ülafrees
#1

mul probleem. ise olen lammas ja ühtegi selle valla spetsi ei tunne ja netist miskit leida ei suut siis pöördun siitkaudu pädevamate persoonide poole.
teemaks siis puidu ülafrees või mõni kutsub ka käsifreesiks. no igatahes asi kus kaks sanga külges ja mingi pöörlev tera kuskil toimetab.
paaris poes olen küsinud, müüjad räägivad umbes nii, et osta ää ja vaata ise mis sellega teed. pidi kõlbama kõigeks.
päriselus tahaks teada, mida sellsega teoreetiliselt ja praktiliselt teha saab ja mida mitte ei saa. ja kuda taolist riistapuud üldse pruugitakse?
mõte hakkas idanema ideest nokitseda pimedatel talveõhtutel oma osmikule uued aknad. asjad ilmselt kunagi tehtud käsihöövli ja sae ja peitlitega, seuksed asjad praegugi olemas, a mõtsi ehk võiks mainitet frees asjalikum lahendus olla?
Vasta
#2

Olen näinud meest, kes sellise freesiga plaadile visandatud pilti välja freesis, enamik aga sellega hakkama ei saa. Ise olen peaasjalikult seda riistapuud kasutanud detailide servade ümardamiseks või siis vajaliku kuju andmiseks. Kindlasti saab asjaga teha ka aknaraami ristlõiget, kuid kas on mõtet? Arvestama peab sellega, et ainult seadme enda ostmisest ei piisa, osta tuleb ka freesid, mille hind hakkab ca 200 kroonist aga võib ulatuda keerulisemate ja suuremate kobakate puhul mitme tuhandeni. Teiseks väikest liistu lasta nii, et see masin käes, on suhteliselt kehva, seega tuleks teha või osta ka laud. Lauda oleks vaja ka juba sellepärast, et sinna peale annab kinnitada normaalse piiraja, mille vastas on mugavam freesida. Väikesed, freesi enda küljes käivad piirajad (kui selline üldse komplektis on) on selline suhteliselt poolkõva lahendus - vajab väga kindlat kätt.
Mina soovitaks kuskilt puutöökojast tellida vastavalt vajadusele juba valmis profiiliga materjal, mida saab siis ise käsitsi kokku akendeks tappida. Usun, et kõik kokku tuleb odavam ja ka kvaliteetsem.
Vasta
#3

egas see nüüd õige auto-moto teema pole, a no kaudselt äkki sobib. mõnel massinal ju ka pool keret puust ja neidki vaja vahel restoda ja kellelegi ehk arutelust kasu.
seega pikendan siinset juttu.
põhjusmõtteliselt ehk saaks odavamalt küll. häda selles, et mul saivad aknad tellitud juba pool tosinat aastat tagasi. suure hädaga kaks tehti ja neidki pole veel kätte saand. keerukamad viis siiani õhus ja seepärast isetegemise teema. mingit profiili ootaks vast sama kaua kui valmis aknaid.
ja kunagi ehk miskit muud ka vaja teha.
a hakatuseks tahaks asjanduse üldisest töötamise põhimõttest aru saada. ei mõista ma juutuubist ühtki liikuvat pilti leida ja niisama googeldamine ei ole ka midagi selgitavat leidnud.
mudu mitmel pool satusin juttudele kus kiideti mingit noore tehniku müüdavat asja. on nende lehel täitsa praegugi saadaval.
a jah, ennekõike huvitaks, kuda asi päriselus töötab ja misloomad on sääl igasugu tsangid ja spungid ja skungid?
paluks lahkeste sõna võtta ja taipamatut puust ja punaseks meetodil juhendada.
Vasta
#4

http://www.boxes.ee/freesi-lisatarvikud
Siit lingilt pane tööle video, mis tutvustab freesi ðablooni kasutamist.
Ühtlasi saad mõningase ülevaate, mida ülafreesiga teha saab.
Vasta
#5

Kui sellest freesist rääkida siis kõlbab ta kõige freesimiseks vaja ainult vastavat tera ja veidi loogilist mõtlemist, et rakis teha mille sees sa seda freesi liigutad. Lihtsalt ettejoonistatud joonega kipub asi käest minema.
Aga kindel on see, kui ostad siis osta mõni kvaliteet pill. Oma vanemate kodus treppi meisterdades lasi sõber oma Bosch i freesi astmete tapipesasid freesides lihtsat õhku. St. mootor sulas kokku astmeid oli 17 . Oma tööd jätkasime sõbra vanaisa rootsi peitlitega. Samas makita freesiga lasime kunagi hommikust õhtuni alumiinium nelikant torule vajaliku suurusega auke ja piirdusime ainult harjade vahetusega.
Vasta
#6

Diesel, sellest riistapuust üldnimega frees võib pikalt rääkida. On tõesti üks super riistapuu, kui temaga töö selgeks saad. Kuid: osta tasub vaid ja ainult võimas ning tuntud tootja seadeldis, siin läheb ka minu punkt Makitale. SelLe riista puhul kehtib küll 100% väide USA-raua maailmast: vaid töömaht ehk elektririistal vatid, loevad. 2000+ vatti, alla selle on nikastus.

Freeslaua saab ideaalselt ise valmistada, see on suisa kukepea teha. Vaja vaid raudtorudest "Kuubik" kokku keevitada ja selle peale tugevalt kinni keerata uputatavate peadega poltidega näiteks paks filmivineer. Ideaalne alus, sest libiseb ja mingit "sitta" külge ei võta, isegi liime mitte! Sama freesiga teed täpse augu sisse, masin jääb tagurpidi sinna alla ja ongi universaal olemas.

Mis aknaraami materjali puudutab, siis ühe korraga Sa "pulka" välja ei freesi, isegi 2300W jääb nõrgaks ja neile masinatele ei ole nii suurt freestera saadaval. Kunagi Laevatehases oli meil freespink 4kW 3-faasilisega mootoriga ja sedagi hakkas juba raamipulka freesides mõne oksakoha peal hästi kergelt "pooma" või võttis rihmad libisema.
Kuid kahe häälestuse ja erineva teraga lased asja kenasti valmis, kui me räägime ikka klassikalisest raamist (siseserv kaldus), mitte täisnurksest. Suurem probleem on isase/emase nurgatapi tegemine, selleks olid vanasti spetsfreesid kohe õigete nurkadega. Tahad veel õiget prosspulkadega akent teha, seda enam. Aga alati on võimalus tapid lintsaega välja lõigata Big Grin Seega korralik käsi- või ülafrees koos korraliku freeside komplektiga, ise tehtud tugev freespink ja pisike puhta lõikega lintsaag, sellise komboga teed imesid! Ja muidugi tugevad pitskruvid juhtlattide jäigaks kinnitamiseks. Neid läheb vaja ka vähegi odavamate saepinkide juures.
Vasta
#7

tänud ja kummardused kõigile.
laua tegemine pole probla. tõsi, johtuvalt puidukraami üleküllusest, teeks pigem prussidest raami. kuid see pole teema.
a kuda te kommenteerite seda noore tehniku asja? kas poolteist kw on tõesti vähe? igasugu makitade jaoks ei jägu mul finantsi mitte ühegi otsa pealt. mul elektri ketisaag, millega vahest üht-teist tükeldan, sel on 1,1 kw kui õieti mäletan ja rammu jääb ülegi.
tollel nt vidinal pealegi terve posu mingeid terasid kaasas ja kolm aastat garantiid. ega muidu ei taipaks seuksesse kohta üldse minnagi otsima, a netis tuulates sattusin mitmel pool kiidusõnade peale.
akendel ja ikke ühed küljed viltu, see siis eeldab vist õige nurgaga tera leidmist. tapid tulevad ikke ja risti pulgad läbi ka ja kõige otsa saab veel nurgad naelutatud. no teoorias. kõigepealt vaja ikke selgusele jõuda, kas võtan asja ette. ja ruute on akendel palju ja veel pisikesed luftaknad ka. nokitsemist oleks hulgim. õnneks lenge vist pole esimese hooga vaja teha, kuna vanad näikse käravat küll.
proovin seie lingi ka lisada: http://www.noortehnik.ee/grupid/action/s...t_id/1801/
Vasta
#8

Aparaadi enda kohta ei oska midagi kosta, kuid korralike freesiterade hinnad hakkavad kahesajast kroonist, kõige pisema ja sirge kohta ja liiguvad sinna kahe kolme tuhande kanti, vastavalt profiilile ja suurusele. Kuna aga selle ristaga tuleb kaasa kaksteist tera, siis julgeks arvata, et need on ühekordseks kasutamiseks. Nagu Espaki ketis müüdavad 69 eegused, ühe ukse teed valmis ja siis võtad uue. Võimsuse kohapealt ütleks vaid seda, et oleneb tööst, minu kogemused näitavad et üle 2 kw makita on tegija relv küll kui kui pead sellega imepisikeste vanamööbli tetailide kallal nokitsema väsitab irmsalt ära ja natuke liiga äkiline on ka, samas väiksema masinaga saab teha mitu läbimist ja asjale mõistuisega lähenedes ei jää ükski asi tegemata.

Lintsaag on hea riist küll aga kodusesse majapidamisse lootusetult kallis, sama töö teed ära ka jaapani- või hea kvaliteediga tapisaega. Eestis tasub otsida Lunast ja Navast hinnad alates 360 eek. jaapanisaele saad edaspidi uusi terasid osta, euroopa tapisaag, aga läheb täies tükis vahetusse, ka on jaapanlasel suurem saagimis sügavus (sõltuvalt tera paksusest).

Minu isikliku, tagasihoidliku arusaama järgi on kõigetähtsam omada korralike peitleid, endal on vanad mustade peadega venelased, ajab ikka närvi küll kui töökojas olles saad 15 minutit teritamist tunni aja töökohta. on ka üks eestiaegne rootslaste tehtud peitel see on hoopis teisest puust. aga nüüd liikusin liiga kaugele esialgsest teemast. Ja peale selle mida minusugune keevitaja ikka puust teab, lepaelektroodi kaubanduses siiani näind ei ole.
Vasta
#9

Sama freesi ostsin "Ehituse ABC-st" Tartus, umbes 1300.- maksis.
Minuarust on selle raha eest asja küll ja maa.
Vasta
#10

Pvr, ma muidugi olen "ära rikutud" sellega, et alustasin oma tisleriõpet laevaehitusest, kuskohast hiljem suundusin mõneks ajaks peenemasse autorimööblisse. Seega olid freesitavad materjalid tamm, mahagon, mõnikord saar, tiigipuu etc. Oma lõbuks ka õunapuu, pirnipuu jne. Oled korra ikka tamme saaginud, freesinud, lihvinud, ei alahinda masina võimsust. Ja hakkad "kogemata" peenemat saunalava haavapuust endale tegema, avastad ka üliteravast kõvasulam saeketatst sõltumatult, et ka sael on võimu vähe ning puruimurist pole kasu, vaja oleks hapnikuaparaati Big Grin

Mändi ja kuuske freesib alla 2000 vatti aparaat kindlasti lustiga, üldse ei kahtle. Kuid just täna käisin omale ostmas Dremeli universaali ja viskasin pilgu peale ka muudele tööriistadele. OK, Makita on Makita ja maksab ka kenasti. Kuid võtsin siis mõne odavama ka kätte - kuul pähe ebamugavad kobakad on mõned. Kuigi ise olen ostnud ka kõige odavamaid tööriistasid - mõneks asjaks pole mõtet raha kulutada vaid sita riista hind arvestada töö sisse ja siis lihstalt prügiklasti visata - siis pöörlevate teradega riistade puhul julgeks osta ikkagi vaid kvaliteeti. Purjeka remondiks lintlihvija ostsin einhelli 600-eeguse (raisk kestab siiani, kuigi fekaal ei lihvi, otsaga meelitad), peenfreesi aga nüüd maailma parima. Kui oled suure lintsae lindi eest mööda töökoda põgenenud, näinud tellisseina kadunud freesitera etc, parema käe keskmise sõrme otsas on ka "kahtlane" tisleri-arm, siis õpid mingit kindlust hindama.

Seega Dieselile soovitus: nii suurte pööretega riistade puhul osta vaid parimat!
Vasta
#11

Tere.

Olen ise kasutanud ja julgen soovitada ka firma Festool tööriistu. Üks võimalik frees oleks näiteks selline. Nende hinnad on muidugi röögatud aga tööriistad on ka ausad. Tegemist ikkagi sakslaste toodanguga ja need mehed on insenerisaavutuste kohalt maailmas esirinnas. Huvitav lahendus on neil ka akutrellile. See on hästi tasakaalustatud, hea akuga, ilma harjadeta ja tööriistade kinnitamine kiire ning mugav. Trelli juurde on veel huvitavaid lisatarvikuid nagu näiteks nurgaliide, ekstsentrikliide või kruviautomaat. Samuti on väga hea käsiketassaag koos joonlauaga. Sellega saab mööbliplaate saagida nii, et saehambad ei vigasta plaadist väljumisel plaadi pinda (jääb ilus sirge lõikeserv ilma täketeta).Tegelikult on nende kontseptsioon tervikuna väga hästi lahendatud. Kõik tööriistad on konteinerite sees mida saab üksteise külge kinni panna ja need omakorda kinnitada tolmuimeja külge. Töömees võtab kogu selle kupatuse sappa ja läheb objektile. Need seadmed ei ole igaühele taskukohased aga professionaalid, kellel on vaja töökindlust ja perfektset tulemust, siiski kasutavad neid.
Üks mees rääkis mulle, et tal õnnestus Moskva olümpiamängude ajal endale soetada Festooli ülafrees ja see kestab siiani. Vahetatud on ainult harjasid ja ka vist laagrit. Loomulikult tehakse sellega ikka tööd mitte ei seisa see masin riiulis.

Lugupidamisega
Marko

Lõplike olenditena võime me olla eksituses ka siis kui me oleme endas täiesti kindlad ning meie mõistmisvõimaluste avardumine sõltub sellest, kuivõrd avatud me oleme teiste vaatekohtadele.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne