Postitused: 2,323
Teemad: 22
Liitus: Jan 2010
Maine:
27
27-03-2013, 18:27 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 27-03-2013, 18:28 PM ja muutjaks oli
pen.skar.)
Tore kingitus tänaseks päevaks Valdol alal hoitud! Kõigile jätkuvalt häid päevi, kuid, aastaid edaspidiseks.
Postitused: 122
Teemad: 12
Liitus: Apr 2008
Maine:
5
1) Praegune nö "Eesti iseseisvus" lõppes 2004. aastal, kui ELiidu seadused said Eestis ülimuslikemaks Eesti seadustest: riigi esmane tunnus seisneb selles, et tema seadused on ülimuslikud tema pinnal.
Kui aga Eestis on ELiidu seadused ülimuslikumad Eesti seadustest, siis ei saa rääkida enam mingist nö "Eesti riigist" (kui pole kõige olulisemat riigi alustala, siis pole ka riiki).
Kuna "oma riik" lakkas olemast juba 2004. aastal, siis pole 2013. aastal alust tähistada mingit "priiuse päeva".
Igasugu välisriikide huve esindavate poliitikute jaoks on aga "priiuse põlistamise päev" järjekordne vale rahva teadvuse "uinutamiseks" (Goebbels: sada valet annab ühe tõe kokku).
2) Nüüd aga sellest, miks "jutumärgid" on "Eesti iseseisvuse" ümber 1991 kontekstis: sisuliselt ei toimunud mingit EW taastamist 1991 aastal (EW põhiseadust pole siiani taastatud!), vaid selle asemel oli tegu värvi vahetanud kommunistide katsega säilitada oma võimu nö "muutunud oludes" (ühtse kompartei liikmed mängivad näilise vastandumise näitemängu KeskReform ja SotsIsamaa ridades; ENSV varad erastati-ärastati valdavalt kommunistide ja kgblaste vahel, ümberkantimise "seaduspärasust" tagas veel aastaid Eestis olnud NLiidu sõjavägi oma kohalolekuga, jne).
See 1991 Eesti "iseseisvuse taastamise näitemäng" oli vajalik vaid selleks, et eestlased "vabatahtlikult" müüks oma varad ja enda väliskapitalile maha.
Tänapäeval on otsese sõjalise okupatsiooni asemel palju effektiivsem nö "majanduslik okupatsioon": kui 100 tuhat eestlast viidi NLiidu ajal Siberisse, siis oli selle ümber palju kisa - kui aga 100 tuhat eestlast läksid "vabatahtlikult" teistesse ELiidu oblastitesse tööle, oli "kõik korras" - ehk "ise tahtsiste" - seega on majanduslik okupatsioon palju ohtlikum, kui sõjaline okupatsioon.
3) Analoogia auto mootoriga: oluline on mõista toimimise aluspõhimõtteid: ehk kui mootoriõli lisamise august on "välja paisunud" ärakuivanud makrofleks, siis pole enam erilist mõtet mootorisse valada 5 liitrit uut õli: makrofleks on mootori õlikanalid täielikult ära ummistanud, ning mootor jookseks kohe kokku.
Ühesõnaga ei näe praegused "priiuse päeva" tähistavad poliitikud seda, et Eesti mootor on makrofleksi täis lastud ELiidu tõttu (riigi kõige olulisemaid alustalasid enam pole), kuid nemad lasevad ikkagi deklaratiivselt 5 liitrit uut õli mootorisse (tähistavad "priiuse päeva").
Igatahes selline "makrofleksi mootor" jookseks kokku, ehk nö "tavaline inimene" pole saanud tänaseks "seda Eestist", mida ta 1991 lootis saada.
Postitused: 2,133
Teemad: 140
Liitus: Apr 2005
Maine:
14
Ütlen ühe lausa mida Karl Marx ütles: "Demokraatia on asendamatu sotsialismi kehtestamisel!"
Edasi mõelgu siit iga üks ise.
Postitused: 1,214
Teemad: 23
Liitus: Dec 2003
Maine:
6
Olgem ausad, nõukaajal oli tavalisel inimesel tunduvalt lihtsam väikest äri ajada, tohutut bürokraatiat ja euronõudeid tol ajal risti-põiki jalus polnud. Minul näiteks vanaisa kasvatas kurke ja hapendas neid, siis laaditi tünnid autole (ma ei teagi, kuidas ja kust see veomasin välja aeti, aga kusagilt see igatahes saadi) ja viidi Leningradi turule. Aasta oli tol korral, muideks, 1950 või 1951. Saadud raha eest ostis ta sealtsamast Leningradist mootorratta ja raadio. Ja ei pidanud need kurgid olema marutaudi vastu vaktsineeritud, samuti ei nõutud aiamaa äärde seitset kraanikaussi. Oli puhtalt müüja enda huvides, et kaup oleks kvaliteetne. Kodus peeti lehma ja viidi piim meiereisse (ja hoolimata käsitsi lüpsmisest ei surnud maha keegi, kes seda piima jõi), tööl käidi ka. Hilisemal ajal, kaheksakümnendatel, oli elu samuti kuidagi hoopis stressivabam kui praegu. Käidi naabritel ja töökaaslastel soolaleivapidudel ja sünnipäevadel, puudus selline julm üksteisele iga hinna eest "ära panemise" mentaliteet. Ja kuigi poest justkui midagi saada polnud, olid peolauad alati hea ja parema kraami all lookas.
Puruks ja pool pööret tagasi!
Postitused: 1,214
Teemad: 23
Liitus: Dec 2003
Maine:
6
(29-03-2013, 20:45 PM)karlarnold Kirjutas: See ei ole tänase inimese jaoks lihtsalt hoomatav, kui palju pidi see vanaisa sahkerdama. „Veoauto kurkide jaoks Leningradi“ tähendas, et mitu inimest pidid erinevaid pabereid võltsima, kõik nad tahtsid vastutasuks mitte kindlat tasu vaid „sobilikku kingitust“ ja ikka jäi risk, et mingi suva postimiilits näeb skeemi läbi või jäi „mõni vajalik isik määrimata“… Veoautot eraisik üldse omada ei tohtinud ja vanaisal pidi ilmselt olema kusagil mingi fiktiivne töökoht. See, et need kurgid kaubaks läksid, oli süsteemi tekitatud defitsiidi tulemus ja pool Pärnu- ning Jõgevamaad käis seal müümas veel 80-ndatel.
Täpsustasin natuke andmeid. Ema arvates oli veok arvatavasti kolhoosi oma ja küllap ka kolhoos ise müüs turul midagi. Või siis teine variant, et oli neil vaja midagi sealtkandist tuua ja Venemaale oleks muidu pidanud tühi auto sõitma. Vanaisal endal oli mitte fiktiivne, vaid päris asine amet - mölder. Mis nüüd kuhugi paberi peale kirjutati, kes seda enam täpselt teab, aga küllap nii tehti, et kõik oleks kenasti J.O.K.K. Ja vaevalt, et tol ajal mingeid hirmsuuri vastuteeneidki tehti, mõni võibolla andis raha kaasa ja palus omale midagi osta, mida siinmail saada polnud.
Puruks ja pool pööret tagasi!
Postitused: 1,214
Teemad: 23
Liitus: Dec 2003
Maine:
6
(29-03-2013, 22:29 PM)anonymus Kirjutas: Huvitav et mõned veel kolhoosikorda ja nõukaaega kiidavad ja tagasi igatsevad........ega siis polegi ju mingit mõtet priiusel
Kes nüüd seda nõukaaega niiväga ikka taga igatseb, aga ei maksa unustada, mida loodeti 1991. aastal ja millest annavad tunnistust vanarauaplatsidele jõudvad roostes ja sammaldunud veoautod, traktorid ja põllutööriistad. Rahvas TAHTIS olla ettevõtlik, jätkata sealt, kus 1940. aastal pooleli jäi, aga kõik need püüdlused nulliti vahepeal kiiresti parteipiletit vahetanud nomenklatuuri poolt lihtsalt julmalt ära. Väiketalupidamine muutus sissetulekuallikaks olemise asemel vägagi kulukaks hobiks.
Puruks ja pool pööret tagasi!
Postitused: 1,214
Teemad: 23
Liitus: Dec 2003
Maine:
6
30-03-2013, 01:07 AM
(Seda postitust muudeti viimati: 30-03-2013, 02:47 AM ja muutjaks oli
Mossemees.)
Suurfarme võib muidugi olla efektiivsem majandada, kuid väikeriigis (mis pealegi asub sellises geopoliitilises kohas) ei maksaks kõike ainult majanduse aspektist võtta. Väga oluline teema on ju tegelikult ka riigikaitse. NATO "vihmavari" ja artikkel 5 näevad paberil küll kenad välja, kuid kui hea see "vihmavari" tegelikult on, ei saa me enne teada kui "sadama" hakkab. Eesti peamiseks sõjaliseks heidutuseks potentsiaalsele vaenlasele on ikkagi sissisõda e. see, kui üle piiri marssival vastasel tehakse elu võimalikult stressirohkeks ja ebamugavaks. Kaotusi elavjõus ehk teab kui palju polekski, kuid kunagi ei teaks kindel olla, missugune põõsas võib tina sülitada. Täpselt nagu peale viimast suurt sõda, kui veel 10 aastat peale lahingtegevuse lõppu vähegi kõvema kraadiga punased üksinda eriti metsa vahele kolama ei kippunud. Teadagi, miks

. Ent nood, kes metsas olid, vajasid ju toitu, riideid, ravimeid ja sadat muud asja ja ennekõike infot, et kas on kuuldud, kas on nähtud... Tänu väiketaludele sai selline nähtus üldse eksisteerida. Teadaolevalt viimane metsavend Johannes Lillenurm suri 1980. aastal 72 aastasena vaba mehena loomulikku surma. Kas tänapäeval oleks midagi taolist võimalik? Ei oleks! Riik, mis omal ajal suutis ära toita pool Venemaad, ei suudaks täna oma rahva toitmisegagi hakkama saada. Poleks ka metsas redutaval sissil enam kusagilt süüa küsida. Osa talusid on üldse tühjad, mõnes hingitseb üksik pensionär või hädapärast sots. abi ja heal juhul miinimumpalka saav, riigi peale tige ja solvunud pere. Mis abi neilt loota? Selliseid keskmiselt normaalsel järjel, ennast oma tegevusega ära majandavaid talusid peaaegu polegi. Seega on selle priiuse põlistamisega nagu kangema kraami kulistamisega - kui seda suure hurraaga ja mõõdutundetult, homsele mõtlemata teha, on pärast väääga paha.
Puruks ja pool pööret tagasi!