Kas ostaksid endale elektriauto?

Družba on ikka korralikult käima tõmmatud. Las igaüks sõidab sellega, millega tahab ja ise heaks arvab.
Minu käest on ka küsitud, et miks ma nende "Audipannidega" jändan - vastan alati, et tegu on isikliku eelistusega ja, et ma ei tunnegi vajadust millegi moodsama järgi, kuna minu jaoks on tegu mugavate kulguritega, mis vastavad minu vajadustele.

Kes jändab elektriautodega, kes töölt saadud pirukatega, kes idavõlumaa toodanguga, kes mingite kolekulguritega...

Veidi teemasse ka - mõte, et silt BEKO või näiteks vanakooli "saratov" mõnele valgele elektrikale külge panna on muidugi kuldaväärt. Big Grin Energiasäästu kleeps ka veel kõrvale ja nagu poest ostetud külmik kohe.

Palju neid laadimispunkte suuremate maanteede ääres on üldse? Kas näiteks sõit liinil Tallinn-Narva-Peipsi-Valga-Pärnu-Kuressaare-Tallinn oleks mõeldav?

Audi S8 4.2 1998
Audi 200 2.1 5E 1981
Volkswagen T3 Syncro Caravelle GL 1990
Ex Audi 100 2.2 R5 1985; Audi 100 2.8E V6 1992; Audi 90 2.0 R5 1986, Audi 100 2.2 R5 1986, Audi 100 2.8Q V6 1991
Vasta

(28-01-2014, 13:05 PM)olli Kirjutas:  Ma arvan et kõik siin on juba aru saanud, mis on Sinu arvamus. Kui Sul isiklikku kogemust ei ole (või on??), siis tundub see kõik puht eestlasliku kadedusena. Teised saavad, aga Sina mitte ja siis vaja teisi maha teha kõigega mis torust tuleb. Õnneks peaks see foorum võimaldama mul nüüd edaspidi Sinu postitusi mitte näha...
Mis kuradi kadedus??? Olla kade iseenda raha hukkamise ja ebamugavuse üle??? Lolliks läinud. Lisaks ongi kogu teema küsimus "kas ostaksid?" - ja ma vastan põhjalikult -ei ostaks, küll aga kasutaks, kui antakse. Jah, proovinud - sõidab. Ei muud. Ja siit tuleb kohe ka küsimus: mitu inimest Eestis on ostnud OMA raha eest elektriauto? Ma arvan, et neid on "mõned" sest kõik firmadele ostetud "isiklikuks tarbeks" käulad ei mahu slle mõiste alla! Tesla on vist ostetud OMALE, mõni Leaf ja mõni muu veel ka. Ehk vaadake tehnilisse passi, kes on OMANIKU lahtris ja kes on liisinglepingu sõlminud. Ja kõvad ärimehed ärgu targutagu, kudas nende firma vara on nende OMA - ei ole ja ilma maksude tasumiseta ka ei saa! Seega lisa hinnale tulumaks dividendidelt ja saad elektriauto tegeliku hinna. Või tõesti teine asi: liisid ise oma makstud maksudega palgaraha eest.
See, et ka Eestis on inimesi, kes võivad omale lubada igati ausa rahaga osta 15, 18 ja 60K mänguasju, ei muuda seda mänguasja kuidagi majanduslikult mõtekaks! Isegi Teslale peab ikka väga põhjalikult ja kaalutletult neid "mõtekusi" juurde mõtlema, kuigi selle masinaga on see suhteliselt lihtne. Aga hind on igal juhul igasugusest "mõistlikust" piirist väljas. Mõistlik on see, et sedasorti asju ostetakse, mis on tehnoloogilise arengu jaoks hädavajalik aga see ei muuda asja enda olemust majanduslikult mõistlikuks. Ning see on väga suur ja oluline vahe!

PS: minu jaoks (jälle isklik arvamine!) on oma tagumendi vedamiseks täiesti ebamõistliku hinna ja suurusega tranduleti soetaja samaväärne tegelasega, kes ostab poest süüa ja loobib seda siis kodus prügikasti. Sest et ta "võib seda rahaliselt lubada". Veel hullem: mina vaatan selliseid päris tihti, kui tibladest harimatuid uusrikkaid, kes restoranis tellivad kõige kallima toidu, songivad seda lusikaga (sest lauakombeid need ju ei kipu tundma), matsutavad, luristavad, siis löövad lusika sinna tippu, salvräti nutsakus kõige otsa, hea on kui veel sinna ei sülita ja arvavad, et on Universumi Kunnid, sest "nad võivad".

Mul on tuttavad purjetamise maailmast, kes ostsid Subaru asemele Leaf'i selle pärast, et just toetada tehnoloogia arengut - olles ISE tehnoloogiafirma ühed omanikud. Absoluutselt arusaadav mõte ja pole minu asi, ostsid nad selle OMA rahaga iseendale või tehnoloogiafirmale! Suvel väga napilt (tuleb kilomeetritega arvestada) sobib maakodusse sõiduks, talvel ei kõlba, aga samas teiselt poolt oma elus ei tegeleta ebamõistliku raiskamisega ei elamises ega hobides. Pannes "kõik kokku" on tegu perega, kelle "jalajälg" on pigem väike kui suur. Liskaks teadlikule "toetamise" põhimõttele kaasnes kohe ka see, et nüüd tuleb kõik oma pere sõidud ette läbi mõelda, veetakse tööle-koju kahte tagumikku korraga, ei "siiberdata" niisama mööda ilma ringi ehk tehti ju oma elu ebamugavamaks. Leaf ei ole ega saagi neliveoliseks universaalautoks, seega tuleb paljudest asjadest loobuda. Kui see loobumine on vaimselt vastuvõetav ja viib rahakotist ning Loodusest vähem väärtusi välja pikas perspektiivis, on tegu õige asjaga ja siis saab elektriauto kohta öelda "majanduslikult mõtekas otsus".
Kasvõi selline "lollakas" näide, et i-MiEV'ga ikka ei lähe talvisele rahvarallile võidu eest võitlema, isegi esimese ringi lõpuni ei jõuaks... Leaf'iga ei jõuaks teise poole lõpuni, sest 1 tund vahepeal laadimsieks jääb väheks, kui lisakatseid ikka autospordi kombel sõita. Aga mistahes "tavalise" autoga võid siiski ka esikohale mõelda, kui Sõidumees oled.

Ja siit tulebki ühene vastus esitatud küsimusele: mina ei ostaks, sest pole nõus loobuma väga paljudest tegevustest. Hetkel veel ei ole meie pere nõus loobuma suvalise hetke (ka -25 külma ja tuisuga!) pikkadest väljasõitudest "asustamata paikadesse" k.a. Uunikute Talveralli tegemisest; pole nõus loobuma mereäärsest suvekodust ja selle kasutamisest; pole nõus loobuma raskema haagise (purjeka) veo võimekusest, metsast puude välja vedamisest jne, jne. Ja kõige vähem oleme me nõus sõitma praeguse ilmaga külmakapis... et teoreetilise isikliku majandusliku suutlikuse juures üldse kuhugi jõuda! Ehk kui see suurusjärk 180-200 tugrikut kuus panna vajaduste ja võimaluste konteksti, on elektriauto kräpp mis kräpp!
Vasta

(27-01-2014, 23:10 PM)karvik Kirjutas:  Et siis kuidas see lahendatud on, et laadimine kaitset üle ei koormaks. Tuttavatel on reaalselt ka veel tänase seisuga 1 faas ja 6A.
Isegi kolmefaasi puhul peaks olema üks faas puhtalt auto jaoks sest muidu ei saa peldikusse minnes tuld põlema panna?

1 faasi ja 6A puhul saab/ei saa küsimus tekib juba seisva pesumasinaga, rääkimata liikuva laadimisest Big Grin
On võimalik võtta üldse 3 faasi ja 6 A?
See ka muidugi hea variant: tööstusvool on sees aga relakat käima panna ei saa.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta

(27-01-2014, 23:10 PM)karvik Kirjutas:  Tuttavatel on reaalselt ka veel tänase seisuga 1 faas ja 6A.
Isegi kolmefaasi puhul peaks olema üks faas puhtalt auto jaoks sest muidu ei saa peldikusse minnes tuld põlema panna?
Sellise elektrivarust(amat)use juures ei saa omale rösterit ega triikraudagi lubada, mis siin elektriautost rääkida.
Aga kes peavad soojades riietes autojuhtimist maailmalõpuks, vaadake linna peal rullnokki! Bemmil pakasega aken all, tüübil vatijope seljas ja küünarnukk aknast väljas. Selliseid on kohe hulgem ja ei kaeba! Ometi peaks tal sama külm või külmem olema kui särtsuauto juhil.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

(28-01-2014, 11:20 AM)Coger Kirjutas:  Kinnitan: muretsemiseks pole põhjustSmile
Smile +1

Vaatasin järgi et oleme viimase 105 päevaga (16.10 - 28.01) sõitnud maha tervelt 5661 km. ehk siis keskmiselt 53,9 km. iga jumala päev! Ja ikka ei kurda. Wink Kõik on saanud tehtud ja kaugemaid sõite oleme teinud pere teise autoga.
Kulud on selle teekonna läbimiseks kõik kokku nii ~800 €. See sisaldab kõike! Auto rendimaksetest kuni klaasipesuveeni. Nii et ka mu rahakott ei kurda.
Aga eks igaühele oma.
Vasta

(28-01-2014, 14:30 PM)zazik Kirjutas:  Priit räägib küll väga resoluutselt ja väga egotsentriliselt, aga lahmija oled antud juhul küll Sina.

Ei nõustu selle väitega. Seetõttu ka väljatoodud tsitaadid, kus kõiki kes tema arvamust ei jaga tembeldatakse friikideks, peast lollideks ja mõttetuteks. No andke andeks, aga MIS jumala vägi paneb ühte inimest nii järjekindlalt solvama inimesi, kellel on testsugused arvamused?

Btw, kui rääkida kogustest, siis Eestis on eelmise aasta lõpuga 105 M1 või N1 kategooria sõidukit, millel on kütuseks elekter ja omanik füüsiline isik. Tesla nende alla ei kuulu. Kas see on palju või "MÕNED" on igaühe enda otsustada. Andmed on avalikud ja kõigile leitavad.
Vasta

priit, sa peaks särtsuka soetamisele vägagi mõtlema ju.
ise räägid koguaeg oma uhkest elektrivabast suvekodust.
vaat kui hää oleks särtsumassinaga sinna sõita ja selle aku
najal igasugu elektririistu pruukida.
jätad ainult niipalju sisse, et ligema laadijani jõuda. Smile
Vasta

(28-01-2014, 20:36 PM)olli Kirjutas:  Btw, kui rääkida kogustest, siis Eestis on eelmise aasta lõpuga 105 M1 või N1 kategooria sõidukit, millel on kütuseks elekter ja omanik füüsiline isik. Tesla nende alla ei kuulu. Kas see on palju või "MÕNED" on igaühe enda otsustada.

TM 11/2013 andmetel müüdi 2013 a septembris (andmed jõuavad ajakirja 2 kuulise hilinemisega) 9 elektriautot. Kokku müüdi uusi autosid 1569 tükki.
Ehk siis protsentuaalselt 0,57% sõiduautomüügist.
Absoluutarvudes vaadates 105 autot füüsilistele isikutele kuuluvast paarisajatuhandelisest sõiduautopargist annab protsendiks?

Tulistan puusalt: u 0,2-0,3%

Matemaatika vastab üheselt: "MÕNED", mitte palju.....
"Palju" on Octavia, CRV, Golf-Passat, Auris-Avensis-Corolla jne....
Numbrid näitavad, et tavakodanikule ainsaks autoks (nagu see eraisiku puhul tavaliselt on) zev-auto hetkel ei kõlba. Hoolimata laadimispunktide arvust ja asukohast.
Vasta

Kui kaua meil on laadimispunktide võrk täismahus töös olnud?
Kui kaua on üleriigiliselt tanklate võrk olemas olnud?

Selge see et elektrikad ei ole veel meie kliimasse "täiskohaga" autod aga oma nišš on juba neilgi. Kui areng jätkub, mida ta ka kindlasti teeb, siis küllap mõne aja pärast saame ka paremaid eksemplare näha.
Vasta

(28-01-2014, 22:20 PM)aeroplano Kirjutas:  Absoluutarvudes vaadates 105 autot füüsilistele isikutele kuuluvast paarisajatuhandelisest sõiduautopargist annab protsendiks?

Tuleb võrrelda ikka võrreldavaid numbreid. Julgelt enamus elektrisõidukeid on tootmisaastatega 2012-2013, sest varem lihtsalt oli üsna keeruline endale ühte sellist osta. Aga kui palju sisepõlemismootoriga eraisikute autopargist on viimase 2 aasta jooksul toodetud? Wink
Vasta

Umbes 20'000 tk kahe aasta peale?
Niipalju vist müüakse uusi autosid keskmiselt aastas.
Kui fossiilide park on fifti-sixty firmade-inimeste vahel pooleks jämedalt siis zev-autod on küll vist firmade poole kõvasti kaldu.
Mis muudab protsendi veelgi väiksemaks.
Vasta

(28-01-2014, 23:03 PM)aeroplano Kirjutas:  siis zev-autod on küll vist firmade poole kõvasti kaldu.
Mis muudab protsendi veelgi väiksemaks.

oeh... 105 oligi juba ainult füüsilised isikud.
Vasta

(28-01-2014, 19:24 PM)Basilio Kirjutas:  
(27-01-2014, 23:10 PM)karvik Kirjutas:  Tuttavatel on reaalselt ka veel tänase seisuga 1 faas ja 6A.
Isegi kolmefaasi puhul peaks olema üks faas puhtalt auto jaoks sest muidu ei saa peldikusse minnes tuld põlema panna?
Sellise elektrivarust(amat)use juures ei saa omale rösterit ega triikraudagi lubada, mis siin elektriautost rääkida.


Big Grin . Seal majas on kolm faasi ja kuna olukord võimaldab, siis ta kasutab vene automaat kaitsmeid, sest need rakenduvad alles kusagil mujal. Nii et ta saab kasutada erinevai suurevoolu tarbijaid vabalt.

Järgmine näide on koht kus on 40A peakaitse. Reaalsuses on voolu täpselt niipalju, et kui veekannu järgi lülitab, siis näitab seinas pinget 180V ja kui koormust ei ole, siis on 260V. EE arvates on kõik väga hea ja piisab 2% tarbimise pealt kompensatsiooni. Kuna lepingus on see jutt sees, siis mahakärsanud adapterite eest nemad ei vastuta. Keevituse nuppu seal üle 50A ei saanud keerata. Inverteri tarkus ei suutnud enam leeki hoida.

Et mitte pikka paska enam ajada, siis kui sugune pinge kõikumine võiks neil laadijatel olla?

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta

(28-01-2014, 23:08 PM)olli Kirjutas:  oeh... 105 oligi juba ainult füüsilised isikud.

My point exactly!Smile
Täpsustuseks vaid, et see 20t erafossiili on Eestist ostetud uued ainult, siia tuleb lisada aasta-kahe vanused era-imporditud fossiilid.....mida on samuti päris palju.
Vasta

Kuna kogu aeg küsitakse tegin ad-hoc reedel väikse video -21 juures.

http://www.youtube.com/watch?v=FMOA67B2AHM

Auto on ainsa autona vägagi kasutatav. Ei ole peale 3000 km läbimist ELMO laadija järgi vajadust olnud, enamus päevadest kulutan vaid 20-30% aku mahust. Istun alati sooja autosse ning olen ka paaril korral mõõtnud soenemist, kes viitsib minna FB lehelt vaadata graafikud olemas aga bottom line, et 5 minutiga on autos pluss isegi kui alustab -12.5 pealt salongis ning hiljemalt 20 minutiga on salong etteantud temperatuuril (+20). Seda nii saba seinas kui ilma. Mingi päev mõõtsin, et kulu külma auto soendamiseks 2kWh mis on vaid 2-3% akumahust niiet mitte märkimisväärne kogus.

Absoluutselt pole muret, et kas sihtkohta jõuan ega ka tegelt täpset jäänud distantsi jälgimist. Plaanis ka pikad sõidud veebruaris regulaarselt (hakkan iga esmaspäev Tartus käima ülejärgmisest nädalast ja ka Lätti asja).

Laadimine ei ole pikk, lihtsalt ta toimub ajal kui sa magad ning on üliharv kus on vaja samal päeval juurde laadida. Lähikuudel tuleb ka selleks CHAdeMO adapter, siis saab 200km range tunniga niiet viskad auto lõunapausiks laadima ja jälle muretu elu kui isegi pikki otsi suure külmaga vaja sõita.
Vasta

Mitu kWh elektrit kulub 0-100% akude laadimiseks? Kui suurt elektrivõimsust see "200 km." laadija nõuab?
Vasta

(29-01-2014, 22:00 PM)Rokikas Kirjutas:  Mitu kWh elektrit kulub 0-100% akude laadimiseks? Kui suurt elektrivõimsust see "200 km." laadija nõuab?

Aku maht on 85kWh, sellest 4kWh on reserveeritud kaitseks seega kasutatav maht on 81kWh. Laadija effektiivsuse kadu on ca 10-15% umbes (talvel rohkem kuna vaja ka akupakki soendada, et laadida) niiet ca 100kWh peaks arvestama. Samas praktikas enamuse ajast sa ei lae 100%. Ma olen täpselt ühe korra laadinud 4% -> 90% enamus ajast on 50-60% millelt laen 80-90% peale.

CHAdeMO võimsus on 35-50kW. Eestis on enamus laadijaid 35kW aga ca 24 pidid olema 45kW mis siis tulebki sinna 200km/h kanti laadimiskiiruseks. Tesla enda laadijad on 120kW ning annavad 600km/h laadimiskiiruse.
Vasta

Nii et kui soov kodus laadida siis peab varuma kas palju aega või varuga vabu ampreid.

Müügimehed seletasid mulle et poolikut akut ei ole pidevalt mõistlik laadida. Iga alustatud laadimiskord pidi "kirja" minema ja aku eluiga pidi just nende laadimiskordadega seotud olema. Sad
Vasta

(29-01-2014, 22:19 PM)Rokikas Kirjutas:  Nii et kui soov kodus laadida siis peab varuma kas palju aega või varuga vabu ampreid.

Müügimehed seletasid mulle et poolikut akut ei ole pidevalt mõistlik laadida. Iga alustatud laadimiskord pidi "kirja" minema ja aku eluiga pidi just nende laadimiskordadega seotud olema. Sad

Siis on vigaste teadmistega müügimehed Smile Kirja lähevad full cycled ehk 0-100% laadimised. Kui laadida 20% kaupa päevas, siis see on Li akude puhul ideaalne kasutus ning pikendab eluiga väga palju. Põhimõtteliselt hästi ümmarguselt võttes peaks olema nii, et 500 täis laadimiskorda on aku "eluiga" mis on defineeritud kui hetk kus aku hoiab 80% algsest mahust.

Seega 500*450 km = 225 000 km ehk kui sõita ca 22.5k km/aastas on see 10 aastat mille järel on auto aku mahtuvus kukkunud 80% peale algsest ehk 85kWh asemel on 67kWh (millest 4kWh reserveeritud). Autoga saaks siis sõita ca 360km. Kas see on hetk kus peaks aku maha kandma? Wink Praktikas peaksid need akud igapäevases kasutuses pidama vastu 15-20 aastat enne kui nende praktiline väärtus on selline, et tasub vahetada kuna distants liiga väikseks jäänud (i.e. ei vea ühe korraga Tartuni välja). Ja selleks hetkeks on pigem küsimus, et mis seisus ka auto ise on jne.

Mis kahjustab pigem akut on 100% peale laadimine mistõttu Tesla soovitab igapäevaselt laadida ainult max 90%-ni. Kui on pikem reis siis endiselt 100% aga mitte hoida 100% juures tunde. Selline kasutus peaks pikendama eluiga veelgi mõnuga.

Mis puudutab kodust laadimist, siis mina jõuan enamus päevadel koju 18-20 vahemikus ja lahkun 9-10 paiku. Sinna vahele jääb 13-16h. Isegi pea tühja aku täis laadimiseks on vaja sellisel juhul 6.3-7.6kW võimsust mis tööstusvoolu puhul tähendab ~11A faasi kohta. Seega ka 16A peakaitsmega maja (mis mul on) suudab väga mõnusalt Tesla ära laadida isegi täiesti tühjast akust täiesti täis akule sel ajal kui ma kodus olen. Enamasti laen 3x13A ning laadimiskiirus on ca 10% / tunnis.

Niiet pole mingeid müstilisi ampreid vaja Wink
Vasta

Tundub et müügimeestele oleks koolitust tõesti vaja!

Ma saadan viite su postitusest müügimeestele. Saab näha kuidas nad soovitavad mul edaspidi autot laadida.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne