Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

(22-09-2022, 10:24 AM)mättamees Kirjutas:  Tere!

Teadjamad ja targad ehk oskavad öelda-kommenteerida, mida kujutab endast Stiga (386,466 jne.) saag? Pakkumisel variante mitmeid. Hinnaklass ju peris soodus või on lihtsalt raha tuulde loopimine? 

Metsa mineku ootel.

Puhas Hiina. Rasked aga "odavad". Ma tegin samadel kaalutlustel ehk hind väga pika ja põhjaliku eeltöö igasuguste nonamedegagi  enne kui Hechti ostsin. Selle kerekuju on ju äratuntav, see oli Bauhofile saadetud näidis võimalikust Clinti-nime kanda võivast pillist. Jah, kaaluvad aga oli ka hea! Täna 5 ja pool aastat MURETA tööd! 1 veotähik ja 1 plaat... 
Käisin ka LoodusInvestis kohal ja sattusin kahe viimase PÄRIS-Stiga müügile ka peale. See "uus" Stiga oli just turule tulnud ja ei jätnud siis ega jäta tänagi mingit muljet. Kui mõned Stiga tooted on siiani täiesti kõlblikud, eelkõige murutrakatsid, siis saagidega joosti lati alt läbi. Aga ka siis sai määravaks 339€ vs 99€! 240 eurot pole mul KOKKU ka läinud selle aja peale, kusjuure sostnud juurde Dolmari, mis on juba ka mitu korda peesse läinud, plaate, kette ja tähikuid jne. Ma nüüd päris pika kogemuse pealt julgen soovitada, et osta odav aga mitte nii noname ehk Hecht. Kuuldes probleeme mis on KÕIGI kõlavanimelistega, mul siis Dolmar (süütepool, nüüd ketiõlitus, latt läks kohe laiali) aga teistel Echod, Husqud jne, siis... Või siis ostad juba KALLI Stihli mis on eurooplane.
Vasta

(22-09-2022, 11:03 AM)PlyVal64 Kirjutas:  
(22-09-2022, 10:24 AM)mättamees Kirjutas:  Tere!

Teadjamad ja targad ehk oskavad öelda-kommenteerida, mida kujutab endast Stiga (386,466 jne.) saag? Pakkumisel variante mitmeid. Hinnaklass ju peris soodus või on lihtsalt raha tuulde loopimine? 

Metsa mineku ootel.

Puhas Hiina. Rasked aga "odavad". Ma tegin samadel kaalutlustel ehk hind väga pika ja põhjaliku eeltöö igasuguste nonamedegagi  enne kui Hechti ostsin. Selle kerekuju on ju äratuntav, see oli Bauhofile saadetud näidis võimalikust Clinti-nime kanda võivast pillist. Jah, kaaluvad aga oli ka hea! Täna 5 ja pool aastat MURETA tööd! 1 veotähik ja 1 plaat... 
Käisin ka LoodusInvestis kohal ja sattusin kahe viimase PÄRIS-Stiga müügile ka peale. See "uus" Stiga oli just turule tulnud ja ei jätnud siis ega jäta tänagi mingit muljet. Kui mõned Stiga tooted on siiani täiesti kõlblikud, eelkõige murutrakatsid, siis saagidega joosti lati alt läbi. Aga ka siis sai määravaks 339€ vs 99€! 240 eurot pole mul KOKKU ka läinud selle aja peale, kusjuure sostnud juurde Dolmari, mis on juba ka mitu korda peesse läinud, plaate, kette ja tähikuid jne. Ma nüüd päris pika kogemuse pealt julgen soovitada, et osta odav aga mitte nii noname ehk Hecht. Kuuldes probleeme mis on KÕIGI kõlavanimelistega, mul siis Dolmar (süütepool, nüüd ketiõlitus, latt läks kohe laiali) aga teistel Echod, Husqud jne, siis... Või siis ostad juba KALLI Stihli mis on eurooplane.



Miks küsin, husqu 135 andis otsad. Suht uus. Kolvisõrme stopper puru ja sellega ka kolb õhtal. Tarnivad juba kolmandat kuud seda kolbi, kuidagi ei leita. Remondimees kes saagide, trimmeritega, murumasinatega oma 30 aastat sinapeal ütleb et husqud on oma kvaliteedi ikka väga madalale lasknud. Teine mul Husq 254  90 aasta toode siiani toimib (korra küljelaagrid vahetatud) latte, kette, tähikuid ikka läheb aga see on täpes. Kipub teine raske olema. Või ise viletsamaks jäänud. 135 sai oksa jaoks võetud ja 2 talve toimetanud. Masstööd ei tee aga piisavalt, et võiks 5-6-7 hooaega vastu pidada. Vaatan ringi uuemat soetada ja seepärast küsingi teavet mida soetada.

Metsa mineku ootel.
Vasta

(22-09-2022, 11:03 AM)PlyVal64 Kirjutas:  ... Kuuldes probleeme mis on KÕIGI kõlavanimelistega, mul siis Dolmar (süütepool, nüüd ketiõlitus, latt läks kohe laiali) aga teistel Echod, Husqud jne, siis... Või siis ostad juba KALLI Stihli mis on eurooplane.
Kui aliexpressist on saada ka kallite stihlide jupid siis järeldan et tehakse seal, võõib-olla ainult kokku lapatakse Euroopas.

P.S. Dolmar/Makita saele ei leidnud Hiinast juppe. Minu teada oligi Dolmar viimane, kes Euroopas tootis otsast lõpuni.
P.P.S. Minu profi Dolmar on veatult vastu pidanud, peale esimest aastat pole ka küll eriti tööd teinud.
Vasta

(22-09-2022, 20:03 PM)honkomees Kirjutas:  
(22-09-2022, 11:03 AM)PlyVal64 Kirjutas:  ... Kuuldes probleeme mis on KÕIGI kõlavanimelistega, mul siis Dolmar (süütepool, nüüd ketiõlitus, latt läks kohe laiali) aga teistel Echod, Husqud jne, siis... Või siis ostad juba KALLI Stihli mis on eurooplane.
Kui aliexpressist on saada ka kallite stihlide jupid siis järeldan et tehakse seal, võõib-olla ainult kokku lapatakse Euroopas.

P.S. Dolmar/Makita saele ei leidnud Hiinast juppe. Minu teada oligi Dolmar viimane, kes Euroopas tootis otsast lõpuni.
P.P.S. Minu profi Dolmar on veatult vastu pidanud, peale esimest aastat pole ka küll eriti tööd teinud.
See ongi, et ODAVAD on kõik Hiina! To oodav Dolmar on hiina, odavad Stihlid on Hiina ja ega siis ka Husqu Rootsis ega USAs saage tee. Stigaga oli sama asi et sae tootmien koliti Hiinasse. Ehk MILLEKS maksta sama tehase samlaadse käki eest kaks, kolm ja viis korda rohkem? Ma maksin kõlava nime aga kerge kaalu eest 149, osad said tavalisema mudeli üldse 99 raha eest. Sella raha eest on asja küllaga. Aga lähed hinnaga 300 teisele poolele ja siis kogu aeg midagi juhtub, on nüri. Kui kodus ruumi on, siis võib ju saage rivis olla Big Grin 
Aga võtame sisi uue Stiga: jutt on magneesiumist karter ja jutud aga kaal on arutu!!! 6,4kG kere + plaat ja kett kilo + vedelikud. Siis on 2,3 kW. Täpselt samasugune on teien itaallane EMAK S.p.A. teine kaubamärk Oleo-Maci kõrval, odavam Efco, ehk hiinlane eurooplaste kontrolliga. Müüb Depo ja ei ole kuidagi Stigast halvem. Just eile käisin seal mudu stuffi tooams aga hrjumusest ka sealt letist läbi ja koidin käes - täiesti OK asi. Aga saad odavama raha eest 2,6kW. Ei ole ühelgi ujuvat tähikut ehk tavaline ühesugune hiinakas. Lihtsalt mõnel on hind teine. Kuna kõlavate nimede hind on julmalt tõusnud, sisi üha enam on siiani võimsatel aga ikka veel odava otsa saagidel rohkem mõtet. Jämeda tükeldamiseks ei ole ikka veel vastast Hechti 2,8kW vanale isendile 962.
Vasta

Husqvarna on siiamaani kõige kvaliteetsem, lihtsalt tuleb soetada profi 'made in sweden' riistu mitte odavaid hiina kodukasutaja käkke.

Ma kardan ,et selle Stigaga tuleb sul probleeme varuosadega ja seega soovitaks ennem Hechti, sest nendele saab vähemalt suhteliselt kergelt varuosi tellida.
Vasta

Husqvarna ei ole enam ammu kõige kvaliteetsem,echo ja stihl on.Olen 100+ husqvarna autotune saagi remontinud,elektroonika on hea ,metall ei kesta.Väntvõllid täpsemalt.
Aga husqvarnaga on hea tööd teha,käepärane on ta küll.Echo nagu jaapanlane ikka,robustne käes ,autodega võrreldes,kasutab vana kindlat tehnoloogiat.

Kasutatud ja uued jupid enamus uutele ja vanadele  ka väga vanadele husqvarna,stihli,jonsered ja partner saagidele.5297816
Vasta

Makital 40V saed lõpuks väljas. Kellelgi kogemust?
https://www.makita.ee/products/akukettsa...v-max.html
Vasta

(22-09-2022, 20:03 PM)honkomees Kirjutas:  Kui aliexpressist on saada ka kallite stihlide jupid ...
Mina pole küll sealt veel leidnud ei STIHL MS 201 C-EM ega MS 500i juppe.

(22-09-2022, 21:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Jämeda tükeldamiseks ei ole ikka veel vastast Hechti 2,8kW vanale isendile 962.
Kuule naljatilk, võta kõigepealt kätte vähemalt 5 kW saag, kui sellise jutuga lagedale tuled.

(23-09-2022, 23:32 PM)diselist Kirjutas:  Husqvarna ei ole enam ammu kõige kvaliteetsem,echo ja stihl on.Olen 100+ husqvarna autotune saagi remontinud,elektroonika on hea ,metall ei kesta.Väntvõllid täpsemalt.
Üks mitteametlik remondikoht väitis, et tänapäevastel Husqvarna mootorsaagidel kuluvat karteripooled ca aastaga ära, kui viis päeva nädalas 8 tundi päevas talda anda. Kuidas see karter saab ära kuluda, jääb mulle arusaamatuks.

Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Vasta

(24-09-2022, 02:02 AM)ak75 Kirjutas:  Makital 40V saed lõpuks väljas. Kellelgi kogemust?
https://www.makita.ee/products/akukettsa...v-max.html
See 40V on tegelikult 36V. 
Ehk siis väga ei ole mõtet tormata kahe 18V akuga saagi välja vahetama. Okei, mootoril on ketikiirust rohkem, aga see ei ole küll põhjus juhulõigete riista välja vahetada ja töökoja 18V "ökosüsteemi" kirjuks ajada.
Kellel akuriistade parki kodus pole, on nüüd küll raskem Stihli ja Husq asemel kolme sae vahel valida.
Vasta

(26-09-2022, 23:38 PM)hendrik Kirjutas:  
(22-09-2022, 20:03 PM)honkomees Kirjutas:  Kui aliexpressist on saada ka kallite stihlide jupid ...
Mina pole küll sealt veel leidnud ei STIHL MS 201 C-EM ega MS 500i juppe.

(22-09-2022, 21:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Jämeda tükeldamiseks ei ole ikka veel vastast Hechti 2,8kW vanale isendile 962.
Kuule naljatilk, võta kõigepealt kätte vähemalt 5 kW saag, kui sellise jutuga lagedale tuled.

(23-09-2022, 23:32 PM)diselist Kirjutas:  Husqvarna ei ole enam ammu kõige kvaliteetsem,echo ja stihl on.Olen 100+ husqvarna autotune saagi remontinud,elektroonika on hea ,metall ei kesta.Väntvõllid täpsemalt.
Üks mitteametlik remondikoht väitis, et tänapäevastel Husqvarna mootorsaagidel kuluvat karteripooled ca aastaga ära, kui viis päeva nädalas 8 tundi päevas talda anda. Kuidas see karter saab ära kuluda, jääb mulle arusaamatuks.
Laagripesad venitab labaselt välja,laagrid loksuvad lõpuks oma pesas. ,vat nii kulubki karter ära.

Kasutatud ja uued jupid enamus uutele ja vanadele  ka väga vanadele husqvarna,stihli,jonsered ja partner saagidele.5297816
Vasta

(26-09-2022, 23:38 PM)hendrik Kirjutas:  
(22-09-2022, 20:03 PM)honkomees Kirjutas:  Kui aliexpressist on saada ka kallite stihlide jupid ...
Mina pole küll sealt veel leidnud ei STIHL MS 201 C-EM ega MS 500i juppe. ...
Pole neid küll otsinud, oma 025-le otsides on silma jäänud igasugu mudelite juppe suuremast-kallimast otsast, nt MS 044 046, MS361 MS440 MS460 , MS380 MS381, MS211 MS 211C MS 311 jne.
Kõiki kohe ei teagi ... võib-olla tõesti on mõni mudel, mida tehakse ka Euroopas aga tundub ikka väheusutav, majanduslikult mõttetu killustamine. Pean tõenäosemaks, et uute mudelite juppe ei lasta Stihli tehasest "tuuri panna" odavturule ...
Vasta

(26-09-2022, 23:38 PM)hendrik Kirjutas:  ...
(22-09-2022, 21:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Jämeda tükeldamiseks ei ole ikka veel vastast Hechti 2,8kW vanale isendile 962.
Kuule naljatilk, võta kõigepealt kätte vähemalt 5 kW saag, kui sellise jutuga lagedale tuled.

...
Omas mõttes on väide isegi õige. 12" plaadi ja terava ketiga MS170 järkab pea sama kiirusega kui suuremad (250/361), aga ainult seniks kuni lõiget ei ole üle plaadi pikkuse. Kitsam saetee jms. Kui jämedaid (üle 80cm) tümikaid peab poolitama, siis jääb isegi  3,5kw 20" plaadiga lahjaks. 8+kw kukub juba ise läbi puu, aga see kaal...
Lõppeks on aga kilode kaupa vatte kasutud, kui kett nüri, puruhammas kõrge või kisub kuskile poole.


Vasta

(27-09-2022, 07:06 AM)diselist Kirjutas:  [quote pid='541870' dateline='1664224681']
(22-09-2022, 21:19 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Jämeda tükeldamiseks ei ole ikka veel vastast Hechti 2,8kW vanale isendile 962.
Kuule naljatilk, võta kõigepealt kätte vähemalt 5 kW saag, kui sellise jutuga lagedale tuled.

[/quote]

Naljatilk, kui MITU sellises võimuses saagi on ÜLDSE ajaloos tehtud ja millisega nendest ka PÄRISELT metsatööd teha kannatab??? Unusta kõik selline MS881 jm 12kilo kaaluv "jama" ära!!! TÖÖ saag tohib kaaluda aastal 2022 EESTIS reaalkaalus KUNI 6-7 kilo. PUNKT! Kõi küle selle on SPETSIIFILINE eritööde  tehnika, mida on ka MS500i. See on puhtalt ja ainult eritöödeks, EESTIS arboristidele ja mõne veel alles oleva jämeda haabja-haava langetamiseks harveri järelt... USA sekvoiade saagimine EI OLE meie teema! 
Eesti metsade maksimum töösaag on 550 või 261 ja pigem viimane kui OLULISLET kergem ja käepärasem! Echo 501 ei ole saanud saagida sest metsameestel neid pole aga see on ka lahjem pill. 
Kogu küsimus taandub sellele, et kas selle odava 2,8 kW Hecti küljes olev 20-tolline latt/kett saeb meetrisest tammest ketta kui kaua kauem, kui mõni eelviidatud 3kW kallis pill? Ja et mis hinnanumbri me oma ajale oma metsas iseendale tehes paneme? 
2,4kW täieline nomane HPG 18-tollise latiga saeb kuiva jalakat kui võid!!! See on PÄRIS SUUR PUU!!! Jah, ma kohe keerasin pillile juurde ka sest mul on jummala pohh kui see 5 tunni saagimisega laiali ka lendab. Ei ole lennanud... Paugupill siiani. 2,1kW Hecht saagis 70-sendist pärna ka lõdvalt. Suvine metsakuiv 45cm rannamänd või samajämedad tavalised sanglepad millega jääb Dolmar juba selgelt hätta, siis 2,1kW on juba hea. Kõik sõltub ketist. Milline TAVAinimene-väikemetsaomanik saeb PIDEVALT nendest jämedamat KÜTTEKS ehk klotsideks??? Oluline on ju lõigete arv, mis teeb ajakulu. Ja selle juures TÕSTEAV KAAL käte otsas! Ainuüksi selle 12-kilose junni puuni vedamien on orjatöö ja vajaks RaudHobu seda tegema!!! Jah, justnimelt ka sellesk on need väikeroomikud mõeldud, lisaks on ta siis kohe ka vints-langetusohutuse abi jms. Kulla Mees, selle 5kW saega PEAB sul kaaasas olema veel "stalpen" või hüdrotung, kilodes muud rauda alates vintsist käes või  tööriistavööl jne, jne, jne!!! Sul on mingi 50 kilo ja rohkem kola et OHUTULT nii jämedaid kolle saagida. Järjekordne automoto kõvataja kes telefoniposti püksi ajab aga tundub, et töötegemisest arusaamist pole. Tavaline veebikõvataja...

Edit: nii jämedat remmelgat ühe ksf!i suvekodus saagis ka Dolmar nagu siidi! Kuniks puualla jäi Big Grin
Vasta

humorist. Seest mäda paju saeb ilmselt igasugune saag nagu nüri nuga võid.
Vasta

Grupp patsiente. Vajab keegi elustamiseks/varuosadeks? Ringi käivad, muus osas info puudub.

Viljandi


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                               

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta

(27-09-2022, 11:14 AM)Peeter2 Kirjutas:  humorist. Seest mäda paju saeb ilmselt igasugune saag nagu nüri nuga võid.
eip, see remmelgas on eriti vastik saagimiseks minu kogemusest, nigu tatt, nätske ja saag ei taha võtta. Sama jäme vaher ja saar kõrval palju mõnusamad saagida.
Muidugi, kui juba kõvatamiseks läks, siis mu remmelgad on Priidu omadest poole jämmemad, 1,5-1,8 kännu diameeter ... ainuke pajulise pluss on see keskelt mäda olek, saab 20'' latiga langetada nii et ei pea enne saele teed tegema, kiile sisse lõikama.
Vasta

Mina ei tea metsatööst tuhakgi ja mootorsaega oskan ka ainult mängida, mitte päris tööd teha.
Aga paari eri saega olen maal mänginud ja naljapärast ka tamme ja mändi pikuti saaginud mõne puu jagu.

Ja kõige suurem vahe minu arust nendega on keti teravuses. Ostsin igast viilid ja vaatasin mitut videot ja teritasin ja lõikasin. Ja oli nüril ja teraval ketil ka vahe sees.

Aga üks päev tuli onu maale, kes vana metsamees ja õpetas mind vähe paremini, kuidas ketti teritada. Ja püha müristus, kus hakkasid lõikama. Aga üks puu, millel liivane koor või tee ääres kasvanud ja kett pole enam see. Minu 2 senti - hoidke kett terav. 2 lisa kilovatti ei aita, kui kett pole päris see. Rolleyes
Vasta

Aga räägi, kuidas õige teritamine käib. Kuluks endalegi ära see oskus.
Vasta

Lõpuks ometi jõudsime asja tuumani - ketini Wink Teine teema on arutult pikad latid, mis raiskavad seda vähest võimsust täiesti ilmaasjata. Minu ja usun et veel paljude Luual mistahes moel käinute saeõpetaja Kaido Saar ütles selgelt: Tema kasutab ainulot 13-tollist latti sest Eestis ei ole pikemat vaja! Sellega saab 95% puudest pikali, laasitud ja järgatud.  Jämedamale teed südamelõike ja kogu moos. Saag on kergem, sae võimsus läheb ketti, bensu kulub vähem, OHUTUM sest ei saa "kogemata" varbasse saagida, kett on oluliselt odavam ehk kannatab rohkem masinteritada mis ON parem ja täpsem, kännul istudes kulutad OLULISELT vähem aega viiliga teritusele vs 15-16-17-20 tolli etc!!!  Ja siis on alati teine ja kolmas jne saag erijuhtudeks, mis arboristikaga tegeledes on küsitava absurdse raha "õigustuseks".  Või teine pikk latt ja kett erijuhtudeks ja iseenda välja saagimiseks. 

Kusjuures seda ajakulu viilides olen ise ka täheldanud kuna korraga tavaliselt kasutuses 13 ja 16 tolli latid. Omal on alati aega aga kui keegi saemehena püüab täna vee lraha teenida, siis mängib ju iga minut rolli päeva lõpus tihudes! Ja kuna ka Aspenit ei raatsita osta sest on kallis, on ka odava bensu rahaline kulu oluline jne! 
Teritamien: poel ise ka seda kunsti valdamaa õppinud ja iga mingi aja tagant on mõni kett nii "puus" et aitab vaid pink. Aga ka 15-18€ tehaseteritusega pole kallis. Kui sedasama liivast teeäärset lehtpuud ei sae, siis kestab päris kaua ja omad närvid on ka väärtus.
Vasta

(27-09-2022, 16:50 PM)bom Kirjutas:  Aga räägi, kuidas õige teritamine käib. Kuluks endalegi ära see oskus.
Võta alustuseks kätte üks nüri- ja üks uus kett. Vajadusel võta protsessi läbiviimise hõlbustamiseks üks kuni mitu õlut ka. Alustuseks vaatle ja võrdle kätte võetud kettide lõikehambaid. Ka puruhambaid.
Oluline on (minu arvates), et lõikehamba tipu teravaks saad. Ise kasutan sellist viili https://farron.ee/teritusraam-viil-hoidjaga.html (vali viil vastavalt oma sae ketitüübile).
Teritades lükkad viili endast eemale, viili oma poole tagsi tõmmates ei tohi viil ketti puutuda. Jälgi viiliraamil olevaid märke (30 kraadi märk peab olema paralleelne lati suhtes), et teritusnurk enamvähem õige saaks (ainus asi kogu protsessi juures, mida hea terituspink täpsemini-paremini teeb, minu arvates).
Viilil oleva raami lõikehamba poolne külg toeta lõikehambale ja teritamisliigutuse ajal keera/survesta veidi viili lõikehamba poole sellise mõttega, et viilil olev raam tõstab viili veidi üles, et ketil lõikehamba tipp kõige teravam saaks.
Kui oled mõlema poole lõikehambad üle viilinud, proovi saagi. Kui ikka ei lõika, saepuru on tolmu taoline, peenike, lükka lapiku viiliga igat puruhammast kaks korda üle. Või pane korraks uus kett ja vaata, milline saepuru tulema peab. Puruhammast teritad samuti endast eemale liigutustega, hoides näppu kaitseks nii, et puruhamba terituseks kasutatav viil lõikehamba tera puutuda ei saaks. Kui rauda, kivi, maad ei sae, siis puruhamba võiks üle käia iga kolmanda terituse käigus.
Iga puude vastu kivi, rauda või maad tähendab kohest keti ülevaatust ja vastavaid toiminguid. Pikali olevat notti jupitades ära sae seda iga lõike puhul lõpuni, vältimaks saeketi puudet maaga.
Paremini ei osanud seletada, aga ehk on abiks.

Viltulõikamise  asja tuuma ei ole mina ka enda jaoks suutnud lahendada. Algul aitab lati ringi keeramine (tulemusena kiri latil jääb tagurpidi). Ka korralikult pinges kett aitab, kuid kulutab kiiremini latti mu arvates. Uus kett lahendab probleemi ajutiselt. Kõige kallim ja kestvam lahendus  ajas on vahetada latt, kett ja tähik. Ise pole aru saanud, mis neist kolmest peasüüdlane on. Päris metsameestel olen näinud külgedelt täiesti haljaks kulunud latte ja lõikavad neil saed heaste. Aga mida ja kuidas nad teevad, ma ei tea.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 5 külali(st)ne