I: Eesti-Spordi ratta kohta
#1

Tere,

Oskab keegi ütelda, kelle toodang see eksemplar on. Ratta märgil on kirjutatud "Eesti-Sport". Raaminumbrit ei leia küll kusagilt -- vaata kuidas tahes.

Leheküljel http://eag.vanatehnika.ee/ewrattad-b.html mainitakse et sarnase nimega jalgratast "EESTI SPORT" toodeti 1924, tootja teadmata. Huvitav, kust pärineb info 1924.

Konkreetsel eksemparil võis olla tagajooks Eadie Coaster, aga kindel ei ole, et see on selle oma.

[Pilt: 01.jpg]
[Pilt: 02.jpg]
[Pilt: 03.jpg]
[Pilt: 04.jpg]
Vasta
#2

See on nii huvitav asi, et peab ka lausa siis vastama, kui midagi antud asjast ei tea! Igatahes väga tore, et info sellisest leiust on avalikustatud.
Mõte liikus meelevaldselt Wiru jalgrataste poole aga ilmselt lihtsalt Varbolas oleva Wiru jalgratta tõttu.
Ehk mõni huviline oskab midagi faktidel põhinevat pakkuda...
Vasta
#3

(30-07-2011, 11:40 AM)kass Kirjutas:  Mõte liikus meelevaldselt Wiru jalgrataste poole aga ilmselt lihtsalt ...
Ehk mõni huviline oskab midagi faktidel põhinevat pakkuda...
Ida-Harjumaalt, Lääne-Virumaalt see iseenesest pärineb küll. See hangiti kasutatud rattana poisile sõitmiseks. Meenub, et peaks olema üks peale sõda tehtud foto, kus see ratas on veel mingis sõiduseisukorras kuidagi peal... Proovin laiformaat negatiivilt sisse skannida (pean esteks kõik läbi vaatama), sealt kannataks suurendada.

Vasta
#4

Ksf! Manicu kogutud info on suurelt osalt ajakirjanduse reklaamide põhjal kogutud, aasta 1924 ilmselt reklaami avaldamise aasta.
Igatahes ehe eesti asi! Cool
Sel juhul kui Eadie rummuga ratas on selle Eesti - Spordi oma (aastast 1924 +/- , siis peaks olema nikeldatud, vanemat tüüpi, mitte kroomitud rumm ja velg?
Vasta
#5

Mina ei tea jalgratastest mitte midagi. Aga see silt tundub väga algeliste vahenditega tehtud olevat. Ja seetõttu tekkis mõte, et äkki mõni spordiselts märgistas oma rattaid selliste siltidega ja tootjaga ei olegi mingit pistmist? Üldiselt on selleaegsete jalgrataste firmasiltide teostus oluliselt keerukam ja parema kvaliteediga.
Vasta
#6

(31-07-2011, 08:12 AM)sass Kirjutas:  Mina ei tea jalgratastest mitte midagi. Aga see silt tundub väga algeliste vahenditega tehtud olevat. Ja seetõttu tekkis mõte, et äkki mõni spordiselts märgistas oma rattaid selliste seltsidega ja tootjaga ei olegi mingit pistmist? Üldiselt on selleaegsete jalgrataste firmasiltide teostus oluliselt keerukam ja parema kvaliteediga.

Mina ka eriti ei tea...
Silt tõesti lihtsa teostusega, "isetehtud" - mitte tellitud. Jalgratas on ka paraku lihtsa teoga, raaminumbrit pole leitud, ilmselt kellegi väikese tootja valmistatu. Ja ega 20-ndate alguses ei olnud eriti midagi priisata, majandus oli alles niru ja elu vaene.
Jällegi kisub võrdlema tsaariaegse Wiruga, kelle silt (vähemalt üks teadaolev) oli valmistatud koduste vahenditega, kas Leetbergil omal või kelleltki tellitud, muidugi palju uhkemas stiilis ja teostuses, aga aeg oli tollal teine...Aga ma sugugi ei taha antud raami Leetbergide tööks väita, seda kindlasti mitte.

Vasta
#7

Rain Vaikla saatis 1924. aasta Pärnus Pärnu Majanduse Ühisuse (hiljem ka Pärnu Majandusühisus) reklaamide pildid. Reklaamid on avaldatud Pärnu Postimehes (31.05.1924) ja Pärnumaa Teatajas (04.06.1924). Mina oma loodetud fotot üles ei leidnudki. Uurisin veel kuidas see ratas (või õigemini see, mis tast järgi on) meile kätte sattus. Lugu oli nii, et olid karmid viiekümnendad. Mu isal oli korralik ratas, aga see varastati tal suruaia pühal ära. Vanaonu oli aga Kõrvemaa metsadest leidnud selle Eesti Spordi ja toond lohutuseks poisile. Siis arvati, et oli metsavendade ratas olnud. Ei tea. Igaljuhul selline lugu on.
[Pilt: y_parnupostimees_Nr122_31-05-1924_jr-eestisport.jpg]
[Pilt: y_parnumaateataja_Nr41_04-06-1924_jr-eestisport.jpg]
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne