Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

Märkus õige ja kriitika asjakohane. Püksid mul klass 1, jalanõud klass 3 metallninaga. Oma vabanduseks saan ütelda, et asjad soetatud u 10 aastat tagasi ja peale moraalse vananemise saab rääkida UV ja teistest mõjudest :-) . Miks siis uusi vaatan jälle alla lati on põhjus lihtne.
Klassi kõrgus tuleneb peaasjalikult kevlari kihi paksusest. Vaadates hinda ja pükste kaalu, siis tekib tunne, et seda suisa kaks korda rohkem pandud. Tegelik põhjus selles, et klass 3 on juba C kategooria püksid enamuses. Tähendab seda, et saekaitse on ees ja taga. Suurim miinus on eelnevast tulenev ventilatsiooni puudus ja jalad on kui termoses. Tagumine kaitse on hea, viimase ripskaka pükstesse lasi just kanni alla. Aga saagimine on niiehknaa ohtlik ja miski riski omale jätan. Kiivrita küll kunagi ei lähe, tänagi tuli oks pihta.
Vasta

Ma pole veel turvasaapaid, turvapükse, kiivrit ega maski kodus saagides hädavajalikuks pidanud, täiesti tavalised riided ja jalatsid ja tavalised kindad ka. Palju saagimist pole olnud, aastate jooksul kokku võibolla u. 100 rm küttepuid metsast. Ilmselt siiski püüan riske vähendad ja midagi ikka hakkan kasutama.
Vasta

Oli täna üks saevaenulik päev. Üks 6 haruline õunapuu pidi maha tulema.
MS170 varuks ja MS280 pidi peaosas olema. Oli, kuniks soojaks läks. Poole lõike pealt plöt-plöt ja surnud. Jahtub maha tunnike, käib jälle. Süütepool jälle?, vända tihendid?
170 lõikas kenasti, kuniks kõrgel pöördel tegi põmaki ja vaikus. Küünla ülemine klemm oli küünlast irdunud ja küünal pisut lahti kerinud?? Millal viimati sai küünalt näpitud isegi ei mäleta, igal juhul rohkem kui aasta tagasi. Pole enne sellist asja näinud. Uus küünal oli õnneks ühes.
Suuremate lõikamiste jaoks sai laenatud  "roheline Handymani hiinakas", 20" plaat ja terav stihli kett. Käivitus 2. tõmbega, viimane käivitus eelmisel sügisel, käib kui traktor ja lõikab päris jõudsalt. Keti kiirus ei kukkunud oluliselt isegi siis kui kõik see 20" puus sees. Peale esimest paagitäit (mis kulus ootamatult kiiresti) olid käed valusad. Raske, isegi väga, korralik vibra ja päris vali. Peale teist paagitäit (mis lõppes veelgi kiiremini) võis päeva lõpetatuks lugeda, ei olnud vähimatki soovi saagi enam nähagi. Lõikab küll ja kiiresti, aga mugavuselt...
Vasta

Selle vibraga on jant jah. Omalgi dolmar see hea saag millega 10 tundi tööd ei tee miskit kätele, echoga aga kui laasida, siia 6 tunniga sõrmed randmed täitsa valutavad kuu aega. Seda ma teile mehed räägingi. Pidev vibra tekitab "valgesõrme tõve" tisleri kutsehaigus pideva vibrataiooni tõttu. Kätes vere varustus läheb viletsaks ja pidevad valud. Minul on see ilmselt ehitusel tekkinud pidevast tööst perforaatoritega.
Ostsin bauhofist ka mingid lõikekindkad kindad kus päris paks pehmest kummist kate. Aga varem oli liiga külm ja nüüd pole mahti olnud katseid teha, et kas läheb paremaks või mitte
Vasta

No mina lõikan talvel 100 ruumi küttepuid ja seni kaitsevarustusest olemas kiiver, koos visiiri ja kõrvaklappidega. 
Kindlasti järgmiseks tahan pükse või säärikuid ja siis viimaseks mingised turvajalatsid. 
Aga karu mõõtudega nagu ma olen, siis ei olegi nii lihtne neid pükse leida, võib olla kergem oleks säärikud muretseda Sad .

Präegu saaks Echo turvapüksid koos traksidega 50 eurot ( hind sisaldab ka saatmist).. Võib olla ostan ära.. kui ei sobi läheb turgu tagasi.



Vibratsiooni kohta võin nii palju öelda ,et terve päev langetada ja laasida oma autotüün husqvarnaga on suht mõnus. Selg hakkab suht kiirelt valutama aga vibratsioonist tulenevat tuimsust vms õnneks antud saega väga ei ole. Olude sunnil kasutasin vahepeal partneri käkki, mille vibratsioon andis põhimõtteliselt koheselt tunda.



Aga tõmbaks ka teise teema käima. Kuna Kevad käes, siis sai täna õunapuude kallal toimetatud. Maa pealt oli okey lõigata aga tuli ka puu otsa ronida ja siis ei olnud kõige mõnusam seal toimetada. Ja tahes tahmatta pani mõtlema arboristide/ ühekäe mootorsaagide peale Big Grin
Kuna vajadus selle järgi oleks paar korda aastas, siis kindlasti ei peaks see olema mõni tipp bränd. Julgeks isegi soetada mingisuguse hiinaka Smile

Silma jäid hetkel. Hecht 927 ning HPG https://www.hansapost.ee/et/aed-ja-toori..._509d9290/

On kellegil nende masinatega kogemusi, on üks tootja parem kui teine? või tegelikkuses tegemist täpselt sama hiinakatega?

Ma olen küll vandunud ,et smartpostist mina kunagi ei osta aga see hind, puhtalt eksperimenteerimiseks on ahvatlev + 3a garantii Big Grin
Vasta

Ma proovin need antivibratsiooni kindad vist ära, sest see vibratsiooni värk tõesti võtab natuke põdema. Eile lasin pajuvõsas 241-ga 6 tundi ja päeva lõpus juba tundsin, et sõrmeotsad kergelt surisevad. Mu naabrimehel on sõrmedega igavene jama, raynaud sünroom, sõrmeliigeste reuma ja sklerodermia, kõik koos nagu tavaliselt ikka, kui mingi asi hakkab kuskilt otsast jamama, siis hädad tulevad karjakaupa. Kui selliseid asju juba eos mingil viisil oleks võimalik vältida, siis tuleks seda igal juhul üritada.
Vasta

(30-03-2019, 23:40 PM)raulp Kirjutas:  Ma proovin need antivibratsiooni kindad vist ära,... Eile lasin pajuvõsas 241-ga 6 tundi ja päeva lõpus juba tundsin, et sõrmeotsad kergelt surisevad. Mu naabrimehel on sõrmedega igavene jama, ... kõik koos nagu tavaliselt ikka, kui mingi asi hakkab kuskilt otsast jamama, siis hädad tulevad karjakaupa. ....
nojah, sõrmeotsad ikka hakkavad surisema aga seda pole ma kõigi muude hädade foonil tähtsustanud  Sad  Eriti oleks vaja kindaid võsakaga töötades, päev otsa tehes annab kõvasti tunda kõigis käeliigestes ehkki mul on 4-MIX, mis on madalama vibra ja pööretega (vaiksema häälega) töötav. Saega ikka pole pidev töö, saag käib käest maha, pöörded lased vahepeal maha jne. Aga suvel kinnastes võsakaga nö heina teha tundub tõelise piinana.
Vasta

4mix pole päris see. Mul jäi suu ammuli dolmari 4taktilise 4300 trimmeri vibratsiooni näitajaid vaadates. Ühel käel vist 1.7 ja teine 2.3 mis on madalam mis tahes  teiste firmade saagidest ja trimmeritest
Vasta

(30-03-2019, 23:34 PM)Xtreme Kirjutas:  ... Kuna Kevad käes, siis sai täna õunapuude kallal toimetatud. ...

OT Kas hilja pole, mahlad juba liiguvad ja pungad hakkavad ellu ärkama. Märtsis, esimeses pooles, oleks vist pidanud seda tööd tegema ja nüüd jälle peale õitsemist. Öeldakse, et viljapuid võib lõigata igal aastaajal v.a. kevadine mahlade liikumise aeg.
Tsitaat:Õige aeg on varakevadel kui suur pakane on möödas ja keskmine õhutemperatuur nullilähedane. Tavaliselt on hea aeg märtsis, aga mõnel aastal on ka soe veebruar selleks sobiv. Hilisem lühiajaline külm kurja ei tee.

Kui kuivi ja kahjustunud oksi ilma lehtedeta ära ei tunne, siis see on märk, et võta töö ette peale jaanipäeva. Muud hullu ei olegi, aga võid lõikamistuhinas eemaldada vajalikud oksad ja alles jätta kahjustunud, mis ei lehti ja kuivavad sootuks. Eriti kehtib see luuviljaliste puhul, kes näitavad külmakahjustused kätte alles jaanipäevaks.
Vasta

Õunapuudest. Kui ise sai seda teemat õpitud siis oli nii nagu honkomees rääkis. Nüüd aga on olukord muutunud. Sai hiljuti tudeeritud põgusalt Räpina kooli maastikuarhitektuuri kursust kõrvalt kuna kallis abikaasa õppis seal.
Õunapuude kohta on asi hullult muutunud. Öeldakse lausa, et võib lõigata aastaringselt. On mingi periood mis sobib paremini aga ei sega ka kui lõikad õitsvaid õunapuid. Viimasel juhul kannatan küll saagikus aga.....
Ise olen oma eksperimentaalaeda ,mis on rajatud metsalagendikule ja koosneb eranditult poogitud puudest metsikutele alustele, lõiganud kuna jumal juhatab. Vahel suvel vahel talvel aga ei anna küll tunda, et aeg vale.
Kui nüüd vaadata näiteks Itaalias ja Poolas suuri õunapuu välju siis seal käib lõikus samuti nii nagu jõud üle käib. 
Väga ilus on vaadata õunapuuaeda kui see õitseb nagu lillemeri  ja maa on sama värvi lõigatud okstest.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(30-03-2019, 23:34 PM)Xtreme Kirjutas:  No mina lõikan talvel 100 ruumi küttepuid ja seni kaitsevarustusest olemas kiiver, koos visiiri ja kõrvaklappidega. 
Kindlasti järgmiseks tahan pükse või säärikuid ja siis viimaseks mingised turvajalatsid. 
Aga karu mõõtudega nagu ma olen, siis ei olegi nii lihtne neid pükse leida, võib olla kergem oleks säärikud muretseda Sad .

Präegu saaks Echo turvapüksid koos traksidega 50 eurot ( hind sisaldab ka saatmist).. Võib olla ostan ära.. kui ei sobi läheb turgu tagasi.
Kust selliseid"karupükse" sellise hinnaga saab. Kas on traksidega püksid või püksid + traksid?
Vasta

(31-03-2019, 10:49 AM)Daff Kirjutas:  ... Õunapuude kohta on asi hullult muutunud. Öeldakse lausa, et võib lõigata aastaringselt. ...

No seda aastaringsuse värki mõned propavad küll, samas enamik praktikuid on hoopis hakanud suvist lõikust soovitama, teisel kohal varakevadine ja ei soovita hilissuvist, sügise ja talvelõikust ning muidugi mitte seda kevadist mahlade liikumise aegset. Ise olen ikka varakevadel teinud, niipalju kui jõuan aga jõuan vähe ... puid on krdi palju.
Tsitaat:Räägivad, et õunapuid võib lõigata peaaegu aastaringi. Meie kliimas see paraku nii ei ole. Sügisel ja talvel ei ole hea lõigata kuna haavad jäävad kuni kevadeni avatuks, lõikehaavad ei kasva puhkeperioodil kinni. Talvel tavaliselt lõigata ei saa, sest paugub kõva pakane. Pakasega ei saa lõigata seetõttu, et külmunud okstesse tekivad lõikamisel kergesti lõhed.
Tsitaat:Kevadine (ja ka sügisene lõikus) tekitab väga palju kasve, kui korraga on lõigatud palju.
Tsitaat:Kõige parem on õunapuid lõigata kohe peale jaanipäeva kuni augusti lõpuni. Suvise lõikuse kasuks räägib vesivõsude mittetekkimine ja haavade kerge paranemine. Ka külmakahjustused on välja tulnud ja kuivanud oksad on kõik näha. Suvise lõikusega harveneb võra ja viljad pääsevad päikese kätte.
Tsitaat:Meie talved on ettearvamatud ja seetõttu tuleks lõikamine augusti lõpus lõpetada (rannikul septembris), kui just väga hädasti vaja pole- murdunud oksad vms olukord. Sügisel on puul vaja valmistuda talveks. Kui ta talveks valmistuda ei saa, siis on ta külmaõrn. 
Vasta

Ma alati kevadel lõiganud, isegi suvel. Mingeid probleeme ei ole täheldanud, või siis ei oska vaadata.
Õunu kannavad jõkralt.

Lõikasin terve puu maha, jätsin ainult kännu, kus siis üks oks küljes, millest siis 'uus' puu tuleb.
Hargnemise koha pealt ka tuimalt võtsin maha, kuna oleks hakanud segama suvel niitmist. Ja siis hammustasin otstest ka maha ,et liiga kõrgele ei läheks.

Kas selline, teguviis ka korrektne on, vot ei oska öelda Big Grin


Meistrimees:
Need karupüksid on saadaval stokkeris. 3XL aga reaalselt mõõtusi ei ole välja toodud, kui tahad 2xl siis põhimõtteliselt poole kallim Big Grin
Vasta

Sai siis HPG üliodavale saele tuleritsed tehtud ja iseoma uus Hechti võsakas ka käima aetud. Kõigepealt kaalumised täispaakidega ehk töövalmina: Hecht 154 võsakas 9,8kg kogu krempliga ja HPG 2,4kW isegi vähema "lubatust" 6,4kg aga seda siis 14-tollise latiga!

Võsakas: elastostart on super ja käima läks imehästi. Käib kenasti ja veel karpat näppima ei hakanud. Esmapilgul pole ka bensukulu suur aga ma palju ei jõudnud pläristada. 225 kõvasulamketas saeb aga selge, et profikasutuse lühikese jämevõlliga Husqu 1000-rahane ei ole. Aga 209 euro eest on masinat mitme jagu! Kuivanud kadakat ja türnpuud ja toomingavõsa jne saeb nagu mõte. 10-sendise männi võtab ka vabalt jalalt maha. 

Ja siis see HPG: see oli megaüllatus! Ma kartsin kõige hullemat ja lõpptulemus oli suisa ulmehea! Esiteks tuleb kõik asjad panna HINNA konteksti: see saag maksab ju 90eurot! Siis kodus märgatud ebatäpne plastik jms hädad: reaalses töös metsas ei kerinud õhufiltri kate ennast lahti ega muid jamasid ei olnud. Kodus sai kõrvajärgi kohe pisut lõppu juurde keeratud, see on hiinlaste alatine häda, ja asi käivitub ja laulab kenasti. 14 tolli latt ja Hechti kirjateda kett olid kui pöial pee...e sinan juurde. Ja mis peamine: mitte korda ka sangleppa tükeldades ei jäänud "jõust puudu" ehk võisid sael oma 110kiloga peal elada, läks nagu võist läbi.  Kas seal nüüd see 2,4kW päris on aga üle kahe kilovati on seal kohe kõvasti. Pikka latti ei hakanud panema, polnud aega ja väga jämedad jätsin järgmisteks kordadeks. Oli tore metsapäev mis lõppes imelise kopraguljaššiga.

Aga teine ooper: rannas oli jääminek ja selle sajandi suurimad jääkuhjad! Tegelikult isegi 25 aastat pole selliseid olnud ja Loodus võtab oma tagasi: päris hulk noort mändi ning kadakat on nüüd saetoit! Ka paar suuremat mändi on ka välja juuritud, nüüd ootame jää sulamist. Aga mulle meeldib: Loodus need männid randa kasvatas, Loodus need ka võtab. Käib "kallasraja puhastus"... Muinatulede lõkkematerjal augusti lõppu on seega olemas ja juba kohapeal ootamas  Cool  
Eelmine ja selle sajandi esimene jääkuhjandus oli 2017 märtsis ja siis olidki kuhjalaadsed vaid meie rannas ja need olid poole madalamad. Ning need jäid mul kivide taha pidama. Seekord on lõunatuultega kuhjad kuni 30 meetrit rannale liikunud. Ja suurte kuhjade ala on pea kilomeeter Einbi rannas. Eespool minu ja tagapool ksf!margus61 jääkuhjad - džinntoonikut saaks kaua nautida Big Grin 
[Pilt: J4Es3lwXA3IoIZbtk8KNLqry38sko_mSMJT-Z780...60-h878-no]
Vasta

(31-03-2019, 10:49 AM)Daff Kirjutas:  Õunapuudest. Kui ise sai seda teemat õpitud siis oli nii nagu honkomees rääkis. ...

Jagaks ühe vanema ja kogenud õunakasvataja mõtteid.
Lõigata võib siis kui vaja, v.a. õitsemisest õunteni ja külmal talvel kui soov saaki ka saada.
Õunapuu kannab üle aasta, sobivaim oleks lõigata just saagikandmise aasta kevadel. Siis läheb kogu energia viljadele, mitte vesivõsudele ja päikest ka rohkem.
Kui vaja kuskilt uus võrse tekitada, siis piisab kirve või saega täke soovitud kohta lüüa, soovitavalt mitu ja samast täkkest on sügiseks uus võrse, 2-3 aasta pärast uus tüvi.
Üle 1/3 ei ole soovitav ühel aastal lõigata, paneb nõrgemad puud põdema.
Kännust kasvavad harud on saadanast, üks tugev tüvi on ok.

ps. Suures lõikamise tuhinas ärge jämedamaid, sirgemaid tükke kütteks lõigake. Võtaks vahetaks millegi vajaliku vastu.


Vasta

(30-03-2019, 10:26 AM)maisalup Kirjutas:  Juhin härraste tähelepanu asjale, et härral on xp saag mis arendab tunduvalt suuremat keti kiirust kui sae pükste lubatud klass 1. Xp tähendab klass 3 pükse. Hinnas kena kopikas juurde. Saapad/kummikud sama teema. Klass 1 unustage ära. Isegi mu dolmar kuulub klass 2 turva varustuse alla ja echo klass 3.
Kui tahate, et keha osad jäävad sinna kus on, siis kasutage vastavat varustust. 
Ilmselt ei suuda enam leida, aga kuskil oli video, kus 560husqvarna närib klass 1 püksid ja kummikud läbi nagu oleks dressipüksid ja kummikud jalas...
Klass 1 on hobi saed kuni 40ccm 20m/s, 2 kuni nibin-nabin 60ccm24m/s ja alates 60ccm ja üles on juba klass 3 ja keti kiirus 28m/s

Kõik õige aga need on ketikiirused koormusteta vabalt joostes. Saagides ei ole üldiselt ketikiirused suuremad ehk see klass1 20m/s on üldjuhul piisav. Kangemaid on vaja jah proffidel ja neil, kes ikka hullumoodi saevad ja "lõdvalt" asju võtavad. Ag ei ole neid saada sest ka Husqu ja Stihli kalleimad profiriided on testitult klass1, mitte enam! Nad võivad ja sõltumatutes testides on ennast tõestanud, et elavad edukalt üle ka kangema sae rünnaku aga garantii on 20 m/s. Küll on vahe jalanõudes, kus on müüa kõiki kolme klassi ja hinnavahed ongi olematud - teistkümned eurod! 

Endal Oregoni kummik ja Fiordlandi strets-püksid + Husqu tavakiiver. Rahul. Justnimelt stretsiga, kükitamisel mitte mingit takistust. Hortulusest peaks praegu hea hinnaga neid saama. 
Klass 2 ja 3 püksid on juba selline kraam, mida Eestist vist saagi? Vähemalt ma ei ole kuulnud, et meil müüdaks näiteks belglaste SIP Protectioni toodangut? Neil on kanged asjad ka olemas. 150€ + transa ja maksud (arvan, et viga sees ja sada puudu, 250€ peaks õige hind olema). Kui nüüd nende kangete ja kalliste saagidega mürada, tasub äkki ka vastavad kaitseriided tellida? 
Edit: Müük ja postimüük - Hanso-poiss vahendab Drayeri ja SIPi tooteid aga see pole müük. Tahaks käega katsud aja jalga panna - see on müük. Ehk raha peab alla panema ja laoseisu tekitama. Ning mõnel messil väljas käima. Peaks tegema ettepaneku...
Vasta

Ma hakkan ka vaikselt hiina usku pöörama, kuna tõesti need hinnad on nii naeruväärsed .

Uurisin seda HPG saagi https://www.hansapost.ee/et/aed-ja-toori..._509d9290/
Kõige tavalisem hiinakas, mida müüakse 100 erineva nime ning värvi kombinatsiooniga.
Tegemist siis zenoah g2500 klooniga. Aga üks hea asi on see ,et kõik jupid on hiinast saadaval, nii ebayst kui ka aliexpressist. Seega saab ise parandada kui vaja, mis mulle väga meeldib Smile.  Selle raha eest vist võtan ära.

Ostsin need echo traksipüksid ka ära, eks ole näha.

Lükkan varsti oma stiga võsakad turgu ja võib olla proovin ka hechti ära.
Vasta

Ketikiirus ketikiiruseks, seal kineetilist energiat eriti ei ole, seega huvitav kumb närib kiiremini püksid läbi, kas pöördemoment või võimsus Big Grin

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

(31-03-2019, 14:47 PM)viplala Kirjutas:  Ketikiirus ketikiiruseks, seal kineetilist energiat eriti ei ole, seega huvitav kumb närib kiiremini püksid läbi, kas pöördemoment või võimsus Big Grin

Puhas kiirus. Et kui mitu hammast jõuab mingi kindla teepikkuse enne täielikku seiskumis läbida. Kevlar-kiul endal vist vahet pole, on seal hamba taga 1 või 5kW, lihtsalt sedasama kiudu peab olema niipalju paksemalt/rohkem, et hammas ihuni ei jõuaks. Puusalt tulistades siis see 20 vs 28 m/s tähikute vahele mässitava kiu koguseline vahe on pool.  Eks jääb ka kange saag täiepasaga reide saagides klass1 pükstesse kinni, lihtsalt sentimeetrike-kaks liha läheb ka sooneliseks...

Edit: Vaatasin siis sealt Kamco (iirlased!!!) lehelt tähelepanelikumalt, ikka on see 150 õige hind. Kõrged püksid koos traksidega on kallid...  Aga siis klass3 pükstel 9 kihti kaitsekihti, klass2 omadel 8 ja klass1 omadel 6. Hinnavahed on sellest, kas kaitsekiht on all-round või front protective. Klass1 eestkaitsega 75 raha, samasugused saepeale istumiskindlad 200€. Ja 200 on ka kõrged traksidega salopettid. Traksid on nii kallid...
Aga klass1 ja klass3 vahe on 1/3 paksust. Seda on omajagu ikkagi. Huvitav, kuidas sealt tellides asi toimiks?
Vasta

(31-03-2019, 13:57 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Sai siis HPG üliodavale saele tuleritsed tehtud ja iseoma uus Hechti võsakas ka käima aetud. Kõigepealt kaalumised täispaakidega ehk töövalmina: Hecht 145 võsakas 9,8kg kogu krempliga ja HPG 2,4kW isegi vähema "lubatust" 6,4kg aga seda siis 14-tollise latiga!

Võsakas: elastostart on super ja käima läks imehästi. Käib kenasti ja veel karpat nääpima ei hakanud. Esmapilgul pole ka bensukulu suur aga ma palju ei jõudnud pläristada. 225 kõvasulamketas saeb aga selge, et profikasutuse lühikese jämevõlliga Husqu 1000-rahane ei ole. Aga 2+9 euro eest on masinat mitme jagu! Kaivanud kadakat ja türnpuud ja toomingavõsa jne saeb nagu mõte. 10-sendise männi võtab ka vabalt jalalt maha. 
...
Sa pidid ju 154'ja ostma? Endal kaks hecht 154'ja mõningasi hädasid on, metsas kultuurihooldus/valgustus kestis ilma remondita 6 kuud, varuosade saadavus loetud päevadega, küttekulu 1-1,5h paagiga.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne