T-16-le aretatud mullafrees või hooldusniiduk
#1

Küsimus selline, et kas keegi on T-16-le aretanud, ehitanud mullafreesi või kettidega hooldus(jäät)niiduki kõhu alla? Või on kellelgi infot, et kes selliseid lisaagrekaate teenusena ehitab? Olen igasuguse info eest tänulik.
Vasta
#2

Mõtlesin just ise sellise teema püstitada. Huvitab just niiduk, muidu lattniiduk on olemas aga igale poole latiga ei pääse ja seetõttu oleks muud asja vaja.

Veel pole maha löödud
Vasta
#3

Ega seal midagi keerulist ju pole. Mina paneks kohe esisilla tagant 3-punkti rippsüsteemi suunaga taha. Sedasi oleks võimalik erinevaid haakeriistu kasutada ja vajadusel reguleerida. Pinnase kopeerimine toimiks ka sedasi väga hästi. Kettidega hooldusniidukitel peaks enamusel olema võimalik reduktor 180 kraadi keerata ja sedasi saaks otse traktori jõuvõtuvõllilt kardaaniga ühendada. Mullafreesiga võib PTO ühendamine natuke keerulisem olla ja ega ma praegu päris kindel pole, et pöörlemissuund kohe sedasi õige tuleb, aga vähemalt osadel nurkreduktoritel on võimalik hammasrattad sees ümber tõsta ja sedasi suunda muuta.
Vasta
#4

Omaette küsimus on see, et paljuks on selle masina mootor ja jõuvõtuvõlli ülekanne võimelised... Mullafreesi jõutarve(kui tööriist ikka masina laiune) võib olla suurem saadaolevast ja ega t-16 jõuvõtuvõll ka koormustaluvusega ei hiilga. Muruniiduki terade ringiajamisega saab kindlasti hakkama...
Vasta
#5

(16-09-2012, 13:33 PM)runts Kirjutas:  Ega seal midagi keerulist ju pole. Mina paneks kohe esisilla tagant 3-punkti rippsüsteemi suunaga taha.
...

Ei mahu ära - raami all on ruumi 1,8 m. Modifitseerimata rippsüsteem vajab ise 70 cm, kui kinnitustasapind viia esiprussi sisse. Riistale jääb meeter...

Kõhu alla saab aretada küll, kuid probleemiks on juba mainitud JSV vastupidavus. Kui selle kaudu hakata pidevalt välja võtma 10+ kW (mootor pakub vaid 18, millest osa kulub õli soojendamisele ja kogu kupatuse edasiveeretamisele), siis ei ole pikka pidu.

Täislaiuses mullafreesi võite kohe ära unustada, 1,8 m freesi tahab saada 30+ kW. Mida kiiremini liikuda tahta, seda rohkem.

Kirovetsikutsika oma võiks teoorias olla jõukohane, kaks võib paljuks minna.

Mul on kuri kahtlus, et ka kahemeetrine muruniiduk käib üle jõu. Aga kuna aeglaseim käik on vaid kilomeetri jagu, siis vast elab üle...
Vasta
#6

[/quote]

Ei mahu ära - raami all on ruumi 1,8 m. Modifitseerimata rippsüsteem vajab ise 70 cm, kui kinnitustasapind viia esiprussi sisse. Riistale jääb meeter...

[/quote]

Ega ma ei mõelnudki, et selleks kasutada mingit tehases valmistatud rippsüsteemi. Tõstekõrgus tuleb seal suhteliselt väike ja sellega seoses võivad aisad päris lühikesed olla. Juppe selleks poes küllaga saadaval ja saab teha täpselt sellise nagu vaja.
Kõige selle mõttekus on muidugi teine teema. Selle traktori PTO pole just kõige töökindlam. Vähemalt minul on selline mulje jäänud. Olenevalt mullastikust jaksaks T-16 ilmselt 1 - 1,2 m freesi kuidagi ikka vedada. Muruniidukit olen ise ka kohanud selle traktori kõhu all ja see toimis päris kenasti. Oli vist 1,8 meetrine niiduk. Kui muru väga pikaks pole kasvanud, siis selleks jätkub jõudu küll.
Googeldasin veidi ja selgub, et isegi pisema hooldusniidukiga on võimalik niita:
http://toru.ee/view/63b97249f695
Muidugi kõhu alla masinate haakimine on suhteliselt ebamugav tegevus.
Vasta
#7

runts'i videot vaadates ja veidi kalkuleerides tuleks vist odavam ikkagi trimmeriga Vasja. Esiteks hooldusniidukitest tean ma vaid nii palju et see tahab küllaltki siledat pinda ja teiseks ütleb masina hind oma jao. Selge see et pind peab olema selline et niita saaks aga terade hind ja pluss muud kulud ja see et kas selline isend minu 6 hektarile ära tasub, jätab mu jaoks palju küsimärke.
See on ainult mu enda arvamus - kõik vastulaused on oodatud.

Veel pole maha löödud
Vasta
#8

Ei ütleks, et selline hooldusniiduk väga siledat pinda tahab, aga jõudu tahab suhteliselt palju saada küll. Kui hobujõudu palju võtta pole, siis sobiks pigem selline niiduk: http://www.same.ee/?cat=84&ln=et Jõudlus oluliselt suurem ja odavam pidada ka. Kas ta nüüd kõhu alla ära mahub, selles pole ma eriti kindel. Üldiselt tasuks T-16 ikka rippsüsteem ja jõuvõtuvõll traktori taha paigutada. Minul on sedasi tehtud, kuigi varem oli ripp koos PTO-ga ees.
Vasta
#9

(17-09-2012, 19:47 PM)runts Kirjutas:  Ei ütleks, et selline hooldusniiduk väga siledat pinda tahab, aga jõudu tahab suhteliselt palju saada küll. Kui hobujõudu palju võtta pole, siis sobiks pigem selline niiduk: http://www.same.ee/?cat=84&ln=et
päri, just hooldusniiduki suure jõuvajaduse tõttu mu pisikesel 15-hobuselisel hiinakal taga rippes analoogne muruniiduk, selline http://www.agrotehnika.ee/index.php?page...roup_id=25 suht odav ja ehkki passi järgi tahab vähemalt 25-hobuselist traktsit ette, siis mul on 2 hooaega pisike hiinakas ilma muredeta seda ringi ajanud ja tööd teinud mitte kõikse aeglasema-jõulisema käiguga, vaid neljandaga, üle selle läheb endal manööverdamisega kiireks ja raputama kah hakkab. Aga suurt heina sellega ikka ei võta, nii et tihedamini tuleb üle käia või 2x järjest ...
Vasta
#10

Mul ongi päevakorral sarnase niiduki soetamine ja seoses sellega oleks mõned küsimused. Vabandust, kui see nüüd teemast veidi välja läheb.
Plaan oleks see haakida mingile väiksemale sõiduriistale ette. Kuivõrd häst see niiduk toimib, kui sõita temaga tagurpidi või on parema tulemuse saamiseks mõttekas haakimine niiduki taha ehitada/tõsta? Kas sellel niidukil on lendterad?
Kõrget rohtu sellega ma niitma ei hakka, kasutaks ainult muru niitmiseks.
Vasta
#11

Ärge ainult sellist hädist tehke, kui Abjas juhtusin nägema:[Pilt: 2144622923ba0d_l.jpg] Kõik vist ei paista väljagi. Tõstenoole T-150 paigaldamiseks T16m raamile kinnitatud RS tala. Noole otsas kõlgub mingi rootorniiduk, mida käitab hüdromootor (hammasratasmoto, mis igal maaga kokkupuutel jääb seisma). Jõuvõtuvõlli otsas tagurpidi M 24 käigukast ja hüdropump. Kabiinis sellele lisajagaja, hüdropaak jne.
Vasta
#12

Niiduk tahab seda rohkem võimsust, mida rohkem massi peab peeneks järama. Kui hein on käest lastud ja rinnuni, siis aitab vaid aeglasem käik. Õnneks on saskal tigu olemas...

Paljud püstteljega niidukid kipuvad liiga pika massi niitmisel osa maha jätma. Eriti kergesti juhtub see sirge teraga masinatel, kus tera ei ole profiili painutatud. siis ei teki tõstvat õhuvoolu ja kord murdunud kõrs maha jääbki...

Rõhtvõlliga purustid on sellest murest priid, kuid need ei taga jälle ühtlaselt siledat tulemust heades oludes...

Penskari pildil näikse ka raamitala olevat ringi tehtud. Osavate käte ring...
Vasta
#13

Mul on päris suured muruplatsid ja praegu ma kasutangi nende niitmiseks vasarteradega hooldusniidukit. Niitmise kvaliteet jääb sedasi väga hea. On täitsa sile ja ühtlane. Probleem on pigem selles, et 4 tonnine traktor kipub natuke murule jälgi jätma, eriti sellise märja suvega nagu praegu.
Vasta
#14

(18-09-2012, 08:55 AM)runts Kirjutas:  Mul ongi päevakorral sarnase ... Kuivõrd häst see niiduk toimib, kui sõita temaga tagurpidi või on parema tulemuse saamiseks mõttekas haakimine niiduki taha ehitada/tõsta? Kas sellel niidukil on lendterad? ...
lendterasid pole, minu omal on kolm terakorpust, nagu murutraktori terad, multšivad. Tagurpidi sõites niidab küll, aga oht kivi vms vahele saada suurem. Eesotsas on korpus selline sahakujuline, lükkab mutimullahunnikud ja väiksemad kivid kõrvale. Natuke on kvaliteet kehvem kui murutraktoril, kuna kõik rattad on juba heinast üle trampinud, siis ei suuda rataste kohalt nii hästi üles tõsta, jääb natuke pikema muru riba
Vasta
#15

Aga kas Eestis keegi sarnast muruniidukit üldse pakub, millel oleks lendterad? Laius võiks olla 1,5 m või veidi vähem.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne