Volvo diisel ZIL-131-le
#21

Universaalse asja tahtmisega on see häda, et see ei sobi hästi millekski.

Teemaalgatajal on mure kütusekuluga. Mõistetav, eriti asjaolusid arvestades.

Diisliga asendamisel tekib vajadus jagada motoori kasutamine kaheks - liikumiseks ja statsionaarseks käitamiseks. Kui esimene on lahendatav sobiva Lääne jõuagregaadi (mootor, sidur, käigukast kiirendava ülekandega) paigaldamisega, siis jõuvõtt on probleemsem.

Pumbaga on asi lihtne - vajaliku jõu saab võtta vända esiotsast. Lihtne see ei ole, kuid on täitsa tehtav.
Palju pump vajab? Millistel pööretel (kas on vahele vaja kiirendavat reduktorit)?
Vene tehnika on loodud ajal, mil Bakuu oli meie ja kütusekulu polnud teema. Seetõttu ka bensumootorite kasutamine ja ajamite tõhususe tõstmine mootori pöörete abil.

Diiselmootor annab vajalikku pöördemomenti välja juba madalatel pööretel, mistõttu tuleb mõelda kiirendava ülekande peale.

Vintsiga on keerukam lugu. Kui tahta vintsi pruukida selle kolaka liigutamiseks libedal/uputaval alusel, siis peab jõuvõtt vintsile toimuma käigukastist sõltumatult.
Ilmselt parim lahendus oleks võtta asendusjõuagregaadi kast ja sinna pookida külge vintsi ajami väljavõte. Tänapäeval keevitatakse ju kõike Wink

Volvo jõuagregaadi korral on muret kardaani viimisega sidurikojast mööda.

Pilte vaadates tasuks kaaluda ka võimalust viia vintsi käitusvõll mootorist eemalt mööda ja võtta ajam ketiga pumba käitusrattalt. Ehk vintsid pumbaajami kaudu. See eeldab, et pump võib pöörelda ka ilma "pumpamata" ja liikumise ajal. Kuna ma tuletõrjetehnikat (veel) ei tunne, siis paluks harida...Rolleyes

Kas alternatiivina ei tuleks kõne alla pidevatoimelise õlipumba paigaldus näiteks hooratta hammasvöölt ning vintsi viimne hüdroajamile?

Vene uuema aja mootorid on üsna õrnad, kuna nad piitsutavad endiselt kuuekümnendatel sündinud hobust. Aeg on vahepeal aga edasi läinud...
Vasta
#22

Sellest mehaanilise vintsi asemel võiks kaaluda ka elektrivintsi kasutamist.
20 000 jõu-naelase (ca 9t) tõmbejõuga kvaliteetsemat sorti vintsi hind maaletooja laos väideti mulle maksvat ca 1000Eur +km.
Ilmselt tuleks odavam kui see väljavõtete ja kardaanidega jamamine.
Zil originaalvintsist tugevam pealekauba.
Vasta
#23

131 vintsiga tõmbasime välja sildadeni sees oleva 15 tonnise Scania. Ilma plokita.
Kas Volvo mootor ja 157 kast kokku sobitada on arvestatav variant? 5. käik on kiirendav?
Vasta
#24

(30-01-2013, 13:15 PM)ZIL131 Kirjutas:  131 vintsiga tõmbasime välja sildadeni sees oleva 15 tonnise Scania. Ilma plokita.
Kas Volvo mootor ja 157 kast kokku sobitada on arvestatav variant? 5. käik on kiirendav?

Vintsimine vist ei ole teemaks oleva auto puhul esmatähtis...

Kas 157 ikka sai kiirendavat kasti? Oli ikka ju otsekäik viimane. Samas, asi see kasti uued ülekanded teha on.Toungue
Vasta
#25

Nende Zil´i kastidega ei ole asi päris selge, kuid kindel on see, et vanematel masinatel (Zis-5*, tema arendused ja esimesed Zil 157-d) oli viies käik kiirendav. Kindel on ka see, et vastav kast on tehnika punases raamatus ja isegi venemaal raskesti leitav. Eesti vanarauaekspordi mahtu arvestades siinmaal veelgi raskem. Meelde on jäänud, et kiirendava viienda käiguga kastil on seisupidur ketas ja sidur kahekettaline. Laiemalt levinud ZIL 157K-l oli trummelkäsipidur ja viies käik otsekäik.
------------------------------------
Edit: vabandust, märkusega "*" pärjatud ZIS-5 lugeda ZIS-150-ks. Hooletus ees, apsakas järel Sad .
------------------------------------
Edit 2: Väljavõte ZIL 157 ajaloost:
Tsitaat:В процессе производства двигатель автомобиля подвергался модернизации еще дважды. В 1961 г. его мощность увеличили до 109 л.с. (модель ЗИЛ-157К), заменили двухдисковое сцепление на однодисковое, а с 1978 г. грузовик начали выпускать с двигателем, в котором ряд узлов был унифицирован с мотором автомобиля ЗИЛ-130 (эту версию называли ЗИЛ-157КД). Коробка передач с 5 передачами вперед и одной назад была также усилена, причем до 1961 г. выпускалась с пятой, повышающей передачей, от которой в дальнейшем отказались.
Seega jääb jõusse minu väide, et viies kiirendav käik oli küll olemas ZIL 157-el, kuid ei ole 157K-l.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta
#26

Käigukastidest.
ZIS-5 kasutati vaid 4 käigulist kasti.Sama lugu ka Uralzis -355m-iga
Zil-157 on sama käigukast mis Zil-130 ja 131-l
Kiirendava 5 käiguga kasti kasutati autodel Zis-150 ja 151.Sidur oli neil küll jah kahekettaline.Samas on neil masinatel sidurid ja käigukastid vastastikku vahetatavad.Tuleb asendada hooratas ja sidurikoda.
Probleem aga selles,et need kiirendava 5.käiguga kastid on muutunud üsnagi haruldaseks.Kusagilt on jäänud vanade veteranide juttudest meelde,et need kastid olla üsnagi õrnad olnud.Probleeme olnud just nimelt 5 käiguga.Kas see ka tõsi on,ei oska öelda-isiklik kogemus nende kastidega puudub.
Flanagan
Vasta
#27

Neid käigukaste paigaldati ka järelveetavatele kompressoritele, mis olid ZIL 6`se rida mootoriga.Otsige neid kaste Raplamaalt...Paljud GAZ autod olid nendele ümber tehtud.

Tegelikult on alati kõige ohtlikumad inimesed ühiskonnas truualamlikud käsutäitjad kelle ainuke soov on
                                           OLLA KEEGI JA SILMA PAISTA
Vasta
#28

Kiirendava viienda käiguga (0,73 ja 0,78) kasti esines vene kataloogi väitel autodel Maz 500 ja Ural 375 T (bensiinimootoriga).Kaal on neil muidugi muljetavaldav 230 kg.
Vasta
#29

(29-01-2013, 21:26 PM)Kjen Kirjutas:  90-te DAF-id on varustatud cummins 5.9 mootoritega.
kW sõltuvad eelkõige vist turbo tüübist, hakkasivad vist numbrist 110Hj pihta ja lõppesid sinna 200 kanti Hj.
Parempoolse rooliga isendid on üpris soodsad hankida.
Koos mootoriga tuleb paigaldada ka DAF-i käigukast.

Vintsile väljavõte aga tuleks originaal-vahekastist, mitte käigukastist.

Omal sellise skeemiga 157 teha lastud.

Leidsin DAFi/Renault/Mersu kasti üles, tootja ZF nagu ka Volvo kastil. Mudel S5-42
http://autoline.info/sf/spare-parts-tran...48200.html
Sama numbriga kasti pakuvad ka USA lehed Fordile, on ka 6-käiguline kast. http://www.mackstrans.com/ZFID.html
Vasakul ja paremal on väljavõtted olemas.

Mitme hobusega Cummins sul 157 peale läks? Kui palju need erineva võimsusega mootorid suuruselt erinevad, millise HP-ga Cummins 131-le veel vahele võiks mahtuda? Netist ma ei suuda infot leida.
Vasta
#30

(30-01-2013, 23:18 PM)ZIL131 Kirjutas:  Mitme hobusega Cummins sul 157 peale läks? Kui palju need erineva võimsusega mootorid suuruselt erinevad, millise HP-ga Cummins 131-le veel vahele võiks mahtuda? Netist ma ei suuda infot leida.

Cummins B Series engine.
Konkreetselt mina kooskõlastasin ARK'ga ära mudeli 6BT-5.9-C125, kuna 157-l on Hj vähem kui 130-l ( samuti pole seda kunagi Kamazi mootoriga ametlikult toodetud), siis see töömahu/võimsuse/massi piirang ei lubaks suurema poole ametlikult vaadata.
Aga ma kujutan ette, et kui Sa cumminsit eelistama hakkad, siis vaatad kõigepealt, mis asi mis raha eest on üldse saadaval. Ehk uuri mudeli DAF45 saadavust ja hindu Inglismaal/kodumaal.
Vasta
#31

Millise rahanumbri eest oleks teema algataja nõus 100 km läbima?
Vasta
#32

Huvitav teema.
Võin omalt poolt kinnitada, et Volvo kastid olid tol ajal tõepoolest kõik otseülekandega, F6-le pakuti kokku viit erinevat kasti, neist kolm viiekäigulised manuaalkastid, üks kuuekäiguline manuaalkast ja üks neljakäiguline automaatkast. 132kilovatine mootor, millest jutt, on ilmselt TD 60B, mis sai alusmootoriks ka hilisemale FL6 seeriale. Nimetatud mootor arendab maksimaalset väändemomenti 520 Nm 1900 pöörde juures, maksimaalne võimsus 2800 pöörde juures, pööretepiiraja tehase poolt seadistatud 3150 pöörde juurde minutis. Seega ei saaks see kompott nüüd nii aeglane ka olema, aga kuna ma saan aru, et tegu on (vabatahtlike?) tuletõrjeautoga, siis ilmselt on siin kiirus tõesti oluline. Ühe lisamärkusena ütlen, et tean Eestis sõitvat üht palgiveo Urali, millele on just paigaldatud see sama 180hobune Volvo diisel, oli mõni aeg tagasi Kuldses Börsis müügis.
Vasta
#33

Tahaksin omalt poolt mõne sõna antud teemasse lisada.Mõte Zil-ile korralik diisel peale panna ja sellega kütusekulu vähendada on väga hea eriti siis, kui on soov masinat veel kaua ekspluateerida .Endal mul mõned 157-d. ja see sama mõte ammu olemas,kuid aja ja vahendite nappusel asi siiamaani tegematta.Vintsi on plaanis käitada hüdromootoriga.Pumba väljavöte tuleks vahekasti pealt.Olen isiklikult näinud sellist toimivat süsteemi tuletõrje paakautol(ural).Endal olemas ka 131 vahekasti väljavõte,mille võiks huvi korral mõistliku summa eest ära anda.
Vasta
#34

Veel natuke kiirematest diislitest.
Unustasin täiesti ära terve grupi mootoreid, mis peaks bensiinimootorite asemele sobima nii pööretelt, kui võimsuselt.
Tegu siis Jaapani päritolu veokimootoritega, mis meil küll harva levinud, aga maailmas siiski laialt levinud.
Oma kogemus piirdub suurematest küll ainult Isuzu päritolu diisliga, mis leidus siinse rahvabussi Isuzu Turquise peal, kuid tundub, et selle kasutamisel jääks ära mured nii kiirendavate kastide, kui sildade modimisega.
Nimelt erinevalt Euroopa ja USA diislitest, jookseb see mootor muretult välja 3000+rpm, magusaim osa algas 2000-st, tühikäik siiski 6-700rpm ja kannatas isegi liikuda tühikäigul tiksudes, annab välja 180hp ja kestis päris muretult. Tegu siis juurtega igiammustes aegades diisliga, mis vahepeal turbo saanud ja pisut moditud.
Mis mulle imponeeris oli mootori ühtlane käik ja sujuvus. Kompaktsed mõõdud ja lühike blokk, peaks andma võimaluse seda paljudele siirdada.
Sarnase karakteristikuga mootoreid peaks leiduma ka Toyota ja Nissani valikus, mis Ida pool suured tegijad veokite alal.
Jääb veel üks väike mure-kust leida? Vaevalt seda Renneksist osta kannatab....


Vasta
#35

Mis käigukasti kasutab 4 veoline Kolhida? Kuigi tolle V6 vist oli väga ebatöökindel võrreldes Kama3e V8ga. Kõige mõistlikum, kas ka võimalik oleks ikkagi see Volvo mootor Zili enda kasti otsa sokutada-isegi kui jääbki lõppkiirus 70-80.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#36

(13-02-2013, 12:41 PM)Tegelane5 Kirjutas:  Mis käigukasti kasutab 4 veoline Kolhida? Kuigi tolle V6 vist oli väga ebatöökindel võrreldes Kama3e V8ga. Kõige mõistlikum, kas ka võimalik oleks ikkagi see Volvo mootor Zili enda kasti otsa sokutada-isegi kui jääbki lõppkiirus 70-80.

Kõik on võimalik. Iseasi, mida soovitakse saada ja kui palju panustada... Kõlab küll kulunud targutamisena, kuid nii see paraku on.

Originaal kõlab nii hästi-halvasti kokku, kui kõlab. Aga suuri muresid (peale õnnetu lahustipõletajast paja töökindluse) ju ei ole. Mootor ei suuda ära lõhkuda jõuülekannet ja viimane koostöös rehvidega sunnib juhti parema jala asemel ajusid pruukima.

Kindlasti saab paremaks teha, aga - selles teemaski on mitu ust avatud, kust luukered juba paistavad...

Kui eesmärgiks on kütuse kokkuhoid, siis tuleb lõivu maksta kas lõppkiiruse või raha näol. Kui tahetakse kiirust, siis tuleb lõivu maksta raha või kütusekulu näol. Tasuta lõunaid ei pakuta isegi Vene tehnika kasutajaleSad

Kuigi viimasena pakutdu kiirekäigulise japsi veoautodiisli paigaldus võiks olla üsna paljulubav variant. Laevad Jaapanist käivad päris tihti...Rolleyes
Vasta
#37

Turquise diisli panemine 131-le on selge "overkill". Need mootorid maksavad raha, mida kütusekulu säästust enam eal tagasi ei saa. Lihtsaim variant on ikkagi see F6-e 132kilovatine mootor vahele panna, ma juba kirjutasin, et ei ole ta nii aeglase käiguga midagi. Kui eriti kimada tahad, võid vaadata ka F4 TD40 mootorit, mis teeb ka 4000 pööret kui vaja. Hea õnne korral võib Soomest väga hea hinnaga saada. Oman Volvo F4-ja, mis on varustatud just selle TD40-ga ja tegu on tõesti pööretemootoriga, meenutab bensiinimootorit. Sellel on aga ka oma miinuspool, nimelt madalatel pööretel pole jõudu absoluutselt ja usun, et 131-le see selle pärast ei sobigi, maastikul kulgemiseks on vaja väändekõverat, mis algab madalalt.
TD60B mootori väändemoment on juba oluliselt parem ja kui selline mootor on juba olemas doonorautoga, siis minu meelest on see selgelt kõige ratsionaalsem lahendus, kui kindla peale tahta see kulgur diislile ehitada.
Vasta
#38

Võimalik veel vaadata GM ja Ford V-8 pikapi-sõiduauto diislite poole lisaks koos automaatkastiga.Kõigil automaatkastidel lõppülekanded kiirendavad.
GM 6,2l armeevariant,mida ka meie turul veel liigub,ühte tean vist isegi vedelevat,andmed wikipediast Horsepower / Torque (army): 165 hp (123 kW) @ 3,600 rpm / 330 lb·ft (447 N·m) @ 2,100 rpm.Armeevariant tugevdatud raamsaaledega.Kütusepump mehaaniline.Võib kohe Zil -kkastiga ühendada.Pöördemoment sama Ural 7,0 mootoriga,pööretevahemik sama.
Ford 6,9 vabalthingav diisel6.9L IDI Specs
Manufacturer:
International Harvester
Production Years:
1983-1987 (for Ford Trucks)
Applications:
Ford F250, F350
Configuration:
V-8
Block/Head Material:
Cast iron block & heads
Displacement:
420 cubic inches, 6.9 liters
Compression:
20.7:1 (1983) 21.5:1 (1984+)
Bore:
4.00 inches
Stroke:
4.18 inches
Injection:
indirect injection (IDI), Stanadyne rotary pump
Aspiration:
naturally aspirated, non-turbo
Weight:
860 lbs. (approx)
Peak Horsepower:
170 HP @ 3,300 RPM
Peak Torque:
338 lb-ft. @ 1,400 RPM
Reputation:
Reliable, durable, powerful for time period.
Neid on ka Eestis müüdud koos manuaalkastiga.Mõlemaid saaks ühendada Zili käigukastiga.Mõlemad mootorid on originaalis olnud kasutuses manuaalkäigukastiga.

Iinlased on jõudnud juba kõikjale,nende nägusid näeb isegi postitustes
Vasta
#39

Kas ZIL-131 sildade ülekande arv on 6,73 nagu väidab venekeelne 131 raamat? Kuskilt netiavarustest tuli ka number 7,34. Võib see nr eri mudelitel ja modifikatsioonidel erineda?
Vasta
#40

(14-02-2013, 15:09 PM)KristjanT Kirjutas:  Turquise diisli panemine 131-le on selge "overkill". Need mootorid maksavad raha, mida kütusekulu säästust enam eal tagasi ei saa...

On siis vaja kohe sõnasabast kinni haarata?
Juttu oli kiirekäigulistes jaapani diislitest, muuhulgas oli mainitud, et omal kogemus just sellise isendiga. Mingi kogemus on ka Toyota Dyna mootoriga, kuid see jääks Zili puhul lahjaks.
Maailmas tundub neid mootoreid olema enam levinud, kui meil siin Volvo, vms mootoreid, iseasi on logistika.
Ja maailmas läheb neid kaubaks ikka kõvasti.
näiteks selline leht:
http://ww.w.dieselenginetrader.com/

ostad kohe hulgi (min. kogused algavad 10-st ühikust) Cool Ja enamus Eesti Zile saaks uued südamed.


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne