Akude tark laadimine

Pole küll tark laadimine, vaid tark tühjendamine, aga siia teemasse sobib. Mine tea, vbl kunagi läbi ka käinud.

Mul aastaid kasutusel selline paarieurone jublakas: viide. Nuppudega saab valida, millise pingeni akut tühjendab. Käivitades lülitab akule koormustakisti peale ja hakkab oma sisemise šundi pealt voolu mõõtma. Loeb amprid ja tunnid kokku, kuni aku pinge on langenud ette antud miinimumini ja lülib koormuse tagant ära. Töö ajal ketrab näidu peal kordamööda maha tiksunud ampertunde, tühjendusvoolu ampreid ja aku volte. Toite saab telefoni laadijast.

Akusid jääb mitme masina pealt keldrisse talvituma. Enne seda laen täis ja eelpoolviidatud jublakaga tühjaks lastes mõõdan mahtuvuse ära (kunagi nimetati vist ka treeningtsükliks.) Siis laen uuesti täis. Kevadel hea teada, mida ühest või teisest akust oodata.

Tavalist autoakut tühjendan 2A vooluga klemmipingeni 10,8V, labor ise näeb välja umbes nii:
   

Sobiva koormustakisti leidmisega võib tänapäeval raskusi olla, kui pole riiulist võtta 20-oomist reostaati.
Vasta

Vajalik jublakas, läheb jõulu nimekirja  Big Grin
Vasta

(25-10-2019, 22:23 PM)motamees Kirjutas:  
(25-10-2019, 21:26 PM)Qunts Kirjutas:  ...Ainuke asi mis laeb päriselt akule amprid sisse ja ka elustab vana tühjenenud aku on vene START laadija ülejäenud on saast !...

Tuleb välja, et sa ei teagi kõike. BA-2 on parem.
Mina ei tea 75% asjadest mittemidagi, tunnistan seda ausalt.
Miks on BA-2 parem kui Start ?



(25-10-2019, 22:26 PM)hulgus Kirjutas:  
(25-10-2019, 21:26 PM).Qunts Kirjutas:  Ükski hiina ega € impulslaadija ei saa hakkama aku elustamisega ja veel vähem laadimisega !
Ainuke asi mis laeb päriselt akule amprid sisse ja ka elustab vana tühjenenud aku on vene START laadija ülejäenud on saast !
....

Täitsa imestama paneb, kuidas ma siiani küll 25 aastat ilma olen hakkama saanud...

Mind paneb ka imestama millega siiani laadisid need 25 aastat ? Kas tõesti targa laadijaga ja juba 25 aastat tagasi AGM akusid ?
Vasta

mina ei tea laadimise peensustest mitte sittagi, aga oma kogemus on ksf Quntsi poolel. Nimelt trakatsil kasutan ikka vanu autoakusid, millega enam ei julge autoga sõitu minna. Ja mitme akuga on olnud nii, et lõpuks enam ei võta targa laadijaga voolu vastu, st et mõne minuti pärast ütleb tark laadija et aku täis aga starterit ringi vedada ei jõua. Kui aga panna start taha ja lasta nt pool tundi või tund laadida ampermeetri järgi 10%-ga siis pärast on akus paariks käivituseks vool olemas. Lõpuks lendas üks aku sellise laadimise tulemusena pauguga laiali ka ...
Vasta

Ma ei saa aru selle START laadija vaimustusest. Isegi normaalselt täkutada ei saa selle laadijaga, kuigi nimi justkui lubaks- 10s käivitust ja kaablid on punased. Mis peaks selle aparaadi eelis olema võrreldes näiteks sellisega https://www.google.com/search?q=telwin+dynamic&tbm=isch&ved=2ahUKEwibua3gt7rlAhVkiYsKHdx5DVkQ2-cCegQIABAA&oq=telwin+dynamic&gs_l=img.3..35i39l2j0i19j0i30i19.17753.18329..18752...0.0..0.64.239.4......0....1..gws-wiz-img.qumb3Dh3jD8&ei=Y4C0Xdv7EuSSrgTc87XIBQ&bih=632&biw=1366&client=firefox-b-d. Kui tahta akusid nö hoolduslaadida, siis on jällegi ampreid liiga palju ja hakkab keetma.
Vasta

(26-10-2019, 19:33 PM)hulgus Kirjutas:  
(25-10-2019, 21:26 PM).Qunts Kirjutas:  Ükski hiina ega € impulslaadija ei saa hakkama aku elustamisega ja veel vähem laadimisega !
Ainuke asi mis laeb päriselt akule amprid sisse ja ka elustab vana tühjenenud aku on vene START laadija ülejäenud on saast !
....

Täitsa imestama paneb, kuidas ma siiani küll 25 aastat ilma olen hakkama saanud...


Mind paneb ka imestama millega siiani laadisid need 25 aastat ? Kas tõesti targa laadijaga ja juba 25 aastat tagasi AGM akusid ?

Iseseisva autopidamise alguses (92) ei olnud ei laadijat, ei starti ja sai kuidagi hakkama, isegi ei tea kuidas. Vahepeal oli eelmainitud BA-2 ja kui suuremad massinad tulid, siis pisar silmas sai ostetud väljamaine kollane 12/24V laadija-käivitusabi. aastal ´94 oli 1000+eek kõva raha. Kestab siiani, kui vaja surnud akut elustada ja voolu sisse suruda, siis esilaterna pirn, või  teine aku juurde ja läheb. Kuna nüüd sõidud lühikesed, siis järjepeale aitamiseks on paari nädala takka ctek 5A abiks.
Kadunud äiapapa kasutas Starti, mitu korda põlesid trahvod ja päris mitu korda keetis korraliku aku kuivaks ja plaadid kõveraks. See masin eeldas teadlikku kasutajat.


Vasta

(25-10-2019, 22:23 PM)motamees Kirjutas:  
(25-10-2019, 21:26 PM)Qunts Kirjutas:  ...Ainuke asi mis laeb päriselt akule amprid sisse ja ka elustab vana tühjenenud aku on vene START laadija ülejäenud on saast !...

Tuleb välja, et sa ei teagi kõike. BA-2 on parem.

  Ainuke BA-2 eelis Stardi ees on 6V laadimise võimalus, mis tähendab et ka täiesti tühje akusi saab väikese vooluga laadida. Alustades kasvõi 6V esimese astmega. Stardi võimalust teda boosterina kasutada kaalub selle üles minumeelest. Või on mingi põhjus veel miks BA-2 parem on?

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta

BA-2 on lollikindel asi. Palju lollikindlam, kui Start. Ja kergem on ta ka. Startisid on olnud kaks tükki ja mõlemad on nüüdseks loojakarja lännu. BA-2esi ka kaks tükki ja mõlemad toimivad siiani. 
Kui aku tühi, siis 10A laadima ja natukese aja pärast starterit. BA piniseb küll startides, aga läbi pole põlenud.
Vasta

(26-10-2019, 23:44 PM)motamees Kirjutas:  BA-2 on lollikindel asi. Palju lollikindlam, kui Start. Ja kergem on ta ka. Startisid on olnud kaks tükki ja mõlemad on nüüdseks loojakarja lännu. BA-2esi ka kaks tükki ja mõlemad toimivad siiani. ...
Mul aga mõlemaid a 1 tk ja BA-2 ei ole algusest peale normaalselt laadinud ja viimased paarkümmend aastat seisnud riiulil, nüüd muuseumi veneaegse garaažiekspo nurgakeses. Start töötab igast asendist, eboniidist lülitinupud on ära murdunud ja asendatud, see on ka kõik. Aga nagu ma elektrikute juttudest aru olen saanud, siis neid on ka eri tüüpi ja minu oma mainiti möödaminnes kiitva sõnaga.
Vasta

(26-10-2019, 23:44 PM)motamees Kirjutas:  BA-2 on lollikindel asi. Palju lollikindlam, kui Start. Ja kergem on ta ka. Startisid on olnud kaks tükki ja mõlemad on nüüdseks loojakarja lännu. BA-2esi ka kaks tükki ja mõlemad toimivad siiani. 
Kui aku tühi, siis 10A laadima ja natukese aja pärast starterit. BA piniseb küll startides, aga läbi pole põlenud.

BA-2 ainus eelis on lollus. Ehk ta täidab käsu vastuvaidlematult ja trafo on piisava varuga dimensioneeritud selleks ülesandeks. START on juba optimeeritum ja see võib ka maha põleda, nagu siingi kommentaaridest lähtub.

Samas peab BA-2-laadsetel tõbrastel pidevalt silma peal hoidma. Neid ei tohi jätta päris omapead toimetama - tapavad aku ära.

Jah, mul on BA-2 olemas ja ajuti ka kasutusel. Kui on kindlasti lolli jõudu tarvis või targem on mujal toimetamas.
Vasta

Mis lollikindlusesse puutub, siis kellegil jooksis siin joone all väga hea fraas selle kohta.
 Olemas nii Start kui CTEK ja ei oska küll kuidagi väita, et see Start nii kolepalju parem aku laadimisel on. Vana ära elanud aku reanimeerimisega ma muidugi eriti pole tegelnud ka. Paadiaku laadimisel on küll CTEK mugav- pikendusjuhtmega ligi, otsad klemmidele ja ega asi ise ju juhtmest väga palju suurem polegi.
 Starti läks mingi aeg alatasa vaja poolpiduse aku ja enne 10 aasta hooldust reguleerimata klappidega muruka käivitamiseks.
Vasta

Sai ka siin kõik 12 lehekülge teksti läbi loetud ja peaks ka paar täpsustavat küsimust viskama.


Nimelt on tekkinud endal vajadus käivitusakude turgutamisega tegeleda, kodus kokku neli akut, mis järelvaatamist/hooldust vajavad. Kuu tagasi sai huvi pärast kiigatud kahe enamkasutatava aku korkide alla, panin dest. vett juurde, tundus vähevõitu.


Nüüd nädala eest mõõtsin pinget ühel, sain tulemuseks 12,0V. 
Selge, tahaks laadida. Viskasin kunagi ammu kiiruga ostetud odava laadija järgi, on selline mark: ONROAD HB-1206CS 6A 12V. Poole tunni pärast läksin uurima, kuidas edeneb. Oli juba elektrolüüti välja ajama hakanud ja pinget näitas 15,5. Täna tean, et elektrolüüdi tase võiks olla maks 15mm üle plaatide. Nädalavahetusel korjan üleliigse akust välja.
 Tolleks korraks lõpetasin laadimise ära, tunni pärast peale laadimist mõõtsin uuesti testriga. Sain tulemuseks 12,1V. Auto bensukas, 1.6, proovisin huvi pärast käivitada. Läks käima nagu tavaliselt. Siiski jäi häirima madal pinge.
Hakkasin asja edasi uurima. Jõudsin otsapidi infoni, et täis aku võiks olla 12,7V ja elektrolüüdi tihedus meie kliimas võiks olla 20 kraadi juures 1,28. 
Tihedus on omakorda jälle seotud plaatide sulfateerumisega ehk siis hape ei kao akust kuhugi vaid vaja plaatidest tagasi ajada elektrolüüti. Selle jaoks oleks vaja pikaajalist laadimist (räägitakse päevadest ja nädalatest) madala vooluga, et mitte akut keema ajada. Oma lolli peaga pakuks välja tingimused 14-14,5V ja 1-2A. 
Nüüd jõuame esimese küsimuseni. Minu odav akulaadija tahab pinge üle 15 ajada, mis pikas perspektiivis tähendaks vee liiga kiiret aurustumist ja laadimisest tekkiva kuumuse tõttu võivad ka plaadid kõveraks minna ehk siis lühisesse minna. See mulle ei meeldi. 


Üks mõte järgmine: ostaks 14,4V ja 2A läpaka laadija ja kasutaks laadimiseks.
Näiteks selline: https://www.yeint.ee/elektroonika-1/toiteallikad/toiteplokk-laadijad/toiteplokk-desktop-30w-143v-209a-laadimisfunktsiooniga


Teine mõte oleks laadida akut edasi selle odava laadijaga ja ise hoida pinget alla 15,5V ehk siis käsitsi lõpetada laadimine, kui laadimisel jõutakse vastava pingeni. 


Eesmärk oleks aku laadimisel kerge mullitamine, mis näitab reaktsiooni. Vältida tahaks üle 15,5V pinget, aku soojenemist ja elektrolüüdi keemahakkamist. Saan aru, et pinge krutitakse üles, et ületada aku laadimisel tekkivat sisetakistust. Kui aku laadimine lõpetada ja mõne aja pärast uuesti panna, võiks saada jälle mingid tunnid laadida. Niiviisi saaks ka odava laadijaga keema ajamata hapet plaatidest välja ajada.
Vasta

Sulfaafi lõhustamisesele aitab kaasa kui vaheldumisi laadida ja koormata akut.
Näiteks ühendada akuga suunatule relee ning üks pirn asendada tavalise releega mis laeks akut.
Vasta

Ise küsin, ise vastan Smile

Odav laadija sulfaadi lõhustamiseks ei sobi, nimelt aku sisepinge tõustes surub laadija pinge 15-16V peale ning vool jääb ikka 6A peale. See ajab aga aku minutitega keema. 
Võõrkeelsetest väljaannetest pärinev info järgmine - sulfaadi lõhustamiseks sobib 15-16V ja 200mA 24h jooksul. Nii et esialgse plaani kohaselt kasutada 1-2A tuleks tõenäoliselt loobuda.
Vasta

(21-11-2019, 21:05 PM)tonis278 Kirjutas:  ...
Võõrkeelsetest väljaannetest pärinev info järgmine - sulfaadi lõhustamiseks sobib 15-16V ja 200mA 24h jooksul. Nii et esialgse plaani kohaselt kasutada 1-2A tuleks tõenäoliselt loobuda.

Palun viidet säärase resoluutse avalduse peale.

Sa sellest ikka saad aru, millest laadimisvoolu tugevus tekib? Ja milline on pingeerinevuse mõju sellele?

Elektrolüüdi tihedus sõltub ka sellest, milline oli algselt tehases sisse valatud leem ja kas sellest on aegade jooksul midagi välja voolanud. Kui auto on käinud kummuli ja purkidest välja voolanud elektrolüüdi asemel on purkidesse valatud destvett, sest "akusse ei tohi kunagi muud valada", siis peabki leem kergem olema.
Vasta

Tugeva laadimisvoolu vastu aitab laadimisvoolu teele pandud täis-, piduri- suuna- või hoopis armatuuritule pirn. Valid vastavalt soovitud laadimisvoolule pirni võimsuse. Hõõgniidil barreteri omadused- kõige väiksem voolu piirav toime külmalt, voolu tugevnemisel takistus suureneb, surub tagasi maha.
Vasta

Tsitaat:Palun viidet säärase resoluutse avalduse peale.


Artikkel loetav siit:
https://batteryuniversity.com/learn/arti...prevent_it, artikli väljaandja seotud Cadexiga.

15-16 pinge vajalik aku sisetakistuse ületamiseks. 200mA vool tarvilik võimalikult rahulikuks laadimiseks. Eesmärk pole ju niisama vesinikku toota, vaid hapet plaatidest välja ajada. Selleks olekski ju vajalik fikseeritud pinge ja fikseeritud vooluga vooluallikas. Ajapiirang 24h tõenäoliselt selle pärast, et vajadusel taastada elektrolüüdis vee kogus ning kontrollida elektrolüüdi tihedust. 

Elektrolüüdi tiheduseks arvestame meie kliimale sobiliku 1,28 uue täis laetud aku korral. Vana aku desulfateerimisel on räägitud 24h tsüklite kordamisest seni, kuni tihedus enam ei tõuse. Kui aku on külili käinud, siis mina selle akuga enam rohkem ei tegeleks.
Vasta

(22-11-2019, 13:48 PM)tonis278 Kirjutas:  
Tsitaat:Palun viidet säärase resoluutse avalduse peale.


Artikkel loetav siit:
https://batteryuniversity.com/learn/arti...prevent_it, artikli väljaandja seotud Cadexiga.

15-16 pinge vajalik aku sisetakistuse ületamiseks. 200mA vool tarvilik võimalikult rahulikuks laadimiseks. Eesmärk pole ju niisama vesinikku toota, vaid hapet plaatidest välja ajada. Selleks olekski ju vajalik fikseeritud pinge ja fikseeritud vooluga vooluallikas. Ajapiirang 24h tõenäoliselt selle pärast, et vajadusel taastada elektrolüüdis vee kogus ning kontrollida elektrolüüdi tihedust. 

Elektrolüüdi tiheduseks arvestame meie kliimale sobiliku 1,28 uue täis laetud aku korral. Vana aku desulfateerimisel on räägitud 24h tsüklite kordamisest seni, kuni tihedus enam ei tõuse. Kui aku on külili käinud, siis mina selle akuga enam rohkem ei tegeleks.

Ja iga akuga suudad saavutada olukorra, kus 15-16V pinge juures on voolutugevus 200mA? Kuidas?
Vasta

Piiratud voolutugevust mõtled, 200mA?. Tuleb otsida laadija, mida saab vastavas skaalas reguleerida või teine lihtsam lahendus kasutada automaatseid laadijad, millel on maksimaalne voolutugevus väike. Näiteks Ctek XS 0.8, https://www.ctek.com/products/vehicle/xs-0-8 

Siis on veel võimalus kasutada Ebays müüdavat DC-DC konverterit, võimalus reguleerida nii V kui A:
Buck Boost Voltage Converter Constant Current Module Step Power Down DC-DC 35W
https://bit.ly/2OtN98o

Ise otsin mingit lihtsat laadijat hetkel, nagu selline, aga mulle ei sobi 12V:
https://www.yeint.ee/elektroonika-1/akud...d-261224-v
Vasta

(22-11-2019, 15:26 PM)tonis278 Kirjutas:  Piiratud voolutugevust mõtled, 200mA?. Tuleb otsida laadija, mida saab vastavas skaalas reguleerida või teine lihtsam lahendus kasutada automaatseid laadijad, millel on maksimaalne voolutugevus väike. Näiteks Ctek XS 0.8, https://www.ctek.com/products/vehicle/xs-0-8 

Siis on veel võimalus kasutada Ebays müüdavat DC-DC konverterit, võimalus reguleerida nii V kui A:
Buck Boost Voltage Converter Constant Current Module Step Power Down DC-DC 35W
https://bit.ly/2OtN98o

Ise otsin mingit lihtsat laadijat hetkel, nagu selline, aga mulle ei sobi 12V:
https://www.yeint.ee/elektroonika-1/akud...d-261224-v
Oled kindel, et selle 0,2A vooluga on iga aku nõus pinge nii kõrgele lubama (15-16V)? 
Aku sisetakistusel pole siin sõnaõigust?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 6 külali(st)ne