#41

Austatud Tift, algatuseks tänud positiivse suhtumise eest! Usun, et kindlasti ei ole taastatavast masinast pilt/pildid probleemiks. Hetkel on küll see probleem, et konkreetselt hetkel taastatavast traktorist ei ole ka mina veel pilti/pilte näinud, kuna info veel ühe MTZ-5 taastamisest selle härra poolt on üsna värske ja sestap ei ole ma ka tema palvega nina otsimise asjus veel eriti tegeleda jõudnud.

Aga kuni taastatavast isendist pildi või piltide saamiseni ajavad ehk ka need pildid tema varasematest MTZ-5test asja ära. Jah, nagu aru saan, oli tal mingil ajal tõesti neid 3 (kolm!) tk., millest nüüd küll alles jäänud kaks.

Tegelikult sooviks ta veel endale soetada vedava esisillaga varianti MTZ-7, mida omal ajal sotsialistlikule Saksamaale sisse ei veetud.

Ühtlasi hoian silmad lahti MTZ-50/52 vana nina (või millegi analoogse) osas.

Pildid manuses, natuke liikuvat pilti ka: Sillu proovimas MTZ-5ga kündmist kusagil Bernburgi külje all, poritiival istumas sama MTZ-5 ninast huvitatud härra.

http://www.youtube.com/watch?v=kSM72_as40A

Nüüd läks küll jutt ksf! Tifti projektist tiba kaugele...


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                       

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#42

samuti austatud Tiff imetlen te ettevõtmist ja mis puutub rehvi õhukummi, siis ostsin minagi T16M-le tagarattale õhukummi ja teate mitu auku leidsin. tervelt 6. Ja kauplus tagasi ei võta seda.
Kuid Berta valmimislugu huvitab mind väga, ikka käin piilumas siin et kas ja mida on juurde pandud. Mind huvitab just asjade teostus.
Edu ja veel kord edu asjade asjamisel ja neid kokku liites.

Veel pole maha löödud
Vasta
#43

Tervitused!

Ilus nina on MTZ-5-l. Säherdune retro-tüüne outfit, Berta kontekstis, samas vast natu-natuke suur. Silm võib siinjuures ka petta, sest isand Tift on niikõva mees, et võtab terve mootori koos käigukastiga korraga sülle, tõstab raamipeale, siis kui vaja tõstab sama nõtkelt ka maha, nii pildiseerialt igatahes paistab.
Kurjam, minu käsi vast ka ei tõuseks, et sellisele ajaloohõngulisele plekkdetailile relakat näidata, kui teine mees läheb samasugust asja otsides peast halliks.

Aga masin tuleb aus. Kohe nähe, et mees teab mida teeb.

Üks mõte tärkas siiski selle Nissani käigukasti parema ratta veovõlli otsaga, mis korgi sai. Kas mitte ei annaks sinna jõuvõtuvõlli väljundit aretada. Tuleks küll ettepoole välja ja oleks seotud masina liikumisega, aga näiteks nina rippsüssteemile kinnitatud kopp-liivapuisturit, mõnda niidumasinat, vaalutajat või krt teab mida veel saaks ringi ajada. Nojahh, seal tagapool oli vist üks käigukast veel ju, kui õigesti mäletan, vaba käiguga. Sel juhul saaks ka kohapeal PTO-ga tööd teha. Puid saagida metsas kreissaega..., pakud käru peale ja koju.

Ära peremees pahane ole, et nüüd "kärbseid kõrva topin". Tehnikamaailm on nii väga imeline, et kui vaja ja tahta saab näiteks Nissanit ja MultiCari ristates uusi imesid luua.Wink

Palju jõudu, IP
Vasta
#44

Mnjaa, herr Sillu.. tundub, et saate selle nina nii või naa, selle härra tegemised on vahvad ! See nina on ses mõttes veel hea leid, et ta on roostest suht puutumata, ribide taga on olemas ka võrk, mida selle härra teistel masinatel näha polnud. Siiski - kabiiniga variantidel on võrk olemas! On küll mõned mõlgid sees, aga mitte midagi "teravat", kui saate aru, mida mõtlen Smile. Igatahes see nina ootab, vaatame, kas leiame midagi sobivat asemele. Juhus võib siin appi tulla, juhuse läbi ka mina selle leidsin, maksin tema eest täpipealt 25 eur, selle eest võin ta loovutada. Kui kellelgi on midagi kapotisarnast Bertale pakkuda, siis ootame huviga Smile!
Teemast kõrvalekaldumine, austatud Sillu, pole minu poolest suur probleem. Oleks päris igav, kui teemast üldse kõrvalekaldeid poleks, haakuvaid asju tuleb ikka ette ja muudavad teemat huvitavamaks Smile .
Lugupeetud Bardu - tänud toetava sõna eest! Tead, see "teostamine"... vahel on see võitlus iseendaga Rolleyes.. Vaata, inimene on oma olemuselt üpris laisk ja mina ei ole erand Smile. Mõnuga vedeleks teinekord pikemalt kotil ja vaataks helesiniselt ekraanilt maailma tegemisi (eks ma seda vahel teengi).. Või nuptutaks mingeid sõlmede lahendusi välja, selle asemel, et lihvketas käes mingeid üleliigseid mügarikke maha lihvida või roostetolmu neelates vanarauajuppidelt saasta maha nühkida Smile .. Kuid midagi parata pole - kõik tööd on lõpptulemuse huvides vajalikud, vajavad ärategemist ja siis vahel sunnidki end tagant. Teisalt, ausalt öeldes - vahel unustan end Berta "raami vahele või tagasilla alla midagi nühkima ning kõik me ümber vajub kuhugi tagaplaanile..
Austet IP - seal läksid pildid tiba vahetusse, see ninaga pilt sai ikka enne tehtud ja pärast seda sai mootor peale tõstetud Smile. Nii kõva mees ma siiski ei ole, kuigi ega see mootor ja muu krempel seal otsas niiii väga palju kaalugi - kahe mehega näiteks jõuaks läbi häda tõsta küll Smile . Mul oli abiks ikka 500 kg tavaline kett-tali. Pildile see ei juhtunud, sest tegemist oli suht palju. Aga asi ise toimus nõnda - tali terassi lakke, mootor üles, siis lükkasin raami, millel esisild all, mootori alla, raami tagumisele otsale lükkasin tagasilla alla, siis lasksin jõuallika raami vahele, sättisin natuke ja lükates mootori alt läbi paar nelikanttoru juppi, mis mõlemalt poolt pitskruvidega raamiga kokku pitsitatud, lasksin mootori neile peale. Siis veel natuke nõksutamist üles-alla, et puitliistude abil mootor parajasse kõrgusesse saada ning võiski tali taas ära koristada Smile .
See nina meeldib mulle ka ja suurus ei oleks hirmutanud - tänapäeva võimalused tehnika vallas on ikka lõpmatud, abivahendeid kasutades oleks momendil suur tundunud nina Bertale parajaks "õmmeldud" nagu naksti Smile. Aga algmaterjaliks võib ju ka midagi muud kasutada.

(03-04-2012, 23:08 PM)Isapull Kirjutas:  Üks mõte tärkas siiski selle Nissani käigukasti parema ratta veovõlli otsaga, mis korgi sai. Kas mitte ei annaks sinna jõuvõtuvõlli väljundit aretada. Nojahh, seal tagapool oli vist üks käigukast veel ju, kui õigesti mäletan, vaba käiguga. Sel juhul saaks ka kohapeal PTO-ga tööd teha. Puid saagida metsas kreissaega..., pakud käru peale ja koju.
Lugupeetud IP, hakkisin natuke su postitust, aga tahstin olulisemat ära tuua. See jõuvõtuvõll... "Seal tagapool".. kui sa mõtlesid, et pärast Nissani difrit tuleb veel üks käigukast, siis tegelikult on seal vaid reverskast. Reversil vabakäiku...on või ei ole? Vot, siin ma ei oskagi kohe midagi öelda, tunnistan ausalt - ma ei tea! Oleks muidugi kena, kui oleks..hihii..krt, vot kus lops! Homme kontrollin järgi. Aga see "punn".. vaat, see on täiesti äravõetav Cool, sinna pane või kohviveski külge Big GrinBig Grin!



Vasta
#45

Hmm, Võrus on saadaval üks vanemale Jumz-ile kuuluv kapott,
kas keegi oskab öelda, kas see lisatud lingil olev masin on sama ninaga või on sellega midagi tehtud:
vana jumps
Kui on kellegil mõni originaalpilt, oleks hea, kui näitaks meile Smile !
Ise küsin-ise vastan... on krt küll originaal, kui võrelda sellega:
Teine vana jumps
Igatahes Võru traktorilammutus või mis ta iganes on, tahab selle eest saada 45 eur. Mis arvad, herr Sillu, kas härra Saksamaalt on nõus sellise preiziga vai ..pole mul tema mtz-5 taastamise väikse sponsorluse vastu eriti midagi, neid ka majandussurutis piinamas Smile ...
Tegelt, see viimane oli nagu nalja moodi, see hind sisaldab tervet kapotti, ehk siis ka pealmisi plekke Smile.. Mis iseenesest on ju päris hea, ei ole tarvis ise väänama hakata Smile..


Vasta
#46

Tere!

Olen nüüd Saksamaa härrale kaks kirja kirjutanud - esimese siis, kui jutt oli veel üksnes vahetusvariandist ja teise siis, kui laekus info, et nina saamine kindelRolleyes. Ei ole talle veel ühtegi hinnanumbrit välja hõisanud, aga pole ka otseselt öelnud, et päris tasuta saab. Arvan, et ootan nüüd tema vastuse ära ja otsustame siis edasi. Usun, et kui tal ninasoov endiselt jõus, siis mõlemaid osapooli rahuldava kompromisslahenduse ikka leiab.

Piltide soovi restaureeritavast masinast edastasin ka. Panen need vast siia samasse teemasse, kui need ühel hetkel laekuma peaksid.

Piltidel olevad JuMZid on jah mõlemad originaalkapotiga.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#47

Nii, toksisin foorumi otsingusse sisse "kapott" ja välja tuli selline asi:
kapott
Helistasin hr.armex`ile ja selgus, et ta on nõus mtz-50 nina koos kapotiga loovutama 25 eur eest. Tuli ka välja, et ta on lugupeetud ksf.Sillu "peaaegunaaber"...! Vahest saaksite nüüd selle äri ära ajada, kui selgub, et saksa herr soovib seda mtz-5 nina saada Smile .
Seniks jääb see nina-teema siis ootele.


Vasta
#48

(03-04-2012, 23:30 PM)Tift Kirjutas:  See jõuvõtuvõll... "Seal tagapool".. kui sa mõtlesid, et pärast Nissani difrit tuleb veel üks käigukast, siis tegelikult on seal vaid reverskast. Reversil vabakäiku...on või ei ole? Vot, siin ma ei oskagi kohe midagi öelda, tunnistan ausalt - ma ei tea! Oleks muidugi kena, kui oleks..hihii..krt, vot kus lops! Homme kontrollin järgi. Aga see "punn".. vaat, see on täiesti äravõetav Cool, sinna pane või kohviveski külge Big GrinBig Grin!

Üldiselt nendes reverskastides siiski neutraalasend olemas.
Vähemalt nii enda kunagises töömasinal ja ka riiulis paika(traktorile) sättimist ootavatel on neutraal täitsa olemas.
Seda pooltelge saaks kasutada jõuvõtuvõllina ka liikuval masinal. Ainult mõned häirivad pisiasjad on selle asja juures võrreldes "normaalsete" traktoritega. Esiteks on jõuvõtu kiirus otseselt seotud sõidukiirusega nagu traktorite jõuvõtu sünkroonajam(iseenesest ei ole üldse paha, ainult et seab jõuvõtult ajami saavate asjade kasutamisele mingi kindla kasutatava kiirustevahemiku). Ja nõuab omakorda ülekandearvudega mängimist, et reaalselt sinna otsa miski(iseehitatud) riistapuu(näiteks mullafrees või niiduk) parajal kiirusel(ja sõidukiirusel) tööle saada.
Teiseks on jõuvõtt sõltuvuses sõidusidurist nii ehk naa.
Ise mõtlesin siin sarnast varianti enda projektile, kus oleks läbi vahepuki ja kettajami viinud jõu mootori alt läbi viidud võllile, mille oleks saanud kardaane ja vahepukke kasutades tuua nii ette kui taha välja.
Mängumaad annaks sellisele jõuvõtuvõllile kindlasti see, kui kuskile sinna vahele(nö pooltelje ja jõuvõtuvõlli vahele) lisakäigukast paigutada, mille ülekannetega lihtsamalt mängida saaks.
Ise olen selle jõuvõtuvõlli teema üle palju mõelnud. Kõige parem see variant pole, aga eestpoolt mootorit(rihmaseibilt siis kas rihma või kardaaniga) eriti suurt jõudu sõiduautomootorilt ei võta.
Vasta
#49

(04-04-2012, 16:54 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  Mängumaad annaks sellisele jõuvõtuvõllile kindlasti see, kui kuskile sinna vahele(nö pooltelje ja jõuvõtuvõlli vahele) lisakäigukast paigutada, mille ülekannetega lihtsamalt mängida saaks.
Vahekäigukast - see oleks sellise variandi puhul vist päris hea, ainult sobiv tehniline lahendus vaja leida.



Vasta
#50

Vedava käru jaoks oleks sealt hea olnud jõud võtta.
Kärule suvaline sild alla, võll sinna kõrvale ja siis lugeda mitu pööret teeb üks võll teise suhtes ja vastavad ketirattad vahele.
Niidukile sobiks ka väga hästi sünkroonajam läbi vabajooksusiduri.
Vasta
#51

(04-04-2012, 19:50 PM)2715 Kirjutas:  Vedava käru jaoks oleks sealt hea olnud jõud võtta.
Kärule suvaline sild alla, võll sinna kõrvale ja siis lugeda mitu pööret teeb üks võll teise suhtes ja vastavad ketirattad vahele.
Niidukile sobiks ka väga hästi sünkroonajam läbi vabajooksusiduri.
Noh, kui on, kust jõudu võtta, siis saab fantaasial lennata lasta Smile...



Vasta
#52

Tsitaat:See jõuvõtuvõll... "Seal tagapool".. kui sa mõtlesid, et pärast Nissani difrit tuleb veel üks käigukast, siis tegelikult on seal vaid reverskast. Reversil vabakäiku...on või ei ole?

Austet ksf! Tift;

Et siis üks mõte tuli mul veel.... Kui Nissani käigukastist tuleva veovõlli otsa läheb reverskast, mis teoreetiliselt muudab pöörlemise suunda ja mitte kiirust.... (Ma ka täpselt ei tea, kusjuures.Rolleyes ) Kas mitte Berta seejuures liiga "krapsakas" tule, sest tagasillal ka Multicari originaalidest oluliselt suuremad rattad ju küljes? Sõiduatode käigukastid on teatavasti sellise mõnusa suure kiirusvahemikuga. Soovitan Sulle, kui heale tuttavale ja sõbrale, et arvuta korra veel kiirused läbi. Pärast juhtub nii, et tõmbad esimese käiguga nende suurte tagaratastega 50-ni väljaCool Ons seda ümberehitust siis vaja, kui masin niikaugel, et ninaplekkidel metallik juba poleeritud. Äkitse siiski üks paljukäiguline kast vaja sinna panna?
Ja kui ma siinjuures eksin ja asjatut muret teen, siis anna mulle palun see andeks.

Tervitades, IP
Vasta
#53

See reeverskast aeglustab siiski... Ühte pidi on ülekandearv ca 1,75, teistpidi ca 1,5.
Ei tea multicar-i tagasilla ülekandearvu, aga kooslus Gaz-51-e sild koos ratastega, reverskast ja VW diisel koos kastiga oli enda arust arvutuste järgi pigem aeglane kui kiire...
Kiirsõidutraktorit "Bertast" vaevalt et tuleb praeguse lahenduse juures.Wink
Vasta
#54

Jah, hää sõber IP, su kartused ON asjatud Smile. Üritasin leida netiavarustest Nissani käigukasti ülekandearvusid, kuid päris täpset siiski ei leidnud, põhjuseks asjaolu, et ei tea täpset aastaarvu, seda mootori oma. Noh, võrdlesin neid saadaolevaid ja ega nende käigukastide ülekandearvud väga erinevad olnudki. Võtsin ühe, mille arvasin aastaarvult sobivaima olevat. Arvutuste kohaselt, mille mulle armsad kaasfoorumlased selgeks õpetasid, peaks 1000 rpm juures esimese käiguga masin liikuma ca`1,7 km tunnis, viiendaga aga 11,4 või midagi niisugust km/h. RPM vahemik on kuskil 900 kuni 2500 ja see annab päris suure mänguruumi. Mõtle sellele, austet IP, et pärast käigukasti tuleb Nissani differentsiaal, sealt edasi revers 1,75, siis Multicar`i tagasilla differ ülekandearvuga 4 :1. Üheks komponendiks oli ka tagaratta ümbermõõt kusjuures. Arvan ja loodan, et ma ei jätnud kahe silma vahele midagi Smile. Olin päris rõõmus, kui selgus, et saab selle lisakasti kõrvale jätta Smile.
Esiveolise komplekti on päris hea selliselt kasutada. Komponentide paigutus on praegu selline:
[Pilt: raam7.jpg?w=490&h=367]


Vasta
#55

ega ei mäleta mis oli multicari tagasilla laius ?
Vasta
#56

(05-04-2012, 00:37 AM)Tift Kirjutas:  ...
Esiveolise komplekti on päris hea selliselt kasutada. Komponentide paigutus on praegu selline:
[Pilt: raam7.jpg?w=490&h=367]

Lihtsalt üks mõte - ülekande liigendite koormuse vähendamiseks tasuks kaaluda vahekasti (reeverskasti) paigutamist sobiva nurga alla... Jääks kaks nurka ära ja ülejäänud kaks väheneksid märgatavalt.
Vasta
#57

Oki-dok!

Minu jaoks oli teadmata, et see reverskast on aeglustav ja polnud aimu ka tagasilla ülekandearvust.

Mu lugupeetud füüsikaõpetaja keskkoolis ütles alati peale kontrolltööd, et kõik saaks veelkorra ülevaadatud; "Kontroll kontrollib kontrolli, et kontroll kontrolliks kontrolli". Seda minagi, parimate soovidega. Tundub, et selle asjaga on korras.

Tervitades, IP

Vasta
#58

Tere!

Nii, Saksamaalt tuli vastus, et MTZ-5 ninasoov endiselt jõus! Võtan lähipäevil ksf! Armexiga ühendust ja üritab selle logistika välja töötada, et ninad oma asukohad vahetatud saaksid.
Üksikasjade täpsustamiseks suhtlen vast ksf! Tiftiga ka privaatsõnumi teel.

Pilte restaureeritavast MTZ-5st selles kirjas kahjuks ei sisaldunud. No ootame-vaatame, ehk näeme kunagi pilte sellest traktorist juba koos Bertalt "ülelöödud" ninaga.

Hallo Silver.
Danke für Deine Mail.Ich freue mich natürlich riesig ,das Du eine Nase für meinen MTZ-5 gefunden hast.[...]

MfG.Jörg.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#59

MeelisV - Multicar`i tagasilla laius on niisugune, et kui otsast otsani mõõta, siis õige tsuti üle 1400 mm, kui on rattad all, nagu Bertal, siis on rehvide keskkohtade vahe täpselt 1200 mm.
v6sa - revers on juba pööratud nurga alla, muidu ei saaks kardaani üldse külge. Momendil küll ei ole see ühendus veel paigas, sest on veel tagasildki lahti. Kavas on reversit keerata nii palju, kui vajalik, kuid nii vähe, kui võimalik Smile.. Määrdeomadused ei muutu, kardaani nurgad vähenevad kohe kindlasti. Tagasilla ja reversi vahel on elastne kummimuhv ja see ei võimalda reversit tagasilla suhtes paremale poole keerata.
IP - kontroll peab olema. Mul on enesekontroll.. a see on vahel svipsus ja siis on ta oma poiss Big GrinBig Grin !
Sillu - noneh, tegelt pole need pildid praegu ka nii väga olulised, kuid huvi on täiesti olemas. Saksa herra juba taastatud masinad olid väga vahvad Smile !


Vasta
#60

Nii, munad värvitud, puruks taotud ja äragi söödud! Vahepeal sai teoks Berta "ninavahetus", MTZ-5 nina, mis osutus vajalikuks saksa herrale nimega Jörg, sai Lugupeetud ksf.Sillu abiga vahetatud ksf.Armex-i lõpututelt riiulitelt leitud MTZ-50 kapotikomplektiga:
[Pilt: ninajupid.jpg?w=490]
Seda roosteunikut nähes tuli nutt peale..Sad roostes, pragulised, pisut mölkis, deformeerunud… aga mida sa hing miskitest plekkidest ikke tahad, kui need on oma aja auga mõne mtz-50 küljes ära teeninud, siis põlengu käes kannatada saanud ja siis veel mingi aja riiulil seisnud.. Lõikasin ebavajalikud lisad ära, kopsisin natuke, väänasin, õgvendasin jne. Ja siis proovisin kohe raamile:
[Pilt: nina1.jpg?w=490&h=436]
Lihtsalt ettekujutluse saamiseks.. Madalamaks tuleb see lõigata, see on selge. Ja ettepoole liigub kogu kupatus. Aga laius on täiesti täpne! MTZ-5-e oma oli umbes 80 mm laiem! Hea seegi, ei pea parajaks tegema. Homme läheb liivapritsimehe kätte. Lõpuks leidsin ühe tegija, vahest sujub koostöö.
Eelnevalt teemaks olnud jõuvõtuvõlli lahenduseks saaks olla veel üks sõlm, mis on kardaani ja reversi vahel. See nõuab aga siis miskit jõuülekannet kõrvale, kas kett või rihmülekannet.. Kui viitsiks sellise vahekarbi valmis nikerdada - võllilt vedu sisse ja teiselt poolt välja, vahest miski käigukast vahele, nagu enne juttu oli, kõrvale aga hammasratasülekanne reversile... krt, suht keeruline teema..
Ja, muidugi jääb võimalus kasutada hüdraulikat - pump on korralik, see toidaks nii mõnegi hüdromootori ära Smile...


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne