Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

Väntvõlli laagritest rääkides .Vend ostis uue Husgvarna amatöör sae kasutas korra et puud kuuri panekuks sobivaks lõigata.
 Mina laenasin vennalt ja tegin sellega natuke rohkem tööd ning sain jagu väntvõlli laagritest. 
Kahjuks kui see juhtus oli garantii juba möödas, seega tuli see omal korda teha. 

Laagri separaatorid olid puruks, õnneks polnud tükid mootorile kurja teinud.
Sellel Husgvarna saelaagrid olid ühes tükis tihenditega teisi öeldes tihend oli ka ümber laagri.
Igatahes praegu saag töötab.

Mind huvitas miks see üldse juhtus.
Küsisin mitmest sae esindusest kuidas selline asi juhtuda sai, keegi ei osanud mulle vastata.

Ühel sauna õhtul sõpradega koos istudes sai täiesti loogilise ja ammendava vastuse.
Nimelt kui saekett on nüri ja saele liialt tugevasti peale suruda siis juhtubki selline asi. 

Nüüd hoian ketid kogu aeg teravad.


Igatahes iga töökoda peaks tööle ka garantii andma.
Samas ega selliseid väikemasina tõsiseid spetsialiste väga palju pole ja paljudes kohtades noored poisid tööle võetud.

Pole eriti kursis selle sae arvuti poolega aga mida see arvuti üldse näidata saab, pole kuulnud et sael elektroonilist pritset kasutatakse. Elekter on sael ainult süütesüsteemis. 
Automootorite elektrooniline juhtimine käib põhimõttel anduritelt info, täituritelt töö.
Milliseid andureid sael kasutatakse ja mis oleksid täiturid?

Süütesüsteem oleks ainuke mida saaks minu arvates juhtida ehk siis saab süüte hetke vastavalt pööretele kohandada.
Või on midagi teisiti?


Kuna on oskused ja teadmised olemas siis eelistan oma masinad ise töökorras hoida.
Vasta

Käisin LoodusInvestist saebenssu toomas ja silma jäid vanad Saksa Solo-tehase originaal-Stigad soodushindadega. Need peaks olema veel tõsised professionaali tööriistad, uued kanged Stigad on juba hiinlased. Korralikud küll aga... muidugi on ka hinnad uutel mudelitel teised, hiinamaisemad Big Grin  Veebipoest saab isegi alla 300 selle SP526 kätte ja uutega polevat probleeme olnud aga vana originaal-sakslane tundub pisut suurema raha eest ikkagi õigem valik olevat. 
Käivad "kõnelused sisemise ihnuriga", umbes nagu lapsepõlveraamat "Kõnelused tiigriga." Wink 

[Pilt: Y-a3knS-N5tcesJ2Ln1ei9rbTflwbLTBtkVsUMJV...36-h920-no]
Vasta

Genn.Sellisest saest, millel on laager ja simmerling ühes tükis soovitan suure kaarega eemale hoida.Kui sa võtad sae lahti siis käega tõmbad vabalt väntvõlli pealt laagrid maha.Inseneriteadus on mõelnud sellised lõtkud sinna, kui detailid soojenevad siis paisuvad st. sina kasutasid saagi sihtotstarbeliselt ja sattusid lihtsalt kehva lahenduse otsa.Nüri kett on ka sae surm see selge.Plaat kuumeneb üle, sidurikorvilaager väntvõllilaager aga see ei ole hea lahendus.Väntvõll loperdab nagu lambajalg mootoris.Külmast peast sellised lõtkud, et halb hakkab.Need C4, külma motoriga ikka vastik vibra sees.Läterdavad  turtsuvad  hiljem kui mootor soojeneb  kaob.Tundub, et kus on C4 vms lõtkudega asi seal lõppevad väntvõllid ka kiiremini ära.
Osadel überzajets karburaatoritega mootoritel on 2 erinevat süütenurka.
Vasta

need stigad tunduvad vähemalt minule suured ja kohmakad kärakad nagu hiinlased. Kas kaal 6,3 on tühi saag või koos lõikevarustuse ja küttega? Vibra on neil sama nagu 80ndate lõpu/ 90ndate alguse husqvarnadel
Vasta

Stihl MS261 vanakooli karburaatoriga saab uuena kätte 549 eur eest.
Vasta

(07-04-2017, 17:55 PM)maisalup Kirjutas:  need stigad tunduvad vähemalt minule suured ja kohmakad kärakad nagu hiinlased. Kas kaal 6,3 on tühi saag või koos lõikevarustuse ja küttega? Vibra on neil sama nagu 80ndate lõpu/ 90ndate alguse husqvarnadel
6,3 on juba töövalmis kaal, saag ise 5,3kg, nii väitis Viljandi uulitsa stendil silt Big Grin 

Ma sain katsetamiseks tõelise noname sae, mis ongi Hiinast siia saadetud näidis. Ma kahtlustan, et sellest on juba niigi tehtud praeguseni "mitu erinevat kaubamärki". 52 kuubikut, .352''kett .058'' soonega, 16 tolli 4-neeti latt, kaalu 6 kilo juures töövalmina jne, jne. Hiinas tehakse just selline asi, kui tellid Wink 
Proovisin kodus korra, täiesti üllatav elukas! Käis ja lõikas jube heaste... Lähen hommikul maale, eks siis vaatab metsas mõne männi ja lepa kallal, mis ja kuidas. Ajasin ka 351'e (mängu)ketid teravaks, et saaks võrrelda. 

Ma nüüd ei tea, on see hea mõte ennast lasta äkki ära rikkuda sigaodaval aga äkki täiesti toimival asjal???  Vähemalt saab maitse suhu suurest ketist ja jõulisest suurekuubikulisest mootorist. Olgu mis on aga teada-tundud kvaliteetmarkide analoogid eest tuleks hobiks ikkagi arutult palju raha maksta... kuuekordne hinnavahe! Kui too noname on veel paras robustne raske kärakas, siis 62-kuubikuline Hecht 962 näeb välja täitsa kaasaegne ja kaalugi lubatakse sellise töömahu kohta inimväärselt. 

Aga siit tulebki, et see VANA põlvkonna SP52 ei ole kaugelt noname! Reaalselt peaks see olema samaväärne saag Stihliga. Seega võib "kahekordne" aga ikkagi teistega võrreldes madal hind ennast õigustada. Kas nüüd 180 või 360 euri - on vahe aga see on ajule arusaadav Big Grin 

[Pilt: QPYqYcT9DJDphUXNMAi9a8GTOrOpJEj4Z4hUXzWd...36-h920-no]
Vasta

Huvi pärast kui viitsid kaane alla vaadata seal peaks olema walbro karburaator Cool
Vasta

Selline saag nagu paar postitust ülevalpool näha on tasub ennast ära küll. Suhtumised on muidugi erinevad. Sellise 52 kuubikulise ostsin kunagi Itaaliast 100 evro eest. Lõikasin neli talve sellega. 120 tihu palke ja kütet paras virn. Jõudu on kõvasti. 18 tollise plaadiga hammustas täis suuga. Lõpetasin tema elupäevad tuhaplokke lõigates. 
Arvestama peab sellega, et plastik on tal kehva ja tükib murduma. Starteri kutsikat näiteks lendavad varsti laiali. Need ma viilisin ise pahtlilabida varrest uued. Plaadi kinnitus poldid venivad välja. Karpa voolikud hakkavad lekkima aga töötab.

Aquila captas non muscas.
Vasta

mul on ka kogus üks taoline hiinakas! Veaks õlipumba teokulumine.

Veel pole maha löödud
Vasta

Kõik sõltub jah palju sa sellega töötad. Mina olen see talv juba 30 liitrit bensiini mootorsaes läbi põletanud alates jaanuari kuust. Kuna palju metsa siis tuleb hulga lõigata ja puhastada võsast. Kunagi tundus echo husqvarna55 kõrval nagu luksmasin, nüüd kui dolmar põhi saag siis on see täielik luksus echo kõrval, vibra väiksem kaal palju väiksem. Palgimetsa ja haavikusse võtaks kindlasti selle 60 kuubise echo ligi kuid mujal metsades lõikan paremameelega dolmariga. Siiani on see saanud mu lemmik saeks ja nagu ksf võsa ütles see on käes nagu käepikendus.
Esialgsel vaatlemisel polnud minul ka emotsioone kuid need tekivad töö käigus Big Grin
Endal igasugused kokkupuuted hiinlastega on olnud negatiivsed. Kui ostan tööriista siis mulle ei meeldi tööd kuidagi ära teha, tahan seda hästi ja ilma ajude k....pita ära teha...
Küsimus ka et kas on võimalikk saeplaadist paari millimeetrist kõverust eemaldada või tuleb see metsa visata? Üks oks otsustas peale läbi lõikamist paar cm pikemaks kasvada ning surus plaadi kõveraks. Sai pressi all käidud ja algul tundus ok, kuid pikapeale on uuesti kõverus sisse tulnud.
Vasta

Metsa ära viska aga asenda uuega.Kõver plaat läheb palavaks ja kuumutab muid asju ka
Vasta

Soovitan minagi panna kõver naela otsa kahtlastes kohtades udajmiseks ja päris tööd ikka uue plaadiga teha. Cool

Mina olen ühe plaadi suutnud jooksma saada, teine jäigi kaussi võtma. Seega on fifti siksti võimalus, et saad jooksma. Selgub see töö käigus ja kui ei saa jooksma, käib päris valusasti sae pihta.
Vasta

seda ma kardangi, et hakkab kette perse keerama kuna ikkagi mingi kõverus jääb sisse kuigi enamvähem võib sirgeks saada.
Vasta

Kõver plaat ei lõhu mitte ketti. Pigem jääb plaat jämedasse puusse kinni. Ketti lõhub ikka rapsimine ja kõvem puu. Nüri kett lõhub ikka saagi. Kui lenksu taga tugev mees,kellel käed nagu sepal aga üleval pool peas koliseb ämber..... Big Grin  siis on sael kohe ots. Ma olen aastaid jalutanud sihukestes kohtades kuhu rändavad kasutatud ketid. Vaatad peale,ossa. Hambad ketil ilusad.... läinud pooleks aga aga aga-saepuruhambad kikkis. No ei oska neid uuema rahvas maha käiata. Visatakse lihtsalt minema.
Samuti käib mul külas hea sõber Jaan,kes toob oma saage siia remonti. No ma kohe saagi lahti võttes saan aru kes sellega saaginud oli-minu vana sõber Illimar. Big Grin Ei ole (ksf.) Silinder ja kolb juttidega,kõik seest kuiv jne. Pole midagi imestada,tean,et see vend surub senikaua peale,kuni asi õhtal. Tean sõpra vanast ajast,näinud kuidas mees metsas tööd teeb....
Vasta

See plaat ei maksa ju midagi. Kas on mõtet selle hinna juures koonerdada ja tekitada probleeme mis hiljem kordades kallimaks lähevad.
(minu subjektiivne arvamus, palun mitte näkku lüüa)

Aquila captas non muscas.
Vasta

Noname katsetused edukalt teostatud ja tulemus on see, et mõne puu asemel sai kohe päris mitu ära tükeldatud!!! Sest see kurask töötab!!! Esiteks muidugi suur kett, mis teeb imet võrrelduna 351'e mänguketiga. Teiseks jõud: 52kuubikut ja 2 kilovati teisel poolel võimsus annavad täiesti tunda reaalses töö kiiruses. 351'ga oleks sama hulga lõikamist teinud julgelt kaks korda kauem ajaliselt! 

Lasin siis metsakuiva mändi ja sangleppa aga ka toorest mändi ja sangleppa. Ja kõige lõpuks võtsin ette vanad paplinotid ja tegin needki juppideks. Pappel on teada-tuntud saetestimise puu ja jämedaim oli 90cm läbimõõdus. OK, nad on ju nüüd 3 aastat seisnud ja päris toores vatt enam pole aga siiski. 
Kõiki ja kõike ei viitsinudki pildistada, kõike ei toonud veel metsast välja ka aga jämedalt on see 1/3 saetust. See on siis metsakuiv mänd suvekodu sauna ja pliidi kütteks. Toores murdunud mänd jäi tükeldatuna veel metsa ja seekord tormimurdu ka veel ei lõiganud. Las kuivab ise ära, mul seal veel mitu suurt juba kuivanud mändi vaja enne ära teha. 

Nüüd on siis käes see otsustamise koht Wink Ma olen 99% kindel, et see katsetatud noname on täpselt sama saag, mis Vaiperi-nimeline asi...ja neid on ostas veel mitmed erinevad "kaubamärgid" Big Grin  Visuaal on kõigil absoluutselt sama ehk sama tehas ja sama saag mitme nime jah innaga. Mõelda 67+5 euri Omnivale, 72 eurorubla eest on saagiv saag olemas. Ma lasin seekord 12 euro eest õiget bensu läbi, saag maksab 6 kanku ehk 18 liitri puhta saebensu raha....  Sealt läheb siis hinnatase edasi Hecht, Clint, uued Stigad etc kuni tipneb 62-kuubikulise/4jõulise Hechtiga, mis on puhas "loom". Seega praeguse seisuga on saagide hind 67-292 euri! Kusjuures kisub vägisi sinna tšehhide poole....neil on vähemalt konkreetne tõsisem äri taga, mitte korraks välja mõeldud nimi. 

Selline video sai siis ka, 5 minutiga sai päris hulga "juppe" Big Grin 
Vasta

Mõned kümned tm-d (profil mõne päeva töö) saeb iga saag ära. Anna teada kui mõnisada tm on saetud ja saag veel elus on. Rolleyes
Vasta

puhtalt video põhjal otsustades siis kas kett on nüri või sael pole jõudu et peab nii moodi nüsima? Häälest kuulates pole eriti pöördeid ega jõudu. Mina vihastaks end siniseks nii moodi metsas käies Big Grin
Vasta

(10-04-2017, 05:29 AM)maisalup Kirjutas:  puhtalt video põhjal otsustades siis kas kett on nüri või sael pole jõudu et peab nii moodi nüsima? Häälest kuulates pole eriti pöördeid ega jõudu. Mina vihastaks end siniseks nii moodi metsas käies Big Grin

Kui uus saag siis tahab ka sissetöötamist saada ja algul on tsipa ikka nõrgem ka. Ja tundub,et see saag väga ei vingu ka. Need saed kestavad kauem,sest pöörded pole nii üles aetud.
Vasta

Need lihtsalt ei lähe nii hästi  pöördesse.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 7 külali(st)ne