Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

(09-02-2021, 12:48 PM)Kalts Kirjutas:  Kas käsitsi, ilma abivahenditeta teritades on üldse võimalik, et pärast otse lõikab?
Või on selleks lihtsalt aastaid pidevat praktikat vaja?

On võimalik. Aga tõesti, esimesed paar aastat esines ühepoolseid teritusi tülikalt palju. Sad

Kui kahtled, võta odav terituspink. Need on mainest paremad, kuniks hella käega ringi käiakse.

https://hortulus.ee/toode/ketiterituskai...r-tecomec/

Metallkestaga on teoorias paremad, aga 35-eurosed leivapoe omad on masendavate lõtkudega. Mida muidugi saab korrigeerida töövõtetegaSmile

Õige asi on muidugi palju muretum:

https://hortulus.ee/toode/ketiterituskai...n-grinder/
Vasta

(09-02-2021, 12:48 PM)Kalts Kirjutas:  Kas käsitsi, ilma abivahenditeta teritades on üldse võimalik, et pärast otse lõikab?
Või on selleks lihtsalt aastaid pidevat praktikat vaja?
Mingeid abivahendeid pole vaja. Silm mõõdab ja käsi viilib. Smile
On teatud reeglid mida tuleb jälgida. Aastatega tekib kogemus ja paned ka viltu saagiva keti tööle. Kui tead kuidas viilida ja mida jälgida, saab ka Sinust meister. Keegi pole sündinud spetsialist.

Esimene asi- viilida tuleb õige nurga all. Kui uue keti saad, vaatad seda. Näed ju ära milline hammas välja näeb. Ja katsud sama nurga all viilida. Kui peale mõnda viilimist märkad, et nurk läheb valeks, no võtad viili ja nüsid niikaua, kuni saad sama nurga alla, kui uuel ketil! Viilides lükkad võrdsel arvul kordi ühte hammast. Tavaliselt näiteks 3x. Kui on märgata, et naela saanud ja nurgast tükk rapsatud... siis ikka kolm korda. Kui aga viilid selle nuka ka teravaks, siis on ju hammas lühem teistest ja erinevus juba sees. Viilid ikka kom korda, teed ringi ära ja saed natuke. Algul võtab ikka, pärast läheb kehvemaks. Siis viilid edasi. Pole mõtet kohe meeletult viilida.... seda jõuad ka hiljem. Ja kui ketil hammas läheb madalamaks, enam nii heasti ei sae. Sellepärast, et puruhambad hakkavad takistama. Kui teritatud kett enam ei võta, tulebki neid puruhambaid madalamaks käiata-viilida. Ja ikka kõiki võrdselt. Teatud aja tagant tuleb vaadata, et saeplaati pole vagu sisse kulunud. Kui on, tavalise käia peal uuesti kanti lasta. Kui seda ei tee, kulutab ketil alt õhukeseks ja hakkab ka pooleks minema. Samuti võib plaadil üks serv madalamaks kuluda ja siis hakkab ka viltu saagima.

Kuidas saada kett otse saagima.
Kui on näha, et saeb viltu.... siis on midagi viga? Big Grin

Kui on näha, et veab näiteks plaadil alumist vasakut külge vasakule.... siis on ju teada, et vasaku poole hammas võtab paremini. Kui plaat jonksus, siis tuleb viga otsida kas hamba pikkuses, teritamise nurgas, puruhamba kõrguses... või veel mõnes detailis. Ma ise olen lahendanud asja nii- kui mõlema poole hambad on viilitud enam-vähem ühepikkuselt, ja puruhambad ka ühekõrgused... muudan teritamise nurka. Kui ots liiga terav pole, hakkab ka vähem viltu saagima( ehk siis praegusel juhul on vaja, et kehvemini saeks). Muidugi, kui plaat on juba üle võlli kulunud, siis ei aita enam miski. Sellisega võib heal juhul kaubaaluseid ja naeltega lauajuppe tükeldada.
Asi pole üldse keeruline, lihtsalt tuleb süveneda.
Üks viga mida tehakse, on vale mõõduga viiliga teritamine. Ja veel surutakse viil meeletult allapoole, saaks aga keti pooleks viilida. Big Grin  Kui kett juba poole peal, tuleks nõks peenem viil valida. Eks proovige.
T.
Vasta

(09-02-2021, 13:13 PM)Talupoeg taluja Kirjutas:  Üks viga mida tehakse, on vale mõõduga viiliga teritamine. ... Kui kett juba poole peal, tuleks nõks peenem viil valida. ...
Ma olen mõne tegija poolt kuulnud vastupidist soovitust, kui kett juba üsna ära viilitud, eriti sügavusse, siis lõpu ajaks võtta jämmem viil.
Vasta

(09-02-2021, 13:22 PM)honkomees Kirjutas:  
(09-02-2021, 13:13 PM)Talupoeg taluja Kirjutas:  Üks viga mida tehakse, on vale mõõduga viiliga teritamine. ... Kui kett juba poole peal, tuleks nõks peenem viil valida. ...
Ma olen mõne tegija poolt kuulnud vastupidist soovitust, kui kett juba üsna ära viilitud, eriti sügavusse, siis lõpu ajaks võtta jämmem viil.

Kas sellele väitele on mingit põhjendust ka esitatud?
Vasta

sügavushamba kaliiber ei maksa ju kuigi palju, aga ju siis selle kasutamine ei ole piisavalt mehine Smile

Pähkliajude hirm
Vasta

Sael peab nii palju väänet olema, et isegi ilma sügavuspiirajata saeb ükskõik kui kõvat puitu Big Grin

Ise võtan maha tunde järgi, enamasti pigistan saest viimase välja, sest selle "tööriistaga" saad sa alla keskmise tulemuse. Ühe korra ostsin, alguses meeldis aga kui erinevad saed tekkisid, siis kadus tema mõte peale elektrilise teritaja ostu ära. Nüüd ei taha viili nähagi enam. Muidugi ilma ei saa...
Vasta

Ma ise ei näe ketiterituspingil mõtet. Mul on mingi neli-viis erinevat siit läbi käinud ja neil ühine viga- logud sünnist saati+ veel liiga kiired pöörded käiakivil. See karastab juba hamba niisama ära ja pärast ei lase enam viilida. Sõnnik.
T.
Vasta

(09-02-2021, 13:22 PM)honkomees Kirjutas:  
(09-02-2021, 13:13 PM)Talupoeg taluja Kirjutas:  Üks viga mida tehakse, on vale mõõduga viiliga teritamine. ... Kui kett juba poole peal, tuleks nõks peenem viil valida. ...
Ma olen mõne tegija poolt kuulnud vastupidist soovitust, kui kett juba üsna ära viilitud, eriti sügavusse, siis lõpu ajaks võtta jämmem viil.

Mida rohkem lõpupoole seda väiksemaks jääb konks mis puittu tirib, väiksema viiliga pääseb uuesti hamba alla ,et tekitada korralik konks/Ründe nurk.
Suurema viiliga hamba alla ei pääse ja seega lihvid ka selle viimase konksu ära ja hamba ründenurk muutub vertikaalsels.
Vasta

Ei tea, ma ei kurda, et kehvemini võtaks. Kohe üldse ei saa aru.
Juu puruhammast kulutab liiv automaatselt, mis kännu koore vahel on. Big Grin
Ja lõikehammast teritan iga kord pingis, kui enam ei lõika.
<10x kannatab ühte ketti, sirtsu haaval teritada...
Vasta

(09-02-2021, 17:03 PM)Talupoeg taluja Kirjutas:  Ma ise ei näe ketiterituspingil mõtet. Mul on mingi neli-viis erinevat siit läbi käinud ja neil ühine viga- logud sünnist saati+ veel liiga kiired pöörded käiakivil. See karastab juba hamba niisama ära ja pärast ei lase enam viilida. Sõnnik.
T.
 Ostsin ka riistamarketist ketiteritaja. Teritamisel hambatipud sinised, käiakivi ei lõika ja sellist kummikäia lõhna tuleb. Ostsin siis varuosakivi samast kohast, ikka sama jama. Tegemist tumepruuni kiviga. Siis nägin K-Rautas heleroosat käiakivi müügil. Peale kivi vahetust jama lõppend, kivi lõikab ja viil hakkab pärast teritust peale.
Vasta

Mul paar muukviili alati kaasas, kui metsas peaks saama okastraati või kivi siis muukviiliga viilides "taastab" hamba ära.
Käiaga teritades kipub karastama hambad ära, see kulutab viili. Võimalik viilida ühe viili pead suht kindlat ära raiskama selle peale käiaga teritust.

Rahulikult tehes ei muutu nurk väga. Ise aastate jooksul kõik variandid ära proovinud vist, kõige parem on minu käele rullikutega abinõu. Kõige rohkem närve sööb see abinõu millel fikseerid nurga ära ja kinnitad plaadi külge, seda ei soovita kellelegi.
Vasta

Ise kasutanud ka minifreesi otsa käivat abinõud- täitsa toimib.
[Pilt: 1e80aeea3495bb01a92799737439ffe4.jpg]

IZ-56 61a,IZ-ju2k 71a,Dnepr MT-9 74a
Vasta

See viimane on hea. Sellega teritad õiges sihis, piki ketti, mitte ei vajuta alla nagu viilimisel tahtmatult tekib. Selle allavajutamisega on seletatav ka soovitus lõpuotsas kasutada jämedamat viili. Piisavalt allapoole teritatud ketil ei pruugi õriginaalmõõduga viil üldse enam keti tasapinnast kõrgemale ulatudagi. Keeruline modelleerimine, aga kui viil keti peale panna, siis saab kohe selgeks. Seal on 2 nurka, plaadi suhtes ja tasapinna suhtes.
Läheb keeruliseks, eriti neil, kel ruumilise mõtlemisega raskusi.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Ma olen sellise pajebenniga ketti teritanud paarkümmend aastat. Toda lisavahendit nurga määramiseks pole pruukinud- silm seletab nurka niigi- aga Dremel või selle analoog on võrreldamatult lihtsam viilimisest. Kes nüüd rajab teooriaid elektri puudumisest metsa-avarustes, siis teadmiseks neile- olemas on ka akuvariandid elektrilistest saeteritajatest.
Vasta

Ise raamita saagidel  kogu aja ainult viiliga ketti teritanud. 
Käia alt läbi käinud kett jätab sellise tunde nagu oleks ühe kuivand kuuse ära lsadinud. Tuim.

Urali kette sai vanasti aparaadiga teritatud. Hommikul lasin vahel paarkümend ketti läbi metsstöölistele. 
Nüüd kui on vaja teritada siis lasen 6mm viiliga ja saab vahedam  kui aparaadiga.

Ja sellest hamba karastumisest. Isegi kui kett korralikult kildu lööb hamba nii kõvaks, et sae viil vilistab.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Käiaga tehke 2 sirtsu,teine õrnemini ja ei mingit sinet.
Vasta

Kel kohe ketiteritajat vaja, siis Hansapostis on allahindlus ja see on päris pädev käi koos oma lõtkudega. Saab täiesti ketid teravaks ja õigesse nurka. Ja hambad sama pikkusega. 
Metsas lükkad viiliga, HEA viil peab olema! Ma ütleks, et viil on tähtsamgi kui käia "lõtkud". Nagu isand Võsa tavbavalt mainis, siis lõtkude vastu aitab kogemus ja töövõtted Big Grin Aga käi on hea ja tüüpiline tavatarbija kett nii odav, et mingit põdemist liigkiire kulumise pärast ka ei tasu karta. See 15-20 euri kett ei ole kõneväärt kulu, kui just iga päev seda pooleks ei lase! 

Aga akudremel on hea vihje Big Grin Mul kodus tavaline 220V oma ja kohe kuidagi ei klapi elektrivaba elamisega  Cool
Vasta

(09-02-2021, 22:11 PM)Daff Kirjutas:  ...
Nüüd kui on vaja teritada siis lasen 6mm viiliga ja saab vahedam  kui aparaadiga.
...

Keti mõõdust sõltumata?
Vasta

(09-02-2021, 21:46 PM)Marko Kirjutas:  See viimane on hea. Sellega teritad õiges sihis, piki ketti, mitte ei vajuta alla nagu viilimisel tahtmatult tekib.
...
Läheb keeruliseks, eriti neil, kel ruumilise mõtlemisega raskusi.

Kui läheb keeruliseks, siis teenusena automaatpingis on palju? 2 € kett? Igaüks ei pea oskama ketti teritada käelt. Mina ei oska keeksi küpsetada ja ma ei põe selle pärast. Ma teen puud, tütar küpsetab keeksi. Mõlemad rahul.
Vasta

(09-02-2021, 22:40 PM)v6sa Kirjutas:  
(09-02-2021, 21:46 PM)Marko Kirjutas:  See viimane on hea. Sellega teritad õiges sihis, piki ketti, mitte ei vajuta alla nagu viilimisel tahtmatult tekib.
 Ma teen puud, tütar küpsetab keeksi.
Õnnelik Mees  Big Grin Tänapäeval on pigem normiks, et keeksi küpsetab ka pereisa... nende silikontisside, geelküünte ja ripsmepikenmdustega ei kannata ju kuuma pliidi ääres olla, sulavad kereküljest lahti  Toungue
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne