Ehitan sukeldumislampi
#1

Tegelen väikestviisi sukeldumisega, tagasihoidlikult OWD tasemel, ja vajaks hädasti sukeldumislampi. Aga need paganad on hirmus kallid. Päris korralikud hakkavad 7-8 kiloeegust. Tegin 187 ledist kiirgurplaadi õueproþektori jaoks ja võrreldes sõbra 20 kiloeeguse sukeldumislambiga annab see üsna võrreldavat valgust. Sealt tekkis ka mõte teha ise ledidel sukeldumislamp. Akudeks on kasutada 800mAh NiCd AA pulgad. Tean et need on suht väikesed sellise projekti jaoks, aga mul on neid palju käes ja lamp peabki raske olema, et liiga positiivse ujuvusega ei tuleks. Muidu peab tinaklotsi külge panema.
Korpuseks mõtlesin panna 100mm peldikutoru muhvi, kus ühes otsas on tavaline "pime" ja teises keeratava kaanega n.n. puhastusluuk. Kui kellelgi on hea idee, kust saaks parema, aga mõistliku hinnaga korpuse, andku teada!
Kiirgurplaat on poolenisti valmis, esimesed sadakond ledi peal. Tegelikult küll 98, sest 2 tükki õnnestus ära kaotada. Veel 200 on Hong-Kongist teel. Arvan et umbes 300 ringis neid peale lähebki.        
Ledid on 40 000 mcd ehk siis hetkel kõige eredamad tavalises 5mm korpuses saada olevad. Õueproþektori projektis olid 20 000 mcd ledid. Professionaalsetes sukeldumislampides kasutatakse võimsaid led-e, mis vajavad jahutust. Kuival ei tohi neid põletada kauem kui mõne hetke, põlevad läbi. Minu lamp saab sellest puudusest vaba olema.
Nii plaat kui aku on kavas eraldi eposse valada. Seega muutub ka korpuse veepidavus vähetähtsaks. Lülitamine tuleb magnetite ja herkonitega nagu veealustel asjadel ikka. Püüdlen selle poole, et ka korpuses sees ühtegi paljast metallosa ega ühendust ei oleks. Muidu algab merevee korpusse tungides kuri elektrolüüs. Olen ka mõelnud kogu kupatuse julmalt epsi täis valada, aga siis ei saaks akut vahetada ega midagi parandada. Kui midagi juhtub, tuleb kõik ära visata ja otsast alustada. Parem valan eraldi moodulid, mida saab vahetada. Ledidega ei tohiks midagi juhtuda, kui voolu liiga suureks ei lase. Põhiline peesseminev asi saab olema aku ja see peab olema võimalikult kergesti vahetatav.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#2

hea plaan, kuid kas töökindluse mõttes poleks parem kasutada igale ledile oma takistit? Või veel pole neid lihtsalt ühendatud? 9 ampri jaoks juhe peenikeseks ei jää?
Vasta
#3

(23-08-2010, 12:08 PM)taavi Kirjutas:  hea plaan, kuid kas töökindluse mõttes poleks parem kasutada igale ledile oma takistit? Või veel pole neid lihtsalt ühendatud? 9 ampri jaoks juhe peenikeseks ei jää?
Need ledid kannatavad otse kuni 3,8V. 3 akupulka jadasse annab 3,6V. Tean et ledidel on olulisem vool, mitte pinge, aga olen katseliselt leidnud, et ka see jääb õige pinge puhul normi piiresse - 20 mA või natuke rohkem. Selliseid kolmeseid AA jadasid mahub 100mm torusse lahedalt kõrvuti 11tk. Aku seega 11 x 0,8Ah = 8,8Ah. Kui leian, et jääb põlemisaega väheks, joodan veel ühe sellise akupaki lisaks kokku. Torus on ruumi küll.
300 x 20mA = 6A, mitte 9A. Juhe ei jää peenikeseks, kuna kavas on ledisid toita kolme eraldi grupina, iga 100 ledi kohta oma juhe. 2A peab ta nüüd vastu küll! Smile
See lambi osade eraldi toitmine võimaldab esiteks lülitada lampi tööle osalise võimsusega, kui pole täismatsu vaja, ja hoiab seega akut. (Vabrikulampidel on nii) Teiseks oleks siis ühes korpuses justkui 3 eraldi lampi, mis lisab turvalisust. Põhimõtteliselt võiks ka igale grupile eraldi aku teha, asi läheks eriti turvaliseks, aga siis peaks akusid ka eraldi laadima, kuna tühjenemisaste võib olla erinev. Ei ole mõtet asja liiga keeruliseks ajada. Kui põhilamp ikka päris üles ütleb, on alati kaasas varulamp, millega näidikuid vaadata. Näidikud on fosforpõhjaga, mis helendavad ise ka, kui oled enne sukeldumist viitsinud päikese käes hoida või vähemalt lambiga ergutanud.
Loomulikult teen enne epsi valamist täiskatsetused. Vaatan, kui kaua aku ühe laadimisega vastu peab, ega ledid pika peale üle ei kuumene jne.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#4

siis on asi selge, mõtlesin, et aku pannakse kõik kokku jadasse Smile

9 amprit sain 30mA-ga arvutades, olen eredatele 5mm ledidele ikka võimaluse korral 30mA voolu andnud - põleb eredamalt. aga eks see oleneb jah tootjast ja datasheedis täpselt kirjas, palju voolu anda tohib. Aga mismoodi sa herkoneid lülitad, korpusest väljas asub magnet, mida pead jälgima, et ära ei kao?? või on mingeid kavalamaid vigureid olemas?
Vasta
#5

Siinkohal ei viitsi jalgratast leiutada. Teen sama süsteemiga mis vabrikus tehtud varulambil - pööratav plastrõngas korpuse ümber, kus magnet sees. Selleks rõngaks loodan kohandada plastist toruklambri.
Olen ledidele ka 40 mA sisse kihutanud, aga ega nad selliselt kurjaks aetuna kaua vastu pea. Lähevad kuumaks ja põlevad läbi. Mul on ikka vaja, et lamp vajaduse korral tund aega jutti põleks. Pigem panen rohkem ledisid ja katsun neid mitte üle küpsetada.
Eks ma katseta kui kõik ledid kohal ja plaadile joodetud. Annan siis teada.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#6

Kas oleks võimalik selle lambi (ja õueprose) kulusid ja kasutatud komponente ka lahti kirjutada? Suuremate valmiskujul müüdavate led-õueprosede hinnad panevad pehmelt öeldes kukalt kratsima. Kas nii saaks koguhinna mõistliku hoida?
Vasta
#7

(26-08-2010, 16:37 PM)bom Kirjutas:  Kas oleks võimalik selle lambi (ja õueprose) kulusid ja kasutatud komponente ka lahti kirjutada? Suuremate valmiskujul müüdavate led-õueprosede hinnad panevad pehmelt öeldes kukalt kratsima. Kas nii saaks koguhinna mõistliku hoida?
Selle lambi mõned osad olid eelnevalt olemas, ntx akud, herkonid ja makettplaat. Eredad valged 5mm ledid maksavad Elfas vist 20 eeku tk, vähemalt mina kunagi lolli peaga tellisin selle hinna eest. Mujal on odavamad, ntx Oomipoes. Mina müün samasuguseid (väikese koguses) 5 eeku tk ja 40 000mcd eredusega 8 eeku tk. Mis hinnaga ise Hiinast ostan, ei saa öelda, ärisaladus! Wink Eks igaüks võib ise korrutada, õueprosele peaks ikka 150-200tk panema. Poes müüdavatel on lede väga vähe, 24 või 48 tk ja valgus nõrk. No nii palju näeb, et ennast pimedas kuhugi vastu ära ei löö. Alla saja ledi on valgus nagu kuupaiste, ei tasu osta.
Nii et kokkuvõtteks ei tule ise õueproset ehitada odavam, kui korralik asi teha, aga valgus on palju kurjem. Kui panna sama vähe ledisid nagu poe omadel, siis natuke odavam ehk tuleb, aga tulemus on sama nadi. Nii et kahe otsaga asi. Hiinlased teevad ka juba ühe võimsa power lediga õueproset, aga see on ka üsna kallis. Selle raha eest saab osta terve kimbu tavalisi halogeenprosesid ja hulga elektrit peale selle.
Mina ehitan neid asju rohkem entusiasmist kui majanduslikel kaalutlustel. Põnev ju?!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#8

http://cgi.ebay.com/5-PCS-10mm-40-1W-Wat...ltDomain_0

järgmiseks projektiks võta sellised, 10x valgemad, aga samas 2x suuremad ainult Toungue voolukulu per kandela on sama.


aga tõsi tsa on, et ledi hind eri kohtades väga varieeruv. e-bayst saab 100 kaupa ostes umbes kroon tüki eest kätte, eredamad juba 2-3 krooni tüki eest. kohalikud vahendajad kõsivad rohkem ainult sellepärast, et käive on väiksem, aga palka tahetakse samapalju saada.
Vasta
#9

Mõtlesin ka selle variandi peale, aga jäin äraproovitud 5mm juurde. Peab mõned 10mm tellima ja vaatama kui eredad nad ikka on. Muidu kipub nii olema, et kirjutatakse kõva number müüdavale vidinale juurde, aga reaalselt valgust kordades vähem. Neid ei mahu ka nii tihedalt üksteise kõrvale ja kui eredam valgus seda ei suuda kompenseerida, siis saab lamp lahjem.
Arvan et kui juba suurte ledidega mängima minna, siis võtta vähemalt mingid 10-vatised. Puuduseks on vajadus jahutusega mässama hakata ja seega ka väiksem kasutegur. Suur osa akude särtsu läheb kalade soojendamiseks. Siis tuleb veel reflektorid muretseda või teha jne.
Kunagi tahaks 100W lediga proovida proþektorit teha. See peaks olema valge kui kurat!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#10

Vot sellel mehel on olnud viitsimist lampi teha! Cool http://www.youtube.com/watch?v=NkkU0UO3s...re=related

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#11

Nonii, lõpuks ometi saabusid 11-ndal augustil tellitud ledid! Kurat küll, pool maad toodi vist eeslitega ja teise poole tuli pakk ise jalgsi! Kohe kui mahti saan, laon plaadile ja teen proovi.
Õueprose on ka nüüd valmis, see 180-lediline.     Pildil katsetus pimedas.     No särab ju küll!Cool
Teoreetiliselt peaks sukeldumislamp tulema pea poole kurjem...

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#12

Nonii, vahepeal on palju mett verre voolanud või vastupidi... Ledid said juba ammu plaadile, aga edasi pole olnud mahti teha. Epo on ka olemas. Valisin katsetuseks sügisese kottpimeda, uduse, vihmase ja tormise koerailmaga õhtu. Mõned pildid...                        
Esimene õuepilt on tehtud ööreþiimiga ilma lisavalguseta. Tõeline kott! Teine on tehtud samas suunas lambivalgusel, kolmas veits teise suunda ja lamp keeratud rohkem üles, et proovida kaugemale valgustamist. Nähtav majasein kuulub naabritele ja on umbes 60m kaugusel. Tegelikkuses valgus nii sinine ei ole, ainult veidi sinakasvalge. Ei viitsinud fotokal valgusreþiimi timmida. Nii ongi õudsem! Cool

Kestvuskatseks on vaja aku korralikult ära laadida. Pildid said tehtud pooltühja akuga. Igatahes ei läinud LED kärg pikemal põletamisel kuumaks, ainult leigeks. Nii et jahutusprobleeme ei ole, nagu ma ka lootsin. Ledide arv oli 288, kui ma lugemisega ei eksinud.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#13

Vahepeal on veelgi rohkem mett verre voolanud, aga lamp ka enamvähem valmis. Epsiga mässamisest pilte pole, sest ei tahtnud ligaste kätega fotokat käppida. Aga muidu näeb välja selline:                        
Klaasi alla sobis tihendiks mingi Belarussi hüdrosilindri tihend. Vähemalt nii mulle poes öeldi. Peab üllatavalt hästi vett. Kui ka ei peaks, siis ledidega trükkplaat on eposse klotsiks valatud ja klots omakorda valatud korpusse, mis teeb asja nii hermeetiliseks kui veel saab. Esiklaas on vajalik rohkem kaitseks vigastuste ja määrdumise vastu. Veepidavus on boonuseks, põhimõttel topelt ei kärise. Poldid-mutrid on roostevabad. Tagantvaates akumoodulil nähtavad läikivad "konnud" on laadimisotsad, mis käivad läbi dioodsilla. Oleks piisanud ka ühest dioodist, aga noh, oli selline õhuke ja lapik sild käepärast. Sai see ka sisse valatud. Vaja on dioodi selles kohas seetõttu, et vältida vee sissesattumisel elektrolüüsi klemmidel. Ühesõnaga - elekter läheb sealt sisse, aga mitte välja. Oli ka abiks, sest proovisukeldumisel umbes 6m sügavusel oli tagakaane vahelt veitsa vett sisse immitsenud. Ei pea ikka see puhastusluugi originaaltihend.
Puudu on veel käepide, mis hakkab kinnituma kinnitusklambrite külge. Kõige eesmine klamber on pööratav ja kannab magnetit. Sellega käib lülitamine.
Veealuse valgustuse efektiivsuse kohta ei oska hetkel midagi öelda, kuna selles kohas oli see päev õnnetuseks 0 nähtavus. Juba 3 m peal hakkasid maski taga mudaviirud jooksma ja nähtavus kadus. Lamp oli peos nagu Star Wars-i valgusmõõk, pikk hele pulk käes, aga essugi ei valgusta.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#14

konstrui on vägev aga hiina 5mm ledide peale pole mõtet teha-need põlevad nagunii natukese aja pärast läbi

soovitan kasutada cree või SSC võimsaid lede ,akuks korralikku liitiumakut

põleb palju kauem ühe laadimisega ja valgus hopis teine kui hiina põlveotsas valmistatud ledis

hiina ledi valgus on ka selline suht sinine ,vahel lausa lillakas

Vasta
#15

Praak-ledi tuleb väga harva ette. Enamasti on läbipõlemise põhjuseks liiga suur vool või toites esinevad "piigid", ehk siis puhas laiskus toite ehitamisel. 5mm ledi suunakarakteristik oli antud projekti jaoks väga sobiv, polnud vaja reflektorit ega läätse. Boonuseks jahutusvajaduse puudumine. Valisin külma valgusega ledid meelega. Oleks võinud ju ka "soojad" tellida, aga vee all töötab sinine valgus paremini. Hõõglambi valgus on õhus helekollane, vee all muutub punaseks nagu loojuv päike ja valgustab viletsasti. Ka professionaalsed sukeldumislambid tehakse külma valgusega.
Korralik liitiumaku oleks kindlasti parem, aga maksab ka üksjagu raha. Antud projektis kasutatud NiCd akud sain aitäh eest. Samuti annavad nad lambile vajalikku kaalu. Kergele liitiumakule oleks tulnud raskuseks lisada hulga tina, et ujuvust neutraali saada. Ka olemasolevate akudega on ujuvus pisut liiga positiivne, lamp lipendab ujudes kusagil õla kohal, kust seda on kehva üles leida.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#16

selge siis ,kuidas see jahutuse-reflektori-läätse teema on lahendatud kallis tehaselambis?

sinu oma esiots jah hea kompaktne muidugi, teine asi on et kui hea on epo liimi veekindlus,kui mingi väikene vahe liimil jäänud siis tõmbab kohe merevett täis,hakkab elektrolüüs ning ledide väljaviigud korrodeeruvad

kunagi meil linnavalitsus ostis kalli led valgusti , oli hulganisti lede sees ,põles see ilmaime no lausa poolteist aastat , peale seda heledus vähenes tunduvalt ja lõpuks hõõgus nagu seasilm ,peale selle visati minema (oli maksnud 5000 eeku tol ajal ) ,üks tüüp erastas ära aga testimisel selgus et kõik ledid on väga tuhmiks muutunud (ei tea muidugi ,äkki olid liig suure vooluga käima pandud )
Vasta
#17

Kallil tehaselambil on kärgreflektor, iga ledi ees lääts ning jahutus toimib läbi alumiiniumkorpuse. Kuival tohib proovida vaid korraks, muidu põleb läbi, vees on kaladel hea soe kõrval ujuda. Wink
See ledide tuhmiksminek on päris huvitav teema. Päris huvitav oleks seokest lampi testida. Olen täheldanud mitu aastat õues olnud turvakaamerate ledide värvuse muutust, st. mitte spekter ei ole muutunud vaid ledide korpus on läbipaistvast kollakaks muutunud. Äkki võib see põhjuseks olla? Et siis sandist plastikust ledi korpus läheb päikese käes nii tuhmiks, et kristalli sära enam läbi ei paista? Lapsele ülepeakaela tehtud öölamp põleb ööd läbi ja olen täheldanud ülekoormusest tingitud ledide kollakakstõmbumist.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#18

väljas mõjub ilmselt UV ja kosmiline kiirgus mis igasuguseid kummimaterjale ja plaste murendab ning praguliseks teeb ,too ilmselt pleegitab seal ledid ära

vees ilmselt sellist kiirgust suht vähe

Vasta
#19

(29-09-2010, 22:36 PM)Basilio Kirjutas:  Nonii, lõpuks ometi saabusid 11-ndal augustil tellitud ledid! Kurat küll, pool maad toodi vist eeslitega ja teise poole tuli pakk ise jalgsi! Kohe kui mahti saan, laon plaadile ja teen proovi.
Õueprose on ka nüüd valmis, see 180-lediline. Pildil katsetus pimedas. No särab ju küll!Cool
Teoreetiliselt peaks sukeldumislamp tulema pea poole kurjem...
Õueprose sai kevadel maha võetud, kuna polnud enam tarvis. Üks hull naaber, kelle pärast see sinna sai pandud ja PIR-idega ühendatud, kolis parematele jahimaadele. Rolleyes
Tulemused: Käis 2 talve ära küll. Osad ledid ei pidanud siiski valule vastu ja paistavad olevat läbi kõrbenud. Ega nad ühesugused olnud ka, tellisin mitmest erinevast kohast ja jupikaupa. Oleks pidanud lisaks stabilkadele ka koormustakistid vahele panema. Enamus lede jäid siiski hinge ja töötavad siiani. Oli igatahes huvitav katsetada.
Tänasel päeval ei ole enam mõtet töötunde raisata, et endale 5mm ledidega prožektorit ehitada. Hiinast saab juba ammu ühe võimsa lediga mudeleid tellida.
Hetkel on tellitud mõned väikesed led paneelid, mida tahan samuti proovida tavalise halogeenprožektori sisse toppida. Peaksid andma rohkem hajutatud valguse kui need ümara otsaga 5mm ledid ja töötavad 12V-ga.
Eks ma annan teada kui katsetamiseks läheb.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne