Garaaži ehitamine

(21-04-2021, 11:37 AM)Lauri_L Kirjutas:  Big Grin Ja veelkord! Kõikides garaažina kasutuselolevates ruumides (on ta siis garaaž või muu ruum, mis seda otstarvet täidab) on lisaks muudele erinõuetele ette nähtud pistikupesade minimaalne kaitseklass IP44. Pesad peavad olema klapiga või suletavad.
...
Kui keegi tark audiitor muud väidab ja kui keegi seda usub, siis on see nende kahe probleem.
...
Väga hea materjal lugemiseks: https://docplayer.ee/191127392-Elektripa...erjal.html
Sa lisasid vist vale lingi - see pole mitte nõuete- vaid protseduurikadokk. Ei räägi asjast.

küsimus on jätkuvalt, millel põhineb kaitseklassi nõude väide?

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

Võite siin edasi vaielda ja otsida taga omi nõudeid.
Mina omas tööruumis ses osas mingeid järeleandmisi ei teinud. Pole nii hinnatundlik. See, kas materjalid läksid kaablite ristlõikeid arvestades mõnikümmend eurot kallimaks või see või too pistik oleks võinud olla kakskümmend senti odavam - no ei oma tähtsust. Tähtis on tolmu- ja niiskusekindlus. Või lausa veekindlus. Muide, ei jätnud isegi meelde, millise IP-ga kogu see nodi seina sai, aga tean, et minu vajadusi täidab ja konkreetsetesse keskkonna tingimustesse see kõik ohutult ka sobib.
Said paigaldatud ajakohased korralikud kaablid, aja- ja tingimustekohased korralikud seinakontaktid, korraliku valgustugevusega led valgustid, korralikud tööstuslikud kaabliredelid ja kogu see rigarägastik kaabeldus seintel-lagedel samuti kaetud. Tõsi, katmiseks paremaid vahendeid paraku ei leidunud ja tuli leppida sellega, mida poest saada oli. 
Võib-olla leiate piltidelt iva, võibolla mitte. Teie valik ja otsus.

                       
Vasta

Esimene ja teine pilt - väga hea. Kolmas pilt - eelistaksin keevitatud ühendusi. Edasine on ebaoluline.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Wago ühendus on kõige kehvem variant, mida kasutada.
Kas keevitusaparaati kannatab?
Vasta

(22-04-2021, 07:36 AM)tõnn Kirjutas:  Wago ühendus on kõige kehvem variant, mida kasutada.
Kas keevitusaparaati kannatab?
Põhjendust?
Läksin ka neile üle, lae all lampe ühendada, või kitsas harukarbis 4 tk 3x2,5 juhtmeid pakkida kordi mugavam. Numbrite järgi sobilikud.


Vasta

WAGO klemm on hea mugav küll. Elektriku sõber nagu silikoon ja makroflex on ehitaja sõbrad. Kui pistikupesad jadamisi ahelas ja voolud suured, siis pigem ei kasutaks. Põhjuseks see sama vähene kontaktpind. Kas siis tõesti keevitaks või teeks lihtsalt kokku keerutades, määret pannes ja tupik-klemmiga kokku kruttides. Valguse puhul pole ilmselt vahet.
Vasta

Enne sulab juhe ülesse, kui selle WAGO'ga seal midagi juhtub.
Vasta

(22-04-2021, 08:17 AM)qwerty009 Kirjutas:  Enne sulab juhe ülesse, kui selle WAGO'ga seal midagi juhtub.

Kinnitan: lühisesselastud pikendusjuhe kärssas (relakalõikest kuumaksläinud teraseriba sulatas end kenasti läbi soonteni), veneaegne automaat (viimane kilbis) kärssas, vaskkaabel seinas ei teinud teist nägugi, pistetud (Wago?) ühendusel ei olnud mingit viga näha ega tunda. Vahetasin siiski südamerahuks uue vastu.

Keevitatud või joodetud või korralikult punutud ja määrdega kaetud ühenduse vastu ühenduspinna mõttes muidugi pistetav liist ei saa, sellega olen päri.

Janka pildid mulle meeldivad. Pistikupesi pole kunagi liiga paljuSmile
Vasta

(22-04-2021, 07:36 AM)tõnn Kirjutas:  Wago ühendus on kõige kehvem variant, mida kasutada.
Kas keevitusaparaati kannatab?
Igal asjal on omad plussid ja omad miinused. Wago omad ka välja toodud. Paigaldamine lihtne, edasine ekspluatatsioon nii ja naa... Teoorias on kindlasti krutitud ots kindlapeale minek, praktikas ei tea mina ka, et Wago oleks järgi andnud.
Jah, keevitada kannatab samuti. Mõlemad aparaadid töötavad laitmatult. Nii elektroode sulatav inverterkeevitus kui ka suur MIG. Sama lugu pooleteise kilovatise relakaga. Kõik vajalikud tööd on siiani probleemideta ära toimetatud.
Puudu on veel suuremapoolne  kompressor, puurpink ja kahe suure kettaga käi, aga küll need ka omad kohad ja vastavad seinakontaktid toiteks ülesse leiavad.
Vasta

Wago kannatab "60A", samal ajal kui 2.5mm juhe on juba ammu üleni ära sulanud. Wagosid on kasutatud juba 80ndatest ja praaki on võibolla üks miljonist, seegi paigaldaja vea tõttu.

Kruvi klemm on kõige sitem klemm, sest puudub pidev ühtlane surve. Pealegi nende ühenduste tekitamine on juba punane tuli... Üldiselt pole pistikupesa ja kaitseautomaadi vahel mitte ühtegi ühendust... Ja tihti on mõlemal kruviühendus... Tavaliselt siiski annab esimesena järgi pistikupesa kontaktid
Vasta

(22-04-2021, 09:57 AM)Mihkus Kirjutas:  Wago kannatab "60A", samal ajal kui 2.5mm juhe on juba ammu üleni ära sulanud. Wagosid on kasutatud juba 80ndatest ja praaki on võibolla üks miljonist, seegi paigaldaja vea tõttu.

Kruvi klemm on kõige sitem klemm, sest puudub pidev ühtlane surve.
just, aga originaal Wago peab olema ja õiges mõõdus ning õigesti paigaldatud. neid kasutavad ka elektripaigaldisega tegelevad firmad.

Pähkliajude hirm
Vasta

Wagol ja "wagol" on vahe.
pildil on koopiad ja nende kohta arvamus puudub. netis ja youtubes on igasugu teste tehtud.
Originaal Wago on vägagi toimiv lahendus olen pannud palju klientidele ja ka omale koju.
Magada saan ja süda ei valuta. Kui võimalus siis vanad kruviühendusega jätkuklemmid vahetan Wago vastu välja. 
Saad kokku ühendada nii kiud kui plangud ja erinevad läbimõõdud. 
Keera punamütsikese sisse kiud ja plank. või kruviklemmi alla millel pole keelekest jne.
jah hüls ja muud abinõud on õigel paigaldusel aga reaalses elus ?
kui palju on objekte kuhu on pandud kruviklemm, ja siis sinna unustatud ? järelpingutus ?
plank juhe vajub kruvi all ära ja ühendus on milline ?
kiud läheb laiali kahelepoole kruvi ja ühendus on milline ?

punamütsike aga on üldes üks hullemaid ühendusi kui selle kallale on vaja minna, et midagi ringi tõsta.
olukorras kus toidet ei saa maha võtta aga üks tarbija on vaja lahti ühendada - oi kuidas ma neid juhtumeid "naudin"

kus nüüd leiti "koll" üles  Big Grin
Vasta

(21-04-2021, 20:40 PM)Mahno Kirjutas:  Aga idee on teil tegelikult õige, peab ühe keskmise sõiduauto mõõtkavas papist välja lõikama ja seintega mängima hakkama.
Arvutiga akf ei mängi vist?
[Pilt: xmUi3JW.jpg]
Vasta

kuidas see 60 m2 on võetud.
kas välismõõdud või isegi koos räästaga ?
ehk palju jääb reaalset sisemõõtu ?

auto pikkus ikka 5m arvestada 
ümber auto käimisega 1m eest ja 1m tagant "mugavalt" tahaks saada 7m pikkust ?
Vasta

Janka pildid väga meeldivad, ma ei olegi ainuke kes tööruumis viimistletud seinu hindab. Kas põrand on ka plaanis katta millegagi? Mul on endal praegu väike ühekohaline garaazike maja küljes, plaanis on suurem kõrvale ehitada. Hetkel on põrandaks väga kehvasti valatud betoon, mida on võimatu puhtaks pühkida. Kas EPOga kattes rikub keevituspritsmed põranda ära? Isevalguvaga tasesks valada ja betoonivärviga värvida? Plaatida?

Elektripaigaldised on mul kogu majas kõik (originaal)Wagodega tehtud ja probleeme ei ole tekkinud. Kõige rohkem kindlust annab mulle selle liite puhul just klemmi vedru pinge, mis ei lase juhtme väsides kontakti kehvemaks muutuda.
Vasta

Põrand ei õnnestunud mul ka kõige paremini. Rahul ma sellega igatahes pole. Võiks siledam olla, aga koristada kannatab ja iga harjatõmbega betooni õhemaks õnneks ei lihvi.
Arvasin ka, et kunagi peaks epoga üle valama, aga see pole nähtavasti ikkagi kõige arukam idee ruumis, kuhu üsnagi tihti naastrehvid end auto all pargivad ja veelgi tihedamini keevitustöid tehakse.
Plaatida? - Kah ei viitsi nähtavasti. 
Seega ma arvan, et asi jääb hetkel nii nagu ta on ja kui kunagi jälle kodumaile jõuan, jätkan toa möbleerimistöödega. Esmalt töölaud vaja lõpetada ja riiulite korrastamisega ühele poole saada. Suurema tolmu saab harjaga kühvlile koguda ja peenema jäänuki olen kompressoriga suurtest väravatest välja tuulutanud. Ja seda tolmu on sealt juba üksjagu roogitud.

                       
Vasta

Vastan küsimustele:

Arvutiga mängin lapsest saadik, 10+ aastat sai servereid hallatud ja hulk aega mõne veidi suurema kontori it-turvat tehtud. Aga paberil on oma võlu ja mulle meeldib nii rohkem. Kes tahab arvutis teha, ega ma kritiseeri.

Rääkisin ka x valla ehitusnõunikuga. 60 ruutu on väljastpoolt ja ilma räästasteta (eeldusel et räästad on alla 1 meetri). Aga mulle öeldi, ehitusteatisega on ikkagi ainult "kuuri" ehitamine. Kui ma tahan elektrit sisse viia, siis peab ikkagi võtma projekteerimistingimused, tegema "päris" projekti, kooskõlastama päästjatega jne. Ma ei ole esialgu veel päris kindel, kust need nõuded tulevad.
Vasta

(22-04-2021, 14:14 PM)Mahno Kirjutas:   Ma ei ole esialgu veel päris kindel, kust need nõuded tulevad.
Ehitusseadustik lisa.1. Tegu siis mitteelamuga. Kuur, grillimaja, koerakuut, laste mänguplats jne on elamu teenindamiseks vajalikud hooned ja rajatised. Ma tegin äsja "olude sunnil" ja huvist uue seadustiku koos kaasnevate aktidega omale selgeks.
Vasta

See 60m2 tuleb sellisest õigusaktist nimega "Ehitusseadustik".
https://www.riigiteataja.ee/akt/105032015001?leiaKehtiv
Täpsemalt §35...46.

Ja selle seadustiku Lisa 1.
https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/130...Lisa_1.pdf#

Asja "ilu" on selles, et kui kohalik omv 10 päeva jooksul soovile ehitusteatisele ei reageeri, siis hakka aga ehitama.
Vähegi ehituslikus mõttes populaarsemas omavalituses aga nad hakkavad väga suure tõenäosusega nn täiendvaks kontrolliks igast jura juurde nõudma, mis lõppeb ikka ehitusprojekti laadse asja koostamisega. 
Kui just ehitushuviline pole advokaatikas tugev. 
Või veab ja vastutav ametnik haige ja ilma asendajata, mis suurem linn-tüüpi piirkonnas vähetõenäoline on.
Vasta

(22-04-2021, 14:57 PM)Kjen Kirjutas:  ...mis lõppeb ikka ehitusprojekti laadse asja koostamisega.

Nagu sellest lisa 1 tabelist nähtub, on enamikel juhtudel ka ehitusteatise puhul "ehitusprojekti laadse" asja nõue juba kohe alguses juures, nii et lootus millegi ehitamisel "paberimajandusest" pääseda on suhteliselt sinisilmne. 
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne