tungrauda otsin
#1

mõningase otsimise järel olen esialgu ikka lahenduseta ja mõtsi, et küsin ka siinsete pädevate inimeste käest hüva nõu või suisa abi.
nimelt on mul ait ühest otsast veidi maa sisse vajunud ja tarvis oleks teda veidi toestada. palke vahetama (esialgu) ei hakka, kuna oskusi ja materiaalseid vahendeid napib. küll aga oleks igati tehtav ajutine lahendus, ehk laduda alla kiva ja prusse niipalju, et seinad enam-vähem otseks saaks ja uks uuesti käima hakkaks.
selleks otsin hammaslatiga tungi, mis jaksaks vast kümmekond tonni tõsta. kuuldavasti mõnedes laenutustes pidi taolisi olema, aga kuna ma ilmselt nokitseks rohkem kui mõne päeva, siis läeb asi kole kulukaks.
võiks ka tavalist tungi kasutada, a siis vaja aida ümber silmini auke kaevata, et tung alla mahuks.
hammaslatiga konkstungraud ju tõstab peaaegu maapinnalt.
kui kellelgi oleks tallinna-lääne harju piirkonnas sobilikku riista laenata, oleks väga tänulik. kõik alternatiivsed soovitused ka väga teretulnud.
Vasta
#2

Üsna tõenäoliselt leiad kiireimat abi 4x4.ee foorumist. Ning vaevalt sinna rohkem, kui paaritonist tõstevõimsust vaja läheb - üks nurk ju.
Vasta
#3

Sai sama ettevõtmine saunaga tehtud mõni aasta tagasi. Kasutasin tõstmiseks 2 tonnise tõstejõuga õlitungrauda. Sellega sai vähehaaval kogu saun ligi meetrijagu vundamendist või õigemini selle jäänusest lahti tõstetud. Aga igat nurka sai korraga ainult 10cm jagu korraga tõsta. Kuna palgitapid olid "surnud", siis korraga rohkem ei julgenud. Igaks juhuks sai alumine ja ülemine palk omavahel mõlemalt poolt prussidega kokku tõmmatud.
Vasta
#4

"raudteetugrauad" on samuti mingit laadi riistad, mida ehk siit-sealt leiab? Tõsi - nood on vast sellised, et päris maast asja ei tõsta.

kuigi Su eesmärk justkui törts teine, siis ehk mõte muutub - jututeema mulle meeldib, niiet kas küsitakse või mitte, jagan ikka palgivahetusel omal nahal õpitut 8x12m kahekordse suvekodu (mis on suur ja raske) puhul.

tööriistad:
- riistarendist 20t tungrauad. Kahega saab hakkama. Rendihind oli 2008a eraisikule 70eek päev tüki kohta. Kaasas oli mul ka garaazhi 2,5t tungraud, aga sellele ei leidnud ma parimagi tahtmise juures rakendust. Tõsta ta ei jaksanud ning midagi hoidma ei julgenud ma teda panna - "midagi" oleks ta lömastanud.
- tungrauatoed. Ma sain teha kaks paari, sest 6mm vinkel on ju nõrguke ja ei kesta kaua... Tugede uba: http://teet.luarvik.org/v/Tenusti/mehete...5.JPG.html
(tungrauda nii panna ei tohi, nagu pildil - aga sellest allpool)
- mootorsaag vana palgi väljalõikamiseks ning salapulkade (seovad ristpalke omavahel) läbilõikamiseks

...ja rohkem riistu polegi vaja (sest kang-sõrg-kuvalda on ju iseenesestmõistetavad) Smile

materjal:
- palk. Mul oli vaja saematerjali ning mugav linnavurle võtab seda ju linnapoest prussina (150x150 ja 200x200). Et aga ülemise palgi nõgususega klappida, lõin prussile peale tollise laua, mille ümaraks hööveldasin-saagisin. Paradoksaalne - looduses ümar puu on saetud kandiliseks ja teed seda siis taas ümaraks...
- laudise alla jääva palgi puhul puiduimmutusvahendit ja soovi korral ka läbitöötanud mootoriõli. Endal immutasin immutatud materjali veel mõnuga ning möksisin siis ka mitu korda õliga üle - sööge seda, va putukad-kahjurid! Smile Õli on ka hea "libesti" ning aitab palgil alla minna.
- vundamendi kohendamiseks müürisegu vms. Paekivi puhul on soovitav lupja sisaldav müürisegu vms - puhas tsemendisegu ei passi väidetavalt pae peale
- hüdroisolatsiooni / tõrvapappi

protsess:
- augud läbi seinte
- tummisema keermelatiga (mul oli 16mm) tungitoed seinale
- tungrauale alus. Silikaattellised on ok. Mul vajusid nad üldiselt 1,5 tellise jagu maasse. Tegemist oli Põhja-Eesti pankrannikuga, kus paas paneb kaevetöödele 0,8m pealt punkti. Ilmselt vajusid tellised just seepärast, et neil oli tiba raskust peal Smile
tungrauda ei maksa suurema raskuse puhul vundamendiservale toetada - muidu võib juhtuda nii: http://teet.luarvik.org/v/Tenusti/mehete...1.JPG.html
- korrata ettevalmistusprotsessi teisele tungrauale. Mitte liig kaugel. Eks proovimine õpetab, kui kaugel on kaugel. Ise olin esiti natuke häiritud teadmisest, et transpordiks tuli mul 6m pruss pooleks teha - praktikani jõudes tegin aga ka 3m pikad jupid veel pooleks. Mu hoonet õnnestus tõsta max 2cm ning pika palgiga ei olekski saanud (mõistlikult) majandada.
veel on pika vahega tõstmisel oht, et sein vajub külgsuunas ära. Mu esimesel seinal see ka juhtus - sein muidu püstpalk ning alt teise ristipalgi ehk tõstmisel kandva palgi jätkukoht sattus täpselt tungraudade vahele. Sein vajus 10cm väljapoole. Sai korrigeeritud raudteetungraua (mehaaniline - töötab ka kallutatuna ning horisontaalis, tõstab kuni 10t) abiga. Auk maasse (http://teet.luarvik.org/v/Tenusti/mehete...3.JPG.html) ning tung + palk sealt seina suunas liikuma. Sai ok.
- tungraudadega majajupp üles
- vundamendi silumised
- hüdroisolatsioon + palk + soovil-vajadusel takk alla
- ...ja järgmise jupi kallale

üldiselt lihtne ja ei ole ka väga ajamahukas töö. Ei vaja kaht või enamat meest - saab rahus ise nokitseda.

mu palgivahetus pildis:
http://teet.luarvik.org/v/Tenusti/mehete...givahetus/
(3 seina - lõunasein ei olnud kahjuritele maitsenud. Ilmselt liig kuiv koht)
on see muidu puukoi, kes nii teeb? Mul olid nad mingil ajahetkel 60a perioodis oma asjad ära teinud ning minu tegutsema asudes ammuilma kusagile mujale kolinud. Loodan, et jäävad sinna, kus on. Mujal (sh kõrvalhooned) ei ole ma taoliset tegutsemise jälgi leidnud.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#5

Sai kunagi sauna tõstmiseks ja palkide vahetuseks kasutatud WWII aegset saksmannide tungi 10T. Paraku sellist enam ei saanud, sestap tegin õlitungile karprauast lisa. Saab tungi ilusti maapinnale (tegelikult ikka plangu jupats alla ka) toetada. Karpraua jupi külge keevitatud kaks ristipidi keelt, ühe sead palgi alla, teisest lükkad tungiga. Enda ja tõstetava hoone heaolule mõeldes võiks seadeldise paari-kolme toekama kruviga ( piisab 5x50 ja suuremad) seina külge fikseerida.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#6

(13-07-2011, 23:26 PM)metsakohin Kirjutas:  Sai kunagi sauna tõstmiseks ja palkide vahetuseks kasutatud WWII aegset saksmannide tungi 10T. ...

mul selline saksa 10t tankitung siiani kasutusel, sauna tõstmise ootel ...

Tsitaat: Mu hoonet õnnestus tõsta max 2cm ning pika palgiga ei olekski saanud (mõistlikult) majandada.
hmmm, mul saun oma kõva 10 cm ühest (loomulikult lõunapoolsest, sealtpoolt pidevalt vihmad ja päike) otsast vajunud elik alumine palk ära kõdunud, st et ikka tuleb see 10+ cm tõsta.
Vasta
#7

Mul jälle 25 tonnine vene õlitunk..... Ei tea,kas leiangi nii rasket asja majapidamises,et proovida saaks.....Big Grin
Vasta
#8

(14-07-2011, 08:53 AM)Maanteemuuseum Kirjutas:  
Tsitaat: Mu hoonet õnnestus tõsta max 2cm ning pika palgiga ei olekski saanud (mõistlikult) majandada.
hmmm, mul saun oma kõva 10 cm ühest (loomulikult lõunapoolsest, sealtpoolt pidevalt vihmad ja päike) otsast vajunud elik alumine palk ära kõdunud, st et ikka tuleb see 10+ cm tõsta.
kui Sul tavapärane nn puhtalt saun-hoone, siis see võiks igas suunas võrdlusobjektist vähemasti kaks korda väiksem olla. Kokku siis vähemalt 8 korda väiksem. Väikest asja kannatab ikka tõsta - suur hakkab lihtsalt juba oma raskusega tõstes deformeeruma. Ja tungi alla pandud kivid mingi hetk kusagil Jaapani pool välja pudenema Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne