siseläbimõõt oleks 16-17 mm. Mina ei suuda kodustes tingimustes nii suurt auku õhukese pleki sisse puhtaservalisena teha.

Seibi välisläbimõõt peab olema vähemalt 27 mm. Kui see on suurem, pole hullu, seda suudan väiksemaks teha. Pole ka hullu, kui saan suurema plekitüki, mille sees on juba olemas auk/augud 16-17 mm läbimõõduga - suudan sealt need seibid tekitada.

Nii et lp. kaasfoorumlased - äkki teil vedeleb vanarauahunnikus plekirisu, millel on pooljuhuslikult sees 16-17 mm läbimõõduga auke?

Seibe oleks vaja vähemalt 4, kui saab 6 või 8 (või ka enam), on veel parem.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#2

Tavalise puuriga on tõesti pleki sisse sellist auku kehv saada aga kui on soov/võimalus väike investeering teha siis soovitaks osta bimetall augusae. Tallinnas neid näiteks Tööriistamarketis ja Stokkeris Tuleb osta augusae/puuri sabaosa koos tsentripuuriga ja siis eraldi sobivad mõõdus avasaag. Pmst samasugune asi nagu kipsi sisse auke tehakse.
Üks saba sobib vist kõigile saagidele seega hilisemate tööde puhul ostad vaid vajalikus mõõdus sae.
Esialgene investeering saba+saag umbes suurusjärgus 200-300 kr.

üks näide saest siin
http://www.stokker.ee/products/product/5...5mm_KARAT/

1950 M-400; 1962 K-175A; 1984 Accord, 1973 Mopar power, Swedish daily-driver Wagon
Vasta
#3

Baltic Bolt'ist tasuks ka uurida, reguleerseibide nimetuse alt võib sarnaseid mõõte leida.
Vasta
#4

tavalist seibi õhemaks lihvida on vist jube peavalu? muidu vaatan, et 16 auguga seib on 3mm paks ja väljast 30.
äkki saaks treipingis selle 27mm sobivasse paksusesse meelitada?
a ilmselt mu teooria on igati vildakas.

edit: konsulteerisin targematega. reguleerseibe saab tõesti bb-st ja würthist, aga need pigem suurusjärgu võrra õhemad kui tarvis.
aga tavaseibi sobivaks treimine pidi lihtne olema.
Vasta
#5

Korraliku augu saab pleki sisse koonus puuriga,seda kasutatakse antennide paigaldusel.sellel makimaalne mõõt vist 24 mm. Vaata Biltema.fi toote kood 19-284 19,99eur nimi kartiopora.Kasutan juba aastaid väga asjalik töövahend.
Vasta
#6

Pane 2mm plekitüki peale 10-20 mm vineer/laud ja alla 5-20 mm vineer/laud: pealmine vineer/laud ei lase puuril nii palju "väriseda ja loperdada", ning puuritav auk pole nii hullusti ellipsis, vaid on palju rohkem ringi moodi - alumine vineer/laud vähendab "viimase hetke rebimist ja jõnksu", kui puur on plekist läbi saanud - samuti võiks paari millimeetrise augu "ette" puurida, kuna siis on suuremal puuril eelistatud sirge tee olemas - odaval 999 eek Hiina puurpingil annab selline metoodika palju parema tulemuse - kallitel lõtku ja läbipainde vabadel lääne pinkidel ta nii suurt efekti ei anna.

Reaalselt näeks see nii välja, et võtad 10 x 10 cm suuruse plekitüki (2mm paks), ja asetad tema peale ja alla 10 x 10 cm suurused vineeritükid (10-20 mm paks) - nurkade lähedale puurid paari millimeetrised augud ja paned kruvide-poltidega kinni, mille tulemusena saadakse monoliitne kihiline detail (vineer-plekk-vineer) - seejärel paned ta puurpingi all oleva kruustangi külge ja puurid 3 x 3 = 9 auku ära - seejärel eemaldad vineerid, ning lõikad ketaslõikuri/tikksaega plekist 27+ mm seibid välja, mille välisläbimõõdu saad hiljem käia/treipingi peal õigeks.


Veel üks võimalus: võtad 2mm sügavuse ja 17 mm läbimõõduga augu ja katad ta väljastpoolt plekiga Smile
Vasta
#7

Valdo, nõuka-ajast tulnud mehena on sul kindlasti piisavalt selle aja tööriistu. Otsi sobiv metallipuur ja modifitseeri seda pisut, nimelt terita nii nagu puidupuurid on teritatud, keskne teravik kindlasti 1,5-2mm pikem servadesse jäävatest lõikuritest. Pleki sisse puuri peene puuriga (kuni 3mm) avad ette ja seejärel modifitseeritud puuriga, AINULT TAGURPIDI käiguga, sellisel juhul ei haaku servades olevad lõikurid materjali läbimisel pleki külge kinni. Võid puurida kahelt poolt, saad parema tulemuse. Ära usalda odavaid hiinakaid, ega müügil olevaid puidupuure.
Ehk tuli mõistetav jutt.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#8

mina olen selliseid seibe teinud augu-rauaga,(üks parimaid mis oli samakalist auguraud läks katki,vist oli haamer liig-suur),kõigepealt lõin pleki sisse siseaugu,seejärel välimise,plekk peab olema asetatud veidi pehmema koostisega metall alusele,mina kasutasin punase vase tahvlit,tina liig pehme.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne