aidake tuvastada
#1

Minu kätte sattus huvitav aparaat.Mul on kuri kahtlus et teda on "täiendatud".Embleem on minu jaoks loetamatu.Meenutab
"latvellot",sadul on wanderer.Kahtlustan et keskjooks on uuendatud.
Kaasa sain kaks veel kaks konserveeritud velge.Esimesel puudub
õlituskannul kaas.Kas nipli korgi peal olev kiri on aastaarv või mingi tehase markeering?Rool tundus ka kuidagi peen ja väike.Võibolla eksin.
Ette tänades:Rain
http://nagi.ee/photos/reing/
Vasta
#2

Läti rattale viitavad porilauad, number raami kaelal ja ka loetamatu mustast plekist silt (kui on, ei juhtunud sildist head pilti nägema). Keskjooks paistab tõesti vahetatud olema , vähemalt ketiratas. Ventiilikorgil ilmselt tootja märk.
Ei mäleta kuhu maani Latvello jõudis oma toodanguga ja ei tea ka 1937-nda aasta seisu, aga lõpus oli tal oma markeeringuga tagarumm LVF. Ka ei tea/mäleta kuidas oli Latvellol nikeldamiselt kroomimisele üleminekuga ja kas lenks 22 või 25 mm.
Vasta
#3

Esirumm paistab ka kuidagi väga Wandereri moodi (http://www.galerii.tsiklitall.org/displa...112&pos=61).

Suur Kombinaator
www.tsiklitall.ee
Vasta
#4

Tundub, et Latvello võib kõrvale heita, jõudis üldse kuhugile 100000-ni, ilmselt 41 aasta keskpaiga seisuga. 1938 aasta Torpedo tagarummuga näiteks nr 39594 ja sel ajal oli jõutud aastatoodanguni kusagil 30000 tk/aastas. Ja ka number oli Latvellol ikkagi sadulamuhvil, mitte raami kaelal.
Kui jääda läti toodangu juurde, siis suurim tootja oli GEO, ei mäleta jällegi palju jõuti toota aga igatahes üle 122558 - selline on Türil olemas, enne sõda siis juba Punase Tähe nime all ja teise sildiga kui Erenpreisi ajal. Seda Punase Tähe (Sarkana Zvaigzne või kuidaspidi see õige on?) on siin ksf! Indrek ja Valdo ka puudutanud.

Nii, vahepeal vaevusin ka sildi pilti vaatama, see ei ole Latvello kujuga aga mõne Erenpreisi tehase sildiga peaks klappima küll, millisega täpselt - ei julge pakkuda, ühiseid jooni kontuuris on Latvija Zvaigzne, Latvijas Velosipeds ja ka mainitud Sarkana Zvaigznega. Huvitav, et pole lenksu pöördepidurit...Ilmselt oleks vaja uurida raami nr asja ja sildi kujusid võrrelda.
Edasi peaks küll ksf! Indrek kirjutama, aga olgu ...
Indreku Punane Täht 1941 , nr 179773
http://galerii.tsiklitall.org/thumbnails.php?album=48
Vasta
#5

(09-11-2010, 18:02 PM)kass Kirjutas:  Kui jääda läti toodangu juurde, siis suurim tootja oli GEO, ei mäleta jällegi palju jõuti toota aga igatahes üle 122558 - selline on Türil olemas, enne sõda siis juba Punase Tähe nime all ja teise sildiga kui Erenpreisi ajal. Seda Punase Tähe (Sarkana Zvaigzne või kuidaspidi see õige on?) on siin ksf! Indrek ja Valdo ka puudutanud.

Minu politsei (miilitsa) Sarkana Zvaigne on oletatavalt 1941.a. kevadest või kevadsuvest (palju detaile on musta oksüdatsiooni all) ja kannab raaminumbrit veidi üle 200 tuhande. Usutavasti palju enne sakslaste idakampaania algust (sõja puhkemist Saksamaa ja N.Liidu vahel) enam endises GEOs selle järel toota ei jõutud.

Äkki aga... jätkati sõja järel sama numeratsiooni lõpust? Ma pean Janiselt küsima.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#6

(09-11-2010, 18:02 PM)kass Kirjutas:  Seda Punase Tähe (Sarkana Zvaigzne või kuidaspidi see õige on?) on siin ksf! Indrek ja Valdo ka puudutanud.
Mina jään selle ratta puhul küll määramisega hätta. Läti päritolule vihjab peamiselt sildi kuju. Ennesõjaaegse mudeli välistab suuur raaminumber. Pealesõjaaegsete silt oli jällegi mulle teadaolevalt kõigil erinev, ning mis veelgi enam, raamimuhvid olid reeglina juba väljalõigetega.

(09-11-2010, 18:26 PM)valdo Kirjutas:  Äkki aga... jätkati sõja järel sama numeratsiooni lõpust? Ma pean Janiselt küsima.
Aga Sinu erakollektsioonis on väidetavalt ka üks (samuti väidetavalt) 1947. aasta Riia ratas. Mis selle raaminumber näitab?

Üldiselt kipun aga kahtlema selle Läti päritolus.
Vasta
#7

Sa, Indrek oled veel umbusklikum kui mina ! Kui mina olin nii vana kui Sina, siis vaatasin pärani silmade ja avatud südamega maailma ja uskusin kõike mis räägiti! Nii marxi-lenini õpetust kui ka peatset ülemaailmset kommunismi paradiisi. Üks läti GEO jalgratas oli selle kõige kõrval säärane pisiasi, et selle üle ei vaevunud isegi juurdlema. Aga näed kuhu oleme jõudnud - juba urgitseme igasugu pisiasjade kallal...Sad

Läti päritolu kasuks räägib kindlasti silt - mustast plekist (kui on Rolleyes ) ja selle kuju.
Siis veel porilauad - väga lätilikud, ka esiporikal puuduv esipiduriajami varda auk. (tõsi, sarnaseid porilaudu kasutas ka mõni teine tootja kusagil mujal aga ei oska küll konkreetselt kedagi nimetada).
Raaminumbri asukoht raami kaelal. Väga erenpreislik, ka teised lätlased - Lipperts jne...(tõsi, kasutasid ka inglased, Brennabor jms aga ei ole nagu inglise moodi, ammugi Brennabor).
Erenpreisil oli ka küllaltki omanäoline esihark, justkui ETK moodi, ei ole silma ees antud ratta hark....
Kui hakata detaile võrdlema GEO rattaga, siis annaks detailide võrdlemise järgi midagi otsustada.
Ja kui ksf! Valdol on endine GEO (SZ) nr 2xxxxxx, siis miks mitte 22xxxxx (kuigi edasiminek on märgatavalt suur).
Ennesõja ja pärastsõja aeg , rääkimata sõjaajast on läti jalgrattatööstuses tume maa ka läti huvilistele, rääkimata meist, pimedusega löödud maarahvast.

Mõned sildid - pildid hr. Sereginsi kogust

http://i52.tinypic.com/oqjgx3.jpg
http://i56.tinypic.com/k53nug.jpg

No ega mina ka ei tea mis ratas see selline on aga pakkuyda ju ikka võib! Toungue
Vasta
#8

Vaatasin veel igavusest pilte, antud ratta number on vist siiski 25xxxx, mitte 22xxxx nagu eelmises postituses pakkusin, number on tõesti suur.
Tundub, et ka kahvlilaagri/raamikaela ülemine kauss on vahetatud aga esihark oleks justkui erenpreisilik küll ?
Vasta
#9

Kasutan võimalust ja küsin veel:mul on veel üks loetamatu embleemiga rattas.Vist sealt samast Lätlandiast.
Veel teab keegi kas "Turisti"värviti ainult siniseks või oli ka teistsuguseid.
Mina ise nagu ei mäleta."Shozhe" oli nagu kollakas või midagi sinna poole.
"Turisti" küljes oli selline pakiraam mida ma nägin jällegi esmakordselt.
Paistab et tehase töö(rihma aasad).
http://nagi.ee/photos/reing/17019289/
Vasta
#10

Ilmselt tundun suhteliselt fantaasiavaese inimesena - aga ka selle 199281 nr kandva jalgratta pakun Erenpreisi GEO (või selle järglase) toodanguks. Ja nüüd võikski kõrvutada kahte rattajäänust ja katsuda leida ühiseid ja ka mitteühiseid jooni. Ka näiteks numbrite ðrifte (kuigi võib suure vahe - 50 tuhat tõttu olla ka uued numbrirauad). Ka võivad mitmed detailid olla algselt erinevad mudelite ja ajajärkude lõikes ning ka pärast ekspluatatsiooni käigus vahetatud.
Pakiraami mina eriti vabriku tööks ei pea, vb mingi hästi väikese vabrikukese/värkstoa omaks, pole ka sellist varem näinud.
Turistide, Sputnikute jms loomade ja lindude sulestiku kohalt ei oska ka täpselt öelda, hilisemal ajal olid ju ka rohelised, punakad/lillakad, kuldsed ja vb veel mingit tooni harkovi turismirattad , aga eks teadjad parandavad. Oleneb ka ajajärgust, aasta nr peaks raaminr kombinatsioonis olemas olema tagaratta kinnituse juures või kusagil mujal.
Vasta
#11

(12-11-2010, 00:56 AM)rain Kirjutas:  üks loetamatu embleemiga rattas.Vist sealt samast Lätlandiast.
(12-11-2010, 09:54 AM)kass Kirjutas:  ka selle 199281 nr kandva jalgratta pakun Erenpreisi GEO (või selle järglase) toodanguks.
Selle jalgrattaga on hoopis lihtsam. Suurima tõenäosusega Sarkana Zvaigzne, sõjaaegne (üsna lõpuotsa variant).
Selline ketiratas on iseloomulik (musta passivatsiooniga kah veel); samas ei ole fotolt täpselt näha, kas ka esihargi laagrikausid võiksid mõne mitteläikiva galvaanilise katte all olla. Mulle näib, et on.
Esihark ning tagumine porilaud ei ole fotolt näha; ülejäänu nagu klapiks.

Ahjaa, raami püsttoru peal (keskel) peaks embleem leiduma!
Vasta
#12

Turistide, Sportide ja Ðossede värve olen näinud kahvatukollast, rohelist ja vist ka sinist pärlmutrit. Tumedat oranþi pärlmutrit aga ainult Sputnikutel. Tundub, et Harkovil palju värvivariante ei olnud peamiselt olen neid kollaseid ja rohelisi näind. Jutt käib 80-datest aastatest.
Vasta
#13

Suured tänud kõigile.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne