Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

Ükski vedrukäivitus ei pane ilma tõmbeta saagi käima miinuskraadidel. Unistage edasi.

Kõik väikesed ja odavad saed on praht, millega leiba ei teeni, aga MS-170 on üks sitkemaid sääraseid.

Kuigi alati võib ju Püha Graali edasi otsida.
Vasta

see, mis ma vanamehele ostsin, see küll paneb. Teda ei saagi teisiti tõmmata ju . Rapsimine selle tüübi starteriga ei anna midagi juurde Rolleyes
Vasta

Nende saagide kohta, millest siin juttu on, on Eestiski test tehtud. 170 on niisamagi päris õnnetu võrr mis ei suuda midagi saagida, sealt saksmannide hiina-nimistust vastaks vajadustele hetkel 180 C-BE, tava-180 on ka tavastarteriga. Husq 120 ja 135 on tükk tina ning Echo hetkel hullult soodne, kõige kergem, heade pööretega ja ainus disainilt "pärissaag" oma kahe mutri ja küljelt pingutusega  Big Grin Lisaks Made in Japan.  

Kui on kergkäivitus ja kaal olulised, siis sellest tuleb ka lähtuda! Makita/Dolmar PS32 sobib sinna, sel vist Eestis mingi imenimi või vähemalt nii tundub. Aga mis häda - kett 1,1-milli (kui mingit viga seal pole)! See on ju kõrg-oksasaag ehituselt!  Kuna niigi on Stihlid 4,5-kilo juures, siis 4,6 kilo on juba poolprofi metsasaag CS-420ES, mida ma olen ise metsas kasutanud ja ülrahul! See ka hetkel Mehkas superhinnaga saada. Kui muud on parajad mänguasjad ja see hiinastiil üldse ikaldus, siis see on juba tööriist! Sel on ka latt ning kett kaasa antud, lisaks 1,6kW  Cool 
Suures piires ongi kõik! Kaks pikimootorit juurde ja vsjoo, vanainimese metsasaed on "otsas". Need on nüüd saed, mis on eluskaalus enne esimese puu kallale minemist ALLA 5 kilo ehk kerged! Eluskaalu saab veel vähendada ultrakergete lattidega aga sealt saab sadakond grammi maha. 
See siis suhteliselt objektiivne ja puhtalt andmetepõhine. Vaatad, millest on Echo tehtud ja vaatad, millest on teised tehtud. Jah, kohe siit järgmine pro-entry juures asjad äkki muutuvad ja päris pro-klass on üldse teine asi aga entry-level on Echo ületamatute omadustega. KUI varuosa ja hooldus ja võimalikud probleemid (milles ma kindel poleks!) välja jätta, siis objektiivselt peaks Echo jõhkralt hästi müüma.
Vasta

Mulle toodi siia millalgi üks kergkäivitusega saag. Jumala eest, ärge küsige marki, ei mäleta. Sai siin seda kakutud ja ei essugi. Oli hõre ja nagu lubas, tahaks käega kõvemini käima tõmmata aga no ei lase rsk. Jube vastik. Big Grin  Lahti võtsin ja lõin jupid kasti, peremees sai tagasi... osi polnud ja ei tasunud remontida.
Trimmeritega millel ka kerge käivitus.... pea sama jama. Kui on korras siis kuidagi saad käima aga kui on juba mingi viga siis ausaltöeldes läheb sihukesega jännates isu üle. Nojah, ega siia ju korras ja head asja ei tooda, et saaks proovida...
Vasta

(18-11-2019, 22:39 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Seega Metsatöö kettsaega on hetkel üldse vast kõige raskem füüsiline töö kogu erialade nimistus! Mina raskemat ei suuda välja mõelda. 
... Metsatöö om kipa aga mine proovi graniidist uulitsa servakive paigaldada... uuemal ajal küll väikesed klotsid...  aga vähe vanemad...  250-400 kg. tükk. ...käsitsi.., no igasugu kangide ja kääride abil... (näpuga ei tee sittagit) . igasugu sportlased koolevad enne lõunat ära....    (..muidugi kummardus vanadele metsalistele, kes veel alles... kelt ma muidu õppind oleks....

loll on loll olla.
Vasta

(20-11-2019, 00:07 AM)PlyVal64 Kirjutas:  ...
170 on niisamagi päris õnnetu võrr mis ei suuda midagi saagida,
...

Priit, mine per$e!

Enamus Eesti metsas "langetatavast" ei ole meetrine mastimänd, vaid 20+ cm lepp. Selle närimiseks suurema kasutamine liigitub puhtalt tillipikendamise alla. Mida loomulikult vabal maal igaüks teha võib, kui rahakott vastu lööb.
Vasta

(20-11-2019, 00:07 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Nende saagide kohta, millest siin juttu on, on Eestiski test tehtud. 170 on niisamagi päris õnnetu võrr mis ei suuda midagi saagida,
.
.
.
170 suudab võrdsetel tingimustel järgata laasida pea sama kiirusega, kui 2 numbrit suuremad saed, latt peab  teiselt poolt välja ulatuma ja terava nurgaga kett küljes. Proovitud, 170 vs ms250/260. Palju sõltub ka operaatorist, puus kinni olevast profikast oli kordades kiirem ja käis enam kui korra "suurt venda" lahti päästmas".

ps. lingil olevast "testist" midagi tobedamat võib ainult top-shopi reklaamides näha, kus "tavalise" toote küljes on 5 pöidlaga käsi. proovin täna järgi, kuidas käivitub riiulist võetud, pool aastat seisnud toode ms170, 15a vanust, üle 5-6 tõmbe ei tohiks minna...


Vasta

60cc saega on see probleem, et pead palju kiiremini tõmblema, ise ei jõua saagi nii kiiresti läbi puu lükata kui too saagida jõuab. 35-40cc ongi sp paras. Enamus tööd nagunii küürutamine.
Vasta

(20-11-2019, 09:17 AM)v6sa Kirjutas:  
(20-11-2019, 00:07 AM)PlyVal64 Kirjutas:  ...
170 on niisamagi päris õnnetu võrr mis ei suuda midagi saagida,
...

Priit, mine per$e!

Enamus Eesti metsas "langetatavast" ei ole meetrine mastimänd, vaid 20+ cm lepp. Selle närimiseks suurema kasutamine liigitub puhtalt tillipikendamise alla. Mida loomulikult vabal maal igaüks teha võib, kui rahakott vastu lööb.
Ei lähe!!!  Big Grin 
Ma just ja peamiselt sellist langetan-tükeldangi, sekka siis jämedat kuiva mändi ja väga jämedat sangleppa. Ja Sõbral on just see pisike ja no ei sae! Pulka võid tükeldada. 1,1-1,2kW lihtsalt ei sae juba ka 20-sendist leppa vaid ähib selle kallal. Ma teadupärast saagisin väga kaua sellise astmaatikuga!!! Ainus vahe, et ma ostsingi P351'e EHITUSEKS, milleks see mõeldud ongi! Nagu ka MS170 ja kõik muud kilovati juures võrrid bensiini või elektriga!!! Need on EHITUSSAED tollise laua saagilmiseks ja toolvärgi hammaste tegemiseks. Palkmajade ehituseks tuleb võtta juba kolmandiku võimsam riist, 1,5kW+ klassis. Kuna mul varastati vahetult enne majaehitust Solo korralik 2kW'ne ära, siis P351 oli odavaim, mille ma kohe suutsin osta. Ma lihtsalt jäin liiga kauaks kehva saega metsatöid tegema, noor mees, jõudu ja aega oli. Kuna ka Sõpradel olid ümber samalaadsed odava otsa totaal-amatööride ehitussaagide laadsed asjad stiilidest partnerite ja mäkkullohhiteni, siis mingit "maiku"  heast metsasaest suhu ei saanud ka. Aga metsatöö polnud ka eesmärk, koju ostsin kütte ja Noarootsis sai pulki sellega pliidile teha.  

Hinnalt sarnane aga juba natukenegi sae moodi ongi MS180 aga et on veel üks tingimus, siis selle kodukasutaja kiirpinguti ja kergkäivitusega isend. Hind juba 239. 
Ma olen "teatud põhjustel" see aasta saanud proovida päris suure hulga häid ja veel paremaid saage ja ka gigaodavat! V.a. Echo ja Dolmari profisaed. Ja puud on "kõikunud" 10-sendisest lepast 150-sendise jalakani  Big Grin Koolitööde jämedamad männid ja kuused, eksamite puud jms lisaks. Ainus tõsine üllataja ongi olnud 420ES, mis näitajate poolelt ei tohiks midagi erilist olla aga kurask oli! Et veel "pikk latt" jämeda ketiga, seda kergem on (pikemal Mehel!) laasida!!! Eluspikkuses koos kontsadega 170cm juures tegelasele on ka 13-tolline mõnus laasija. 
MS251 tekitas pettumuse oma hinna-omaduste suhtega. 600+€ saed on kõik ulmehääd aga 300-€ on vaja ikka palju otsida! Hinnaklassis 200-300 eurot leiab ja kui on soodustused, võib päris hea sae saada, kui liiga palju lisatingimusi mitet seada. Kaal, kaal ja veelkord kaal on olulisim eeltingimus. Aga veel üks nüanss - ketiõli pealevoolu regull + talveasend karpal! See odav koduHusq 13-tollisega on küll kaalult ja võimult hea aga ses osas täisamatöör vs samas soodushinnas japs.  Echo on koostatud profisaena, milllga saab kuumal suvel ja külmal talvepäeval saagida. Ongi vahe vahel!
Vasta

Kui täiskasvanud mees ketti endiselt teritada ei oska ja lolli jõuga peab asju lahendama, siis see on ta enda mure. 

Hooldusbrigaadil ca kümmekond 170 stihli käigus ja neist keegi ei kurda, vahest võetakse ka 550 husku või 350 stihlt suuremate puude jaoks. 

Raamatupidamise poolepealt võin öelda et 170 stihl teenib kõige paremt tulu teeääri ja valgustust lõigates, ülalpidamine nii odav et naer tuleb peale. Siinkohal tänud ikka ja jälle JaakH, kes neid ikka elule aitab...

Aga siin teemas ongi alati kaks arvamust,  Priidu arvamus ja valearvamus ..

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Rääkides headest pakkumistest, siis oli asja Laki uulitsale ja astusin ka Makservist läbi. Seal saada äkki "kaks viimast" imeodavat Dolmarit, mis siis tingimustele vastavad. 149 euro eest olgu või 1,1-milline kett! Pilt siis tunni aja eest...
Jah, "made in china" (sama maa uiavei teeb ju zitta pilti) ja kõik muud hädad aga sellise raha eest on asja küll ja enamgi! Oli täitsa mõnus kerge ja püsis käes, tegelikult antakse peaagu niisama ära. Kiiver jättis ka täisa OK mulje oma 3M klappidega. Metsas töös ~5kilo, 1,35kW midagi isegi teeb, kergstarter, kõlav nimi, odav.
Vasta

(20-11-2019, 15:53 PM)PlyVal64 Kirjutas:  ... Seal saada äkki "kaks viimast" imeodavat Dolmarit,... "made in china" ...

kas nii ongi peale kleebitud? Mu 2,8kW Dolmaril küll ikka Germany peal.
Vasta

Mingid suuremad dolmarid on madeingermani aga misemad tulevad jah hiinast ning komplekteeritakse ja testitakse saksamaal. Mu ps420 ka madeinchina ja näe töötab
Vasta

(20-11-2019, 15:53 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Rääkides headest pakkumistest, siis oli asja Laki uulitsale ja astusin ka Makservist läbi. Seal saada äkki "kaks viimast" imeodavat Dolmarit, mis siis tingimustele vastavad. 149 euro eest olgu või 1,1-milline kett! Pilt siis tunni aja eest...
Jah, "made in china" (sama maa uiavei teeb ju zitta pilti) ja kõik muud hädad aga sellise raha eest on asja küll ja enamgi! Oli täitsa mõnus kerge  ja püsis käes, tegelikult antakse peaagu niisama ära. Kiiver jättis ka täisa OK mulje oma 3M klappidega. Metsas töös ~5kilo, 1,35kW midagi isegi teeb, kergstarter, kõlav nimi, odav.

Selle 32 se töökaalu,samuti 5105 oma olen siia varem postitanud.
Mõlemiga siiani väga rahul.
Väikese hind on olnud vahel mingi 100-110 eur.
Vasta

Vaatan, et härrastel siin tuliseks vaidluseks läinud. Kes saab Stihl 170 hakkama, kel vaja aga kiireks mastimännni lõikeks kobedamat tehnikat.
Ega tegelikult ju tippklassi Husqvarna 550 või 560XP Mark 2 teab mis võimas ka pole. Pööre ju täitsa langeb ja koos sellega ka lõikekiirus.



Seega miski selline oleks ehk tunduvalt asjalikum. Husqvarna täitsa võrr.



Tulles tagasi taadile valitava sae osas, siis asi sai ära ostetud. Dolmar PS-32C kasuks sai otsustatud. Proovib selle margi ka ära.
Olin tegelikult ostmas peaaegu olemasoleva Stihl MS 211 külge kergkäivitus süsteemi. Maksma oleks see läinud üle 100.-
Järgi mõtlema hakates vajanuks veel Stihl uut plaati ja ketti. Tähik ka juba viletsake. Alla 150.- maksis aga uus ja garantiiga Dolmar, seega polnud nagu üldse vaja mõelda, kumba suunda vaadata.
Dolmari juures meeldis 2 poldiga lati kinnitus. Ksf Plyval pandud pildil on juba uuemal PS-352 kiirkinnitus. Ehk see Dolmaritel polegi probleemiks, aga Stihli kiirkinnitus vähemalt minu sael latti korralikult kinni ei suuda hoida. Iseenesest nagu toimib küll, aga pooleldi lahtine. Võibolla minu peaaju probleem.
Dolmaril siis kergkäivitus ja bensiini lutt ka olemas. Õlipump vist ka reguleeritav.
Ei meeldi, et küljes 14" latt. Seda nagu palju. Laasimisel on aga eeliseks.
Nädalavahetusel saab taat ka asja ära proovitud ja selgub, kas sest kergkäivitusest kasu on.
Olles saanud proovida ka pisiStihle-170 ja 180. Siis usun, et selle Dolmariga saab ka metsas tegelikult kõik langetatud praktiliselt. Lihtsalt ajakulu on teine võrreldes võimekamate saagidega. Aga taat ei rabelegi aja peale ja naudib ka lõkke kõrval loodust.
Kui läheb jämedamate nottide küttepuu pakutamiseks, siis aitab 254.
Vasta

(21-11-2019, 00:09 AM)meli666 Kirjutas:  Ksf Plyval pandud pildil on juba uuemal PS-352 kiirkinnitus. Ehk see Dolmaritel polegi probleemiks, aga Stihli kiirkinnitus vähemalt minu sael latti korralikult kinni ei suuda hoida. Iseenesest nagu toimib küll, aga pooleldi lahtine. Võibolla minu peaaju probleem.
Siis usun, et selle Dolmariga saab ka metsas tegelikult kõik langetatud praktiliselt. Lihtsalt ajakulu on teine võrreldes võimekamate saagidega. Aga taat ei rabelegi aja peale ja naudib ka lõkke kõrval loodust.
Kui läheb jämedamate nottide küttepuu pakutamiseks, siis aitab 254.
Hää valik, ma usun. Endal praegu täisa häire, sest pean jälle tiiru Makservi kõrvalmajasse tegema ja 149 jäi eile hingele. Just kaalu pärast. Laekus ka just piiritagustelt tehtud töö eest... ja eelmine kord jalutasin sellisel puhul koju 129raha eest iseterituva ketiga elektrisaega. 
Ma olen olude sunnil omast nooruse laiskusest 15 aastat 1,1kW'ga metsa teinud ja just seda aega kulutanud. Kõik saab pikali ja lõpuks ka pakkudeks, küsimus ongi ajas! Kõik need 1-1,5kW ehitussaed on võsasae asendajad, millega siis aja olemasolul pulkasid maha võtta ja põõsaid nüsida. Lahja-kerge saag on ODAV, mis ongi selle suurim pluss. Võrdled saagimissuutliku võsasaega, millede hind on u. 4X MS170 oma...  Olekski vaja võsakale kõrvale kerget saagi (351 on tükk tina, samamoodi 6+kilo) jämedamate kadakate ja peene lepa ning kuivanud/kasvus allajäänud männi jaoks + laasimine. Neid oli jube totter 6,5kilo kaaluva saega 16-tollise latiga tükeldada, kogu metsa peale märkisin sügisel u.40 sellist + 4 kännust 40-50cm kuiva. 
Jõulisi nonamesid, mis tuimalt kõike saevad, on mitu tükki. Kaalult kerget oleks vaja ja see Dolmar oleks nagu sobiv... Vaatab, mis pilt pealelõunat laual on  Big Grin 

Edit: mis Te arvate, kuidas Laki uulitsal käimine lõppes? Lihtsalt: näppsin mis näppisin, sisestasin endale, et "mul pole ju täna vaja", hoidsin käes ja vaatasin-võrdlsin koostisosasid oluliselt kallima "rohelise vennaga"... võstin kasti kaenlasse ja astusin kassast läbi! 
Määravaks sai see: 14 tolli latt, 3/8 52veohamamst 1,3mm soonega ketile. Makital seal kõrval tõesti 1,1milli kett ja se on ikak jube peenike. Veel, lasin ka müügineiul katsuda - palgihammas: Dolmari terav ja jõuline, Makital nüri stantsiga suvaplekist välja löödud.  Kogu sae enda ehitus Dolmaril palju "väiksem", ta on tõesti väike! Makita tahab jätta suurema sae muljet, korpus laiem jne. 
Kiirkinnitus: tegelikult tavaline ühe mutriga kinnitus, kus ketipingutus on kaanel. Mutrile on tektud käeda keeratav "pikendus" ja tavalisele latipingutile pandud plasthammakas näpuga ringiajamiseks kruvikaga keeramsie asemel. Meeldib, et piduri link jääb sae külge, mitte pole kaane küljes! Veel: ketiõli on reguleeritav! Siis õhufilter, mis on juba pool-profi mitte mingi imeasi ja loomulikult talveklapp! Kokku jättis konkreetne isend nii hea mulje, pluss muidugi nimekaimust ksf!i MaisaluP kiidusõnad Dolmari suunal, et ostsin lihtsalt ära. Eks tunne ennast ka juba "taadina"  Rolleyes  Üks jäi veel sinna sellise hinnaga  Big Grin

Ühesõnaga, selle threadi aja jooksul ostsin mina siis kolmanda kettsae, mis kõik samal laual sama linaga presenteeritud (Oregon, Hecht ja Dolmar), lisaks võsasae (Hecht) ja muid saagimisvahendeid lisaks, nagu akutiiger okste lõikuseks ja ehituseks, akuketas jms. Ühe MTD kettsae kinkisin ära ka. 
Sellega läheme siis peenikest lõikama. Vaatame, mis ja kuidas, väike ja kerge ta igastahes on! 

Tehn.andmed: 35,2cm3, 1,7kW@10000rpm; 2Nm@7000rpm; max.pöörded ketiga 13500rpm; keti kiirus 25,3 m/s; kere kaal 4,2kg; saagimiskaal metsas 4,884kg + vedelikud.  Pole vist paha??? 

[Pilt: to0lqxNW-oAJuP_kgF9TxmvPtxBi8aEXrCxLuofx...50-h937-no]
Vasta

(21-11-2019, 12:11 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Jõulisi nonamesid, mis tuimalt kõike saevad, on mitu tükki. 

Ühesõnaga, selle threadi aja jooksul ostsin mina siis kolmanda kettsae, mis kõik samal laual sama linaga presenteeritud (Oregon, Hecht ja Dolmar), lisaks võsasae (Hecht) ja muid saagimisvahendeid lisaks, nagu akutiiger okste lõikuseks ja ehituseks, akuketas jms. Ühe MTD kettsae kinkisin ära ka. 
Sellega läheme siis peenikest lõikama. Vaatame, mis ja kuidas, väike ja kerge ta igastahes on! 

Ma ei saa nüüd aru - sa ostad kokku neid või töö tegemiseks või saebrigaadile? nimega saed + noname saed, 7 tk kokku juba?
Vasta

(21-11-2019, 14:51 PM)ivo86 Kirjutas:  Ma ei saa nüüd aru - sa ostad kokku neid või töö tegemiseks või saebrigaadile? nimega saed + noname saed, 7 tk kokku juba?
Millest selline küsimus??? Mul on KOLM majapidamist, kus saagida. Lisaks mitut mõõtu puudega mitu metsatükki. Lisaks mõnikord ka "brigaad" sõpru ilma saagideta suvitamas. Jne. 
Üks "noname" pole minu vaid poja oma, mille Ta sai auhinnaks. P351 läheb koduloo"muuseumisse", ketiõlitus sai otsa ja seda ma ei viitsi isegi enam remontida. Seega ongi kolm asja: Oregoni elekter Nõmmele, Hecht jämeda tarbeks ja nüüd Dolmar pulkadele. Lisaks peaks teise komplekti turvariideid ka ostma, sest muudkui tassi neid! Saed, õlid, bensud, riided, kiiver - terve auto on kola täis! Selleks, et minna kodunt metsa tegema mitte Noarootsi vaid Järvamaale, tassi kõike muudkui kaasas. Eks see Dolmar saab omale kõrvale komplekti midagi võimalikult kergemat/mugavamat turvat ka aga sinnani on aega. Ma isegi mõtlesin täna Dolmari kiiver ka osta 38raha aga las olla. See zitt saag ei maksa midagi, riided maksavad! 
Kusjuures 149 ei ole ju 449 ega kaugelt 749. Tagumised kaks on sisi õigustatud kulud, kui nendele ka reaalselt tööd on. 149 1,7kilovatise eest on aga reaalne sooduspakkumine. Leiba ta ju ei küsi, hind 10 joodavat konjakilaadset... Ja ma põhimõtteliselt ei ole nõus sellise raha eest vana saastaga tegutsema, midagi remontima, kuhugi viima jne. Poleks hetkel "vaba" 150 taskus olnud, poleks ostnud. Näe, oli. Ja kujutad nüüd ette, kui "raamatupidamuslikult odav" on sellega veel teenustöö tegemine  Big Grin Teen 250-300 eest mõned "ohtlikud puud" ja... ma lisaks saagide ostule paar ringi koolis ka vahepeal käinud ja igatsugu Riiklikke/Rahvusvahelisi ja mitteriiklikke Tunnistusi saanud Cool  Nii totter kui see ka pole: "mul on Paber" ja see kahjuks maksab 21.sajandil palju.

Edit: ja eks ikka videojupike ka. Miskipärast otsustad fotokas ise mingil hetkel enne lõppu pildi kinni panna. Uskumatu pöördepill on! Ma juba ootan põnevusega laasimist... 
Ma ütlen ärajäänud siis lõpu siia: Mina tänan  Big Grin
Vasta

Üks elupõline metsamees, kellele metsa tegemine ka igapäevase leiva eluaeg on lauale toonud, andis mulle õpetussõnad, et uuel sael esimene paagitäis lastakse niisama tühipööretel ära tiksuda. Selline sissetöötamine pidi sae eluiga märkimisväärselt pikendama. Seetõttu selline tegevus, et uus saag kohe käima ja pöördesse tundub natuke loogikavastane.
Samas pühapäevasaagijate jaoks see sae eluiga vist üsna tähtsusetu, enne kustub tõenäoliselt enda tervis vanadusest ära kui sae oma.
Vasta

Jah ega ta õige käitumine ei ole.  Enamus saed surevadki sellepärast ,et peale käivitumist vajutatakse koheselt gaas põhja ja saagima.
Erinevad metallid ja sulamid paisuvad erimoodi ning eri temperatuuridel. Juhtub siis see ,et kolb paisub kiiremini kui silinder (cold seizure) ja mis edasi juhtub saate isegi aru.
Sellepärast tulebki järk-järguliselt mootorsaage 'soendada'. Talviti võtan selleks nii paar minutit.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne