NLI vorm
#1

Kuna päris vanatehnikaga tegemist pole, küll aga on sellega seotud siis oleks huvitatud noore liiklusinspektori vormi lisamisest kollektsiooni. Ehk on keegi vanem vanatehnikahuviline noorest peast just nii liikluskultuuri parandanud ja nüüd tunneb, et vorm on väikeseks jäänud ja oleks kokkuleppele saades nõus sellest loobuma? Mälupildi värskendamiseks lisan ka foto. Samas olen huvitatud ka mälestustest, meenutustest ja huvitavatest seikadest mis kellelgi ette tuli. Informatsiooni loen nii privaatsõnumitest, avalikult kui vastan ka telefonile mis profiili all kirjas.
[attachment=42813]


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#2

Sai oldud selles NLI-s mõni aeg '70-te alguses. Polnud meil mingit vormi.
See vorm tuli alles olümpiamängude ajaks 1979-80. Mina hakkasin siis juba kroonu minema.
Vorm anti minu teada ainult olümpiadivisjoni liikmetele. Et sinna saada, pidi kindlasti aktiivne pioneer olema. Mina ei olnud. Ei pioneer, ega aktiivne...
Kogu selle kamba peamees oli Vello Kaldmäe.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#3

(09-06-2013, 23:30 PM)samodelkin Kirjutas:  ... Kogu selle kamba peamees oli Vello Kaldmäe.
Ja tema andis oma materjalid Maanteemuuseumile, kahjuks on see lõpuni süstematiseerimata ja andmebaasi sisestamata. Voem oli sealhulgas ja minu arvates oli see siiski pikemat aega ja laiemalt kasutusel kui fotomaterjali uskuda.

Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Vasta
#4

Päris "olümpiadivisjoni" ainukanda see vorm ikka ei olnud. Kadunud pinginaabril 70-ndate teises pooles igatahes oli ka selline "valgusfooriga "teksatagi"", kollast soni küll ei mäleta, vb lihtsalt ei julgenud seda näidata. Kuidas ta sinna vormiomanike hulka sattus, ka ei mäleta, aga justkui oli midagi liiklusteemase ürituse/viktoriini/võistlusega tegu Rapla Keskkoolis. Mingit muud aktiivsust liiklusteemal ja sauaga vehkimist tema puhul ei olnud.
Vasta
#5

NLi vormi said esimesena NLI laagris Tabasalu pangal mitu nädalat telklaagris olnud noored. See oli 1975. aastal. Laagrit juhendasid Vello Kaldmäe ja Paide RAI inspektor Matti Orumaa. Raadios olid Leho Männiksoo toimetatud päevakohased saated. Müts oil siiski rohkem oranž. Iga laagris olija sai nimelise saua ja tunnistuse. Peale laagrit NLI aitas üldlaulu-ja tantsupeol liiklust reguleerida jms. Laagris õpetati liikluseeskirju, lahendati ristmikke valgusfooriga ja lma ning reguleerijaga. Kriminaalinspektorid näitasid oma töövõtteid.
Vasta
#6

Parimad käisid ka üleliidulistel kokkutulekutel, sealjuures igas vabariigis oli oma NLI vorm Big Grin

Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Vasta
#7

Kui nüüd märke uskuda siis NLI aktiivne laagriline tegevus algas 70-ndast aastast? Kus päris esimesed kokkutulekud toimusid seda kahjuks ma ei oska öelda. Mis puutub vormi siis toetudes foto- ja videomaterjalidele võiks samuti väita, et seda hakati juba varem kasutama. Kus kohas Tabasalus see laager oli? Teadupärast oli seal mitu pioneerlaagrit. Ega juhtumisi keegi siis juba ka fotohuviline ei olnud ja omab enda käsutuses laagrist fotomaterjali? Endiselt olen igasugusest informatsioonist huvitatud.

Lisan omalt poolt mõned NLI märginäidised.
           
Vasta
#8

Laager asus Tabasalu pangal, mere ääres metsalagendikul. Varahommikuti käisid piirivalvurid koos koeraga ja ilma laagrist mööda. Vahel astusid valvurilõkkele lähemale ja ajasid mõned sõnad juttu ka. Söömas käisime Tabasalu alevikus pioneerilaagris, möödusime Tabasalusse minnes venekeelsest pioneerilaagrist, üle aia olid sealsed pioneerid kõvad kaagutamas küll.
Vasta
#9

...no seda minagi, et 1972 - 74 meil ikka vormi ei olnud.
Olid käepaelad/sidemed/lindid. Tegelesingi tükk aega vastava atribuutika
otsimisega. Kõik, mis leidsin, on minu eelmise postituse pildil.
Käepaelad olid minu mäletamist mööda halesinised ja NLI oli punaste tähtedega seal peal. Aga ei saa päris kindel olla. Isegi seda ei mäleta, kas see kiri oli värviga läbi šablooni tehtud, või teisest riidest peale õmmeldud...
Seoses NLI tegevuse ja noortele sihitud raadiosaadetega tuli meelde veel üks nimi - Benita Pau.
Vasta
#10

(10-06-2013, 12:12 PM)samodelkin Kirjutas:  ...no seda minagi, et 1972 - 74 meil ikka vormi ei olnud.
Olid käepaelad/sidemed/lindid. Tegelesingi tükk aega vastava atribuutika
otsimisega. Kõik, mis leidsin, on minu eelmise postituse pildil.
Käepaelad olid minu mäletamist mööda halesinised ja NLI oli punaste tähtedega seal peal. Aga ei saa päris kindel olla. Isegi seda ei mäleta, kas see kiri oli värviga läbi šablooni tehtud, või teisest riidest peale õmmeldud...
Seoses NLI tegevuse ja noortele sihitud raadiosaadetega tuli meelde veel üks nimi - Benita Pau.
Kirjeldusele vastav sinisel taustal punane stopp kirjaga NLI on täitsa olemas    
Vasta
#11

...see päris kirjeldusele ei vasta. On juba palju arenenum...
Meil ei olnud kindlasti seal valget värvi tausta ja stoppmärgi kuju. Ainult sinine lint ja punased tähed.

Kui hr. Kaldmäe on oma paberimajanduse Maanteemuuseumile üle andnud, siis ehk sealt saab ükskord selgeks ka millised märgid-vormid-lindid, millisel ajal kasutusele tulid ja tõenäoliselt isegi see, kus need tehti ja palju maksma läksid. Arvatvasti sisaldub seal ka palju fotomaterjali.
Vasta
#12

(10-06-2013, 23:02 PM)samodelkin Kirjutas:  ... Kui hr. Kaldmäe on oma paberimajanduse Maanteemuuseumile üle andnud, siis ehk sealt saab ükskord selgeks ka millised märgid-vormid-lindid, millisel ajal kasutusele tulid ja tõenäoliselt isegi see, kus need tehti ja palju maksma läksid. Arvatvasti sisaldub seal ka palju fotomaterjali.
Kahjuks paberimajandust on minimaalselt (ja needki vähesed ei puuduta majandustegevust, vaid rohkem LO ja ürituste korraldamist), peamiselt fotod-märgid-embleemid jms

Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Vasta
#13

Oh humal hoidku, kas peab ikka kõike meelde tuletama, mis siis oli ? Smile
Tahaks küll eitada enda seotust taolise nõukogudeliku repressiivorganiga, aga kahjuks täielikult ei ole saanud unustada Smile
Ikkagi tuleb kusagilt hägusalt meelde - 1985 või 1986 - üks NLI laager/kokkutulek Raplamaal, vist Kodilas. Standardset programmi on siin juba kirjeldatud - liiklusviktoriinist kriminalistikakohvri esitluseni; lisaks toimus ka mingi jalgrattaorienteerumine või -võistlus. Et keegi oleks seal NLI vormi kandnud, ei saa kinnitada ega ümber lükata, seda lihtsalt ei mäleta.
NLI pilet/liikmekaart oli sel ajal vist justkui pruunide kaantega, - või oligi neid igal ajal erinevate värvidega ?
Vasta
#14

Ise olin sõjaväest läbi kui NLI tegevust alustas aga ehk leiab sealt infot:
http://www.efis.ee/et/moodulid/otsing?keywords=nnoored+liiklusinspektorid&search_type=Films
Kuna:
Tsitaat:Veebivideote edasilinkimine ja kasutamine muul otstarbel ilma Eesti Filmiarhiivi kirjaliku loata on keelatud
...siis otselinki ei anna aga viimane kolmest avaneb:
http://www.filmi.arhiiv.ee/fis/index.php? mod=3&lang=et&nocache=1347869911
kui otsingu viimasele reale kirjutada: noored liiklusinspektorid

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#15

Tere.
Suve lõpus Haapsalus sõbrunesin ühe NLI tegelasega ja temal jätkus juttu tundideks sellel teemal.
Pildid tehtud 2.sõbrunemise päeva õhtul.
Lubas ka oma pintsakut uurida ja pildistada.
Kui tel.nr.üles leian,võin kontakte vahetada.
A.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                                               

Tel. +372 56477273. e-mail. metall73@hot.ee
Vasta
#16

On see akselbant
Tsitaat:Неуставной «дембельский» самодельный аксельбант
või oligi ette nähtud Big Grin Ja mida need kaks viisnurka tähendasid?

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#17

see vist oli vilenöör,mille otsas peaks olema vile. Mul oli kunagi selline nöör koos vilega olemas. Vilel oli tumedast plastist, NLI tähed kuidagi sisse valatud või pressitud.
Vasta
#18

oli ette nähtud, ei mingit demblit ...
[Pilt: large_28587631_Y8Xm.jpg][Pilt: large_28587633_TaHn.jpg][Pilt: large_28587635_RlCl.jpg]

Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee
Vasta
#19

Peab ütlema, et popp ja noortepärane - teksariidest ja puha.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne