Tundmatu tuleklaas
#1

Sattus minu kätte selline tuleklaas. Päritolu ja kuuluvust ei oska ise määrata.
       
Vasta
#2

Linnast helistati. Helistas Pikk TOM. Ütles,et see on raudtee teema. Sellist helkurit kasutati siis tõkkepuu juures. Klaasil oli plekist raam ümber olnud. Oli ka tõkkepuust auk läbi olnud,nii sai siis mõlemalt poolt näha. Võib olla lausa enne sõda või sõjaaegne asi. Nii et raudtee mehed ae? Kommenteerige palun asja.
Vasta
#3

kui siis nõukaaegse automaattõkkepuu küljest. Mingid variandid olid ka valgustusega.
Vasta
#4

No ei tule tuttav ette. Samas pole tõkkepuu helkureid lähedalt uurinud ka. Käes olen hoidnud ja Lavassaare jaoks prügihunnikuist hankinud valgeid raudteemärkide helkureid, aga need on seni olnud kõik klassikalised "nurgeti kuup" mustriga nagu kõik jalgratta helkurid. Ja kõik seninähtud raudteelaternate klaasid on olnud rõngasmustriga majakaläätsed. Kuna vedurijuhi silmad liikusid väga kitsas koridoris, püüti nõrga õlilambi valgusjõud sellise läätsega läkitada kilomeetri taha. Praeguste fooride lambid on ka vaid mõnikümmend vatti, aga paistavad kilomeetrite taha. Ja kui raudteelt veidi kõrvale astuda, ei ole foori tuli enam nähtav. Teistmoodi on vaid vagunite voldilisi vaase meenutavad punased sabatuled, mille ülesanne on paista 180 kraadi, aga kindlas kõrguses. Sarnase põhimõttega on ka laevade mastilaternate hajutid. Aga jah - sellist tuleklaasi ei ole raudtee temaatikas kunagi kohanud.
Vasta
#5

Ma saan aru, et tegemist on raskemat sorti pähkliga. Lisan veel, et kuldne värv on sinna üle läinud kilukarbist, mille põhjas see klaas vedeles. Seega ei ole metallikvärv selle tuleklaasi põhivarustuses.
Vasta
#6

Tervitus seltsimehed.
kui olin umbes kolmeaastane tatikas ja minu kadunud emme oli Oru rautejaamas jaamakorraldaja, siis pimedajal ajal pidid nad mingit laternat seal peroonipeal käes hoidma.Äkki midagi sellest liinist?
See oli 47aastat tagasi
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne