Kuidas ma ehitasin LED-öövalgust.
#1

Natuke mõttest. Olen kasutanud trepi- ja ruumi öiseks valgustuseks müügil olnud komplekte, kus sees siis valgustid(10 tk), trafo ja vajalikud juhtmed. Väga kenad asjad ja hea kasutada, kui pimedal ajal mööda elamist liikuda ja ei soovi ruume täie laksuga valgustada. Ise kutsume neid "lennurajaks".
Kuna sobivaid enam müügis ei leia, siis tekkis mõte, et vahest siis teeme ise.
Tunnistan, et olen selles LED-teemas piisavalt loll, et midagi ise välja mõelda, valmiskomplekte installeerida on ju tunduvalt lihtsam. Aga kui on teada, mida tuleb tulemuse saamiseks teha ja kuidas ühendada, siis ülejäänuga saan hakkama. Pesad on installeeritud, ühendatud paralleelselt ja sinna sisse sobivad G4 otsaga LED-id.
Võimsus ei tohiks olla suur, arvan, et miskit 0-0,5 watti oleks päris paras.
Olemas on väike trafo 220 V - 12 V, 0,5 A ja 0-6 W. Hea oleks, kui saaks selle ära kasutada.
Nii, ühendamistega saan ise hakkama, oleks tarvis vaid pisukest abi - missuguseid LED-e kasutada ja kuidas ühendada, vahest on tarvis mingi skeem ehitada jne. LED-id peaks olema võimalusel väiksed, et pesast ei tolkneks mingi jahutusega jorn välja, vaid et seal oleks kena pirninupsuke Smile ainult...
Netis olen natuke uurinud skeeme ja kõik on ilus ning kena, aga vot ei suuda välja raalida, mida siis mulle vaja peaks olema.
Momendil näeb asi välja niisugune:
[Pilt: skeem21.jpg?w=490]
Soovitused-näpunäited on teretulnud.


Vasta
#2

Trafo annab välja vahelduvat voolu, sa vajad peale trafot veel alaldit, mis võiks koosneda alaldavast osast, stabiliseerivast osast ja mahtuvusest voolu silumiseks. Võimalik, et see kõik on juba selle "trafo" sees olemas.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#3

(20-02-2014, 12:34 PM)aavu Kirjutas:  Trafo annab välja vahelduvat voolu, sa vajad peale trafot veel alaldit, mis võiks koosneda alaldavast osast, stabiliseerivast osast ja mahtuvusest voolu silumiseks. Võimalik, et see kõik on juba selle "trafo" sees olemas.

Vabandust, jah see trafo ongi tegelikult transformer, ehk spets LED. lampide trafo, välja tuleb juba "sirge" ehk DC 12 V.


Vasta
#4

http://www.saunainter.com/et/sauna_valgu...l_m12s_cw/
no näiteks see on veel müügis ja samal lehel mõned pakkumised veel
Vasta
#5

Kui tahad madala profiiliga asja seina- või kuhu iganes- peale ja veel väikese valgusintensiivsusega, siis, kas poleks mõeldav sellisel juhul LED ribast tükid välja lõigata, juhtmed külge "tinutada" ja liini peale installeerida. Jääb suhteliselt madal ja liin on ka võimalik ära peita, liistu vahele näiteks.Kui valget valgust ei soovi, siis saab soovi korral värvilistest LED riba juppidest asja kokku kompunnida. Ja võimsust saab ka päris suures diapasoonis valida.
Ise olen sellise viguri kokku jootnud ja väga rahul. Teenib mind küll auto kabiinis taustavalgusena, aga siiski.....,kosmosetehnika vallast on ka palju asju rahvamajandusse üle kolinud.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#6

(20-02-2014, 13:41 PM)sass Kirjutas:  http://www.saunainter.com/et/sauna_valgu...l_m12s_cw/
no näiteks see on veel müügis ja samal lehel mõned pakkumised veel
Kena näide, ...ja soovitused, lugupeetavad. Seda saunakomplekti isegi uurisin, asi jäi katki selle pärast, et pirn või LED koos pesaga tundus liiga miniatuurne olevat. Tänud nende eest. Aga panite te tähele, et mul ON juba installeeritud lambipesad ja neid ühendavad juhtmed, juhtmed on kokku viidud veksellülitiga. Skeemist on puudu LED-id (G4 sokliga) ja neid toitev LED-trafo. Hmm...tuleb hakata tutvuma LED-idega lähemalt.


Vasta
#7

kui sul pesad juba olemas ja toide ka, siis ega muud polegi, kui tellis näiteks hiinast erinevaid pirne peotäis ja katseta, mis on sinujaoks parim tulemus.
Vasta
#8

(20-02-2014, 14:54 PM)taavi Kirjutas:  kui sul pesad juba olemas ja toide ka, siis ega muud polegi, kui tellis näiteks hiinast erinevaid pirne peotäis ja katseta, mis on sinujaoks parim tulemus.
Mida imet ma peaks katsetamaRolleyes, isand taavi! Eks ole mõistlikum kasvõi enam-vähem teada, mida kasutada. Uurisin mõnda kohta, kus tegeletakse LED-dega. Nu tekkis kohe küsimus - ma arvan, et see on mureks ka teistel- mida milleks kutsutakse.
LED-lamp peaks olema valmis toodang, paned lauale-lakke-seinale ja ainult lülitad?
LED-pirn peaks olema siis erinevate soklitega erinevate LED-ide kogum. Keerad-pistad lambi pesasse.
Aga kuidas kutsutakse neid pisikesi pirnikesi? LED? Aga kuidas kutsutakse neid neljakandilisi kollaseid moodustisi? Ka LED. Jae- ja netikaubandusega tegelevad instantsid ei ole kah sugugi abiks, et näidata, mida kuidas markeeritakse. Nii ei oska ju sobivat otsidagi laiast netineedusest!


Vasta
#9

(20-02-2014, 17:21 PM)pen.skar Kirjutas:  12 voldine trafo on sul vast halogeenvalgusti( see tihvtidega pisike ja palavaksminev hõõglamp) komplektist jäänud

Tegelikult on see minul olemasolev siiski LED-valgustile-pirnidele mõeldud:
[Pilt: dsc06144.jpg]
Osadele LEd-pirnidele sobib ka halogeenide trafod, seekord aga on mu teema veidi erinev. Asi nimelt selles, et tahan kasutada võimalikult väikseid LED-e, umbes 5 mm läbimõõduga ja kuni 1 w tarbimisega. LED-idele on aga taha vaja takisteid ja muud stuffi, seepärast ongi abi vaja. LED-id on mul tänase päevaga tellitud koos sobivate takistustega. Vahest keegi asjast rohkem teadev ksf teeb joonisele lisa juurde, kuhu takistid ja kuidas LED-id ühendada Smile. Netist abi eriti ei ole, sest skeeme on liiga palju ja minusugusel diletandil on raske terasid sõkaldest eraldada.


Vasta
#10

Siin on nüüd täpselt vaja teada, milliseid LED-e täpselt kasutad. Link oleks kõige parem.
Kui lugupeetaval on plaanis kasutada selliseid sokeldatud lampe, kus kamp LED-e ühte korpusse pandud, siis neis on suure tõenäosusega sees ka vastavale pingele arvestatud takisti(d).
Kui aga tõesti on soov üksikutest valgusdioodiest ise valgusti kokku ehitada, siis on vaja teada konkreetse(te) isendi andmeid. Eelkõige lubatud pärivoolu ja päripingelangu. Kalkulaatorid on veebis olemas.
Nt.:
http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led.res...calculator
Viidatud lingilt soovitan kaht ülemist moodust.
Alumine on selline kahtlane moodus, tükid peavad olema väga ühesuguste parameetritega, mis pole aga alati tagatud.
Vasta
#11

Ärge muretsege, Basilio pani projektile oma karvase käpa alla. Sobivad takistid annab ka. Seega jääb üle vaid asja gunstilise küljega tegeleda. Wink

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#12

Ärge selle pärast ka muretsege, et asi siinkohal katki jääb Cool. Mõneks ajaks küll, kuid kui jupid käes, siis kajastame tegemist võiduka lõpuni!


Vasta
#13

Seniks võiks isand Tift teha veel ühe põneva teema - robottolmuimeja oma. Külas käies nägin seda askeldamas, kuidas sellel elukal läheb? Oleks huvitav kuulda ka teiste arvamusi, kes ise kokku puutunud või teavad muidu miskit pajatada. Teema on igati tehniline, seega peaks selle foorumi katuse alla mahtuma küll.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#14

(20-02-2014, 21:41 PM)Basilio Kirjutas:  .... Basilio pani projektile oma karvase käpa alla. Sobivad takistid annab ka. Seega jääb üle vaid...
Üle jääb nüid seie üks skeem kah joonistada, isand Basilio ?! Et ma pistan ledid nüid otsapidi pesadesse? Kuhu takistid joota? Vaata alguses olevat skeemi, arusaadavuse pärast oleks vahva sarnaselt joonistada.. Smile .
[Pilt: led-pilt.jpg]

Selline lülitus peaks olema vist õige?


Vasta
#15

(20-02-2014, 12:04 PM)Tift Kirjutas:  [Pilt: skeem21.jpg?w=490]
Soovitused-näpunäited on teretulnud.

Mina isiklikult kasutaks ära väikeseid armsaid hiinlasi ja ostaks siit

Valik olemas nii pikkuselt kui värvilt ja maandu kuhu tahad.

Endal 2x5m rulli tellitud, aga pole jõudnud veel neid ära ühendada.
Vasta
#16

See paralleelühendus pole mitte hea. Miks? Ikka sellepärast, et vooluallikas annab peale ühesuguse pinge kõigile ledidele. Mõni led on väiksema takistusega, mõni suuremaga, järelikult hakkavad tarbima erinevat voolutugevust. 1. heledus pole täpselt ühesugune, 2. mis hullem, väiksema takistusega ledi läbib suurem vool ja ta võib läbi põleda. Ledid on voolu suhtes kapriissed, vähemasti vene ajal olid ja selle tõttu oleks nende jadaühendus palju ohutum nende tervisele. Siis läbib kõiki ühesugune vool.
Muidugi võivad tänapäev olla ledid niivõrd ühtlase takistusega, et saab ka paralleelis hakkama.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#17

(06-03-2014, 00:39 AM)aavu Kirjutas:  See paralleelühendus pole mitte hea. Miks? Ikka sellepärast, et vooluallikas annab peale ühesuguse pinge kõigile ledidele. Mõni led on väiksema takistusega, mõni suuremaga, järelikult hakkavad tarbima erinevat voolutugevust. 1. heledus pole täpselt ühesugune, 2. mis hullem, väiksema takistusega ledi läbib suurem vool ja ta võib läbi põleda. Ledid on voolu suhtes kapriissed, vähemasti vene ajal olid ja selle tõttu oleks nende jadaühendus palju ohutum nende tervisele. Siis läbib kõiki ühesugune vool.
Muidugi võivad tänapäev olla ledid niivõrd ühtlase takistusega, et saab ka paralleelis hakkama.
Nje ponjal jumora. Kas lgp ksf! aavu mitte paralleel ning jadaühendust omavahel segi ei aja? Jutt muidu õige, ainult mõisted omavahel ära vahetatud. Jah, tänapäeva ledid on nii ühesuguste parameetritega, et neid saab kasutada ja kasutataksegi hiina vanikutes jadaühenduses. Vanakooli ledid olid jah, veidi siia-sinna parameetritega, jadasse panna ei kannatanud. Paralleelühendus selles mõttes lollikindlam, et igal ledil on oma takisti, mis siis tema voolu piirab.
Isand Tiftile: iga ledi jaoks läheb oma takisti. Oma arust kirjeldasin seda meilis, aga eks ma kordan üle kui miskit arusaamatuks jäi.
Kaaperdasin aja kokkuhoiu huvides sinu skeemi ja lisasin sinna takistid. Mõttekaim oleks arvatavasti pookida takisti iga lambipesa ja + juhtme vahele. Nagu ma aru saan, siis on sul pesas sees ruumi vähe.
   

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#18

(06-03-2014, 10:30 AM)Basilio Kirjutas:  Nje ponjal jumora. Kas lgp ksf! aavu mitte paralleel ning jadaühendust omavahel segi ei aja? Jutt muidu õige, ainult mõisted omavahel ära vahetatud.

Millised mõisted? Mul keskkooli veneaegne haridus ja praktika elektroonikas piirdub transistoritega. Pärast mikrokiipide tulekut pole telekaid torkima kippunud kuigi ükskord oli koletu tahtmine ehitada 12V aku pealt umformer kolmefaasiline ja 36V vahelduvpingega. Gürokompassi toiteks. Lahenes lihtsamalt tookord.
Ja näed ise kui mitu takistit läheb sinu skeemil vaja, iga ledi jaoks üks. Minu pakutud variandis jadaühendusega läheks ainult üks takisti ja muidugi tuleks võibolla tõsta toitepinget kui antud toiteallikast ei jätku.
http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=42934&pid=296370#pid296370
Neli ringi paralleelselt ja igas ringis on dioodid jadamisi. Sinna kuuse ümber poleks nii palju takisteid mahtunud, aitas iga ringi ette üks.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#19

Aavuga nõus, vähemalt lahjade 5mm 10mA LEDide puhul. Sai ka kunagi 6 tükki jadasse pandud lisakellade valgustusse autole. Igaks petteks ka vist 100 oomine takk voolu piirama. Töötab küll, testriga tuli üle vaadata et pingelang kõigil sama oleks. Sama satsi tulukestel oli. Masstootmise puhul nii teha ei saaks ja poemüüjatel ka lihtsam üks takk üks leed süsteemi soovitada.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#20

Nii, lugupeetavad, isand Basiliol on õigus - pesas sees on ruumi vähe ehk õigemini pole seal üldse ruumi. Panen takistid pesade taha plussjuhtme ja pesa vahele. See on ka lihtsam. Ühendus jääb paralleelne - takisteid meil jätkub tänu "tarnijale" isand Basiliole. Kui mul on tulukesed ühendatud, siis teen ka pilti.


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne