Kas ostaksid endale elektriauto?

Noh, elame- näeme. Õigemini, kes elab, see näeb. Minutaolisel tagurlasel nähtavasti ei tule selle laadimisprobeemiga tegemist teha. Ja isegi kui tuleb, mis seal ikka, ruumi on, ampreid saab ka osta, isegi päikesepargi ja pisema tuuliku paigutab ära. Ainuke küsimus on, et mis krdi pärast pean mina oma higiste krosside eest see maailmapäästja olema. Ennevanasti käis kapitalism ikka nii, et leiutaja leiutas, insener joonistas, tööstur tootis, ostja ostis ja tarbis. Nüüd on kuidagi rollid vahetuses ja mõned lülid üldse vahelt puudu.
Vasta

(18-02-2023, 17:45 PM)Aspelund Kirjutas:  Tasub siiski meeles pidada seda, et tehnoloogia areng toob tavaliselt kaasa ka hinnalanguse. Elektriautod ei jää siin erandiks. Meenutagem, mis juhtus nendesamade mobladega.

A.

Praegu räägitakse ka elektri- ja sisepõlemismootoriga autode hindade ühtlustumisest. Ain't mulle tundub, et see käib mitte elektriautode odavnemise, vaid fossiilipõletajate kallinemise läbi.

Pealegi läksid moblad odavamaks peamiselt seetõttu, et nende turg hirmsasti kasvas. (Noh, saadi murdepunktist üle). On tükk vahet, kas näituseks operatsioonisüsteemi väljatöötamise kulud tuleb tagasi saada 10 000 või 10 000 000 telefoni müügist.
Elektriautode hind võib samal põhjusel ka pisut langeda, aga ootame ära, kui nende tootmine tõeliselt massiliseks läheb... ja tooraineprobleemid tekivad.
Vasta

Vähegi arvestatavate brändide moblad teevad kenasid hinnarekordeid. Te vist ei ole ammu uut vähekese korralikumat telefoni ostmas käinud Smile
Vasta

OFF: Saurusena mäletan ma aega, kus Ericsson 337 nimelist mobiili pidi laadima iga päev... Ja sellega sai vaid kahte asja teha: helistada ja saata SMS-e. Ei olnud ammu, nii veerand sajandit tagasi. See oli sama aeg, kus arvuti kõvaketas suurusega 256MB (ehk 0,256 GB) oli täiesti pädev.

Kaalus too jublakas 193 grammi, kogu numbrivärk istus SIM-il ja NiMH aku mahutavus oli 915 mAh.

Praegune telefon on mul 227 grammi, mälu 256 GB (!!!), aku mahutavus on Li-ion 5000 mAh, aga võimekust ja oskusi mäekõrguselt rohkem. Laen ka iga päev, aga eelkõige seetõttu, et ma kasutan kunstneeru märgatavalt rohkem ja mitmekesisemal viisil. 

Mu sõnum on kokkuvõttes see, et asjad siiski arenevad. Ka akude maailm areneb. Küllap leitakse ka viis, kuidas tekitada aku millegi sellise abil, mida me praegu akude kontekstis üldse ei arvestagi. Meenutagem Volta sammast või seatinaakut, millest paremat ei uskunud keegi kunagi loodavat. Ikkagi loodi. See, et me ei oska võimalikku lahendust endale ette kujutada, ei tähenda seda, et seda olemas pole.

A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta

(18-02-2023, 19:22 PM)Aspelund Kirjutas:  OFF: Saurusena mäletan ma aega, kus Ericsson 337 nimelist mobiili pidi laadima iga päev...

Nokia 5110 ilmumisel tuli käibele nali, et ei mäleta kuhu viimati laadija jätsin.
Ma ei saa sellest igapäevasest laadimise vaimustusest aru, aga see on puhtalt minu probleem.
Tehnoloogia areng on kaasa toonud ka järjest lühema elueaga tooted.
Nii et meid ootavad ees ajad, kus elektriautot liiklusesse enam ei lubata, sest tootja ei väljasta tarkvarauuendust.
Vasta

Õnneks on siin nii pessimiste, kui ka optimiste, esimesed kardavad,et enam hullemaks ei saa minna, teised loodavad, et saab ikka. Võrdlen jälle akutrelli arenguga. 17 aastat tagasi sai hakatud maja renoveerima, ostsin 18 V akutrelli (aku oli olemuselt natuke suurem, kui praegune Makita 6Ah aku), päeva jooksul tuli vähemalt kaks korda laadida, vahel ka rohkem, ei puurinud keeranud hommikust õhtuni, ikka muid tegemisi oli ka. Kaks aastat tagasi sai majale jupp juurde tehtud, ostsin uue trelli, jälle 18 V, ei saanud päevaga akut tühjaks. Akude areng on vähemalt kolmekordne, kui järgmise 17 aastaga sama toimub, siis saavad hädalised ilma pausita Vahemere äärde välja küll.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

Sel Ericsonil oli sul aku juba läbi, et seda iga päev laadima pidid.
Mina mäletan seda, et laadimiseks pidid aku küljest võtma ja eraldi laadijasse panema.
Sel põhjusel ostsin kalli varuaku ning see pidas ikka mitu päeva vastu.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

337 ametlikud tehnilised andmed:

Battery Type: Removable NiMH 915 mAh battery
Stand-by: 25 h
Talk time: 110 min


A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta

(18-02-2023, 20:46 PM)metsakohin Kirjutas:  Õnneks on siin nii pessimiste, kui ka optimiste, esimesed kardavad,et enam hullemaks ei saa minna, teised loodavad, et saab ikka. Võrdlen jälle akutrelli arenguga. 17 aastat tagasi sai hakatud maja renoveerima, ostsin 18 V akutrelli (aku oli olemuselt natuke suurem, kui praegune Makita 6Ah aku), päeva jooksul tuli vähemalt kaks korda laadida, vahel ka rohkem, ei puurinud keeranud hommikust õhtuni, ikka muid tegemisi oli ka. Kaks aastat tagasi sai majale jupp juurde tehtud, ostsin uue trelli, jälle 18 V, ei saanud päevaga akut tühjaks. Akude areng on vähemalt kolmekordne, kui järgmise 17 aastaga sama toimub, siis saavad hädalised ilma pausita Vahemere äärde välja küll.

See areng ei ole mitte niivõrd aku kui sellise areng, vaid sellesama akutrelli aku sees on täna paar kiipi (needsamad mis autotootjatel vahepeal puudu olid), mis võimaldavad aku seest targemalt voolu kätte saada ja siis vastupidi seda sinna jälle targalt sisse pakkida. Mis omakorda kajastub muidugi ka produkti lõpphinnas, kui meenutad kui palju see eelmine trell odavam oli.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

Vabandage aga tulge maa peale tagasi nüüd natukene. Enam pole võimalik füüsiliselt mahutada samasse ruumi rohkem energiat (loe: liitiumit enam rohkem sisse rullida), see lagi on käes. 18650 suuruse lagi on 3500mAh, lagi! On olemas ka paar uut keemiat aga katsetusjärgus, mahutavad rohkem, hetkel kallimad, volatiilsemad jne halvad sõnad aga tulevik on helde selle poole pealt et pole veel keemias lagi ette tulnud. Ja ma ei räägi veel hetkel SciFi kategooria teemantakudest.
Minu jaoks on hetkel elektriautod peaaegu juba piisavad. Minu jaoks on alati Vilnius piiriks olnud, peale seda jakasan küll sõita aga ei taha. Hetkel aga talvistes oludes ei vea Riianigi välja ilma Pärnus "põiepeatuseta", lubatud 400+km kahanevad meie 5 ja -15 vahel päevadega seal 350 kanti ja 50 seal vahel kahaneb igasuguste möödasõitude ja muude asjade arvelt natukene vähemaks, ehk siis nibin-nabin jõuab kohale. Üks kord kuna aega oli, sai proovitud, jõudsin hotelli laadima nii, et kellale oli 2km veel jäänud.
Siit saab sisse tuua "põneva" ja mitte matemaatikat hõlmava võrdluse.
Oma 300kW V8 100 liitrise paagitäiega käin edasi-tagasi ära. 300kW elektrikaga ei käi "paagitäiega" edasi-tagasi ära.
Ärge hakake nüüd tampima, et kilovatti liitrile ja kilovatti tunnile jne jne, ma ausalt ka tean ja saan aru nendest numbritest aga FAKT kui selline on see, et sul on üks auto, seal on 4 inimest ja tahaks Riias käia edasi-tagasi. Ühe asjandusega saad, teisega ei saa. Kui nüüd muidugi diisel Oodi 1.9 ka mängu tuua, siis saab neid edasi-tagasi sõite suisa kaks korda teha aga point on elektriautos. Savi see laadimisekiirus, kui pole just aja peale sõitja nagu mul vahepeal on hädajuhtumid, kus tuleb kõne, millele on vaja reageerida 5 minutiga ja olla teel järgmise 15 minuti jooksul, muidu hakkab trahv jooksma (lahendus töö juures kogu aeg laetud auto) aga tagasi selel "savi laadimiskiirus" juurde. Oletame, et auto ongi kogu aeg tangitud, pilgeni täis elektrit. Edasi-tagasi ei jõua ikkagi, vedelkütusega jõuab. DevilDeVille võib vist siinkohal noomida, et tema murikamaa pintslipesuvedelikuaparaadiga ei jõua isegi Tartu vist mitte aga need on vedelkütusemaailmas tänapäeval erandid.
Toredad linnas liiklemise ostukärud on need elektrikad siiski, pooldan kahe käega selles keskkonnas.
Vasta

Ksf!Zeus - jumal tänatud on Maailmas veel mõtlevaid kahejalgseid Smile Kui pikad plaanis meil õigus on, selle arutab aeg...
Vasta

Me eile arutasime sõbra/ekskolleegiga käesoleva teema pealkirjas püstitatud küsimust.
Tema vastas sellele: "Jah, kindlasti. Kui ma elaksin Viimsi eramus ja tööl käiksin Tallinna kesklinnas. Saaksin bussirajal sõita ja puha."
Vasta

(18-02-2023, 21:25 PM)Aspelund Kirjutas:  337 ametlikud tehnilised andmed:

Battery Type: Removable NiMH 915 mAh battery
Stand-by: 25 h
Talk time: 110 min


A.

Neid akusid oli vist erineva mahutavusega.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

(18-02-2023, 23:32 PM)deus Kirjutas:  Vabandage aga tulge maa peale tagasi nüüd natukene. Enam pole võimalik füüsiliselt mahutada samasse ruumi rohkem energiat (loe: liitiumit enam rohkem sisse rullida), see lagi on käes. 18650 suuruse lagi on 3500mAh, lagi! ...

Liitiumi ja 18650 kohalt olen nõus - ilmselt on ohutu lagi käes.

Võimalike muude arengute (erinevad keemiad või standardiseeritud vahetatavad akumoodulid suuremal tehnikal) kohalt ei julge nii resoluutne küll olla.

Me unustame ära ühe elektriautode olulise eelise: erinevalt vedelkütustest SAAB elektrit ka kodus toota. Et see täna pole otstarbekas, on ilmselge - võrguvool on odav ja vedelkütused kättesaadavad. Aga asjad võivad kiiresti muutuda...

Teoorias saab toota ka alkoholi ja surugaasi, aga autokasutuse jaoks jääb kasutegur ikka väga lahjaks.
Vasta

(19-02-2023, 00:31 AM)v6sa Kirjutas:  
(18-02-2023, 23:32 PM)deus Kirjutas:  Vabandage aga tulge maa peale tagasi nüüd natukene. Enam pole võimalik füüsiliselt mahutada samasse ruumi rohkem energiat (loe: liitiumit enam rohkem sisse rullida), see lagi on käes. 18650 suuruse lagi on 3500mAh, lagi! ...

Liitiumi ja 18650 kohalt olen nõus - ilmselt on ohutu lagi käes.

Võimalike muude arengute (erinevad keemiad või standardiseeritud vahetatavad akumoodulid suuremal tehnikal) kohalt ei julge nii resoluutne küll olla.

Me unustame ära ühe elektriautode olulise eelise: erinevalt vedelkütustest SAAB elektrit ka kodus toota. Et see täna pole otstarbekas, on ilmselge - võrguvool on odav ja vedelkütused kättesaadavad. Aga asjad võivad kiiresti muutuda...

Teoorias saab toota ka alkoholi ja surugaasi, aga autokasutuse jaoks jääb kasutegur ikka väga lahjaks.
Siinkohal ma oponeerin. Kodus alkoholi tootmisel peab kindlasti maitsma seda, et see paagist edasi jõudes ikka mootorile hästi maitseks ja seetõttu jäävad nii mõnedki rehvitolmu- ja piduritolmuprotsendid täitmata (mis siis, et ökopead üritavad siin elektrimootoripidurdust väita kui maailmapäästjat) ja CO2 ei välju mitte auto sumpsist vaid destillaatori valvuri sumpsi ja wastegate kaudu. Seesama CO2 väljastuspunkt samas kütab ka tänu laienenud kapillaaridele maja sisemust soojemaks ehk kasutegur pole ainult mitte vähenev läbisõit, mis põhjustab vähem piduritolmu ja rehvitolmu ja metalli lagunemisprodukte tänaval vaid ka suurenev soojushulk majas. Ühesõnaga, kokkuvõtvalt on kõige suuremad looduse raiskajad taimetoitlastest karsklased.



See nüüd oli näide, kui jaburaks tegelikult seda asja ajada saab, lihtsuse mõttes tegin praegu nii, loodan, et kõigile kohale jõudis, et alkeemia reeglid kehtivad: Mitte midagi ei saa luua ilma, et kuskil vastava väärtuse jagu asju kaduma läheks. Mõned tänapäeva füüsikas tunnevad seda energiajäävusseadusena, mõned keemias saavad aru, et ikka väga palju vesinikku läheb vaja, et kulda kokku vorpida, suisa 79 ideaalsetel tingimustel ja jättes päriselu kõrvale, kus on vaja jääkproduktid eraldada selleks, et selline asi saaks üldse sündida.
Vasta

Lühidalt jälle kahe partei teema:
1) "miks ei saa" - otsib probleemi.
2) "kuidas saaks" - otsib lahendust.
Vasta

(19-02-2023, 01:25 AM)Telc Kirjutas:  Lühidalt jälle kahe partei teema:
1) "miks ei saa" - otsib probleemi.
2) "kuidas saaks" - otsib lahendust.

Pigem ikka nii:
1) milleks mul seda vaja on ?
2) on vaja sest EL bürokraat ütles, et on.

Lahendust kahjuks isegi ei pea tänase info valguses otsima, sest kunstlikult reguleeritud turul kus muu kraam on keelatud, konkurents puudub.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

Kahe partei teemat saab ka omale meelepärases valguses paista lasta:
 A:
1) uuendusliku ja innovaatilise mõttelaadiga, loodusest hooliv, rohelisse tulevikku vaatav maailma asjadest arusaav ettevõtlik inimene ostab elektriauto
2) tagurlik, kiuslik, vanas kinni, tarbijamentaliteediga vaid endast hooliv ja oma minast ja ninast kaugemale mitte nägev tarbib loomulikult sisepõlemismootoriga sõidukit

 B:
1) rohedemagoogia poolt ajupestud magalarott, kel vaja vaid tööle- koju ja vastupidi liigelda, kel puudub fantaasia millekski muuks auto kasutusvõimaluseks ja kel polegi mingeid huvisid ega hobisid, mis autokasutust muul moel eeldaksid- loomulikult patareidega orjastav liikurmasin
2) loodusest ja ressurssidest hooliv indiviid, kes taipab, et enne tuleb vana ära kasutada mõistlikumal ja säästvamal viisil kui seni, kel on loov mõtlemine ja oskab hinnata sõiduki autonoomsust- ikka sisepõlemismootor

 igasugust jura annaks kirjutada Smile Tegelikult ei tea me keegi täpselt, mis saama hakkab
Vasta

(18-02-2023, 22:25 PM)spitfire Kirjutas:  
(18-02-2023, 20:46 PM)metsakohin Kirjutas:  Õnneks on siin nii pessimiste, kui ka optimiste, esimesed kardavad,et enam hullemaks ei saa minna, teised loodavad, et saab ikka. Võrdlen jälle akutrelli arenguga. 17 aastat tagasi sai hakatud maja renoveerima, ostsin 18 V akutrelli (aku oli olemuselt natuke suurem, kui praegune Makita 6Ah aku), päeva jooksul tuli vähemalt kaks korda laadida, vahel ka rohkem, ei puurinud keeranud hommikust õhtuni, ikka muid tegemisi oli ka. Kaks aastat tagasi sai majale jupp juurde tehtud, ostsin uue trelli, jälle 18 V, ei saanud päevaga akut tühjaks. Akude areng on vähemalt kolmekordne, kui järgmise 17 aastaga sama toimub, siis saavad hädalised ilma pausita Vahemere äärde välja küll.

See areng ei ole mitte niivõrd aku kui sellise areng, vaid sellesama akutrelli aku sees on täna paar kiipi (needsamad mis autotootjatel vahepeal puudu olid), mis võimaldavad aku seest targemalt voolu kätte saada ja siis vastupidi seda sinna jälle targalt sisse pakkida. Mis omakorda kajastub muidugi ka produkti lõpphinnas, kui meenutad kui palju see eelmine trell odavam oli.
Arvestades raha väärtust praegu ja siis, võin julgelt kinnitada, et see niinimetatud endine oli vähemalt paar korda kallim praegusest. Nii on paljude asjadega ka siin teemas, nagu autode hindade kerkimine, võrreldakse praeguseid hindu ja kümne aasta taguseid, kuid unustatakse sissetulekute võrdluse.  Eriti hästi aitavad hindu kergitada need poliitikud, kes lubavad metsikut miinimumpalga ja pensioni tõusu. Millegipärast ei taheta mäletada, mida tegi pensionisamba lõhkumine ja kes sellest tegelikult kasu sai.
Muide need paar kiipi maksavad üpris olematut raha ja vajadusel saab veel paar kiipi lisada näiteks elektriarvesti juurde ja mõne alajaama jne.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

(19-02-2023, 02:02 AM)spitfire Kirjutas:  Pigem ikka nii:
1) milleks mul seda vaja on ?
2) on vaja sest EL bürokraat ütles, et on.

Lahendust kahjuks isegi ei pea tänase info valguses otsima, sest kunstlikult reguleeritud turul kus muu kraam on keelatud, konkurents puudub.


1) vastus sõltub asjaoludest. Kuniks senine elukorraldus säilib ja akud jäävad kümme korda väiksema energiatihedusega, ei olegi. Kui maailmamajandus/kliima lähevad kapitaalselt nässu, tuleb kogu elukorraldus ümber hinnata. Siis vaatame uuesti. Vähemalt 12 aastat on võimalik jalutada poodi ja valida saadaolevate hulgast meelepäraseim. Julgen arvata, et reaalselt saab neid kauemgi, kuivõrd isegi poliitikud painduvad reaalsuse ees.

2) täpsemalt ütlesid seda siiski mitte hästimakstud bürokraadid, vaid kinnitasid meie kõigi valitud (eriti nende, kes valima minna ei suvatsenud) EP liikmed. Eesti esindajate käest saab täitsa küsida, "Miks küll?". Hääletustulemus on avalik: https://uueduudised.ee/uudis/maailm/vast...n-utoopia/ . Panin teadlikult just Uute Uudiste lingi, et oleks näha, KELLE huve näituseks Madisson kaitsmas on. Ning need ei ole mitte meie huvidSad
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: v6sa, 3 külali(st)ne