Elumaja soojustamine ja küttesüsteem?

"Kütab ära" küll. Aga ilma soojamüürita peab varem uue tule pliidi alla tegema :-D

Tegelikult on see köetava ruumi pindala ikka päris illustratiivne - oleneb see ju ruumi kõrgusest, planeeringust, sisustusest, välisseinade arvust, soojustusest, avade arvust, välistemperatuurist, tuulesuunast... :-D
Vasta

Pindala järgi kütte valimine on vaid valemist pool.
Küsimus mitu w m2 maja "tarbib" on ju puudu.

50 m2 puukuur, 50m2 tellisvoodri ja saepuru isolatsiooniga nõuka aegne eramu 50m2 nn. tavaline uusarenduse kips vill fibo vill vms. eramu või 50m2 passiivmaja on kõik täiesti erinevad oma vajadustest aga kõik on 50m2.
Vasta

Lisaks eeltoodule ju lisaks aja, mil ta peaks ära kütma ja ka soojana hoida! Talvel mittekasutatava maja kütab selline pliit reaalselt soojaks! Ma arvan, et mu suvekodu DIY-tellispliit kaalub u. sama palju aga -10 õues ja hommikul on ikka juba päris jahe. 50 ruutu ja 800 kilo on vägagi tasakaalus, kui... kõik ksf!ide kirjutatud eelnev! Soojapidav uus mikromaja või korter keset suuremat maja mõne pisema väisseinaga ja anna tuld. 50-ruudust 70-millisest freespalgist suvilat talvel soojas ei hoia. Isegi 92 mm seinaga maja mitte.
Vasta

Maja on uusehitis. Mina pean ilmselt loobuma antud pliidist kuna projekti kohaselt on pliit+ soemüür planeeritud eraldama/kütma kahte tuba. Ehk pliit ise köögis aga soojamüüriga kütad ka tagumist tuba. Antud isendiga jääks vahesein puudu. Pliidi raua servale ju seina ei ehita. Pakuti küll juurde sellist moodulkorstna mõõtu soojatorni aga sellele pole ruumi ja vaheseina ikka poleks.
Vasta

(08-09-2022, 09:33 AM)taxopets Kirjutas:  ... Mina pean ilmselt loobuma antud pliidist kuna projekti kohaselt on pliit+ soemüür planeeritud eraldama/kütma kahte tuba. Ehk pliit ise köögis aga soojamüüriga kütad ka tagumist tuba. Antud isendiga jääks vahesein puudu. Pliidi raua servale ju seina ei ehita. ...
Mul vanas talumajas analoogne lahendus, köögipliit kütab soemüürist vaheseina kaudu tagumist tuba. Ja kuna soemüür on ok aga pottsepa laotud pliit hakkab vägisi ära väsima, siis olen mõelnud just analoogse pliidi paigaldamise peale. Soemüür ju ei toetu "pliidi servale", see on ikka maast laotud sein, mis pliidi kõrguselt muutub soemüüriks elik truupe täis. St et pliit on vastu soemüüri ja väljavõte läheb soemüüri. Lihtsalt mul tuleb leida pliit, mille väljavõtt on õiges kohas ja kõrguses.
Vasta

(06-09-2022, 09:54 AM)taxopets Kirjutas:  Kas kellelgi on kogemust sellise või sarnase pliidiga. Kas tõesti kütab ilma soojamüürita sellise pinna ära?

https://lintman.ee/toode/pliit-serafiina/
Sellisele ei olegi soemüüri ette nähtud ja soemüür võib pigituma hakata ja korstnast rääkimata.Pliit pealt ju klassikaline eesti puupliit ja alla on tehtud lõõristik ehk nn soesein.See nn soome pliita.Tal ju ka väike uks ja väike kolle mis ei oma sellist küttevõimsust,et lisamüüri kütta.
Vasta

(08-09-2022, 10:38 AM)honkomees Kirjutas:  
(08-09-2022, 09:33 AM)taxopets Kirjutas:  ... Mina pean ilmselt loobuma antud pliidist kuna projekti kohaselt on pliit+ soemüür planeeritud eraldama/kütma kahte tuba. Ehk pliit ise köögis aga soojamüüriga kütad ka tagumist tuba. Antud isendiga jääks vahesein puudu. Pliidi raua servale ju seina ei ehita. ...
Mul vanas talumajas analoogne lahendus, köögipliit kütab soemüürist vaheseina kaudu tagumist tuba. Ja kuna soemüür on ok aga pottsepa laotud pliit hakkab vägisi ära väsima, siis olen mõelnud just analoogse pliidi paigaldamise peale. Soemüür ju ei toetu "pliidi servale", see on ikka maast laotud sein, mis pliidi kõrguselt muutub soemüüriks elik truupe täis. St et pliit on vastu soemüüri ja väljavõte läheb soemüüri. Lihtsalt mul tuleb leida pliit, mille väljavõtt on õiges kohas ja kõrguses.
Soemüür on küll kõige lihtsam asi laduda pottesepatöödest üldse! Soemüür on ju lihstalt seest tühi sein oma olemuselt, suve- elik otsetõmbe ja talvise elik kogu müüri spoojendava tossu käikudega on juba järgmine tase. Kõige elementaarsemad soemüürid on aga kerised, eriti suitsusaunakerise tüüpi lahendused! 

Nagu kümned tuhanded Mehed siiani, lähed soetad Arvo Veski raaamatu "Ahjud. Pliidid. Kaminad." 1.trükk lk.112 peatükk 6.2. "Tellistest pliit ja soemüür" ja muudkui laod! Kokk upeaks olema 5 trükki, 2 Vabariigi ajal. Enne käid poes ja ostad kivid, segud ja kellu valmis Wink Tegelikult on ka peatükk 6.3. "Mitmesugused pliidid ja soemüürid", mille järgi siiani ehitatakse ja remonditaske ja mis on näiteks korstnapühkijatele õpikuks. On olemas selline asi nagu "harilik soemüür" ja see on imelihtne 4-lõõriline! Kui pliit on maja ainus kütteallikas ja soemüür kütab suuremat tuba, siis tehakse "topeltlõõridega soemüür" ehk 6-lõõriline, mõlemal on üks lõõr hakatuse- ehk suvelõõr. Ta pole keerulisem vaid töömahukam ja raskem aga kehvema tõmbega. Täna ostad veel kandilised peldid ka ja pole mingeid probleeme. Nõus, pottahju ja peenema pliidi ladumine on keerulisemad ja nõuavad vast mingit eelteadmist, tellistest soemüür ja korstnad mitte. Aga arvestama peab et füüsikaseadused jäävad kehtima ja mida pikemad lõõrid seda kehvem tõmme. Ja seda rohkem tahmavad. Ja teiselt poolt, et keerad õhu pliidil koomale puiduga koonerdamiseks, on jälle tahmamise probleem. Ja nii jõuamegi sinna, et seesama 800-kilone pliit lahtise õhuga + selle külge lihtne "klassikaline soemüür" mis kaalub ka u. 800 kilo ja elu ongi lill! See TÖÖTAB!

Mis on moodsatel valmispliitidel tugev külg: lisaks siis suvelõõrile soemüüris juba tehasest suveasend restil! Ehk tuli on kohe vastu rauda ja söögitegu on kiire! Kodusel "Pioneeril" ongi see häda, et pead kiireks kartulipraadimiseks ka kolde täis lööma. Vanakooli talupliidid, nagu ka eelmine oli ja suvekodu oma on, on madala koldega ehk raud saab kogu aeg suurimat kuuma! See jälle ei ole kütmiseks parim sest igal juhul peab suur veepott kogu aeg peal olema ja majas on auru. Muul juhul tapad raua väga ruttu ära. Puudus on olematu sügavusega kolded aga olgem ausad: kolme rõnga ja otsas veel veepaagi ja leivaahjuga meetriste halgudega köetavate talupliitide aeg on ka jäädavalt ümber saanud! Ka soojakapid jms, ka lesod, on pigem friiklus kui asjakohane tarbimine. Jäänud ongi klassikaline kiire soemüür ja siis imeilusad moodsad, tihti ka mitmesüsteemsed pliidid. Ja kaovad ka soemüürid ja rasekd pliidid ning on asendunud tonnides kaaaluvate köetavate põrandatega kus peal on kerged (malmist) kiirpliidid. Meie jaoks "buršuikad", kus saab kõike põletada - ja  buršuitada Wink  See oli puhas kommunistlik vihakõne ja tähendas "vastik kodanlane, kapitalist, kulak jne". Täna jälle teemaks, kui buržui ei pea kallist gaaasi ega elektrit söögitegemisel kasutama Wink Vaata raiska, tal on korsten ja pliit...
Vasta

(08-09-2022, 10:38 AM)honkomees Kirjutas:   Lihtsalt mul tuleb leida pliit, mille väljavõtt on õiges kohas ja kõrguses.
Sellega oled kursis,et nn plekist poepliitad 90%nendest ei ole mõeldud soemüüri külge ühendamiseks?Pood on täis ilusaid pliite,aga otse korstnasse.Kui eirad seda siis järgnevad suure tõenäolsusega tõmbe probleemid+ pigitumine.Pliidist peab väljuma min 350C siis saab müüri taha ehitada.Kunagi oli pliit susanna,see töötab ilusti.
Kui tahad kestvat lahendust siis emaileeritud pliidi kest rakverest ja sinna laob kividest pliidi sisse.Selline pliit kannatab kütmist,kestab aastakümneid ja tõmbab hääste kui õieti pliit teha.
Vasta

(08-09-2022, 13:40 PM)muska71 Kirjutas:  
(08-09-2022, 10:38 AM)honkomees Kirjutas:   Lihtsalt mul tuleb leida pliit, mille väljavõtt on õiges kohas ja kõrguses.
Sellega oled kursis,et nn plekist poepliitad 90%nendest ei ole mõeldud soemüüri külge ühendamiseks?Pood on täis ilusaid pliite,aga otse korstnasse.Kui eirad seda siis järgnevad suure tõenäolsusega tõmbe probleemid+ pigitumine.Pliidist peab väljuma min 350C siis saab müüri taha ehitada.
Targad mehed, öelge siis kas on mõni valmispliit, mille saaks olemasoleva soemüüri ja leso külge ühendada. Teine samalaadne küsimus kamina kohta, mul üks nn suvetuba, kus ümmargune eestiaegne plekkahi, mil kivivooder ära lagunenud ja see on ühendatud keset tuba seisva eraldi soemüüriga, mis siis sooja salvestab, see plekkahi läheb kiirelt soojaks. Mõte oli selle plekkahju asemele panna mingi sedatüüpi kamin ja ühendada ikka olemasoleva soemüüriga. 
Oskate öelda, millised pliidid-kaminad (tootjad, mudelid) kannatab soemüüri taha ühendada?
Vasta

(08-09-2022, 13:33 PM)PlyVal64 Kirjutas:  ...
Soemüür on küll kõige lihtsam asi laduda pottesepatöödest üldse! Soemüür on ju lihstalt seest tühi sein oma olemuselt, suve- elik otsetõmbe ja talvise elik kogu müüri spoojendava tossu käikudega on juba järgmine tase. ... olgem ausad: kolme rõnga ja otsas veel veepaagi ja leivaahjuga meetriste halgudega köetavate talupliitide aeg on ka jäädavalt ümber saanud! Ka soojakapid jms, ka lesod, on pigem friiklus kui asjakohane tarbimine. ...
No Priit, miks ma peaks hakkama lammutama oma klassikalist lesoga soemüüri, ikka seda kogu müüri soojendavat? See tähendaks ju sodi ja tolmu täis tuba, pliidi vahetus oleks ikka lihtsam lahendus, toimetamine ainult köögi poolel. Eelmine aasta ladusin oma kobakäpakestega pliidi lagunenud siseosa kuidagiviisi ümber (glasuurpottidest väliskest jäi vana) ja vast mõne aasta veel kestab aga on mõte see pliit välja vahetada.
P.S. Mõne aasta eest lasin pottsepal ühe ahju ümber laduda, teise tuppa minev sein jäi püsti, uksepoolse osa lammutas lahti, vahetas sisu välja ja ladus vanad potid uuesti ümber telliskeha. Kõik jäi toas samaviisi, ahi sama suur, vundament sama jne, teises toas elasin samal ajal edasi. Ahju sisemine ehitus küll natuke teistsugune kui vanal.
Vasta

Kui pliidil potid terved saab sellest pliidist veel korraliku töölooma ja välja lõhkuda küll ei tasu.Ka katkised potid vahetatakse ja ega seal mud lagune kui kole osa.Ka laiali vajunud poti osa saab väikse vaevaga taastada.Pottidest pliit on 10 x etem kui tellisviimistlusega või plekist moodne pliita.
Vasta

Läheb ka peaaegu küttesüsteemi teemasse, täpsemalt põrandaküte. Termostaadil kirjas Devi 528 ja küsimus, kas sellist termostaati on võimalik asendada mõne programmeeritava analoogiga? Suundumus sinna, et kütku põrandat pigem õhtusel ajal odavama elektriga, aga seevastu veidi suurema võimsusega. 
Midagi sellist näiteks: https://effex.ee/et/termostaadid/3973-ta...staat.html
Vasta

(08-09-2022, 20:44 PM)speedsta Kirjutas:  Läheb ka peaaegu küttesüsteemi teemasse, täpsemalt põrandaküte. Termostaadil kirjas Devi 528 ja küsimus, kas sellist termostaati on võimalik asendada mõne programmeeritava analoogiga? Suundumus sinna, et kütku põrandat pigem õhtusel ajal odavama elektriga, aga seevastu veidi suurema võimsusega. 
Midagi sellist näiteks: https://effex.ee/et/termostaadid/3973-ta...staat.html
Esmapilgul on suurim erinevus põrandaandurite erinev takistus. Vanal 15kilo-oomi, uuel 10. Muidu teevad mõlemad sama asja, võtavad sissetuleva juhtme seest 230V ja kuni 16A voolu ja suruvad seda edasi põrandasse kuni seesinane andur piuksatab termostaadile "aitab küll, peremehe soovitud temperatuur on käes!"
Ehk siis mina uuriks kahte varianti:
1) Kas on moodsat termostaati 15k andurile
2) kui palju andur valetab kolmandiku võrra erineva sisetakistusega.

EDIT: Devi enda nutikas termostaat töötab erinevate anduritega. Tõsi, maksab sealsamas Effexis neli korda rohkem kui eespool lingitud tundmatu loom. Subjektiivne, aga mina isiklikult kulutan raha nendes kohtades kus elekter asju teeb. Eriti kui elekter muutub temperatuuriks.
Vasta

Kui temperatuuriandur on kõri sees, nagu teda üldiselt pannakse, siis tõmba vana andur välja ja pane sobiva takistusega asemele.
Vasta

Saab ka eraldiseisva relee või programmkella vahele panna elektrikilpi vms.
Vasta

(08-09-2022, 17:12 PM)honkomees Kirjutas:  
(08-09-2022, 13:33 PM)PlyVal64 Kirjutas:  ...
Soemüür on küll kõige lihtsam asi laduda pottesepatöödest üldse! Soemüür on ju lihstalt seest tühi sein oma olemuselt, suve- elik otsetõmbe ja talvise elik kogu müüri spoojendava tossu käikudega on juba järgmine tase. ... olgem ausad: kolme rõnga ja otsas veel veepaagi ja leivaahjuga meetriste halgudega köetavate talupliitide aeg on ka jäädavalt ümber saanud! Ka soojakapid jms, ka lesod, on pigem friiklus kui asjakohane tarbimine. ...
No Priit, miks ma peaks hakkama lammutama oma klassikalist lesoga soemüüri, ikka seda kogu müüri soojendavat? See tähendaks ju sodi ja tolmu täis tuba, pliidi vahetus oleks ikka lihtsam lahendus, toimetamine ainult köögi poolel. Eelmine aasta ladusin oma kobakäpakestega pliidi lagunenud siseosa kuidagiviisi ümber (glasuurpottidest väliskest jäi vana) ja vast mõne aasta veel kestab aga on mõte see pliit välja vahetada.
P.S. Mõne aasta eest lasin pottsepal ühe ahju ümber laduda, teise tuppa minev sein jäi püsti, uksepoolse osa lammutas lahti, vahetas sisu välja ja ladus vanad potid uuesti ümber telliskeha. Kõik jäi toas samaviisi, ahi sama suur, vundament sama jne, teises toas elasin samal ajal edasi. Ahju sisemine ehitus küll natuke teistsugune kui vanal.
Olemasolevat polegi mõtet välja lõhkuda... mis on 21.sajandi trend ju olnud! Ma ka lõhkusin poisil ahju välja sest see ol iülimalt tuleohtlik! Nüüd olengi hädas et mis asmele. et tuleval titel oleks soojem. Õnneks installeeris teine vanaisa põrandakütte enen kui me betooni peale panime. Ühesõnaga kutsuti kunagi Isa ehk mina, et "tule vaata, aita ja anna nõu" sajandivanuses vanas majas ja lõpptulemus on täielik kaprem : D Tühjaks ja uuest sest kasvõi kunagised veeavariid olid puupõranda alla jätnud seent... Algas nii, tulin vasemat kätt seina ukseauku tegema, jätkus nii et puumaja ei põlenudki maha, jätkus nii et saaks ka lahi soe ja tugev ning täna on torud sees ja betoon juba ka kivistunud ninf nuakst on näha ahju vundament. Ausalt - minu tööd on seal minimaalselt, 31-aastased peavad ise orgunnima ja tegema, ma olin selelks ajaks majad "valmis" ehitanud Wink Ja saavad hakkama küll... 

Kuna ahju ma käskisin maha lõhkuda, õigemini alustasin et ei oleks mitut moodi mõtlemist (peaaegu vastu puulage slepe oli lõhki ja kukkus Mallocile suisa pähe...), siis pean vist ka asendama Big Grin Gaasilt põrandaküttel PEAB alternatiiv ka olema. Plaan on selline toorik nurgamudel osta ja siis välisviimistlus mingi huvitav ja põnev teha. Soomlaste kokkupandavad küttekolded ON jube ägedad ja siin eespool vihjatud Serafiina võib iseseisvalt ka täitsa soojamahutaja olla! See valumassiiv-detailid, millest nad koosnevad, on päris korralik raske tükk kivilaadset. Ja seda peab tunnistama, et poole sajandi ja vähe peale ajaga on kollete endi ehitus niipalju küll arenenud koos materjaliteadusega, et lihtsam ja kindlam on asi osta. Vanasti sai mõni kolle pool-kogemata super, siis täna on enamjaolt kõik juba projektistaadiumist alates head. Ja õhu ning suitsugaaside liikumist suudetakse täpsemalt kontrollida.  Ainus häda on lühikesed kolded, sel plaanitul max.37 cm, Serafiina aga üllatab oma 48 sendise sügavusega!!! Samas on lühemat lihtsam jälle lõhkuda... 

Seega sul Sul ka mõelda tõesti pigem uuele valmispliidile ja kuna soomlased armastavad ka hästi palju alt-tõmbega koldeid ehk alati on kolm väljutuslõõri asukohta võimalik, siis peaks lesoga asi ikka töötama. Leso "häda" on ju pikk ja rõhtne lõõr aga ise ta ju ongi madal soemüür ja vesipõrandakütte vaarisa Big Grin   Mul kodus tagaahi, Isa ehitatud kes oli oma Isast veel kordi targem! ja lisaks kõigele ka meeletu praktik, lahendas selle ka sisuliselt lesona! Ahju sees on veel isegi "auk" ehk põrandalt võtab õhu ja tõstab selle pott-osa tagant orva kaudu üles! Ehk soojendavat pinda on vägapalju rohkem kui visuaal lubab: kõik rõhtsad ja vertikaalpinnad on soojad, pottosa on kõige kuumem, ja lisapind on pisut üle 0,5 ruutmeetri!!! Ehk siis 20X20X70cm on see "toru" ja tegelikult läheb pott-osa põhi, mis on veel omakorda 20 cm põrandast metallil tõstetud, soojaks!  Selle ehituse ajal ronis emane kass koldest sisse ja tuli slepest välja ehk nii jämedad ja rõhtsad lõõrid on kõik. Ja mitte mingit tahma! Mina olen seda siis pühkinud 38 sügist ja selle aja jooksul on tulnud KOKKU sealt heal juhul 10 ämbrit. Korstna põhjast muidugi kordades rohkem. Aga see on ka nn"kergahi" ehk iga päev peab kütma ja üle kütta ei tohi. Ja loomulikult on see kassi lemmikmagala Wink 
Kui Arvo Veski oli kirjutav laborihundist teoreetik (suhteliselt kümne pöidlaga), siis Jaak Veski oli lisaks tipp-inseneerlusele täiesti ilmelise (teisiti)mõttega ehituspraktik ja selles viimases ma siis üles kasvasin ja arenesin. Ma avastan SIIANI oma kodust geniaalsuseid, mida pole siiani tähelegi pannud! Õigemini annab alles teatud elukogemus mõistuse nendest aru saada Wink Ja geniaalsuse mõõdupuu on LIHTSUS, mida täna suisa vihatakse! Kasvõi siinsamas teemas ja kõigis muudes ehitusteemades jõutakse ULMELISTE ülikeeruliste, kalliste ja ebapraktiliste "lahendusteni", mille kasutegur vanakooli lihtsa lahendusega võrreldes on pehmeltöeldes küsitav. Uut ehitades on "viimane sõna ja lahendus" teine asi, kuigi ka siis on ajuvabadust oksendamiseni, aga just renoveerides. Ja kõige hullem on siis, kui hakatakse jälle ehitusfüüsikat ümber kirjutama...
Vasta

Mul on samasugused hiinakad wifi-termostaadid vesipõrandakütte juhtimiseks ja kasutan juhtimiseks sisseehitatud ruumiõhu andurit. Börsihinda see termostaat jälgida ei oska, võibolla mõne nutikodu äpiga õnnestub seda teha aga lihtsam oleks õige asi osta

Katlaga köetava vesipõrandakütte jaoks muidu väga mugavad asjad- nädalavahetuseks kodust ära minnes saab temperatuuri maha keerata ja näiteks pühapäeva hommikul uuesti telefonist kütma panna, mahupaak on soe ja kütab toad soojaks.
Vasta

Tekkis tahtmine isegi proovida, aga ma absoluutselt vihkan tänapäeva turundusele suunatud veebe, kus pealev värviliste piltide ja turunduslausete sisuliselt midagi ei ole.

Ei õnnestunud mul leida mitte midagi selle käraka turbe kohta - ei seda, millistele URLidele ma mingi funktsionaalsuse saamiseks peaksin tulemüürist liikluse lubama, mitte mingit lubadust tagada vähemalt kriitiliste vigade kohta uuendusi vähemalt mingi mõistliku aja jooksul, ega muud vajalikku Sad

Sellistele jurakatele tuleb nagunii isoleeritud wifi segment tekitada.

Ka mitte mingit infot selle kohta, kas ja millist infot thermo oma seadmete kaudu kasutajate kohta kogub ja milleks kasutab.
Vasta

Väga hea, et sa selliseid küsimusi küsid, mille peale suurem osa inimesi ei tule. Äpi kaudu leiab viite privaatsuspoliitikale: https://themo.ee/et/privacy-policy/ aga see pigem selline üldine.
Vasta

(09-09-2022, 15:57 PM)speedsta Kirjutas:  Väga hea, et sa selliseid küsimusi küsid, mille peale suurem osa inimesi ei tule. Äpi kaudu leiab viite privaatsuspoliitikale: https://themo.ee/et/privacy-policy/ aga see pigem selline üldine.

Mul on elukutse selline...küsida küsimusi it turva kohta Smile

Seda privaatsuspoliitikat ma nägin, aga see puudutab ainult e-poodi. Ma räägin nendest andmetest, mida pilve ühendatud termostaadid koguvad (või siis ka ei kogu).
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne