Mälestused teenistusest NSVL relvajõududes
#1

Eesti Sõjamuuseum ootab kõigi Nõukogude relvajõududes teeninud eestlaste meenutusi, et kevadeks kokku saada vähemalt 5000 mehe mälestused.

Uurimustööd „Eesti ja külm sõda“ juhib Sõjamuuseumi direktor Kristjan Luts, kes kinnitab, et pole olemas vähetähtsaid detaile. „Muuseumile on ühtviisi tähtsad andmed nii teenistuskoha ja relvastuse kohta kui ka meenutused kõige jaburamatest ja võimsamatest elamustest,“ kinnitab ta. „Sama oluline on see, kuidas elati igapäevast elu võõras keele- ja kultuuriruumis. Igal mälestuskillul on tähendus.“ Kogutud materjal on aluseks raamatu “Eesti sõdur võõras mundris“ koostamisel, ankeeditäitjate andmeid ei avaldata ega edastata kolmandatele osapoolele ilma ankeeditäitja eelneva nõusolekuta.

Luts lisas, et kuna Nõukogude ajateenistuse läbinud meeste põlvkond pole enam poisikesed, tuleb mälestused kokku koguda ja läbi töötada just praegu. „Muidu saavad järeltulevad põlved saja aasta pärast ainult Venemaa arhiividest lugeda, milline moodustis oli hiiglane nimega Nõukogude armee,“ nendib Luts ja palub kõigilt abi oma mälestuste jagamisel ja talletamisel. Lisaks ajateenijatele on oodatud ka endiste Nõukogude ohvitseride meenutused teenistusest kaadrisõjaväelasena.

Kõige lihtsam viis oma mälestused jäädvustada on täita ankeet, millele pääseb läbi muuseumi kodulehel asuva portaali aadressil www.esm.ee/ankeet . Kes soovib, võib seda teha ka paberil – huvi korral palub muuseum ühendust võtta telefonil 58600 430 ja vastata suuliselt või jätta kontaktandmed, kuhu ankeet saata. Kindlasti võib mälestuste kogumise kampaanias osaleda ka siis, kui ise suurem jutumees ei ole - statistiline info arvandmete osas on ühtmoodi oluline.

Kõik ankeeditäitjad on oodatud muuseumihoone remondi lõppedes 2013. aasta kevadel tasuta ekskursioonile Viimsi mõisas asuvasse Eesti Sõjamuuseumisse ning lähedalasuvasse rasketehnika angaari. Lisaks on kõige jaburamate ja huvitavamate lugude autoritele ette nähtud täiendavad põnevad auhinnad!


Lisainfo:
Katrin Paas
Projektijuht
58 600 430
katrin.paas@esm.ee


[Pilt: ankeet.jpg]
Vasta
#2

Võta ja loe!
Tee ise ka tööd!
http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=43153&pid=298045#pid298045

Häid jõule!! Rolleyes

loll on loll olla.
Vasta
#3

http://www.militaar.net/phpBB2/viewforum.php?f=30&sid=f2026d95230265cdd7514ec7f938c694
Vasta
#4

Tere kallid auto-moto-foorumlased!
Paluks sõjamuuseumi kollegide vastu natuke rohkem austust ja mõistmist! Museoloogias ei saa nimelt ajaloo dokumenteerimisel kasutada anonüümseid allikaid nagu foorumipostitus ilma nimeta. Ikkagi oleks tarvis, et meenutaja paneks alla oma isikuandmed, konkreetsed kohad etc etc.

Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Vasta
#5

Ei ole nende muuseumitöötajate elu kergeSad aga ettevõtmine on väärt igat pingutust. Tegu perioodiga meie ajaloost,mille vastu siiani väga palju huvi pole tuntud.


Vasta
#6

(25-12-2012, 19:57 PM)MAZ Kirjutas:  Ei ole nende muuseumitöötajate elu kergeSad aga ettevõtmine on väärt igat pingutust. Tegu perioodiga meie ajaloost,mille vastu siiani väga palju huvi pole tuntud.

Muidugi on mõte hää! Praegu on paras aeg küsida ja üles tähendada veel adekvaatseid mälestusi....
Varsti pole enam neid... ega meidki..

Minu kadund onu sõjakeemia loengus kus mürkgaasidest räägitud:
"Aga kuidas see lõhnab ka?"
Major vastu: "Ei tea. Üks tüüp kord nuusutas aga ta ei jõudnud teistele öelda...."

loll on loll olla.
Vasta
#7

Plakat,mille teema algataja postitas on hästi tehtudBig Grin seda peab tunnistama.


Vasta
#8

mil netis oli see üleskutse juba ammu üleval. no vaatsi ka. jäguks mul mälestusi vist mitmeks päevaks kirjutada, a no ei passi mulle see enda igal pool registreerimine. justkui saan ikke aru, et see vast tõesti vajalik, a eks saavad ilma minuta ka raamatutäie lugusid kokku.
Vasta
#9

(25-12-2012, 23:25 PM)diesel Kirjutas:  .... justkui saan ikke aru, et see vast tõesti vajalik, a eks saavad ilma minuta ka raamatutäie lugusid kokku.
no ja nii alati ja lõpuks kõik kiruvad, et mis jama need ajaloolased kirjutavad, polnud need asjad üldse niimoodiSad

Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Vasta
#10

(26-12-2012, 01:13 AM)Maanteemuuseum Kirjutas:  
(25-12-2012, 23:25 PM)diesel Kirjutas:  .... justkui saan ikke aru, et see vast tõesti vajalik, a eks saavad ilma minuta ka raamatutäie lugusid kokku.
no ja nii alati ja lõpuks kõik kiruvad, et mis jama need ajaloolased kirjutavad, polnud need asjad üldse niimoodiSad
Meenutusi ikka oleks aga kui eksin mõne nime või kasvõi tomunu ajaga - siis on jama võiSad Mina ei julgeks enam 100% kõike oma allkirjaga kinnitada...
Kõige uuemad/värskemad lood saavad olla aastast 1991 kui Nõukogude Liit lagunes ja Eesti taasisesesvus.Sellest on ikka üle 20-e aasta möödas ja isegi noore poisi mälu ehk "kõvaketas" ei tarvitse enam kõike peensusteni mäletada.
Vasta
#11

meil oli täpselt selline zampoliit , ürgvana major keda kutsuti Ippolit Matvejjevits , no täpselt selline nagu sealt propagandaplakakatilt välja vastab , petlotsadel oli muidugi mitte sapööride embleemid vaid raketsikute ristatud kahurid

aga morda on hämmastavalt sarnane, too major oli dubovoi ehk selline puuajuga vanamees , üldiselt pidas ta ennast isegi väeosa komandörist kõrgemal seisvaks ja käitus ka selliselt
Vasta
#12

(26-12-2012, 03:08 AM)kalleb Kirjutas:  meil oli täpselt selline zampoliit ,

aga morda on hämmastavalt sarnane
Heh sellise "ussatõi" mordaga vend oli meil ka - eks sihukesi jagus vist igasse sõjaväeossaBig Grin Aga meil oli tüüp väiksemate tärnidega pagunil.Isegi mitte leitenant a starshii praporshik.Ja vot need olid tegijad mehed!!!
Need müüsid pudeli eest kasvõi oma ema maha - sõjaväe varustusest rääkimattaBig Grin
Vasta
#13

Kirjutasin terve eilse õhtu, ei tea kas nimesid ka tohib panna. Mul veel 12 nime meeles. S/V piletist ka mõned ohvitserid. Paljud ju elus veel ja võivad pahandada. Advokaatide palkamiseks ma küll summasid ei tahaks välja käia.

Инвалид информационной воины.
Vasta
#14

Häid pühi lugupeetud veteranidele!
Ise ma ei kõlband ei vene ega ka muusse sõjaväkke. Kuigi isegi tahtsin,sest praegu takkajärgi targutada,kes ikka vene sõjaväe läbi käisid,need saavad elus hakkama. Mul endal sellega brobleeme pole,sest vene aeg ja eesti elu on mind piisavalt karastanud hetke eluga toimetulekul......Big Grin
Aga mind paneb muretsema see ajalookirjutamise värk. Nimelt ei juleta ka praegu kirjutada, rääkida paljudest asjadest,sest värisetakse......ei tea millepärast,et kas ikka tohib nimesid panna ja kes siis mida tegi jne. Võtke siis härrased jalad ja käed tagumiku alt välja ja hakake asju õigete nimedega kirjutama,muidu oleks edaspidine ainult ajaloo ümberkujundamine. Läbi lillede kirjutades tuleb tulevastel põlvedel lugeda,et kõik oli ilus ja kena. Aeg muidugi teeb paljude asjadega nii,et aastatetaguse kirjeldamisel muutub asi paraku tõesti ilusamaks ja võibolla nutetakse veel vanu aegu et taga......Nii see paraku on. Aga olen kuulnud vanade sõjameeste käest lugusid,mis tuletavad meelde kõiki neid õudusi,mille keskel on suudetud ellu jääda ja ka inimeseks olemine mitte ära unustada. Igal inimesel on oma lugu ja see käib nagu kirbane koer temaga elu lõpuni kaasas,pääsu sellest pole ja elada tuleb. Miks mitte siis midagi ka kirja panna. Nii et soovin kõigile jõudu ja jaksu mälestuste kirjutamiseks ja õige ajaloo kujundamisel!
Vasta
#15

Kui te nüüd hästi seda pilti või plakatit vaatate siis peaksite ära tundma onu Sämmi. Tal vaja vaid USA lipu värvides müts pähe tõmmata.
Liikus mingi taoline imperialismivastane plakat kunagi ringi.
Vasta
#16

(26-12-2012, 12:32 PM)Daff Kirjutas:  Kui te nüüd hästi seda pilti või plakatit vaatate siis peaksite ära tundma onu Sämmi. Tal vaja vaid USA lipu värvides müts pähe tõmmata.
Liikus mingi taoline imperialismivastane plakat kunagi ringi.
Just just, Onu Sami pildiga plakatit kasutati 1960-datel Vietnami sõtta inimeste värbamiseks. Aga no see juba on totaalselt offtopic teema siinses kontekstis.
Mul on mõnede tuttavate poolt räägitud sõjaväe lugusid aga kui õiged või legitiimsed need on ei tea. Samuti pean küsima,kas nad üldse tahavad,et nende mälestusi kusagil avaldatakse.


Vasta
#17

Aga kuna nsvl olmeelu oli nagunii kopeeritud imperialistidelt, siis miks ei võiks punaarmee mälestusi kirjutama üles kutsuda Onu Sam-i pealt kopeeritud tegelane.
Vasta
#18

(26-12-2012, 12:49 PM)cesium Kirjutas:  Aga kuna nsvl olmeelu oli nagunii kopeeritud imperialistidelt, siis miks ei võiks punaarmee mälestusi kirjutama üles kutsuda Onu Sam-i pealt kopeeritud tegelane.
Eestis peaks veel olema endisi erikindraleid ja ohvitsere aga no ,kes see neid üles otsida jaksab (vihjeks uurige Laskakorski elamurajooni).


Vasta
#19

(26-12-2012, 12:29 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Igal inimesel on oma lugu ja see käib nagu kirbane koer temaga elu lõpuni kaasas,pääsu sellest pole ja elada tuleb. Miks mitte siis midagi ka kirja panna.

Ilus üleskutse, ainult kõik ei kannata trükimusta, igal endast lugupidaval poliitikul on mõni luukere kapis, miks siis lihtsõduril ei või olla.
Minuga koosteeninuist tean ainult ühe kurba surma mõni aasta peale demblit. Ülejäänute kontakte ei oma, et neilt luba küsida nende nimede avalikustamiseks. Peaksid kõik juba varases pensionieas olema.

Инвалид информационной воины.
Vasta
#20

Kui on asju mida ei teha avaldada, siis lihtsalt ei teegi seda. Lihtne. Pole vast mõtet vaevata ennast mingite loa küsimiste jms taolisega, seda enam, et lugejale pole nagunii vahet kas seal mälestuses oli praapori nimi Sergei M. või Vadim K.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne