Cyklon (Sv. Cykelfabriken Monark, Varberg)
#21

Vändad kohe kindlasti mitte - Desna ei ole fauber tüüpi keskjooksuga. Suure tõenäosusega räägid Sa pedaalidest.
Eks need meenutavad kahtlaselt sinu mainituid küll... kuigi rootslaste sellise ühestükis vändakomplekti pedaalikeermed on tihti 1/2" 24tpi (või harvemini 9/16 24tpi, nagu on enamusel eraldi võlli ja väntadega mudelitel), venelase standard on aga 14x1. Samas, kuna konkreetset mudelit ja ajajärku eriti ei tunne, siis võib kõik olla võimalik ja midagi 100% kindlusega väita ei julge.
Vasta
#22

Nägin ka täiesti tavalisi 80-date vene pedaale ja mõistatasin, et kuidas need selle rootsi vändapaari külge saadud on. Tollmõõte ei tea, aga kunagi sai ühele Husqvarnale pedaalivõllid lastud treida, neile tuli keere vist M12x1,25 vms - hakkasid siis külge küll. Ja sellist rootsi-soome vändapaari pole mulle veel pihku sattunud ka, millel M14 pedaalikeere oleks. Mitte et neid nüüd palju mu käest läbi oleks käinud...
Vasta
#23

Tervist!

Aega on pisut mööda läinud, vahepeal olen soetanud ühe väga sarnase Monarki jalgratta (tõsi, märksa halvemas seisukorras), millelt puuduvaid detaile võtta.

Käesoleva postituse tahaksin aga pühendada ajalooliste fotode uurimisele. Vanast fotoalbumist leidsin kolm fotot, millele muuhulgas on jäädvustunud ka restaureeritav Cyklon. Fotod on tehtud 1950. aasta suvel vanaema ja vanaisa jalgrattamatka käigus. Fotodel olev naisterahvas on minu vanaema.

[Pilt: Suvi_1950_1.JPG]

[Pilt: Suvi_1950_2.JPG]

[Pilt: Suvi_1950_3.JPG]

Toodud fotodelt võib teha paar esmast järeldust:

1. Algsed veljed olid kroomitud.
2. Originaalpakiraam oli kahe vedruga ja erines konstruktsioonilt sama ajastu Rootsi siseturu rataste omadest.

Nüüd mõned pildid detailidest (skaneerisin eraldusega 1200 dpi, rohkem polnuks ilmselt ka otstarbekas). Lubasin endale natuke pilditöötlust, seda eeskätt teravuse korrigeerimise ning viidatud detailide kontrastsema esiletoomise näol.

1. Pedaalid

[Pilt: Pedaal.JPG]

Pedaali proportsioonide ja kõhutunde põhjal julgeks õrnalt oletada, et tegu pole siinmail valdavalt levinud pedaalitüübiga, vaid millegi muuga. Mida targemad arvavad? Ema mäletab lapsepõlvest, et rattal olid kollaste helkuritega pedaalid.

2. Raam ja esiporilaud

[Pilt: Raam_ja_esiporilaud.JPG]

Raami külgedele paistavad olevat kantud heledamast värvist triibud. Kahvli küljel on aimatav allapoole suunatud kolmnurkne ornament (sarnane kujund on kass'i näidatud Monarki meeste Scoutil). Porilaua küljes justkui nagu oleks mingi embleem (võibolla on hoopis eemalt paistev põõsas?). Kui vaadata seda Monarki embleemi, siis võiks nagu aimata sarnasust?

3. Tagumine porilaud

[Pilt: Tagumine_porilaud.JPG]

Tagumisel porilaual on kroomkattel kogu porilaua ulatuses värvitud triip. Lisaks paistab olevat ka vesikleebis - spekuleerin, kuna porilaua vesikleebis ("Svenska Fabrikat") on ka kass'i näidatud Scoutil. Kass, kas Scouti omanikul oleks mahti sellest vesikleebisest veel ühk-kaks pilti teha, et selguks tema asukoht porilaual?

Mis puudutab porilaua värvitriipu, siis seda on kroomkattel niipalju säilinud, et võin väita: triip oli ~15 mm laiune, keskelt punane, servadest (~1mm laiuselt kummaltki poolt) aga sinine.

Kui asjatundjad peavad vajalikuks minu oletusi-spekulatsioone õige(ma)le teele suunata, siis palun ennast mitte tagasi hoida.Smile

Lugupidamisega,
Jan

P.S Kui keegi oskab öelda, mis sillaga on teisel fotol tegu, siis andke palun teada.
Vasta
#24

Asjalik uurimine ja tubli kodutöö!
Kaunistuselemendid rattal - joonistused kahvlil, vesipildid porilaual ja raami sadulatorul, porilauamärk - peaks olema kõigil sama ajastu Monarki mudelitel samad.
Pedaalid paistavad kas valge või halli kummiga nagu rootsi ratastel on ka nähtud, helkurite kohta ei oska mina midagi öelda, ju siis olid, hilisematel rootslaste küll nähtud aga juba moodsama kujuga pedaalidel.
" - vedruga pakiraam oli ka Rootsis kasutusel, selle meeste monarki pakiraami järgi ei maksa üldistusi teha. Tollel olev esipakiraam on küll rootslastele ainuomane, vb mujal Põhjamaades ka, pole näinud küll.
Minu poolt näidatud Monarki omanik ilmselt ise ei ole huvitatud oma ratta pildistamisest kuid vaevalt ta keelab seda teistel teha, mina midagi lubama ei hakka (kuigi olen hea lubaja, aga vilets pidaja). Vb keegi teine türi rattahuviline läheb naabrimehe juurde ja uurib asja.
Lisaks avalik küsimine - kui jääb üle monarki esihark, olen huvitatud selle omale saamisest.
Veel tuli meelde - triibud porilaual. Kahtlen kombinatsioonis - punane/sinine. Jutus kajastuval türi Scoudil oli ka justkui midagi punast musta alt paistmas, vb mingi tehnoloogiline protsess triipude kandmisel kroomile? Katsume uurida ja täpsustada, vb ajan ka jama.
Vasta
#25

Tänud!

Katsun oma väidet porilaua triibu kohta illustreerida paari fotoga:

[Pilt: Porilaua_triip_1.JPG]

[Pilt: Porilaua_triip_2.JPG]

Must värv triibul (ja ka kroomkattel) pärineb kunagisest porilaua ülevärvimisest.

Nüüd paar sõna doonorattast. Tegu on Monarki Sport-naisterattaga. Raami number on 732399, tagaratta rummul number 37. Võrdluseks: minu ratta raaminumber on 736694, tagaratta rummul number 38.

Väärib märkimist, et doonorratta embleemile on kirjutatud "Varberg Schweden":

[Pilt: Sport_embleem.JPG]

Kas see võib viidata, et ratas oli mõeldud Saksa turule? Kas Saksamaa võis olla rootslaste jaoks arvestatav eksportturg - Saksa enda rattatööstus oli ju ka tasemel? Samal ajal on selle jalgratta tagaratta velg rantäärega, viidates justkui meie regioonile.

Doonorratta pedaalid on sellised:

[Pilt: Sport_pedaal.JPG]

Tunduvad väga sarnased Cykloni originaalpedaalidele, aga üks mure on - ma ei ole seni suutnud neid pedaale väntade küljest eemaldada. Kroomvanaadiumist 17mm lehtvõti igatahes purunes, seda vaatamata eraldusõli ohtrale kasutamisele. Kas on mingi nipp, mida veel proovida võiks? Pedaal kuumaõhufööniga kõigepealt kuumaks ajada ja loota selle suuremale soojuspaisumisele võrreldes vända keermestatud otsaga (asub ju "väljapool" ning peaks rohkem/kiiremini kuumenema)? Oskab keegi ehk tagatipuks mõnda töökoda soovitada, kus kiuslikke mutreid avada osatakse/viitsitakse?

Sporti raam koos kahvliga on praeguse seisuga saadaval küll. Ise unistan aga järgmistest detailidest, mis minul puuduvad või on nii halvas seisus, et nende taastamine võib osutuda vähetulusaks:

1. Esiporilaud (ka esiporilaua embleem);
2. Pakiraam;
3. Pehmekatteline sadul (templiga "Svenska Fabrikat").


Kui kellelgi on selliseid 1930. aastate Monarki jalgratta detaile pakkuda, siis palun kindlasti ühendust võtta!

Lugupidamisega,
Jan
Vasta
#26

Ilus teema, asjalik kajastamine! Cool
Pedaalidega on asi siis selge, millised helkurid jms. Ega need pedaalid ei taha jah lahti tulla ja igasugu vedelikud sinna keerme vahele lihtsalt ei lähe, tegu pole üldjuhul roostes ühendusega, vaid lihtsalt pedaalid on kõvasti korralikult kinni poodud. Mingit nippi soovitada ei oska, kuumapuhuri temperatuur migagi suurt ei aita ja tulega mina ise sellisele sõlmele ligi ei läheks - olen arg ja alalhoidliku loomuga. Ise kasutan Würthi võtmeid mis on harude juurest õhemaks käiatud, et "peale mahuks", sinna otsa toru jne. Ilmselt ei pea siin meenutama, et vasak pedaal on vasakkeermega. Toungue
OsiMonarkile pakkuda ei ole. Pakiraam on väike probleem, neid ikka liigub, porilauad, sadul jms on enamuses hukas või puudu.
Vasta
#27

Ei tea, kas see on hea, aga nii 10a tagasi, kui sai rohkem sellise roostes tränaga hullatud, andsin ikka kuuma neile ja alati tulid lahti. Ise olen väntasid pliidi all hoidnud, vahepeal sai ühe joodikust keevitaja juures käidud, kes asja atsetüleeniga tuliseks ajas (mitte lausa punaseks!) ja seejärel asi poriloiku pistetud. Ja ükski pedaalivõll ei jäänud kinni. Pärast sai nende võllidega sõidetudki ja ei mäleta, et nad kõveraks oleks läind või kuulid oleks sisse kulunud ehk et ei paistnud, et oleks terase peesse keeranud.
Eks spetsid tea rohkem rääkida sellest kuuma andmisest ja ehmatamisest.
Viimane selline ehmatus sai korraldaud Lavassaares, kui oli vaja kätte saada ühe postivaguni uks. Ehmatati uksehinge tihvte. Tulid välja nagu nalja, mis siis, et polnud oma 40 aastat liikunud.
Vasta
#28

Porilauatriipude värvidest veel. Kui vaadata pilti esiveljest
http://i54.tinypic.com/2e5430o.jpg
ja tagaporilauast (Türi Scouti pean silmas) ,
http://i55.tinypic.com/1zptbmh.jpg
http://i54.tinypic.com/24evng2.jpg
siis rikutud fantaasia ja kallutatud jõudude mõjul võiks musta triibu all märgata punast ollust paistmas. Ei mäleta küll, kas see tagaporika alumine ots tõesti reaalelus ka nii punane oli, või on see sümbioos fotoka väljust, punasest refleksklaasist ja läbi ahju klaasukse paistvast elusast tulest.
Julgeks aga väita, et lai triip ikkagi must olnud, punane kas mingi krunt seal all või midagi muud salapärast tehnoloogilist...
Huvitav veel, et türi Scoudil vist on ka esiporilaud triibuta ja esiratta kodarad ei ole roostevabad?
Vasta
#29

Tänud nõuannete eest, sain täna pedaalid lahti. Õnnestumise märksõnadeks visadus, molübdeendisulfiidiga eraldusõli, kruustangid, lehtvõti ja haamer.

Paar mõttekäiku Türi Scouti ja porilaudade teemal:

1. Ma olen küll võhik, aga Türi Scouti puhul tekitab minus küsimusi kroomitud porilauadade ja värvitud velgede koosesinemine. Siiani olin arvanud, et mõlemad olid kas värvkattega (Rootsi siseturg) või kroomitud (mõned? eksportturud, s.h Eesti). Kuna aga too Scout koosneb 99,5% tõenäosusega originaaldetailidest, siis ilmselt esines ka vahepealseid variante.

2. Minu Cykloni tagumise porilaua triip paistis ulatuvat porilaua otsani (vt siit või skaneeritud fotot ülalpool), Türi Scouti oma lõpeb paar sentimeetrit varem ära. Tundub ka, et Türi Scoutil on triip ilmselt algselt ühevärviline olnud. Cykloni porilaual nähtavaid siniseid triipe ei oska ma seevastu aga kuidagi kruntvärviga seostada ja oletaks, et triip oligi ikkagi kahevärviline (oli see keskmine siis punane või must). Seega püstitan hüpoteesi, et porilaua triibud jms värvidetailid võisid jalgratastel aastakäiguti erineda.

3. Meenub, et doonorratta eelmise omaniku õuel nägin vedelemas Monarki kroomitud tagaporilauda, millel oli samuti pleekinud punane triip.

4. Minu käsutuses olev fotomaterjal ei paku küll piisavat tõendusmaterjali, aga millegipärast on tunne, et siin teemas mainitud Monarki kroomitud esiporilauad olidki värvitriibuta. Seninähtud fotod vähemalt vastupidisele ei viita.

Tänapäeval on Monarki kaubamärk Cycleurope AB omanduses, Varbergis tegutsevad nad mingil määral siiani. Võtsin ühendust nende sealse kontoriga ja palusin uurida, kas neil on vanadest jalgratastest arhiivides alles mingisugust dokumentatsiooni. Minuga telefonitsi kõnelenud preili küll kahtles selles, aga lubas sellegipoolest uurida. Elame-näeme!

Lugupidamisega,
Jan
Vasta
#30

Juba lihtne kooslus - visadus ja haamer annab tihtipeale häid tulemusi, või siis ka lihtsalt tulemusi! Smile
Selgituseks eelmisele postitusele...ei tea, millest tekkis arusaam, et türi Scoudil on veljed värvitud ? Veljed on siiski kroomitud ja musta laia triibuga , mis on ääristatud siniste peenikeste triipudega. Tagaporilaud samuti musta laia triibuga ja kui tahta näha, siis näeb ka peenikest sinist triipu ääres. Pildid suhteliselt nirud, keldris välguga pisikese aparaadiga võetud aga näit sel pildil parem alumine nurk
http://i54.tinypic.com/24evng2.jpg
Usun, et ka tagumise porika triip läks algselt lõpuni välja.
Vasta
#31

Tõepoolest, tähelepanelikumal vaatlusel on Scouti veljed tõesti kroomitud. Vaatan nüüd kahtlustaval pilgul oma skaneeritud albumifotosid, ega need äkki Cykloni velgedel triipe ei reeda. Raske otsustada, kas see on triip või Westwood-tüüpi velje "küürult" teistmoodi peegelduv valgus.


Lugupidamisega,
Jan
Vasta
#32

http://i54.tinypic.com/i439qw.jpg
http://i56.tinypic.com/1zyhv04.jpg
http://i52.tinypic.com/sn1ky8.jpg
http://i56.tinypic.com/2iiyaah.jpg

Panin mõned pildid sõber ksf! Illi 123 käest saadud naiste Monarki raamist ja porilauast, raam nr 719914, mis mudel konkreetselt, ei tea, silti pole ja kirja raamil ka enam mitte.
Säilinud tagaporikal on jällegi lai must triip peente siniste triipudega (sedakorda sinine umbes 2 mm lai) ääristatud. Ja ka on näha, et punakas-pruun on musta all olev kruntvärv. Raamikaela ornamendi seest ei ole sinine vaid mingi valkjas või hõbedane? Ka lai triip raamil ( ca 5 mm) tundub olevat hõbedane ja on olnud sinisega ääristatud. Sarnane laiem heledam triip paistab ka teemaalgataja vanaema jalgratta fotolt.
Samuti on osta.ee-s müügil komplektne meeste Monark Scout, türi omaga identne , ka esiporikal must triip (mis türi omal puudub).
Vasta
#33

Tere jälle üle pika aja!

1. Kass, viimaste piltide eest suur tänu, need annavad tõesti väärt infot raami triipude kohta. Raamikaela ornamendi värv on ka vanaema jalgratta raamil niipalju säilinud, et võib kinnitada: tegu on algselt valge või hõbedase värviga. Huvitav, kas teoreetiliselt on selle värvikihi keemilise analüüsiga võimalik kindlaks määrata algne värvivarjund (helehall, valge või hõbedane)?

Sellel pildil nähtav alumise toru triipude motiiv (triip suundumas toruga risti teisele küljele) on aimatav ka ühel vanadest vanaema jalgratta fotodest (1, 2). Sinine ääristus tundub olevat vist ainult ühel pool heledat triipu? Kas seda konkreetset raami oleks võimalik oma käega katsuma ja pildistama tulla? Vanaema jalgratta raami värvimiseks oleks väga kasulik kõik säilinud triibud üle mõõta ja dokumenteerida.

2. Lähipäevil alustan kahjustunud kroomdetailide taastamisega Rasronis. Selleks ettevalmistamise käigus hakkasin raami küljest ühtlasi maha monteerima kõiki raami värvimist takistavaid detaile. Siit ka palve kaasfoorumlastele - kui kellelegi juhtub olema sobivat võtit Monarki keskjooksu avamiseks ja oleks nõus seda laenama, siis palun võtta ühendust telefonil 5547495 või privaatsõnumi kaudu. Olen pealinlane, aga mõistliku autosõidu kaugusele tulen ise järele ka väljaspool Tallinnat. Kas kaasfoorumlaste kogemusele tuginedes peaksin keskjooksu avamisel arvestama umbes samasuguse jõudemonstratsiooniga nagu pedaalide eemaldamisel? Äkki sobib ka mõni "tänapäevane" poest saadaolev võti? Unustasin eile vajaliku võtme "kihvade" vahelise kauguse üle mõõta.

Tervitades
Jan
Vasta
#34

Tere jah!

Kassi tegevus pole tänu väärt, aga meeldiv ikka, kui tänatakse! Cool
Ilmselt keemilist analüüsi küll pole mõtet hakata tegema, tundub, et tegu ikkagi hõbedaste triipudega, kellegi peaks kindlasti analoogseid raame veel olema, aga kui vaja, siis nagu tavaliselt....
Seda türi raami võib kindlasti katsuda ja pildistada, aga tundub, et olen selle juba ksf! Illi123-le tagasi andnud, (tahtsin seda teha ja raami pole enam jalus vedelamas?) aga seda parem, Ilmar on palju sõbralikum jasuurema abivalmidusega kui mina. Vb saaks isegi Tallinna toimetada...

uudishimuliku inimesena olen ka mina mõningaid keskjookse avanud, et näha mis seal sees on. Sellega on asi ka piirdunud ja kokku pole neid pannud ühtegi. Kui kergelt lahti tuleb - ütleme, et see sõltub konkreetsest juhtumist, võib olla seinast seina. Mingit ilusat spets. võtit minul ei ole, üldiselt on paljud rootsi tootjate (näit. Nymani kontserni kuulunute, sealhulgas vist ka Monarki) keskjooksud avatavad ühe mõõduga võtmetega, aga üldiselt ei pea pea eriti kogunevat infot kinni.
Esiteks oleks vaja 2 külgtihvtiga võtit vasakul pool oleva mutri avamiseks (vasakkeere!), tihvtide vahe vast 37 mm? ja läbimõõt 3 mm? (vb ka teised mõõdud!). Olen teinud selliseid võtmeid tavalisest sobiva suurusega (näit 24 - 27) paksemast lehtvõtmest puurides otsaharudesse vajalikku kohta augud ja kasutades tihvtidena aukudesse pandud puurisabasid.
Teine probleem on kuulikausside välja keeramine, ka need ei ole vahel nõus lahke käega mõjutades lahti tulema, vasak kauss jällegi vasakkeermega. Tahavad need kas "konksvõtit" läbimõõdule 50 mm või siis mööda kausi välisläbimõõtu paiknevate 3 tihvtiga võtit mille võib teha vastava läbimõõduga torust ja keermega tihvtidest. Samuti saab neid kausse ka taguda (nn vene-võtme) meetodil torni ja haamriga või ka mingi torutangide moodi asjaga, aga see ei ole üldiselt hea mõte . Vb on vastavad vahendid ka jalgrattarem-ga tegelevates asutustes olemas, kas minul midagi sobivat relvastuses on, sellele jätan hetkel vastamata, üldiselt on mul igasuguseid asju, aga seda mida vaja üldjuhul ei ole.

Oled igati põhjalikult ja asjalikult teemat ja tegevust kajastanud, tore oleks kui jätkad samas vaimus, asi läheb järjest põnevamaks, oled jõudnud Galvaniseerimiseni!

Vasta
#35

No Kass, ei ole Sa mulle seda raami andnud, vaatasin oma erakogu rootsi osakonna põhjalikult läbi. Muide homme hommikul kell 8 sõidan Tallinnasse . Kui me selleks ajaks raami leiame,saaksin selle ära viia.
Vasta
#36

Sõbrad, minu Cykloni detailide kroomimisega on praegu asjalood segased, seega soovitan suhtuda ettevaatusega galvaanika.ee pakutavatesse teenustesse. Selle ettevõtmise kontaktisikuks on Renar Lukman, soovi korral võib igaüks teda guugeldada.

Hetkeseisuga on tööd veninud juba pea 2 kuud (detailid said nimetatud isikule üle antud 12.01.2011) ning mul pole siiani ühtegi objektiivselt usutavat kinnitust/tõendit selle kohta, et töödega on üleüldse alustatud. Väidetavalt on mulle küll meilitsi saadetud töö kulgemist illustreerivaid fotosid, ent need ei ole minuni jõudnud. Loodan asjaolude kiirele lahenemisele ja kavatsen selles suunas aktiivselt töötada.


Täiendan: kroomimistööd said 12.01.2011 tellitud järgmistele detailidele:

- leistang ilma otsakopsikuteta
- leistangi kinnitustoru (leistangi ja kahvlit ühendav detail) ja selle kinnitus
- laternahoidja
- kogu sadulakonstruktsioon koos sadulatoruga (välja arvatud sadulakatte raam ja sadulakatet toestavad vedrud), s.h vedrud, seibid jms.
Vasta
#37

hää teada. mul järelikult vedanud. olen üritanud nendega suhelda, et omi asju ka töösse anda, a kirjavahetus põhimõtteliselt suht ühepoolseks jäänud. vaatab siis teisi tegijaid.
Vasta
#38

Sain täna hommikul foto osadest detailidest (leistang ja paar sadulavedru), mis on mõnevõrra julgustav. Kui kõik detailid käes ja pretensioone rohkem pole, siis loodetavasti võib mainitud isiku selles osas rehabiliteerida. Seniks aga olen veel ootel.
Vasta
#39

Tere jälle üle pika aja!

Töiste ja muude asjaolude sunnil olen jalgrattateemast mõnda aega pisut eemal olnud, aga mõned uudised siiski on. Kroomitud detailid (kvaliteedilt muidu OK) sain Renar Lukmanilt (galvaanika.ee taga seisev isik) mai alguses kätte. Aega läks 4 kuud ja seda pideva minupoolse tagantkiirustamisega. Mainisin kodanikule kõikvõimalikke seaduslikke mõjutusvahendeid ja sanktsioone ning paistab, et see mõnevõrra kiirendas galvaniseerimisprotsessi. Igatahes olen õnnelik, et see häbiväärne peatükk Cykloni restaureerimises on selja taga. Minupoolne soovitus on kodanik Lukmaniga seotud ettevõtmisest kaarega eemale hoida.

Ülejäänud detailide kroomimiseks tuleb otsida mõni pädevam ettevõtmine.

Üldsusele pakuvad ilmselt huvi fotod kroomitud detailidest. Püüan need lähiajal siia postitada ja samas värskendada teemat ratta restaureerimisega seotud tegevuste osas.

Tervitades
Jan
Vasta
#40

Ostas müügil meeste Monark Scout, vb on huvi pilte vaadata, kuigipalju on juba värvi uuesti maalitud aga on ehk midagi uurida...
http://web.zone.ee/scout/
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne