O: õlle ankur
#21

(16-04-2013, 10:55 AM)korralik kodanik Kirjutas:  
Tsitaat:Peened mehed, peened masinad, peened võtted, midagi pole öelda.
Ma ise seoke matsimat ja kärsitumat tüüpi jörss, ma teen sellest va linnasepätsist.

Tundub põnev Cool
Kuid mis loom see linnasepäts on ?
Või kust seda saab ?
See siuke lõunaosariikide toode, sealmail eelmisel suvel ikka leidus teist (No näiteks Antslast olen ostnud), siin põhja pool ei mäleta, et oleks näinud...

No eks ta tegelt peaasjalikult kaljaajamiseks mõeldud, aga garanteerin - kui ikka täiskoguse pärmi ja suhkrut sisse laod, on päeva-kahe pärast täiesti arvestatav kraad sees, tüdrukutel võttis jala igatahes pehmeks Wink
Siin törts juttu kõnealusest:
http://omamaitse.ee/ehe_maitse/8980/
Vasta
#22

Õlleleib on jah võrukeste värk. Saab ka Tartust, Konsumis ja Maksimarketis nähtud seda, ca 30 cm läbim, must, tihe ja ümmargune. Õlletegemise leib oligi vist sildil. Tükkideks murda ja riidekotti, sellega koos keemaaetud vette likku, hommikul välja võtta. Kui suhkru ja pärmiga liiale ei lähe, saab hea kerge rüüpe. Kindlalt toimiv asi.
Vasta
#23

Õlle leiva leiab poes lõhna järgi ülesse, sellel hea tugev lõhn kui leivariiulist mööda lähed Smile
Vasta
#24

Jagaksin siinkohal oma kogemusi teiste õllemeistritega
Enne õllepärmi virdele lisamist tuleb kindlasti kontrollida virde temperatuuri, liiga kõrge temperatuur hävitab pärmibakterid. Soovitatav on põhjakääritusõlledel (lager) käärida temperatuuril mitte üle 12 kraadi, pinnakääritusõlled (ale) vahemikus 15-20 kraadi ja nisuõlled 22-24 kraadi.
Olen õlut teinud 50 L ankruga, mille suureks miinuseks on suur ajakulu vee keetmisel. Muidugi on võimalik soetada vastavat tehnoloogiat, mis tootlikkust suurendaks, kuid see pole olnud peamine eesmärk, hetkel olen elektripliidiga hakkama saanud.
Viimastel aastatel olen praktiseerinud peamiselt pudelites kääritamist. Peale 5 päeva pikkust lahtist käärimist sulgen virde pudelitesse ja süsihappegaasi tekkimine, edasine käärimine ja alkoholi teke toimub pudelis. Klaaspudeli sulgemiseks müüakse plekk-korke ja korkimistange. Põhimõte on sama, mis ankrut kasutades, kuid maht on väiksem. Hea sealjuures on, et õllet on lihtne transportida, ei pea suurt ja rasket ankrut kaasa tassima. Teiseks plussiks on, et õllet saab teha väikese koguse, kasvõi 5 liitrit ja testida erinevaid retsepte. Müügil on ka suuremad pudelid, endale on soetatud 2 L klaaspudel ja selles on edukalt õllet tehtud. Kui õlle kangus suureks ajada, tuleb aeg-ajalt korgid lahti võtta ja survet välja lasta, vastasel korral lööb pudelis tekkinud rõhk pudeli puruks. Mõistliku kangusega 4-5 % õlle puhul probleemi ei teki.
Seniajani olen teinud üksnes lager tüüpi õllesid nii heledaid kui tumedaid. Peale ankru või pudelite sulgemist tuleb lager tüüpi õlle viia jahedasse, ideaalne on on hoida õllet 6-8 nädalat temperatuuril +2...+5 kraadi. Mida lähemal on temperatuur 0-kraadile ja mida pikem on protsess, seda parem õlle saab. Kui õlle teha humalata, siis tuleb arvestada, et kraam kaua ei säili, kuna humal on looduslik õlle säilitusaine.
Kirjanduses on toodud miljon parameetrit mida jälgida, õlletegu on paras teadus, kodustes tingimustes õllet tehes on omad piirangud, kuid kui põhireeglid selgeks teha, saab hakkama igaüks
Jõudu ja pealehakkamist


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne