optika keerdkäigud
#1

küllap olete kõik märganud, et ees sõitva või seisva auto pealt näeb oma masina peegeldust. kui eessõitja juhtub värskelt pestud olema, siis näeb eriti hästi. hea veenduda, et omal tuled põlevad. muidu nigu tavaline peegelpilt, ehk näiteks number on tagant ettepoole loetav, ehk siis pahem ja parem pool on vahetuses.
a ükspäe jäin kuskil foori taga seisma mingi tänapäevase bemmi taha. oli teise mudelinummer vist mingi 118 või midagi sarnast. alul hakkas silma, et oma nummeri peegeldus paistab kuidagi harjumatult. kohe ei saand aru, aga siis taipasin, et pildil on "sussid püsti". kui bemm liikuma hakkas ja vahemaa suurenes, siis nägin, et mu oma trabant ka täitsa rattad taevapoole paistab peegeldusest. järgnevad päevad olen hoolega iga vähegi peegeldamisvõimet omava massina pärra jõllitanud ja rohkem põle maad ja taevast pahempidi pööratud.
kui nüüd igasugu paranormaalse tilulilu kõrvale jätta, siis peaks sellele ilmselt mingi optiline seletus olema. usutavasti siis kõnealuse masina pära kuju on asja "süüdlane". a vat mismoodi see täpselt käib, seda ei taipa. ju panin kooliajal sellest füüsikatunnist siis pausi.
ähmane mõte on, et ehk on taolise bemmi pära sissepoole "mõlkis" ja siis keerab peegeldus sussid püsti, a kindel põle. pädevamad füüsikud võiksid lahkeste oma teadmisi jagada kui vähegi viitsimist juhtub olema.
Vasta
#2

topelt peegeldus?
ehk siis ühelt nurga alt pinnalt, peegeldub teisele.

näiteks oleks nurka 90 kraadise nurga alla liidetud peeglid, millest võid näha oma kujutist vastutulija silme läbi.

var.2 mis tõenäolisem, juba mainit nõgus pind, kumera asemel...


Vasta
#3

[Pilt: 800px-BMW_118i_%28E81%29_Facelift_rear_20100814.jpg]
Täitsa nõguspeegli kujuga tagaots jah Big Grin
Vasta
#4

Nõguspeegli puhul oleneb pildi asend sellest, kui kaugel sa sellest oled. Fookuskaugusest lähemal on pilt "õigetpidi", fookuskaugusel kaob pilt korraks ära ja siis kaugemal on juba "jalad ülespidi". Ehk siis bemmi sabal pildi õigeks saamiseks tuleb autost välja minna ja seda õige lähedalt jõllitada Smile

Sama efekt toimib ka kumerläätse puhul - seda silma lähedal hoides läbi läätse vaadates on maailm õigetpidi, aga läätse endast eemale nihutades viskab mingi hetk pildi tagurpidi. Luubiga on seda mugav kontrollida, plussprillidega läheb kaugus vist liiga suureks et efekti korralikult näha, aga ma pole tegelikult proovinud.
Vasta
#5

mina tänan!
optika on imeline.
Vasta
#6

Aga võib ka nii juhtuda, et ei näe üldse oma auto peegeldust. 

[Pilt: aMbYwZP_700b.jpg]
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne