Treipingid Eestis
#41

(20-01-2013, 22:20 PM)MAZ Kirjutas:  Nagu ühes teises teemas jutuks tuli on eestis läbin aegade olnud väga erinevate tootjate ja erinevate funktsioonidega treipinke(+freespink mõnel juhul). Kuid kuna treipingi tootjaid oli nii Nõukogude liidus kui Läänes, seinast seina ja neid on ajaloo keerdkäikude tõttu sattunud eestisse ka eri maailma paigust. Võiks siin teemas iga omanik oma treipinki või ka naabri, tuttava tööriista kirjeldada,koos pildimaterjaliga. Eesmärk peaks olema saada ülevaade,mida üldse eestisse toodud on ja palju neist ka reaalselt kasutuses on. Kuna tööriistad on vanatehnika remondil asendamatud asjad,siis teema peaks siia foorumisse ja sellesse rubriiki sobima ideaalselt.Smile
...

Tere.
Kirjutan siis oma jutu ka siia juurde, olgugi, et praegu pilte lisada ei ole.

Esimest pinki otsisin pikalt. Vene aja lõpuperioodil, võis olla 80-ndate algus, õnnestuski üks ennesõja-aegne pink koju vedada. Ping nimi oli MARATHON, sellest oli siin eespool juttu ka. Tänapäeval tundub selline pink ikka tõeline uunikum: originaalis lamerihmalt käitamine, kiiruse muutmine sujuv, variaatoriga, mehaaniline ettenihe oli olemas, aga keermeettenihe puudus.

Esimese huvi treimistöö vastu rahuldas ära, aga täpsus jättis kõvasti soovida ja keerme lõikamine puudus.

Hakkasin uuemat pinki otsima. 1K62 tundus hea olema, aga pink on suur ja sellise saamine tol ajal üsna keeruline. Eesti aja alguses, vene sõjavägi oli veel sees, helistab ühel päeval tuttav, kes teadis minu pingisoovidest, ja räägib, et hea pink on saada. Aega on kaks tundi, siis tuleb kraana ja saadetakse Emexisse! Kui ette jaole saad, on pink sinu. Sõjaväelasi huvitas ainult raha.

Kuna aega oli napilt, otsisin üles tuttava veoauto-mehe ja sõitsime koos kohale. Pilt mis avanes, oli rõõmustav: peaaegu uus IT1M. Töötanud oli see pink minimaalselt. Ilmselt oli mingi sõdurpoiss pinki katsetanud ja pikalt väljas olnud raua kõveraks lasknud. See oli siis mõned matsud vastu baane andnud, jäljed on sees. Nende jälgede parandamine polnud väga keeruline.
Kohe jõudis ka kraana kohale ja pink tõsteti meie auto peale.

Sain kaasa ka peaaegu kõik komplekti kuuluvad lisad. Paljud asjad olid veel õlipaberi sisse pakitult puitkastides.

Pink on keskmise suurusega, kodukasutuseks paras.
Pingil on mitmeid omapäraseid lahendusi:
- Padruni juurest saab baanil tüki välja võtta, et suurema läbimõõduga detail vahele mahuks;
- Suporti laual on peale terahoidja veel teine pesa, freesimislaua jaoks;
- Tsentrite vahel lihvimiseks on kaasas suportilauale kinnituv lihvimisseade.

Ühesõnaga, pingiga saab treida, keeret lõigata, freesida ja lihvida.

Eks selle asjaga on nii, nagu kõigi universaalsete asjadega: kui asi on tehtud mitme ülesande täitmiseks, siis väga hea pole ta millekski. Aga mina pole ei treial, freesija ega lihvija ja minu tagasihoidlikud vajadused tööriistade ja abivahendite valmistamise osas rahuldab ära.

Terv. Märt Aarne
www.vanatehnika.ee
Vasta
#42

Selline huvitav pingike müügis: http://www.okidoki.ee/item/1851899/
Vasta
#43

Minul siis selline pink mis hetkel ka müügis. Mudel 1A62


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#44

Kui kõik juba oma kiidavad, siis kiidaks kah oma.
Tegemist siis 1A62 pingiga, mis sai kunagi ostetud 8000 krooni eest.
Tegemist on uuema pingiga, kus padrunikinnitus on 4 poldiga ja käigukasti kaas on plekist.
Esimese asjana tuli teha sidurivõlli sisseminek alt läbi kasti põhja, kuna eelmine päev sisse valatud 20l atf õlist oli ainult 4l järgi.
See puks oli sinna mõeldud tiheda istuga aga oli trehvanud lõtkuga.
Ei osanud muud tega kui tegin sinna välja ka rõngasoone ja panin kummirõnga ja nüüd püsib sees.
Siis ettenihkekasti kaane vahelt lekkis mis käis ka maas ja sai tihendatud ja kahvlite otsi sätitud et korralikult lülitaks.
Juhtpindadest on esimene hea, kuna kate peal aga tagumisne sai ära tehtud kuna eelmine treial armastas veega jahutada ja see vesi oli selle rooste ajanud ja sai supordil alt 2mm maha freesitud ja vastav leht alla tehtud ja sängil kaabitsetud.
Ristisuppordil on ka roostetäppe padrunipoolsel pinnal aga see pole hull.
Huvitaval miel hoiab mõõtu väga hästi ja sajandik täpsust suht lihtsalt saavutatav.
Viimase 400mm peale teeb 5 sajandikku koonust aga kuna ma tean seda pole probleem seda korrigeerida.
Erinevalt 1k62 pingist pigistatakse tsentripuki võll sel kinni alt ja seega ei muutu ka selle asend ja koonust ei tee üle poole sajandiku peale täpset reguleerimist.
Asi siis selline: http://fotoalbum.ee/photos/rainer1221/101203571/ ja http://fotoalbum.ee/photos/rainer1221/101203567/
Vasta
#45

Mulle meeldis Talupoja ja Aldis 3me metallitreipink! Kahjuks mul omale pinki pole ja Ruumi on alevis vähe siis peab ilma hakkama saama. Kui kunagi maale elama asun siis olen kindel, et sinna vaatab küll ühe tõsise metallitreipingi! Koolis on meil vana väike mettallipink kui huvi on siis saab õpetajaga nõu pidada ja mine tee kui on huvi! Kooli pink on seepärast nadi ,et ettenihe on kole aeglane ja paksu laastu ei saa üldse võtta. Pink oli Kunagi Haimre kooli mettallitreipink aga seal trööpadi see ära. Lasti terahoidja padrunisse. Kaitselülitid jamasid ning tänini on pingil kahtlane kolks sees ilmselt seepärast , et terahoidja lasti padrunisse ja väänas midagi ära kui just puruks ei teinud aga siiski pink toimib!

Omaette nokitseja.
Vasta
#46

Aastaid tagasi sai ühelt enampakkumiselt ära toodud Bulgaaria päritolu Mashstroy pingi C11MT, mis näeb välja sellele sarnaselt:

[Pilt: P1170161.JPG]

Kuna varem pole treipinki omanud ja ühtegi kasutusjuhendit, ega ka hooldusmanuaali kaasas ei antud, leidsin, et sellist infomaterjali oleks ikkagi vaja. Ega muud paremat varianti kohe pähe tulnud, kui internetiotsing. Kiirelt leidsin üles tootja ja tema kodulehelt sain teada, et sama nimelist pinki toodetakse siiani. Kirjutasin nende üldmeili aadressile ilusa kirja, et olen õnnelik nende kasutatud pingi omanik, aga kasutus- ja hooldusjuhendid on puudu, et kas saavad failina saata. Saatsin kirja ära ja isegi väga vastust ei oodanud. Seda ei tulnudki. Selle asemel oli paar nädalat hiljem postiljon postkasti ühe lipiku jätnud, et ootamas on pakk, kus otse tehasest oli kõidetuna kõik mulle vajalikud raamatud saadetud. Kirja kirjutades olin lisanud ka oma koduaadressi. Ootmatu positiinve üllatus. Kirjutasin tehasesse uue kirja koos tänuavaldustega. Ja nii oligi. Pink teenib meid siiani hästi.

Tervitades, IP
Vasta
#47

millist õli treipingile lisada ja kuhu, seisnud pikalt, või kust õlitaset kontrollida et pinki ära ei riku peale pikka seismist kasutama hakates, mingi bulgaaria oma aga inglisekeelsed kirjad on peal
Vasta
#48

Mis marki pink sul on, õli käib spindlikastis, ettenihkekastis ja supordipõlles, vene pingis käib industriaalõli I-40

        Mul siis treipingi remont pooleli, pingiks 1K62, vahetasin ära spindlikastis kõik laagrid, nüüd siis veel vaja spindlilaager ära pingutada ja siis peab hakkama jälle tööle.
Vasta
#49

Sai täna külastatud tuttavat külameest,kes ka treib ja pingid sellised:

Esimene siis 1A 616

[Pilt: 220393496c9521_l.jpg]

[Pilt: 220393513ce603_l.jpg]

Teine pink on aga hulga põnevam,sest jällegi on tegu vanaaegse pingiga ja jälle tundmatu....

[Pilt: 22039365bdcc2e_l.jpg]

[Pilt: 220393736db61a_l.jpg]

[Pilt: 22039367a43989_l.jpg]

[Pilt: 2203936911d38a_l.jpg]

[Pilt: 22039371c51a6e_l.jpg]

Ka seda pinki on aegade jooksul "paremaks" tehtud. Lamerihmasüsteem on asendatud siis jälle kiilrihmaga variandi vasta. Hea on see,et jupid enamuses alles ja annab mingil määral originulli teha. Vahetatavate hammasrataste komplektis nägin siis ka selliseid,millel lausa neli viis kikut kadunud......ju siis on miskit häda juhtunud. Peremees kahtlustab,et tegu ikka vene päritolu pingiga. Pink ise ei ole väga suur,pigem väiksemat sorti asi.
Vasta
#50

Kas ainukesed kuullaagrid sel pingil on kärnpuki tsentris?
Vasta
#51

(26-02-2013, 22:04 PM)pen.skar Kirjutas:  Kas ainuke kuullaager- tsentris?

Spindel on pronkslaagritel.

Teen siis ka natuke reklaami ühele oma treipingile..... tegu siis vist puidutreipingiga. Spilkalt lugesin hädavaevu välja,et on vene oma ja 1959 aasta toode. Peale puupulgaga kraapimist läksid siis ka numbrid.....jätsin järgi. Ülejäänut on näha siis niipalju,kui on. Rohkem välja ei venita.

[Pilt: 22039353ab96a3_l.jpg]

[Pilt: 220393570926d8_l.jpg]

[Pilt: 22039355063272_l.jpg]

[Pilt: 22039359ff2fa9_l.jpg]

Treipingi pikkus on ainult 90 cm. Seega kahtlustan,et tegu mingi õppepingiga. Tsenter on ka paigal ja ei pöörle. Kõik mis piltidel,on olemas. Ülejäänud puudu. Sellest annaks siis aretada mingi väike pingike,millel rehapulki hea sirgeks lasta....
Vasta
#52

[Pilt: 22039365bdcc2e_l.jpg]
Selline väike treipink oleks koduseks kasutuseks ideaalne, hea algajale treialile harjutamiseks.


Vasta
#53

midagi ikkagi edenebBig Grin
[Pilt: 010143093123da4.jpg]
Vasta
#54

(26-02-2013, 22:04 PM)pen.skar Kirjutas:  Kas ainuke kuullaager sel pingil on kärnpuki tsentris?
Ma saan aru küsimuse suunast,aga pöörleval tsentril on vähemalt 3 kuullaagrit.
Vasta
#55

Parandasin tsentrilaagrite apsu ära. Ja vinovaat, ne õllevaat.
Vasta
#56

Teen siis ka natuke reklaami ühele oma treipingile..... tegu siis vist puidutreipingiga. Spilkalt lugesin hädavaevu välja,et on vene oma ja 1959 aasta toode. Peale puupulgaga kraapimist läksid siis ka numbrid.....jätsin järgi. Ülejäänut on näha siis niipalju,kui on. Rohkem välja ei venita.

[Pilt: 22039353ab96a3_l.jpg]

Treipingi pikkus on ainult 90 cm. Seega kahtlustan,et tegu mingi õppepingiga. Tsenter on ka paigal ja ei pöörle. Kõik mis piltidel,on olemas. Ülejäänud puudu. Sellest annaks siis aretada mingi väike pingike,millel rehapulki hea sirgeks lasta....
[/quote]

Samasugune treipink ka hetkel müügis:

http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=34606510
Vasta
#57

Mõni aeg tagasi sai isand Talupojale veksel välja käidud, et saab oma pingist ka ehk ükskord pilti teha. Sain lõpuks midagi tehtud.
Asuvad siin:
http://sdrv.ms/1fE3Tka
Vasta
#58

Võrumaal:

[Pilt: 247259292ee412_l.jpg]

[Pilt: 24725931b5e556_l.jpg]

T.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne