Mis tööriist see on?
#1

Leidsin siis oma koli hulgast sellise imeliku asja:

[Pilt: 2147366735b4e9_l.jpg]

[Pilt: 214736693bcaf6_l.jpg]

Mainin veel,et selle tööriista otsapeal on soon. Umbes nii millimeetri laiune ja sügav ka sama palju. Tööriista tera pikkus on 5,5 cm.

Mida siis spetsialistid arvavad.
Tänan.
Vasta
#2

Kas see ei võiks olla taku(lina) toppimise abivahend?[/align]
Vasta
#3

küllap sobib väga hästi ka taku toppimiseks. igaks juhuks küsin, ega leitud riista läheduses ei juhtunud olema mõnd kingsepa või sadulsepa tööle viitavat riista? sel juhul pakuks teemaks oleva vidina seotust naha töötlemisega.
Vasta
#4

(24-09-2012, 21:21 PM)diesel Kirjutas:  küllap sobib väga hästi ka taku toppimiseks. igaks juhuks küsin, ega leitud riista läheduses ei juhtunud olema mõnd kingsepa või sadulsepa tööle viitavat riista? sel juhul pakuks teemaks oleva vidina seotust naha töötlemisega.
Vaat kahjuks oli see tööriist teiste mutrivõtmete hulgas ja pole küsida ka enam kellegilt.
Vasta
#5

(24-09-2012, 21:41 PM)pen.skar Kirjutas:  Kas meelõhna pole juures? Kärjetraatide sättmisel olen sellist näinud.
Ei ole ei mee-ega ka rahalõhna asja juures tunda....Big Grin
Näiteks ,kui libistada selle tööriistaga mööda kärjetraati......,mida see annaks? Puhastaks kärjest? Aga mis selle mõte oleks.
Vasta
#6

eelpool ikke justkui viidati kunstkärje traatide külge panemisele.
ei oska seda kommenteerida. mitu põlve enne mind on siin mesilasi peetud ja uutesse raamidesse kunstkärje põhja pandud küll ja veel, a seukest riista pole näind kasutatavat.
Vasta
#7

mingit sarnast jupstükki oli kohata (kadunud) nahavabriku, eksperimentaal osakonnas (mis tegi ettevalmistusi uute toodete jaoks), seega seostaks ikka naha ja sadulsepa töödega.
Huupi puusalt pakuks, et kuumaks aetult saaks sellise asjaga näiteks õmbluste jaoks valtsserva ette valmistada?


Vasta
#8

(24-09-2012, 22:09 PM)diesel Kirjutas:  eelpool ikke justkui viidati kunstkärje traatide külge panemisele.
ei oska seda kommenteerida. mitu põlve enne mind on siin mesilasi peetud ja uutesse raamidesse kunstkärje põhja pandud küll ja veel, a seukest riista pole näind kasutatavat.
sama siin, teadmata aegadest meie elamises nende putukatega tegeldud ja endal ka seda kogemust mõnikümmend aastat, aga sihukest riista ei tunne ...
Vasta
#9

(24-09-2012, 22:38 PM)hulgus Kirjutas:  mingit sarnast jupstükki oli kohata (kadunud) nahavabriku, eksperimentaal osakonnas (mis tegi ettevalmistusi uute toodete jaoks), seega seostaks ikka naha ja sadulsepa töödega.
Huupi puusalt pakuks, et kuumaks aetult saaks sellise asjaga näiteks õmbluste jaoks valtsserva ette valmistada?

Täitsa hea mõte. Ainuke asi mis veel lahendamata,millega ja kuidas selle tööriista ots kuumaks aeti,sest tera pikkus ainult 55 mm. Aga proovisin siis selle tööriistaga paberi peal edasi-tagasi jutti tõmmata. Tõmbab ilusti kaksikjoone.....seega võib ka märkimiseks olla. Aga praegu siis kõigist pakutud võimalustest siis on nahateema kõige loogilisem. Aga võibolla mõni spetsialist teab veel täpsemalt pakkuda.
Mingi loll mõte oleks veel,ega tegu pole klaasilõikamise noaga? Kuidas ja millega vanadel hallidel aegadel klaasi lõigati?
Vasta
#10

(25-09-2012, 07:29 AM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Mingi loll mõte oleks veel,ega tegu pole klaasilõikamise noaga? Kuidas ja millega vanadel hallidel aegadel klaasi lõigati?

Ikka teemant või siis need kolme vahetatava rattakesega. Mul isast jäänud paar tk. Arvan 50-60 aastatest. Teras minu teada ei lõika.
Sellest riistast niipalju, et olen näinud sellist teritusviisi mingitel uiskudel. Kas just iluuisud või mõned muud "PANTSID".

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#11

Kaldun arvama, et kingsepp kasutas umbes samaks otstarbeks, milleks sedagi:
Tööriist, kingsepa, ERM A 980:10, Eesti Rahva Muuseum,

[Pilt: ImageServlet?id=535669&thumb=false&museaal=false]

Aga kindel muidugi pole
Vasta
#12

Minu mõte jookseks ka kingsepa töölaua poole...

ZAZ965A 1968
Vasta
#13

(25-09-2012, 11:05 AM)nunu Kirjutas:  Kaldun arvama, et kingsepp kasutas umbes samaks otstarbeks, milleks sedagi:
Tööriist, kingsepa, ERM A 980:10, Eesti Rahva Muuseum,

[Pilt: ImageServlet?id=535669&thumb=false&museaal=false]

Aga kindel muidugi pole
Allekok, Saku, Puls...Wink
Vasta
#14

Vene teraviljakombainiga kaasasolev kiilutõmmits.Tõmbad järgipistetud heebliga naksu, keerad polti juurde ja jälle tõstad.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#15

Vaat see pilt on asjalik! Sellist asja pole minu silmad veel näinud. Aga järgmine kord kui kuskil metallihunnikus näen.....saame kohe sõbraks.......Big Grin
Vasta
#16

Vot siis, mul vedeles kaua aega niisugune, ei osanud eriti midagi tarka peale hakata. Aga teisest küljest ei olnud niisugust kiilu ka.
Vasta
#17

Esimest vigurit vaadates tuli mõte, et sellega saab nõela läbi naha lükata. Nagu edasiarendatud sõrmkübar...

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#18

(24-09-2012, 22:09 PM)diesel Kirjutas:  eelpool ikke justkui viidati kunstkärje traatide külge panemisele.
ei oska seda kommenteerida. mitu põlve enne mind on siin mesilasi peetud ja uutesse raamidesse kunstkärje põhja pandud küll ja veel, a seukest riista pole näind kasutatavat.

Mina küll kasutasin umbes 40 a. tagasi. See aeti nats soojaks ja lükati mööda traati et traat kunstkärje külge sulatada. Ei tohtinud liiga kuumaks ajada, siis ei tulnud asjast jälle midagi välja.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne