Bensiin & muud mootorikütused

Siin on vast kohasem arutleda bensiini biolisandite oelmasolu üle kevadel anno 2023, kui mootorsaeteemas


(24-05-2023, 17:54 PM)lennumoto Kirjutas:  biovärk võeti ju 1 aasta tagasi juba välja ära, seoses onu voova spetsiaalse operatsiooniga

Biovärk ei ole meie kütuste unikaalsetes omadustes kuigivõrd süüdi... Plaste sulatavad ja huvitavaid põlemisaroome toodavad odavad huvitavad manused, millega tanklad oma retseptid valmis tembivad.
Vasta

Ka see sobib siia paremini:

(25-05-2023, 09:05 AM)hulgus Kirjutas:  ...
... Usus peitub jõud. Panin ka vanale autole 98-st bensiini ja enesetunne paranes oluliselt, kallis asi ju hea asi., või...?
Sisuliselt aga tegu sama asjaga, millel vaid lisandi kogust  suurendades oktaanarvu, ehk detonatsiooni kindlust tõstetud. Mis meil see mootorsae (või muruniiduki) surveaste oligi...?

Väidetavalt (seda võiks kinnitada keegi, kes asjaga ise kättpidi seotud) tuleb 98 sisse juba 98-na. 95 aga tembitavat koha peal madalamaoktaansest. Statistika seda otse ei kinnita, aga ümber ka ei lükka.

Kas keegi on näinud müügis bensiini oktaaniga alla 95? Statistika järgi oleme me seda eksportinud lausa 123 319 tonni... Kena näide sellest, kui hämar on meie tanklas müüdava kütuse päritolu ja selle selgekstegemine.

Säärase pildi 2021. aasta koht annab Statistikaameti andmebaas:

   

See on nüüd tõesti statistika elik suurim vale üldse, kuna need numbrid on paberil liikunud bensiin COVID-aastal. Et saada tõesemat pilti tuleks tabelisse panna esiteks pikema perioodi andmed ja teiseks peab neid kõrvutama jaemüügi andmetega. Aga seda ma praegu teha ei jaksa. Reaalselt üle piiri liikunud koguseid ma kuskilt vaadata ei oska ja kas neid üldse keegi kunagi kontrollida jaksakski...
Vasta

Olen toonud kunagi ammu Austriast L.M. R.A.-le seda graanulit mis bensiini sisse segatakse. 
Mahalaadimise ajal küsisin, et mida teeb kütusefirma väetisega. 
Siis selgitati, et see pole väetis vaid see puru teeb bensiini kõvaks. 
Nende jutu järgi pidi visatama toorbensiinile seda sisse. 
Üks labida täis ja saame 95.
Kaks labidatäit ja saame 98.
Niimoodi mulle kujundlikult selgitati.
Kuidas tegelikult asi käib ei tea.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(25-05-2023, 11:20 AM)Daff Kirjutas:  Olen toonud kunagi ammu Austriast L.M. R.A.-le seda graanulit mis bensiini sisse segatakse. 
Mahalaadimise ajal küsisin, et mida teeb kütusefirma väetisega. 
Siis selgitati, et see pole väetis vaid see puru teeb bensiini kõvaks. 
Nende jutu järgi pidi visatama toorbensiinile seda sisse. 
Üks labida täis ja saame 95.
Kaks labidatäit ja saame 98.
Niimoodi mulle kujundlikult selgitati.
Kuidas tegelikult asi käib ei tea.
Õllega lauataga jutuks hea küll @daff
Tegelikult tuleb 98 ikkagi sisse 98-na ja 95 vastavalt 95-na. Kohapeal muutub ainult niipalju, et need müüja spetsiifilised lisandid (N: CircleK "miles" või "miles+") lähevad juurde. Samamoodi, nagu lisatakse laadimisel sinisele kütusele sinist markerit juurde tavalisele diislikütusele.
AGA ei maksa faktidel head lugu rikkuda  Big Grin 
PS Tahkel kujul (lahustuvad) oktaankorrektorid on juba ammu olemas tõenäoliselt. Nõukaaja lõpus käis mingi kogus naftaleeni(?) 76-e sisse, et teda mosses sai kasutada. Kas ta ka päriselt aitas ...
Kõige lihtsam oktaankorrektor on alkohol - oktaanarv puhtal alkoholil on ~120, ometi ei taha seda keegi 95-e asemel mootorisse valada Toungue
Vasta

(25-05-2023, 14:26 PM)maaks Kirjutas:  ...
Tegelikult tuleb 98 ikkagi sisse 98-na ja 95 vastavalt 95-na. Kohapeal muutub ainult niipalju, et need müüja spetsiifilised lisandid (N: CircleK "miles" või "miles+") lähevad juurde. Samamoodi, nagu lisatakse laadimisel sinisele kütusele sinist markerit juurde tavalisele diislikütusele.
...

Ma eeldan, et selle rahustava kommentaari taga on värske kogemus reaalsest situatsioonist kütuseterminalides ja kütust vedavate juhtide jutud on puhas umbluu kuulajate leidmiseksSmile

Ikkagi tekib kiuslik küsimus, miks liigub meie kaudu nii palju madalaoktaanset...
Vasta

Mitte õllejutud.
Kusagil selle aastatuhande algul korrastasin ühe Tartu kütusefirma arhiivi (erialalt olen arhivaar). Selle firma dokumendid näitasid terminali tulevaid toorbensiinikoguseid tonnides ja lisandikoguseid liitrites ning terminalist väljastatud 92, 95 ja 98 bensiini koguseid. Ei mingeid sissetulevaid numbriga bensiine. Järeldused tehke ise Toungue .
Vasta

(25-05-2023, 14:26 PM)maaks Kirjutas:  Õllega lauataga jutuks hea küll @daff

Aga miks ma peaks siin mingeid mulle ajama?   
Ja teiseks, kuna ammu see L.M.R.A. oli. Aastat ei mäleta aga kui sinise Scania järgi otsustada millega sõitsin siis jääb see aastatesse 1998-2001.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Valgevenes selline koht nagu Новополоцк. Sealt sai kanistriga "oktaani" ostetud. 20 l kanister oli ikka väga raske Cool See oli umbes siis, ku auto passi pandi kirja ostetud 20 l bensiini.
Vasta

(25-05-2023, 23:36 PM)ZIL 131 Kirjutas:  Valgevenes selline koht nagu Новополоцк. Sealt sai kanistriga "oktaani" ostetud. 20 l kanister oli ikka väga raske Cool See oli umbes siis, ku auto passi pandi kirja ostetud 20 l bensiini.
  
See Новополоцк oli kunagi kullaauk. Seal asub ju suur naftatöötlemiskombinaat. Ja se "oktaan" on ka ilmselt sealt pärit.  Samal ajal kui passi märgiti see 20 l kütust vedasime sinna angaare ja tagasi tõime mustalt bensiini. 

Tahtsin rääkida tegelikult sellest bensiini oktaanist seoses Novopolotski bensiiniga hangituna erinevatest kohtadest.
Kõige paremat bensiini sai  otse  tehasest. Katlamaja mehed varusid seda 200l vaatides. Mis bensiiniga tegu oli nad ise ka ei teadnud ütlesid vaid, et bensiin mis on otse torust lastud. Sellega isegi Moskvitš ei klõbisenud. 
Järgmine aste oli tehase territooriumil asuv tankla. Seal "memmekene" konservide ja suitsuliha eest pluss 1 rubla liiter lasi tankida  otse 76 kolonkast.
See bensiin tegi mosse sees kerge tirtsu ainult. Ka hea kütus. 
Kui tankisid linnas kokku ostetud talongide eest 76 siis see bensiin mosse sees juba andis tunda. Tegi mõõduka tirina kui gaasi andsid. 
Ja kui ostsid Otepäält 20l 92 ZIL tankurist koos templiga passi siis pidid jagajat keerama sest see bensiin muidu klõbisemist ei lõpetanud.
Et siis kütus lahtus ära mida kaugemale ta tehasest jõudis.

Et miks jutt käib ainult 76. Tol korral oli ka Valgevenes kütusega suht duuga ja 93 oli haruldus.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Lisame siia juurde väikse remargina, et bensiini tootmise ja jaotamise tehnoloogia on põhimõtteliselt samaks jäänud. Kadunud on aga võimalus kütusega mängimise eest kinnimajja minna. Endiselt on alles võimalus kellegi piisavalt mõjuka väljavihastamise korral minna uurima puujuuri või järvekarpe koha peale, aga selle tõenäosus ajas järjest kahaneb.

Kliendid winguvad, aga ostavadSad

Kõik ei vingu ka...
Vasta

Oskab keegi öelda kas 4T väikemootori bensiin lõhnab ka? Mure selles, et sooja ilmaga paisub ühel väikese generaatori paagis bensiin niipalju, et hakkab bensiini haisu välja ajama. Ei tahaks peal iga kasutust ka paaki tühjaks kallata.
Vasta

(26-05-2023, 09:21 AM)volvo Kirjutas:  Oskab keegi öelda kas 4T väikemootori bensiin lõhnab ka? ...

Aspen 4? Mu arust, nagu Apen 2, spetsiifiline terav lõhn. Iga kord samasugune, erinevalt Alexela 98-stSmile Handimanni punsu lõhn oli mahedam, aga siiski sarnane.

Kõik bensiinid paisuvad kuumas ja neist lenduvad madalam aurustumistemperatuuriga fraktsioonid. See on omadus, millest ei pääse. Seetõttu peavadki bensiinimootoriga seadmed olema ventileeritavas ruumis.

Või on mure selles, et vedelik pressitakse paagist välja?
Vasta

(26-05-2023, 09:37 AM)v6sa Kirjutas:  
(26-05-2023, 09:21 AM)volvo Kirjutas:  Oskab keegi öelda kas 4T väikemootori bensiin lõhnab ka? ...

Aspen 4? Mu arust, nagu Apen 2, spetsiifiline terav lõhn. Iga kord samasugune, erinevalt Alexela 98-stSmile Handimanni punsu lõhn oli mahedam, aga siiski sarnane.

Kõik bensiinid paisuvad kuumas ja neist lenduvad madalam aurustumistemperatuuriga fraktsioonid. See on omadus, millest ei pääse. Seetõttu peavadki bensiinimootoriga seadmed olema ventileeritavas ruumis.

Või on mure selles, et vedelik pressitakse paagist välja?
Lõhn on mureks. paak täidetud tehase normini, seega vedelal kujul välja ei paisu Smile
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne