Kes ja kus teeb metalli tsementeerimist?
#1

Oskab keegi kontakte jagada, kus tehakse korralikult metallitöötlust: tsementeerimist ja karastamist. Nimelt oleks vaja taastada (või uus teha) üks puks, mille pind tuleks hiljem kulumiskindlaks saada. Hetkel näeb puks välja selline. Keskmine osa on 15mm laiuselt ja ca 0,8mm sügavuselt ära kulunud.
[Pilt: abm.sized.jpg]
[Pilt: abn.sized.jpg]
Kahjuks telefon korraliku makrovõtet ei võimalda.
Vasta
#2

"Sten"- kui ta veel eksisteerib
Vasta
#3

Big Grin Selle küsimuse peale tuli meelde aeg kus autoosi polnud kusagilt saada.
Sõber mul igavene nupumees. Sai kusagilt tsementeerimise pulbrit, Lada nookurid tuli ju korda teha. Ebakvaliteetse õli tulemusel said nukkvõllid ja nookurid päris kiiresti otsa (nookuri pinnale tekkisid vaod). Kaks pehmet pinda omavahel hõõrudes hävinevad kiiresti. Kui üks on kõva ja libe, siis nii kiiret hävinemist pole.
Kõigepealt võtsime nookurid (minul omal Ladat tol ajal polnud, aga hooldasin tädi oma) autolt maha ja lasime käiaga uuesti kumeraks. Seejärel peenviiliga ja siis liivapaberiga. Viimase klantsi andsime GOI pastaga poleerides. Korrastatud nookurid viskasime malmtorust tehtud "potti". Poti "kaan" keevitati kinni, sest töötlus peab toimuma surve all. Sepääsile tuli alla ja nookuri supi keetmine võis alata. Ma ei mäleta, kaua seda pidi seal ääsi peal kuumutama (aeg andis tsementeeritud kihi paksuse) aga lõpuks tahtis pott meil käes ära sulada. Surve jooksis välja ja lugesime tsementeerimise lõpetatuks.
Peale supi valmimist tuli nookurid jälle üle poleerida. Peale sellist töötlust polnud enam nukkvõlli ja nookuri kulumisega muret. Asi igastahes toimis 5+
Vabandust OT pärast.
Vasta
#4

(11-04-2013, 08:34 AM)willem Kirjutas:  "Sten"- kui ta veel eksisteerib
Kaasfoorumlane või mõni firma?
Vasta
#5

Olen kuulnud,et tsementeerimine olla käinud tsüaniidiga...... a see üsna mürgine..... kodus vist selle ainega ei tasu mäkerdada.....
Vasta
#6

http://www.sten.fi/sten_est/?group=00000026&mag_nr=11
Vasta
#7

(11-04-2013, 14:35 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Olen kuulnud,et tsementeerimine olla käinud tsüaniidiga...... a see üsna mürgine..... kodus vist selle ainega ei tasu mäkerdada.....

Jah, Toomas, räägitakse igasuguseid hirmsaid jutte ja lugusid! Aga ära kõike ka usu, vb ei tohiks üldse midagi ega kedagi uskuda!?
http://et.wikipedia.org/wiki/Tsementiitimine
Aga igaks juhuks teemasse ka otsapidi... tegeldi ka meil firmas siin millalgi selle tsementeerimisega, paraku jäeti asi juba hulga aastaid tagasi olla. Ahi ka ootab välja viskamist, võtab ruumi ning silmale kole vaadata.
Roosna-Allikult käigukastiremondist viivad/saadavad vist üsna regulaarselt Soome tsementeerida jubinaid.
Vasta
#8

Talupoeg Talujal õigus-töökoja praktikas olen isegi kasutanud kaaliumtsüaniidi ehk rahvakeeli kollast veresoola.Paraku on kõik tsüaniidid ülimürgised.Ääsil on tehtud tsementeerimist juba ammustel aegadel kasutades kasti sisuna kabjakaabet jm.süsinikurikast ainet,kuid protsess on kallis-tunnis tekib vaid 0,1 mm kiht,selle aja peab hoidma kasti pidevas hõõgumises.See teave hädalist ei aita küll kuidagi,lihtsalt niisama silmaringi laiendamiseks.

www.tammetonu.ee
treimis - jm. metallitööd.
Vasta
#9

Olen näinud puusöega tsementeerimist. Jupid kasti, ääreni sütt ja kinni. Ahjus olid terve tööpäeva. Täitsa toimis.
Vasta
#10

(11-04-2013, 15:04 PM)kass Kirjutas:  
(11-04-2013, 14:35 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Olen kuulnud,et tsementeerimine olla käinud tsüaniidiga...... a see üsna mürgine..... kodus vist selle ainega ei tasu mäkerdada.....

Jah, Toomas, räägitakse igasuguseid hirmsaid jutte ja lugusid! Aga ära kõike ka usu, vb ei tohiks üldse midagi ega kedagi uskuda!?
http://et.wikipedia.org/wiki/Tsementiitimine
Aga igaks juhuks teemasse ka otsapidi... tegeldi ka meil firmas siin millalgi selle tsementeerimisega, paraku jäeti asi juba hulga aastaid tagasi olla. Ahi ka ootab välja viskamist, võtab ruumi ning silmale kole vaadata.
Roosna-Allikult käigukastiremondist viivad/saadavad vist üsna regulaarselt Soome tsementeerida jubinaid.

No vaat ei oleks hakanud üldse rääkima aga üks vene koolituse saanud mees ammu rääkis mulle sellest..... Aga ta mainis ka,et sellel teemal eriti ei räägita....tööstustes kasutati laialdaselt aga suu pidi vist kinni hoidma ja eriti ei räägita sellest ka praegu....kes teab see teab ja teised..................... vist oli selline jutt.
Vasta
#11

Nii huvi pärast võiks panna selle detaili mõõdud ja täpsusklassi et saaks kaasa mõelda.
Esialgu ma pakuks teha see mingist karastuvast terasest, treida ja lõigata liistusoon ja siis vastavalt täpsusele kas treida või lihvida seest ja väljast.
Paha ei teeks ka teadmine millega tegu ja kas seal midagi veereb peal või libiseb.
Vasta
#12

Tsementiitimine on korrektne nimetus selle protsessi kohta. Kas keegi parandaks pealkirja ära? Siin on ikkagi tehnikafoorum, mitte mingi koduperenaiste jututuba...

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#13

(11-04-2013, 21:54 PM)Marko Kirjutas:  Tsementiitimine on korrektne nimetus selle protsessi kohta. Kas keegi parandaks pealkirja ära? Siin on ikkagi tehnikafoorum, mitte mingi koduperenaiste jututuba...
Ole rahulik,kõik said nagunii aru,et millega tegemist....meil siin kõik profid....poole sõna pealt juba saavad aru ja kukuvad seletama......Big Grin

http://www.annaabi.ee/tsementeerimine-o.html
Vasta
#14

Toomasele 5+! Me ei pea kõik seda tallinna murrakut pruukima, vaid puurime auku, lõikame vinti ja autole paneme kummid alla!Ning tehnikafoorumis ärgu tähenärijad sõna võtku teemal, kuhu koma, kuhu tühik .Iseasi, kui jutu mõttest aru ei saa.

Tervitab Veteran.
Vasta
#15

No ei tea,kust kohast see tsementiitimine eesti keelde ilmus! Võib-olla mõni filoloog arendas omaarust keelt.Nii ei tohiks olla ka mõisteid rauasaag ja puutöö(viimane oligi aastaid põlu all).Minu kooliaegne joonestusõpetaja,kelle emakeeleks oli soome keel,vaatas tehniliste asjade nimetusi sõnaraamatust,kus ühele asjale mitu vastet.Nii teadiski ta splindi olevat lõhise.Nagu joonisele kirjutasid "splint" tõmbas mees selle punase pastakaga maha ja kirjutas "mis see on".

www.tammetonu.ee
treimis - jm. metallitööd.
Vasta
#16

Foorumist leiab kahtlemata märksa rohkem ja märksa hullemaid õigekirja apse, mille kallal iniseda. Pealegi, sõna kui selline on ju tarvitusel olnud. Nagu ka "vint" ja "kummid"Smile
Vasta
#17

(11-04-2013, 15:36 PM)tammetonu Kirjutas:  kaaliumtsüaniidi ehk rahvakeeli kollast veresoola.

Kuna kollane veresool ja kaaliumtsüaniid on väga erineva toksilisusega, siis õnnetuste vältimiseks korrigeeriks- tappev mürk on viimane, esimene on olnud kasutusel fotoreaktiivina ning on kaaliumi- ja raua kaksiksool. Siiski tasub mõlemaga olla ettevaatlik- mõlemad annavad näiteks hapete mõjul välja puhta tsüaanvesiniku, rahvapärase nimega sinihappe.
Vasta
#18

Rakveres selline firma Rakiste Tehas.Hinada tasku kohased.Näiteks sai teha lastud JBC frontaallaadurile masti puksid alla 10 euri tükk. Stokker küsis väiksema puksi eest 126 euri ja kõige suurema eest rohkem kui 160 euri.Mõõdud olid vist 80 ja 120 mm vahel.Veel väike märkus meil oli vaja kõvat sise pinda puksil,selle võrra oli asi kallim kui pealis pinna puhul.
Vasta
#19

Tegelen igapäevaselt karastustöödega,treimine,freesimine jne.

Vene materjalidest X12,X12M,5-6XB2C,ХВГ
Tsementeerimiseks CT45-te stantside juhtpukside materjalina.
Läänematerjal põhiliselt GRANE.

Küsimused privas.

Asun Tallinnas
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne