Kas ostaksid endale elektriauto?

Nonii. Eesti-Läti-Leedu-Poola-Slovakkia tehtud(3146km). Laadimisega muresid polnud. Sõida ja naudi.  
Poola kiirteel sai natuke ka 180km/h lastud, mis on ühtlasi auto maksimum. Muidugi elektri kulu on siis ca 30 kwh/100-le. Aga Tatrates selle eest alla mäge sõites oli päris lõbus vaadata, kuidas kütust paaki juurde tuleb ja päris korralikult. Sellise reisi peale kulu jälle üli mõistlik. Elektrile läks 150+-5 raha.
[Pilt: IMG-20220728-081037.jpg]

vabal ajal painutan kaablit...
Vasta

(28-07-2022, 11:56 AM)raulex Kirjutas:  Kuidagi lahtisest uksest sissemurdmisena tundub.
Edaspidi saab autodel selline süsteem kohustuslikuks sõltumata kütusest.
Driver Drowsiness Alert, ka DDD Driver Drowsiness Detector. Juhi väsimuse tuvastamise abisüsteem, ka väsimusmonitor. Toyotal on vastav tehnoloogia arendamisel.

Muutub sõidukitel kohustuslikuks. Jälgib juhi käitumist roolis ja annab märku kohustuslikest puhkepausidest. Eriti edasijõudnud markidel sunnib juhti peatuma ega võimalda edasisõitu kuniks on tehtud pooletunnine paus.
mercedesel on selline süsteem üle 10 aasta kasutuses
Vasta

Käisin hiljuti nädalaks Ungaris ja rendikate seas oli ka elektrikaid, taks oli selline, et kiirelt langes valik bensuka kasuks.
Ja neid põhjamaade eelsoojenduse pistikuid ikka saab tarvitada laadimiseks kui mingi taimer kasutusaega ei piira ja kaitse ka vähemalt 10A kannatab. Ega seda palju pole aga näiteks laeb 12h'ga 10A olemasolul 26kWh energiat akusse. Sellega sõidab oma 150km.
Vasta

Kuidas mõjutab el-auto akut selline laadimine - akus on näiteks 60%, laen juurde 15% ja siis on 75%. Kas pidevad sellised jupikaupa laadimised mõjuvad aku tervisele-kestvusele. 

Ma oma telefoni (ostetud 5. dts. 2008 a) laen ainult siis kui ta hädakisa lahti laseb. Ainult loetud korrad on tulnud laadida mingi poole pealt natuke juurde. Aku kestab seni mingi viis-kuus päeva. 

Kas autoaku ka säiliks paremini kui vältida lühikesi juppe laadimisi ja eriti neid kiirlaadimisi? Lubavad ju mingi 75% aku mahtuvust veel mingi 5 või 8 aasta pärast. Siis kui aku 5 aasta pärast ainult 30% mahutab võivad öelda, et ära kasuta kiirlaadimist ja väikseid sutsakaid.

https://beast.rent/et/ Selle kohta vaatasin. Ei leidnud kus nad pesitsevad, või on nagu Tuuled ja Boltid teeääred täis, et astu kodu uksest välja, istu sisse ja sõida. Muidu sõida oma autoga linna teise otsa, et rentida.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta

Kehtivad kõik samad põhimõtted (ja ka linnalegendid), mis liitiumakudel üldiselt. Vahet pole, kas laadida natukese kaupa või alles siis kui tühjaks on saanud. Ning ka põhimõtted, et akudele on tervislikum seista kasutuseta mingis pooleldi laetud olekus, mitte 100% peal.
Kiirlaadimine otseselt ei ole kurjast, küll aga ei meeldi akule sellega kaasneda võiv kõrge temperatuur. Ehk pikk sõit, mis tõstab aku temperatuuri ja sõiduga vaheldumisi korduvad kiirlaadimised, mis veelgi tõstavad temperatuuri niigi kuumal päeval on kindlasti ebatervislikud. Omast kogemusest Leafiga (mil puudub aktiivne akujahutus) saan öelda, et 150km sõitu, kiirlaadimine 20-100% ja siis veel 150km sõitu saab aku täitsa soojaks, kuid mitte veel "punasesse". Kallimad autod oskavad oma akut nii jahutada kui soojendada vajadusel.

Beasti osas panid täkkesse, vedelevad avalike laadijate juures kus aga juhtub.
Vasta

Kõige parem on hoida 20-80% vahemikus. Selles osas on jupi kaupa laadimine parem kui alati nulli lasta ja siis uuesti täitsa täis. Kehtib suures plaanis kõigi liitiumakude kohta.
Vasta

Tehniline, aga rumal inimene küsib tehnilise, aga rumala küsimuse - kas akude eluea juures mängib lisaks elementaafüüsikale rolli ka neid kontrolliva elektroonika kvaliteet? Ehk kui osta mingi eriti "loll" aku ja seda regulaarselt väärkasutada, siis on eluiga lühike (ja linnalegend on sündinud), aga kui juhtimissüsteem mingitele kunde poolt tehtavatele rumalustele õigel hetkel käe ette paneb, siis tegelikult probleemi pole? Nii palju kui mina tean, ei ole akuelemendi kui sellise juures kallil ja odaval elektrikal vahet, Tesla omad tulevad samalt liinilt kui Leafi omad. Aga kõik, mis sealt edasi juhtub, on tume maa.

Mul näiteks pole erilisi raskusi süsteemi ette kujutamisega, mis ei luba kuuma akut täisvõimsusega laadida. Või siis vähemalt kuvab ekraanile teate, et yo, 20000km akuvahetuse-eelset läbisõitu läheb nüüd loosi, oled kindel? Põhimõtteliselt sama olukord, et dinopõletajaga saab sõita 50km/h nii teise kui viienda käiguga - tehtud töö on sama, aga jõuallika kulumine erineb kordades.
Vasta

Siin ennem üks ksf rääkis veidi raha numbritest, nüüd post kadunud, kahjuks ei jõudnud kohe vastata. Aga mis seal siis ikka, räägime veidi numbritest, mis on reaalsus, mitte pastakast välja imetud. Minu niro ei maksnud 50k, vaid sealt üsna palju alla, kuna ei ostnud päris uuena. Liisingu  kuumaks koos eliit kasko ja liiklusega on 329 raha kuus. Kuna enamus elektrist võimaldab tööandja, siis kuul mil ma ei puhka ongi kogu kulu autole 329 raha, kuna tööl käies saan laadida.  Kuna ma sõidan kesmisest eestlasest ehk pisut rohkem 3,5-4 tuhat kuus, siis see ju pole teab mis suur kulu omada ELEKTRIautot? Oleks liisingus kadunud postis mainitud vedeliku joov Niro, või ükskõik mis muu kaasaegne trandulett kuluks mul juba vedela peale 300-400€ kuus + liising.

vabal ajal painutan kaablit...
Vasta

(28-07-2022, 23:10 PM)rocker Kirjutas:   Kuna enamus elektrist võimaldab tööandja, siis kuul mil ma ei puhka ongi kogu kulu autole 329 raha, kuna tööl käies saan laadida. 

See võrdlus ei päde kuna võtame seda nii et kui tööandja tagant kannataks kütust huijaaritada siis oleks diisliga sama odav ju sõita, kulu kütusele 0 ja jääb alles ainult kindlustus ja vb liising vms... 

Mine kütuseauto juhile rääkima et ta endale elektriauto ostaks, saadab kohe kuupeale selle jutuga...   Toungue Big Grin

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Ilmselt sellel teemal võib lõputult vaielda ? 
Aga jah, kui ma ei elaks kohas kus ma elan ja ei töötaks seal kus ma töötan, siis ilmselgelt sõidaksin ka mina rõõmsalt fossiiliga edasi ja paneks siin kõigile elektri jõul liikuvatele tegelastele puid alla.

vabal ajal painutan kaablit...
Vasta

Sinu jaoks võib asi mõistlik olla, aga eks igaüks vaatab oma mätta otsast. Ja parem pea oma "laadimisvõimalusega" madalat profiili, enne kui maksuamet arvab, et tegemist on erisoodustusega (mida ta tegelikult ju ka on) ja kärutab maksud peale.

See jutt meenutab mulle vanu aegu, kus tööandja kütusekaart oli kokku lepitud kui palga üks osa ja sisuliselt mida rohkem sõitsid, seda rohkem palka said (raha muidugi ei saanud, aga matemaatiliselt).

Minule näiteks tööandja mingit laadimisvõimalust ei paku, lähim avalik laadija on paarsada meetrit tänaval edasi ja seal peaks hakkama konkureerima kõikide teiste elektromobiilidega, st mingit garantiid ei ole, et ma seal reaalselt ka laadida saan. Eriti kui pole võimalust igal hetkel spurtida vabanenud laadija poole.
Vasta

Arvutuses jah väike viga. Pane 329.- + 150- elekter 3100km läbimiseks mis reaalselt kulus. Seega ise makstes 479.- eur-i kuu
Diisel oktavia liising umbes 350.- + sama kilometraazi läbimiseks ca 200 l diislit ehk ümarguselt 400.- Ise makstes 750.- eur-i kuu
Raamatupidamisse ei pea vist numbreid viima, et võrrelda?
Kas ise ostaks? Kindlasti, kui garanteeritud läbisõit oleks ca 400-500 km ühe laadimisega ja soetushind allapoole liiguks, kuna päeva läbisõit pahatihti sinnakanti ja enamalt laadimisvõimalus ainult kodus.
Vasta

150 on raha mis kulus. Aga oleks võinud ka vähem kuluda, sest vähemalt hiljaaegu leidus riike, kus riiklikult hallatavates laadijates oli laadimine tasuta või sümboolse raha eest. Meenub Poola, vist ka Leedus ja näiteks isegi Valgevenes. Hetkeolukorras on vastav turumoonutus arvatavasti ära lõpetatud, kuid lõpuni kindel ei saa olla.
Kahjuks pole lubatud viie aasta jooksul meile ühtegi Tesla laadimisjaama tekkinud, kus osadele S ja X omanikele on laadimine tasuta. Kuid alates Kaunasest ja peagi ka Riias saab sellest õnnest osa. Väidetavalt saab tasuta laadimist osadel mudelitel ka tagantjärgi aktiveerida, mis ei ole kindlasti seaduskuulelik käik, kuid raskel ajal patta ei sülitata.
Vasta

Teema võib vist kokku võtta samamoodi nagu mootorsaeteemas aspen vs tavaline bensiin teemal keegi kokku võtteis- Elektriautode omanikud on oma autodega rahul ja teised pole rahul et nad rahul on  Big Grin
Vasta

Ei propageeri ka mina mingit peale surumist ja rohepööret. Räägin siin vaid kasutuskogemusest ja võimalustest.
Kui kupüürid poleks piiratud, siis mu teiseks autoks oleks raudselt mõni maastikuvõimeline bensiinijoodikust kaheksa silindriga mikidemaa 4x4, millega otse pohlapõõsa kõrvale karu hirmutama saaks sõita.

vabal ajal painutan kaablit...
Vasta

(29-07-2022, 16:20 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Teema võib vist kokku võtta samamoodi nagu mootorsaeteemas aspen vs tavaline bensiin teemal keegi kokku võtteis- Elektriautode omanikud on oma autodega rahul ja teised pole rahul et nad rahul on  Big Grin

Probleemi pole kuniks on VABA valik, aga vägisi tüürib sinna sadamasse kus see on ametniku SUND. Ja seda olukorras kus tavakodanikule täna on elektrivurr kättesaamatu.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta

Ja aina kättesaamatuks muutub. Huvi pärast hoian silma peal kasutatud autode turul. Umbes paar kuud tagasi kadusid praktiliselt ära kasutatud Leafid hinnavahemikus 5-15 tuhat. Vahel jälle mõni kuskilt välja vupsatab, aga kaovad kiiresti. Vanasti ei tahtnud neid eriti keegi. Kui ka käis kabetamine, siis odavamas otsas. Väga ei imestakski, kui omal ajal toetusega ostetud auto praktiliselt sama numbri eest maha saad müüa. Iseasi, mida tarka odavamaks muutunud rahaga jällegi pihta oleks hakata.
Vasta

Akude laadimisprotsendid siin mainiti, need on õiged.
Lisaks on juures laadimistsüklite arv. Arvutus käib DoD järgi. Uutel on 1000 kuni 1500 see number, enne kui mahutavus 80% peale kukub, vanadel oli see ikkagi 500. Elektrika puhul võid tõmmata paralleeli max läbisõit ühe laadimisega x 500 ja saad teada, palju pealt pead uue aku soetama masinale. Näiteks 300 kiltsa labiva masina max läbisõiduks tuleb nii 150 000km.
Saad edasi sõita aga liitiumi mahutavus hakkab juba eksponentsiaalselt kukkuma.
Liitiumi puhul on hea omadus, mida NiMh jne akude puhul pole. Nimelt näiteks must Eneloop - ette nähtud 2000 laadimist. Vahet pole, kas laed 80 -> 100 või 20 -> 100, kord läheb kirja.
Liitiumil laed 0 -> 100 ja läheb kord kirja. Laed aga 0-> 50 kaks korda ja siis laheb alles kord kirja. Laed  25% kaupa? 4x laadimist = 1 laadetsükkel. Üle ette nähtud DoD ei hüppa, küll aga saas DoD numbrit alla tuua akuga kehvasti käitudes.

EDIT: Ma unustasin eile küsida, et Rocker, kas seal on mingi kindel põhjus, miks sul aasta 2019 soft peal on sellel masinal, mitte 2022 firmware upgrade?
Vasta

(29-07-2022, 09:47 AM)Inri Kirjutas:  Arvutuses jah väike viga. Pane 329.- + 150- elekter 3100km läbimiseks mis reaalselt kulus. Seega ise makstes 479.- eur-i kuu
Diisel oktavia liising umbes 350.- + sama kilometraazi läbimiseks ca 200 l diislit ehk ümarguselt 400.- Ise makstes 750.- eur-i kuu
Raamatupidamisse ei pea vist numbreid viima, et võrrelda?
Kas ise ostaks? Kindlasti, kui garanteeritud läbisõit oleks ca 400-500 km ühe laadimisega ja soetushind allapoole liiguks, kuna päeva läbisõit pahatihti sinnakanti ja enamalt laadimisvõimalus ainult kodus.
Reisides diisel-oktaaviaga saab valida igasugust odavamat ööbimist või üldse metsas tellida, elektriautoga käid aga mööda laadimisvõimalusi. Ehk muutuksid on palju. Küll on kindlasti üks e-autode gigapluss olematu hooldusvajadus ja lõpuks ka sealt reaalne kuluvahe. See praegune "tasuvus" tuleb ju väga kindlate niisama saadavate asjadega, eelkõige laadimine. Tegelikult peaks olema oma laadija jne, kõik on kulu. 
Elekter toimib, see on selge. Aga tahad natukenegi teistlaadi autonoomsust, veovõimekust, mahutavust jne, on kohe probleemid. Kõigepealt läheb käest hind ja siis kohe ka kaal. Olen siin elektrivabas elamises ja tahaks e-autolt voolu tagasi saada? Kohe on hind 60k. Ma olen arvutustes sealmaal, et kuidas oleks odavaim lahendus mingi püsivama elektri tekitamine. Tuhandetes kulu on igal juhul, on see liitumine ja kaabeldamine, on see akupangaga PV-pargike aga miks mitte hoopis paneelkatusega elektriauto? V2L võiks olla standard ja asi muutuks. Teoorias on ju 8kilti ka laadija ja samal ajal saab poes või lokaalis käia. Kõik õige. Aga lisaks elektri välja andmisele peab e-auto suutma ja tohtima vedada O1 haagist 750kg! Ei ole pikk maa, 90-130kilti koormaga. Aga ta peab sest me metsad ei tule linnale lähemale! Ja hind ei tohi olla ajuvaba. Kummiratastel vananev  junn ei saa olla kallim kui suur kinnisasi! Tänasel päeval 30tuhat on veel arusaadav sõiduauto hind, üle selle on ajuvaba.
Vasta

Augustikuu Tehnikamaailmast sai just loetud, et saabumas on Issanda elektriautu, mille nelivedune erim tohib sappa võtta kuni 1500 kg ja välp tsimarukese alla 500 kilumeetri. Kujupoolest umbes sama ikaldus, nagu Issand Surematu Kaštšei aga arvestades viimase müügiedu, siis see ilmselt poleks takistuseks. Hind vast oleks - mingi 65 kilu jewroruubli lähikonnas. Kiirendusenumbriks lubatakse 5,7 sajani aga see hinnalipikut paremaks ei muuda.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne