Väikeroomiku Valmet TERRI 30 taassünd
#61

Loota on, et lume tulekuks saab Terri ka "jala maha" Smile!


Vasta
#62

Õige, ksf! Tift, lootus on!
Kui praegu võtaks viis päeva puhkust ja tegeleks hommikust õhtuni ainult Terriga, siis võiks öelda, et on nädala pärast valmis. Keera võtit, aja Rotax kurjaks ja tuld. Seni, kuni kolme nelja päeva tagant saab paar tundi nokitseda, ei jõua nädalaga kuidagi. Hea meel, et mu austatud isa, laste vanaisa ja ka naise äi Wink, omab rohkeb ajaressurssi ning suuresti tänu temale (metallitööd, roomikud ja kooste)on masin nii kaugel nagu ta on - poole aastaga. Eks tea teisedki siinsed tegijad milline väärtus on vabal ajal oma hobidega tegelemiseks.

Tervitades, IP
Vasta
#63

Paar õhtut on nüüd nokitsetud ja elektrisüsteem hakkab ilmet võtma, kuigi nikerdamist on veel.

Lisaks said veel lihvi veotähikud ja proovisime, kuidas nad roomiku peal jooksevad enne, kui kõikse komplekt alla läheb. Seni võib tulemustega rahul olla.

[Pilt: large_26268167_nFUl.jpg]

Eks ma püüan nüüd juba paremaid fotosid ja sisukamaid postitusi siia lisada.

Tervitades, IP
Vasta
#64

Müts maha! Mina poleks viitsinud niiii palju mutreid ja muid vidinaid kokku mutitada..Smile! Igatahes kenad "sussid"!


Vasta
#65

Müts maha tõepoolest - minu isa ees. Tema harutas vanad roomikud pulkadeks, painutas hüdraulilise puulõhkuja külge tehtud rakisega esmalt ribaterase juppide otsad kumeraks. Seejärel sama puulõhkujaga, aga teise rakisega ajas need ribad vinklisse, kusjuures ratta vastu käiv ots on väljapoole kumer, käias otsad ümaraks, puuris augud, lõikas osadele suunajatele keermed, kuhu mutter vahele ei mahtunud. Perforeeris käsitrelliga lindid ja keeras kogu selle detailihunniku (lindid, suunajad, vahejupid, poldid ja mutri) lõpptooteks kokku ka veel. Tubli mees!!!

IP
Vasta
#66

No ma ei pand enne tähele, aga jah, kasutada puulõhkumismasinat pressina...! No mida muud see siis on, kui mitte ...press Smile! Hea idee! Kasutan kindlasti, kuigi tasakesi on mul ka suurem vertikaalne press tegemisel.


Vasta
#67

Kusjuures jahh, press, mis press. Puulõhkujal on juhtimine tehtud ühe kangi alla. Lüliti nupp on jagaja kangi otsas. Selliseid masstoodangu jubinaid on mõnus lasta, eriti, kui silindri käigu pikkus on lühemaks sätitud (ei lase vedrul lõpuni tagasi nö nullasendisse viia). Idee tekkis sellest, kui oli omavalmistatud metallaiale vaja hulgi U profiiliga ribaterasest klambreid lüüa. Väike rakis ja tuli neid nagu vändrast laudu.

T., IP
Vasta
#68

Töö kiidab Tegijat! Pelgan, et kui lindi vahele jäätükk või mõni jämedam oks satub, painduvad need suunajad ära. Oleks äkki pidanud külgedele tugevdused keevitama, umbes nii nagu originaalidel on.

Bedford Blitz CF350 Madel(1980), K-750m(1965), GAZ 21(1964), GAZ 66-01(1977)
Vasta
#69

Ksf! hellrix võttis sõnad suust. See suunajate tugevdamine on jõhker ettevõtmine küll, aga varem või hiljem ilmselt ikkagi vältimatu.
Loodetavasti saab Terri õige pea hangedesse mürgeldama, edu selleks!
Vasta
#70

Väga võimalik, et painduvad. Olen isegi mõelnud, et hullemat viga võib teha mõni suurem kivi, mis jääb ratta alla suunajate vahele. Siis painutame tagasi. Neid suunajaid on seal 560 tk, igale kahele poole külgesid keevitada ei tundunud reaalne. Eks praktiline kogemus näitab, mis sellest variandist saab.

Tervitab, IP
Vasta
#71

Mul on suur hea meel, et austatud kaasfoorumlased selle projekti vastu huvi tunnevad ja kaasa elavad. Saan uhkusega öelda, et ka kaasa aitavad.

Täna saime kokku austatud ksf! mativs'ga ja minu eelnev mõte Terrile istmesoojendus aretada on sama hästi kui teoks saanud - saime Terrile istmesoojenduse mati. Aga mitte ainult sellest ei tahtnud ma täna rääkida.

Minu jaoks olulisem on seejuures meeldiv suhtlus siinsete kaasfoorumlastega - liialdamata öeldud - suurepäraste ja suuremeelsete inimestega. Suured tänud Teile!

Terrist ka: asjalood nii kaugel, et homme tahaks elektrifitseerimise lõpule viia. Pühapäeval roomikud alla, järgmisel nädalal pidurid, summuti ja tuuleklaas. Suusaspordimehed tegid juba juttu, et millal saaks radasid tallama hakata, neil juba kiire, sest varsti pidi kevad tulemaWink

Tervitades, IP
Vasta
#72

Nädalavahetuse sai veedetud Terri seltsis, elektritöid tehes. Nina külge riputasin talle paar traktori laternat, milles gabariit ja H4 lähi- ning kaugtuli. Mitte, et ma tahaks seda pilli tänavalegaalseks teha, aga niisama, võib öelda, et ka nalja viluks panin külge ka suunatuled.

Kapoti peale tulevad veel paar väänatavat ja pööratavat töötuld, aga veidi hiljem, juhtmed on seespool veetud.

[Pilt: large_26280159_p4vY.jpg]

Tagumine otsa tuled on paigas ja kõik põlevad ka. Nendeks sai kasutatud kõige tavalisemaid traktoritulesid, kus gabariit, piduri-ja suunatuled, lisaks veel tagurpidi sõitmiseks paar väiksemat 21W tulukest.
Vintsi juhtmed on vaja veel paikka panna. Otse vintsi all on ka haagise 7-pin pesa.

[Pilt: large_26280157_y6fP.jpg]

Elektritööd võtsid aega, sest iga juhtmeotsa klemmi jootsin tinaga üle ja tõmbasin termokahaneva peale, et pikkade aastatega midagi oksüdeeruma, ega ussitama hakkaks. Kaitsmeploki 12-st jäi reservi vaid üks. Releesid sai ka peale üksjagu, 8 tk Wink)), s.h. suunatulede oma. Aga paar tükki kuluks veel ära Wink)

Kui küsida, et milleks neid niipalju, siis võiks vastata, et pulli pärast ja et mulle meeldis neid sinna külge teha (seda küll ka). Siiski on üks loogilisem seletus asjale, nimelt ma pole väga kindel, kuidas see hiina ATV nupustik, mille soetasin ennast erinevates ilmaoludes üleval peab, seepärast otsustasin releed vahele panna ja sealt suuremaid voolusid mitte läbi lasta.

Suunatule releega on mure, nimelt on taga 21W ja ees 5W pirnid ning kasutasin CCCP päritolu alumiiniumpurgi taolist vilgutireleed. See aga tahab suuremat koormust saada, et korralikult töötaks, vilgub kiirelt ja armatuuri indikator vilkastab vaid korra. Ilmselt koos haagisega töötab ta hästi. Alles täna hakkasin uurima autode releede kohta, mida mul vedeleb ka paar tükki, see asi tuleb vist ringi teha. Ei hakkaks ma ju sinna vahele ka mõnda takistit sättima. Üks 30 oomine mul oli, aga see läks geneka ergutusahelasse indikaatoriga paralleeli. Samas ehk oskavad siinsed targemad elektrimehed soovitada, kas auto suunarellee hakkab ka kiiremini tööle, kui koormus väike, nt. lamp läbi põlenud või taob ühte rütmi koormusest sõltumata. Endal ei meenu, aga kahtlus on.

Tollel plekkpurgireleel on all üks värvitud kruvi, tea mida sealtkaudu tuunida saaks?

Tervitades, IP


Vasta
#73

Auto suuntuli hakkab kiiremini vilkuma küll, kui üks pirn läbi, kuid kui käru taha panna siis aeglasemat ei hakka! Eks siis Jawal olen kunagi näppinud seda releed pikemat aega, alumist kruvist saad sa keerata just vilkumise aega, sees siis nii öelda "reostaadi" põhimõttel takistus. Antud relee puhul võin anda valet infot. aga Kena asi on valmis saamas!
Vasta
#74

Ega, sa, lugupeetud ksf. IP, perfektsionist ei ole? Kisub kangesti sinnapoole... Big Grin! Aga kaamerad? GPS? Sügavus-pikkus-kõrgus-kaugus-mõõtjad? Infrapunakaamerad? Tead, suunad ette võpsikusse ja see näitab jahisaagi juba kaugelt ära koos kaalu ja sooga...
Lahe massin saab sellest igatahes! Respekt, mees!


Vasta
#75

Ümmargune plekkpurgi moodi suunarelee on termo-elektriline. Kruviga, mida altpoolt on näha, antakse eelpingutus traadikesele, mis peab kuumaga välja venima ja hiljem jahtudes tõmbub kokku. Nii pannaksegi tuled vilkuma. 26w on selle karbi jaoks vähe, et saada õige temperatuurireziim kätte. Selle kruvi liigutamisega aga on mitugi purki pandud p...., enam ühtlaselt vilkuma ei hakka, kuigi idee järgi peaks sealt saama takti reguleerida.
Kui minna mingi täiselektroonilise relee peale, tuleb arvestada, et enamikel nendel on ka kunstlikult sama efekti taotletud (vilgub kiiremini), selleks, et kabiinist oleks aru saada, kui mõni pirn on läbi põlenud.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta
#76

võib-olla pilt petab ja tegelikult on kõik roosiline, aga igaks juhuks mainin, et mul riivas silma käru pistiku kaugus konksu munast.
tundub, et juhe võiks veidi pingali jääda ja oleneb kuidas ohelik jookseb, võib ühele poole pöörates ehk suisa miskit katki rebida.
Vasta
#77

Väga vinge pill! Võtan mütsi maha!
Julgeksin sõna võtta vaid elektriasjades, milledest ma rohkem taipan. Kõik otsused ühenduste jootmise ja releede kasutamise suhtes on õiged. Selline asi kestab! Ainuke nõrk koht ongi seesama CCCP päritolu suunarelee. Viska see parem heaga minema või kingi mõnele nõukogude päritolu auto taastajale. Elektroonilise relee võid saada ka lammarist või vanarauaplatsilt mõne vraki küljest, kui uut osta ei raatsi. Töötab stabiilselt ja on töökindlam kui termoelektriline. Kui asuksid lähemal, võiksin ise aidata sul selle peale aretada.
Jõudu!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#78

Tänud austatud kaasfoorumlastele kiituse ja heade soovituste eest!!!

Ksf! Tifti kurvastuseks, pean tõdema, et hetkel ma ei näe rohkem vidinaid, mis funktsionaalsuse mõttes peaksid sellel masinal küljes olema. Eks neid vast palju ka juba. Neoontulesid ja ei põdra- ega antiradareid ei tule. (Ksenoonid võib-olla tulevikus küll Wink). Samas, kui on välja mõeldud el. käte- ja istmesoojendused, siis miks mitte neid kasutada, vähemalt tekitada selleks võimalus - lüliti nuppu vajutada, kui vaja. Eks need paar eelmist hullu talve ajendasid sellise masina peale, mis saanist laiem, mõtteid liigutama ja teda otsima. Muret tegi asjaolu, et metsateed olid kinni ja saaniga väga kehva mööda täistuisanud harvesterirööpaid sigadele sööta vedada. Alatasa külili.

Meie haagisel on algupäraselt pikk pistikukaabel ning see on paar ringi ümber tiisli keeratud, seega vast ei juhtu temaga midagi. Kui juhtub sappa haagis, mille kaabel ei ulatu, no siis ei saa tulesid põlema. Maanteele sellega niikuinii asja pole. (Olen paar korda end. ARKs küsimas käinud, kas registrisse saab, et nt. Peipsile talvel minna vms. Seal peab igal saanil nr. küljes olema. Kahjuks pole mu pingutused registreerimisega vilja kandnud. EI kujuta ette, mis klassi teda määratleda, registrimehed vaatasi suurte silmadega fotot ja küsisid, kas kummilindid, vastus ei, kas suuska polegi, vastus ei jne., seega pole ei saan, ega... Eks neid tulesid sai ka ARK jaoks peale sätitud, et näeks vähegi sõiduki moodi välja, et ehk võetakse ikkagi jutule. Kui ksf!-l on selle registreerimise jutu vahelepõike kohta häid mõtteid, siis olen tänulik).

Suunareleesid peaks mul varuks olema veel paar tükki, üks Asconalt ja teine Corollalt, mis kunagi laiali tõmmatud said.
Täna tegin investeeringu. Soetasin 1 EUR eest ette 10W pirnid, proovin, kas mõikab, veidi kahtlen. Eks ksf! Basiliol ole õigus, aeg ja tehnoloogia on edasi läinud ning elektroonilised releed töökindlamad, kui muistsed "tradikuumutajad".

Seniks on plaan ikkagi masinale hääled sisse puhuda. Väljalaske kollektor tuleb uus teha, sest lisagenekas kippus vanale liiga lähedale. Ei saa ju teist üle kuumutada. Karpad voolikud, filtrid külge. Ahjaa, rooli hoob vaja veidi ümber painutada. Uued liigendiotsad tulid ka täna koos minuga koju. Eelolevaks nädalavahetuseks tahaks juba torudesse sooja sisse puhuda.

Tervitades, IP

Vasta
#79

Tsitaat:Ksf! Tifti kurvastuseks, pean tõdema, et hetkel ma ei näe rohkem vidinaid, mis funktsionaalsuse mõttes peaksid sellel masinal küljes olema.
Eespool oli juttu lumesaha installeerimise võimalikkusest. Tõenäoliselt tuleb veel paar tuld siis juurde monteerida, sest olemasolevad valgustavad saha tagumist külge, eespool laiub pilkane pimedus... (üks sõber maadleb just selle probleemiga)
Ja need termoreleed on kestnud juba 50 aastat, ju kestavad veel, nii hull see nende töökindlus ka pole. Mis on jäänud pidama ja lühise tõttu haiget ei saa, on aastakümneid peal plõksinud.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta
#80

Õigus küll, sahk tuleb ka ette. Selleks lähevad põlema kapoti peale tulevad väänatavad ja pööratavad töötuled, need asuvad kõrgemal ja peaks üle saha paistma, vähemalt kapoti joont järgides. Sahk ei tohiks kõige ülemises asendis neist kõrgemale tõusta.

Olen sedalaadi töömasina puhul algselt püüdnud elektroonikat vältida, seepärast ostsin selle plekkpurgirelee, maksis pea kümnekaCool. Uus asi, aga aastast '82, eraldi indikaatoriväljundiga ja puha. Peab veidi katseid tegema ja kui korda ei saa, siis panen riiulisse, jääb nt.-x meie traktori el. süsteemi korrastamist ootama.

Terv, IP
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne