Milline on hea garaažiuks?
#1

Tere!

Sooviks lugupeetud foorumikasutajate arvamust järgmisel teemal. Nimelt milline on hea garaažiuks? Kindlasti on see ka paljuski maitseasi, aga siiski. Endal on see teema päevakorda kerkinud seoses ühe nõukogudeaegse garaaži esiotsa (loe: uste) uuenduskuuriga seoses. Praegu on ees keskelt väljapoole avanevad hingedel "originaaluksed". Selliste uste tootjaid ei ole netiavarustes sobrades just lihtne leida, kuigi mina eelistaksin just neid. Sestap tahaksingi teada, kas tänapäevased kerged alumiiniumuksed pakuvad eeskätt turvalisuse ja soojapidavuse pealt vanadele headele puidust soojustatud ustele alternatiivi? Kui jah, siis millised neist modernsetest ülesavanevatest on teie arvates hinna ja kvaliteedi suhtelt kõige mõistlikumad?

Parimat,

Sten
Vasta
#2

Kui vanad on puitraamil,laudadega ülelöödud siis võin sind aidata.
Tegelen igapäevaselt täispuidust uste-akende valmistamisega.
Tel.5072541 Heiti
Vasta
#3

Ega korralikule soojustatud puituksele väga head alternatiivi ei ole. Seda just soojustuse kohapealt. Kuid kasutusmugavus kipub nende teiste pärusmaaks jääma (alumiinium jne). Välimus on maitseasi ja ukse turvalisus sõltub varga soovi suurusest ruumi sisenemisel.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#4

Kui keevitus püsib käes, siis saab ka U rauast keevitada sobiva raami, penokas vahele ja alu plekk või katuse plekk ukse peale, ja voilaa - uks mis sugune. Täpne (oleneb tegijast), ei karda sädemeid, ei määrdu nii lihtsalt, ei idane, kui värvi ka selga rauale annad, siis ei mädane ka, ja mis on põhi eelis puidu puhul: ei paisu, ei liigu, ei vaju.

UV, vihm ja muud mõnusad rohelised kangelased närivad puit ukse varsti uuesti läbi.

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta
#5

Mis need puu-uksed nüüd nii viletsad ikka on. Vaata, kui paljudel garaazidel on endiselt veneaegsed uksed ees. Loe aastad kokku Smile Nendel peremeestel, kel uks hooldatud on, pole neil ustel veel sellist nägu ka, et eest ära kukkuda tahaks. Meie kandis immutati garaaziuksi suusatõrvaga värvimise asemel.
Vasta
#6

Olen ka nõukaaegse 6x3 boksi omanik. Uksed vahetatud originaalskeemiga samasuguste metalluste vastu. Töö tegijaks oli Tarmeko, üldiselt võib rahule jääda.

Puu-uks oli ikka jama küll. Paisumine-tursumine, hinged vajuvad ära. Ust on vaja alatasa kõpitseda ja sättida, et ta käiks. Metalluks vajab vähem hooldust, määrimist aegajalt. Küll aga tuleb metalluks korralikult paigaldada. See tähendab seda, et uksealune vundament ei tohi külmaga kerkida, muidu poob uksed kinni nii, et neid pole võimalik avada.

Metalluks on valmistatud plekist ja täidetud kivivillaga. Tõenäoliselt on soojapidavuselt veidi kehvem puu-uksest, sest külmasildu ei ole võimalik vältida. Samas kui arvestada, et vanad puu-uksed nagunii enam täpselt ees ei istu ja lasevad tuult läbi, siis eelis jällegi metalluksel Smile Isiklikult pean metallust paremaks - turvalisus, kasutamise lihtsus.

Alumiin-uks ilmselt ei ole samasuguse avanemisskeemiga kui originaal. -Raiskab ruumi, sest boks ei ole sellise lahenduse jaoks mõeldud. Mul nt talad pandud ja laealune kasutusel, pole varianti, et uks hakkaks üles käima ...
Vasta
#7

Mul on ka autogaraazi uksed 2,5m x2m, tehtud aastal 1985 ja no kui korralikult värvida, siis on kestnud siiani ja praegu ei näe põhjust, miks peaks välja vahetama. Minu silmis perfektsed selle rakenduse jaoks.
Masinakuurile tegin ukse lengid metallist(3,5m x 4m), ukselehe raami puidust, peale panin katuse pleki. See juhtus aastal 2006 umbes ja ka siiani perfektne. Seega sobivad nii puit kui ka metall uste tegemiseks. Puitustele tuleb panna korralikud suured hinged ja nurgikud nurkadesse, et nad aja jooksul ära ei vajuks, siis toimivad kenasti!

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#8

Nõukaaegsel garaaziboksil on ju nii madal lagi et ülestõstev uks ei mahu lae alla ära. Samuti ei tundu õhukese plekkkattega sandwitch paneel sõrgkangile erilise katsumusena.
Endale tellisin metallukse raudtara.ee -st, uks on enam vähem, lengid ja ukselehed istuvad ilusti omavahel kokku, kaks lukku, 3x laagritel hinged, kuid samast firmast tellitud paigaldus on täielik porno. Kui ise viitsid ukse enne ettepanekut normaalselt üle värvida ja ise paigaldada ka siis võib kaaluda. Garantii lubati ka aga ei tea veel kui hästi toimib.
Vasta
#9

siin väheke nõuandeid uksekonstruktsiooni tugevdamiseks , teinekord liiguvad sellised gastarbeiterid kes päeval magavad ja öösiti käivad teiste garaaziuste kallal jõu ja ilu numbreid näitamas

http://www.lukuexpert.ee/garaazi-lukk

Alles eelmine aasta olid tundmatud kahtlast päritolu isikud ära rappinud naaberboksi ukse (siin boksid paaridena ja seina ees pole , mul oli küll kõrge gaasimaskikastivirn aga sealtki ronisid raisad üle aga haridust oli vähevõitu ja oskasid pihta panna ühe poolpeetis elektroonilise grammikaalu)

igaljuhul olid kangimehed jubedat vaeva näinud , kõigepealt proovisid ust hingede pealt maha tõsta aga ei midagi, siis proovisid metallhingesid müüri seest välja rebida aga ei midagi , siis rägusid kangidega puidu prussi luku ümbert ära ja eks nad lõpuks saidki lahti aga ja ma arvan kusagil vähemalt tund aega tööd
Vasta
#10

Kalle, meie tööd ei karda, meile on tähtis mängu ilu!
Vasta
#11

Vastutustundlik omanik kiibistab oma Kassi!

Siis saab kassi tegemisi online internetis jälgida

Kuna paljud kassid suhtuvad tugeva eelarvamusega igasugustesse veterinaarsetesse toimingutesse, oleks seda kõige mõistlikum teha sterilisatsiooni või kastratsioonioperatsiooni ajal, kui loom narkoosis on.

Vabadus Nelson Mandelale!!!
Vasta
#12

(29-05-2013, 17:07 PM)cameeleon Kirjutas:  Tere!

Sooviks lugupeetud foorumikasutajate arvamust järgmisel teemal. Nimelt milline on hea garaažiuks? Kindlasti on see ka paljuski maitseasi, aga siiski. Endal on see teema päevakorda kerkinud seoses ühe nõukogudeaegse garaaži esiotsa (loe: uste) uuenduskuuriga seoses. Praegu on ees keskelt väljapoole avanevad hingedel "originaaluksed". Selliste uste tootjaid ei ole netiavarustes sobrades just lihtne leida, kuigi mina eelistaksin just neid. Sestap tahaksingi teada, kas tänapäevased kerged alumiiniumuksed pakuvad eeskätt turvalisuse ja soojapidavuse pealt vanadele headele puidust soojustatud ustele alternatiivi? Kui jah, siis millised neist modernsetest ülesavanevatest on teie arvates hinna ja kvaliteedi suhtelt kõige mõistlikumad?

Parimat,

Sten

Endal on kaks boksi, millel on veel ees 80-ndatel tehtud puituksed. On ehitamisel täpselt paika pandud ja ka konstrueeritud korralikult (eespoolgi mainitud nurgad/tugevdused jne). Uste sihtotstarbelisel kasutamisel pole probleemi. Väliseks pinnakatteks on kasutusel vanaõli, millega 3-4 aastat tagant uksed üle käin (kuivab kaua, kuid lahendus töötab).
Kui peaksin praegu endal hakkama neid vahetama, siis teeksin uksed metallist, sest on võimalus panna need ette turvaliselt (hingede eemaldamisel jääks uks ilma luku avamiseta ette). Kui vaja saab ju massiga ühte sulamiseks kasutada puitvooderdust (mis kindlasti näeb viisakam välja).
Mis puudutab ülestõstetavaid uksi, siis alumiiniumuste turvalisus (tehakse ju ka korralike "pakse" metalluksi ja ruumivajadus laes on juba mainitud teema, kuid asi, mis minu arvates leiab eraldi äramärkimist on kasutusmugavus. Ainult siis on tõstetaval uksel mõtet, kui ruumi reaalne kasutus on minimaalne - hommikul sõidad auto välja ja õhtul sisse. Niipea, kui tuleb hakata ust pidevalt liigutama ja päeva jooksul on tarvis kümneid kordi garaaži vahel liikuda on see uks tõeline takistus. Kuigi on võimalik osta ka selline uks, millel on keskel väike uks, siis selle uksepakk on tõsine takistus millegi sissetarimisel. Kui väikest ust pole, siis tuleb pidevalt kas pugeda või tõsta ust (meil ei ole alati ilusad suveilmad). Kokkuvõtvalt on klassikalised uksed, mis avanevad kahele poole (ükskõik kas puust või metallist) tavakasutajale minu arvates igatepidi mugavam variant.
Vasta
#13

(04-06-2013, 09:00 AM)Jahimees Kirjutas:  ...
kui ruumi reaalne kasutus on minimaalne - hommikul sõidad auto välja ja õhtul sisse. Niipea, kui tuleb hakata ust pidevalt liigutama ja päeva jooksul on tarvis kümneid kordi garaaži vahel liikuda on see uks tõeline takistus. Kuigi on võimalik osta ka selline uks, millel on keskel väike uks, siis selle uksepakk on tõsine takistus millegi sissetarimisel. Kui väikest ust pole, siis tuleb pidevalt kas pugeda või tõsta ust (meil ei ole alati ilusad suveilmad). Kokkuvõtvalt on klassikalised uksed, mis avanevad kahele poole (ükskõik kas puust või metallist) tavakasutajale minu arvates igatepidi mugavam variant.

Mille poolest on raske ja tuuletundliku tiibukse avamine mugavam ja kergem, kui tasakaalustatud tõstukse? 1,25+ m lai ja 2,5 m kõrge uksetiib võib sobiva tuule korral olla tõsine vastane ka keskmisele eesti mehele... Eriti siis, kui ignorantselt loota oma kogemustele.... Räägin oma kogemustest (olen hooletusest kõigile oma autodele märgid peale saanud...Sad )

Ainsaks reaalseks probleemiks on tõstukse avamisel kogu ukseava avanemine korraga. Tiibukse korral saab tekitada "pragu", millest läbi lipsata.

Ukse turvalisus on kinni vaid motivatsioonis. Keskmine "vahuvõileib" peab samamoodi vastu juhmile rünnakule, kui odav puituks. Turvaline mitmekihiline puituks on küll hea, kuid "mõttetult" kallis (jutumärgid on teadlikult pandud!).

Uksest rääkides ei tasu unustada ka ülejäänud ruumi turvalisust. Tuhaplokist saab läbi minna üsna valutult (sama kehtib ka teiste kergplokkide kohta), puitkarkass on vaid saetõmbe küsimus. Silikaat on kõva küll, kuid praeguse aja säästuehitamine seda ei soosi.

Aken annab küll tasuta valgust, kuid võimaldab ka mugavamat sissepääsu.
Vasta
#14

Endale sai tehtud töökojauksed (ava u. 3X3) kasutades puitkarkassi (korralikult tapitud), väljapoole veekindel vineer (see tumepruun) ja sisse läks niiskuskindel vineer. Vahele sai pandud kivivilla.
Kuna vineeritahvlid on kruvitud otse puitkarkassile, siis takistavad nad
ka uste läbivajumist.
Lahendus on suhteliselt kerge ja väga vastupidav (vähemalt seni).
Katta saab sellist konstruktsiooni vastavalt soovile (PVC või puitvooder).
Hinged muidugi ikka korralikud, laagritel.
Vasta
#15

(04-06-2013, 09:33 AM)v6sa Kirjutas:  Mille poolest on raske ja tuuletundliku tiibukse avamine mugavam ja kergem, kui tasakaalustatud tõstukse? 1,25+ m lai ja 2,5 m kõrge uksetiib

Ainsaks reaalseks probleemiks on tõstukse avamisel kogu ukseava avanemine korraga. Tiibukse korral saab tekitada "pragu", millest läbi lipsata.

Uksest rääkides ei tasu unustada ka ülejäänud ruumi turvalisust. Tuhaplokist saab läbi minna üsna valutult (sama kehtib ka teiste kergplokkide kohta), puitkarkass on vaid saetõmbe küsimus. Silikaat on kõva küll, kuid praeguse aja säästuehitamine seda ei soosi.

Mugavam ja kergem on avada ikka sellist ust, mis on ette pandud sellisel moel, et liigutamine hingedel ilma takistusteta sujub. Jah, sellel on ka miinuspool tuuletundlikuse näol, kuid selle vastu aitavad ajutised kinnitusabinõud (mis iganes lahenduse keegi välja viitsib mõelda). Viitsimine üleüldse on muidugi omaette teema. Jääb veel võimalus palgata autojuht Wink
Tavaukse poolt pakutav "pragu" sisenemisel ongi see, mis muudab selle minu silmis kõige paremaks variandiks. Saab avada just niipalju, kui vaja (sisenemisel siis vastavalt siseneja ümbermõõdule).

Jah, väga õige tähelepanek on ka see, et ülejäänud ehitis peab olema samuti turvaline. Kalleim ukselukk ei ole esmatähtis.
Vasta
#16

(04-06-2013, 17:31 PM)tartz1 Kirjutas:  Endale sai tehtud töökojauksed (ava u. 3X3) kasutades puitkarkassi (korralikult tapitud), väljapoole veekindel vineer (see tumepruun) ja sisse läks niiskuskindel vineer. Vahele sai pandud kivivilla.
Kuna vineeritahvlid on kruvitud otse puitkarkassile, siis takistavad nad
ka uste läbivajumist.
Lahendus on suhteliselt kerge ja väga vastupidav (vähemalt seni).
Katta saab sellist konstruktsiooni vastavalt soovile (PVC või puitvooder).
Hinged muidugi ikka korralikud, laagritel.

Sai endale samuti tehtud samasugused uksed ja samuti 3x3 avale. Valmistamine võttis aega max 3h. Ma ei hakanud isegi vaeva nägema karkassi tappimisega. Sellel ei olnud mingit mõtet. Liim ja kruvid tegid asjast monoliitse ehitise. Vineer, pruss, pihutäis kruve ja peno. Uste paksuseks tuli 70mm. Hea soe on. Liiguvad veneaegsetel latthingedel. Ilma laagriteta aga poldituna uste külge.
Kuna vineer ja pruss oli olemas, tuli uste maksumuseks kommiraha suurune arve.
Ei paisu ega tõmba kuhugile. Ainuke häda on see, et sai kasutatud tavalist veekindlat vineeri, mitte lamineeritud. Nüüd pean lihtsalt värvimisega vaeva nägema.
Kui silmailu tähtis on, siis saab alati laua peale peksta.

Paar kasulikku näpunäidet ka:

1. Paksude uste puhul peab ukseserv olema valtsiga nagu aknal, muidu hakkab murdma. Lihtsam viis selleks on teha uksed mõned sendid kitsamad, et uste vahele jääks pragu ja seejärel saab ühele uksele paigaldada liistu välisservale teisele uksele siseservale. Liistu laius on pool uksepaksusest.
Teine variant on ukseserv lõigata 45 kraadi alla. Asja pluss on see, et sellisel juhul hakkab väljapoole oleva kraadiga uks teist kinni hoidma. Asja miinus seisneb lõikamise keerukuses isenokitsejal.

2. Prussid tuleb vaadata sirged või lasta sirgeks. Parem oleks kui vineer oleks ilma pingeteta, st. tahvel on igati sirge ja ei tõmba end kõverasse.
Kui aga sellist tahvlit ei leidu, tuleb paigaldada kahele poole ust vineerid nii, et nad ei kopeeriks oma tõmbeid ühele ja samale poole, vaid ikka vastupidi.

3. Kindlasti tuleb ehitada millestki laud, või alus, või leida põrand, mis on igati sirge. Alles seejärel hakata seal ust kokku klopsima. Kõvera pinna peal kokku monteeritud uks, hakkab kopeerima selle pinna kõverusi.
Juhul kui vineer on ka veits pinges, tuleks kasutada pitskruve. Pruss, siis liim alla, siis vineer ja siis pitsidega aluse vastu. Alles seejärel kruvid järgi. Siis uks ringi. Vill või peno vahele, liim, vineer, pitsid peale ja kruvid selga.

4. Kui peaks vajadus olema uksepiida/karbi järele, siis seda on kergeim viis teha järgmiselt:
Valige vastava laiuse ja paksusega pruss. Lööge sellest karp kokku. Nüüd võite juba karbi seina avasse paigaldada ja ukse sinna sisse oma kohale. Kui uks on kohal, saate mõõdu uksest karbi servani. Sinna lööge/liimige ringiratast, vastava mõõduga lauad ja ongi olemas uksepiit.

5. Viimistlege korralikult vineeri servad! Need on vineeri kõige õrnemad kohad. Ja kui tegemist on uksega, millele tulevad poltidega hinged, või lukud või mis iganes asjad, mida on hiljem süvistada vaja, siis oleks mõistlik kohad eelnevalt vineerile ära märkida. Vastasel juhul võib hiljem jama olla, kui puuritava augu ees on vineeri kinnituseks kruvitud kruvi.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#17

Teema lõpetuseks siis üks pilt ka. Sai erinevatel põhjustel otsustatud väljaspoole avanevate metalluste kasuks. Töö hinna ja kvaliteedi suhtega võib rahule jääda. Kellel huvi, võin tegija kontakte jagada.

Sten


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#18

On ilusad uksed küll. Samas pead ikka usaldama, sest lukuauk on katmata ja sinna on lihtne kivike või mõni muu jama toppida. -Reaalsest kogemusest räägin. Olen ise näinud, kus lukku olid poisikeste poolt kivikesed topitud. Lukku puhuti pärast suruõhuga ja tehti sada imet, lõpuks lõhuti ikka ära, et lahti saada. Kui keskkond on sõbralik, siis pole probleem, aga igaksjuhuks omalt poolt soovitan suure luku ava väikese lukuga lukustatava klapiga ära katta. Väikse luku lõhud vajadusel ära ja viskad minema. Klapp ja obadus ei tohi liiga tugevad olla, et sealt nt auto taha saaks haakida - parasjagu nii, et möödaminnes lukuaugu kallale ei pääseks.
Vasta
#19

See on väärt mõte ja saab võrdlemisi kerge vaevaga paigaldada ka.

Sten
Vasta
#20

Olen kuulnud lugu ühest uksest.....
Nimelt x linnas oli olnud selline värk,et pikk rida garaaze reas ja siis ükskord olla järjest kõik need pättide poolt läbi käidud.......aga üks oli õnnekombel puutumata jäänud. Ja põhjus oli selles,et üks mees oli teinud normaalse ukse ja toppinud selle külge erinevaid lukusüsteeme. Tavalised väljast aga seestpoolt siis mingid imevigurid. Vaat neid omatehtud lukke ei ava ükski pätt,sest keegi ei tea,kuidas süsteem ja järjekord toimib. Seega tuleb teha uks selline,et koos seisab aga õiged lukud tuleb paigaldada...Wink
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne