Kuidas ma ehitasin LED-öövalgust.
#21

Selle jada ühendusega ei saa ka väga tormata. Kui valgustuseks tahta, siis mingilt maalt enam ei ole hea jadasse panna. Hakkab mingi osa LED-e haledamalt valgust näitama. Arv sõltub toitepingest. Igal LED-il on oma pingelang näiteks kusagil 2V ja kui panna nüüd kaheksa LED-i jadasse, siis jagub igale LED-ile ainult 1,5V. Siis tasub teha näiteks 2x4 LED-i. Vastavalt sellele valida takisti ja toimib. 2x4 tähendab siis seda, et 2 neljast jada on ühendatud rööbiti ühe takisti järgi.

Sai vist piisavalt segane jutt ja mitte eriti oluline ksf Tiftile, aga kellelegi teisele abiks, kes ei viitsi niipaljude takistitega jubida.

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#22

Ootasingi vend Karviku sõnavõttu. Muidu lahmi siin üksi nagu Tasuja vaenlase summa keskel. Big Grin
Põhjendan oma soovitust:
Isand Tiftil on olemas 12V toiteplokk ja 10 lampi. Jadaühendust fännates saaks teha 3x3 jada + 1 üksik led. Üle 3tk 12V puhul jadasse ei pane, väga tuhmiks lähevad. Vastav takisti läheb igasse jadasse muidugi ka. Samas puudub igasugune mõte skeemi keeruliseks ajada ja Tiftil kuule kokku jooksutada.
10tk jadasse tähendaks miinimum 36V toitekat, mida Tift peaks kusagilt hankima hakkama... Milleks? Kui kõik ledid jäävadki ühesuguse heledusega põlema, kustutab iga vigane komponent või kehv ühendus kogu ahela ja Tift peab hakkama testriga katkestuskohta otsima, vajades võibolla selleks õlekorsi "kõne sõbrale", "50:50" jne abi. Ainus pluss oleks väike ja kaheldava väärtusega kokkuhoid kaablimeetrite ja takistite pealt. Takisteid andsin Tiftile peoga ja lugemata, võibolla sai 50tk või lausa 100tk, ise ka ei tea. Lede läks 40tk. Igatahes piisavalt, et soovi korral veel midagi ära illumineerida.
Muide, eriti kvaliteetsetel led valgustitel on iga ledi kohta peale takisti ka veel oma zenerdiood. Olen kunagi vabrikus moblamastide jaoks mõeldud punaste tuledega lähedalt kokku puutunud. Seal on nõuded suht karmid.
Pikad led-jadad on hiinlaste koonerdamine. Kui mingit asja vorbitakse miljonites ja õnnestub toote peale üks takisti kokku hoida, tähendab see mitme miljoni takisti kokkuhoidu. Ise nokitsedes ei ole see paraku argument... Toungue

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#23

(07-03-2014, 00:33 AM)karvik Kirjutas:  Siis tasub teha näiteks 2x4 LED-i. Vastavalt sellele valida takisti ja toimib. 2x4 tähendab siis seda, et 2 neljast jada on ühendatud rööbiti ühe takisti järgi.
Jutt päris selge isegi mulle. Viisin otsi kokku - seepärast ongi siis selliste komplektide väljanägemine jaevõrgus 3 + 3 või 4 + 4 või 5+5 ..
Isand Tift ei ole päris loll, aga enne ei saa targaks, kui endale puust ja punaseks ära ei tee, abiks siinkohal muidugi teised. Üks tarkpea ütles, et kui inimene enda lolluses mõistab oma rumalust tunnistada ja õigel hetkel abi küsida, siis polegi veel kõik kadunud Smile! Lugupeetud karvik-u ja Basilio abiga sai vahest teistelegi pilt pisut selgemaks. LED-värk on igavesti lõbus asi, saab ka kõiksugusele liikurtehnikale tulukesi külge pookida ja ilu teha.
Alles mõni aeg tagasi "lõbutsesin" hämaralülitiga. Silme ees (õigemini taga) veikles mõte varustada üks omatehtud seina- või lauakella sihverplaat mõne led-i ja hämaralülitriga. Skeemi "keevitasin" igatahes kokku, parajalt väike ja isegi töötab Cool, asi seisab kella tegemise taga. Olemasolevatele ei saa juurde lisada, sest asi nõuab päris korralikku akuparki. Aga see oli nii muuseas öeldud..


Vasta
#24

Antud ledid on n.n. flat top korpusega ja sobivad hästi igasugu sihverplaatide valgustamiseks. Ntx minul on keldris igaveses pimedas p**** augus keskküttesüsteemi alumises punktis survet näitav manomeeter. Led ribaga ma sinna urkasse jõudnud ei ole ja taskulamp unub alati maha kui survet vaatama lähen. Kinnitasin üheainsa flat topi Mägiaivari teibiga manomeetrit valgustama. Takisti valisin ka sellise, et mingi 10mA-ga ainult põleb, ette nähtud muidu 20mA. Ning valgust küll ja küll! Näidu vaatamiseks täiesti piisav. Nurk nii lai, et jätkub terve sihverplaadi jaoks. Voolutarve jälle nii väike et ei hakanud lülititki panema, las põleb!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#25

(07-03-2014, 15:02 PM)Basilio Kirjutas:  10 mAh! Voolutarve jälle nii väike et ei hakanud lülititki panema, las põleb!
Vanasõna: Kes "münti" ei korja, see "paberit" ei saa! Selge raiskamine, mees!Big GrinBig Grin
A ma proovisin laua peal järgi, kui palju ta (üks flap-top LED) siis valgustab. Sest ega öövalguse eesmärk pole tuba valgeks saada, vaid lihtsalt kontuure näha, kus tool ja kapp ning ukseavad jne. asuvad. No oli ikka päris täpselt see, mida tarvis.


Vasta
#26

(07-03-2014, 16:28 PM)Tift Kirjutas:  A ma proovisin laua peal järgi, kui palju ta (üks flap-top LED) siis valgustab. Sest ega öövalguse eesmärk pole tuba valgeks saada, vaid lihtsalt kontuure näha, kus tool ja kapp ning ukseavad jne. asuvad. No oli ikka päris täpselt see, mida tarvis.
Ega ma päris umbropsu soovitanudki. Oma lastel juba mitu aastat omavalmistatud öölamp põlemas, kus selliseid lede 5tk sees. Tuba öölambi kohta isegi liiga valge, aga täpselt paras kui noorimal vaja tekki kohendama minna või jõulu ajal päkapikul toimetada. Wink

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#27

(07-03-2014, 09:57 AM)Basilio Kirjutas:  Muide, eriti kvaliteetsetel led valgustitel on iga ledi kohta peale takisti ka veel oma zenerdiood.
Kas sa mõtled sellist zeneri ühendamist?
[Pilt: H9dGH.jpg]
Ega ilmselt muud moodi polekski seda võimalik teha, aga et oleks tahkest materjalist ja eredat värvi ka Smile

(07-03-2014, 09:57 AM)Basilio Kirjutas:  Pikad led-jadad on hiinlaste koonerdamine.
Ma kaaperdaks natuke teemat, kuigi osaliselt nagu vist haakub LED-indusega ka.
Täna lugesin kokku, hiinlased on raatsinud ühes pirnis jadasse surata 66 LEDi, kusjuures seal ees on vist mingi takisti moodi asi ka. Tegemist on 5050 LEDidega. Kui ma nüüd seda pirni lahkama hakkan (sest pool pirni on pime ehk ühes jadas on katkestus sees), siis tekkis mõte, et ühendaks need LEDis mõnevõrra normaalsemalt ümber ning paneks nad käima nii nagu asi peab olema Big Grin Mille järgi ma saaks teada sinna pandudLEDide nominaalvoolu? Suurem osa 5050 datasheet'e annab selleks numbriks 60mA, s.t. kas ma võin nt sellest lähtuda, miinus CHN-koefitsient? Nt. paneks need LEDid 54mA pealt käima?
Praegused umbes-täpselt arvutused näitavad tarbitavaks vooluks ~40-45mA, seega peaks selle pirni idee poolest ka veidi heledamalt käima saama, samas võib tekkida probleem jahutusega... Elame-näeme.
Vasta
#28

Põhjusmõtteliselt õige, ainult takisti unustasid!
5050 ledi puhul on kaks varianti - ühendada sisu paralleeli või jadasse. Sellel on ju kõigi kristallide otsad välja toodud. Hiina lampide juures olen kohanud mõlemat ühendusviisi. Pead ei anna, aga 60mA on vist paralleeli ühendatuna, jadas 20mA.
66 ledi on rehkenduse järgi 230V-le enamvähem sobiva pikkusega jada. Odavaimad led pirnid ongi sellise primitiivse lahendusega. Esimesel korral pani avastus südame pööritama. Aga põlevad, sunnikud! Vahel olen küll lappima pidanud, aga enamvähem töötavad. Parematel lampidel on impulsstoitekas, aga on neidki looja karja läinud...
5050 ledi forsseerida? No ma ei tea, kipub teine isegi pikemal põlemisel üle kuumenema. Kui otsustad talle tule saba alla teha, siis hoolitse jahutuse eest! Soojust juhtiv trükkplaat + jahutuspasta oleksid head. Ise olen hakanud eelistama 3528 ledidega ribasid. Ei lähe nii kuumaks ja on silma järgi sama valgustugevuse juures veits ökonoomsemad. Natuke odavamad ka.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#29

(07-03-2014, 21:04 PM)Basilio Kirjutas:  5050 ledi forsseerida? No ma ei tea, kipub teine isegi pikemal põlemisel üle kuumenema. Kui otsustad talle tule saba alla teha, siis hoolitse jahutuse eest! Soojust juhtiv trükkplaat + jahutuspasta oleksid head.
No ma ei mõtle "forsseerida" ehk n.ö. ülelaadimisega (Big Grin) seda käima panna. Eks täpsemad näitajad tuleb ka hetkeseisu kohta mõõta, enne kui tegutsema hakata, kuid praegu tundub, et ei ole minu käes oleval pirnil mingit peent elektroonikat sees. Ma ei ole veel jõudnud süveneda sellesse termokahanevasse mässitud "klotsi", aga sealt tundus paistvat üks suur takisti ja üks suur kondekas (selgub siis lahkamisel).

Igatahes, praegu on lubatud pirni võimsuseks 20W ehk 220V pealt (võtan minu arvutuse jaoks just nimelt teadlikult 220V, mitte 240V) teeb see umbes 90mA. Kui see jagada kahe võrdse 66 LEDiga ahela vahel ära, teeb see ideaalis 45mA ahela kohta. Aga 45 on ju tunduvalt vähem kui 60! Seega alustuseks üritaks neid LEDe mitte "üle laadida", aga normaalkoormusel tööle panna, siis hiljem vaataks edasi Smile Vot sellised mõtted.

Õnneks on soojust juhtiv trükkplaat juba idamaalt "standardvarustusse" lisatud, nii et mul üks mure vähem Smile
Vasta
#30

(07-03-2014, 21:59 PM)41Degree Kirjutas:  Õnneks on soojust juhtiv trükkplaat juba idamaalt "standardvarustusse" lisatud, nii et mul üks mure vähem Smile
Vaata siis et mõni led õhus ei oleks. Hiinlased ei muretse selliste pisiasjade pärast. Kui hetkeks töötab, siis on OK. 1W power ledidega kipub nii olema, et hakatuseks tuleb kõik ükshaaval maha joota ja jahutuspastaga tagasi panna. Muidu on loterii, kas põleb varsti mõni maha või ei.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#31

(07-03-2014, 19:46 PM)41Degree Kirjutas:  [Pilt: H9dGH.jpg]
Takisti läheb siis ikka pluss-poolele vahele?Rolleyes
Ja milleks ZENER vajalik on? Ja miks on oluline, et LED mingis olukorras "õhus" ei oleks?


Vasta
#32

(08-03-2014, 02:33 AM)Tift Kirjutas:  Takisti läheb siis ikka pluss-poolele vahele?Rolleyes
Ja milleks ZENER vajalik on? Ja miks on oluline, et LED mingis olukorras "õhus" ei oleks?
Harilikult pannakse jah, plusspoolele, kuigi toimib ka miinuspoolel. Zener pannakse lediga rööbiti võimalike "piikide" vältimiseks, ntx äikese ajal. Eespool kirjeldatud moblamastide tuled on äikese ajal pehmelt öeldes halvas seltskonnas. Välk äsab masti sisse ikka suht tihti, ma arvan. Ja lampe vahetamas käia na kõrgel.
Õhusoleku all pidasin silmas jahutust vajavate SMD ledide ebakorrektset paigaldust, kus ledi põhja ning ühtlasi jahutina toimiva trükkplaadi vahele jääb õhuvahe. Korrektne paigaldus eeldab füüsilist kontakti eelpoolmainitud pindade vahel, lisaks aitab soojusülekannet parandada spetsiaalne jahutuspasta.
Lugupeetud Tifti 5mm läbiviik-tüüpi ledidel ei ole sellega õnneks pistmist. Jutt käib pindliite ehk SMD tüüpi ledide kohta. Alates 1W ledidest on see eluliselt vajalik, 5050 ja 5630 ledi puhul tugevalt soovitatav.
   
P.S. Vend Karvik tunneb pühakirja kõige paremini, las tema ütleb kui millegagi eksisin. Smile

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#33

Sai vahepeal igast juttu veeretatud, aga asi ise ehk ämma elamise öövalgus, mille valgel kergema vaevaga keset ööd näiteks kempsu silgata, hakkab valmis saama. Koukisin armatuurid välja, Jootsin pluss-poolele vahele takistid, suskasin armatuurid tagasi. Siis väänasin lgp. isand Basilio käest hangitud LED-pirnidel jalad vastavaks sokliavadele ja pistsin sisse, jälgides ikka polaarsust ka. Pirnidel on + klemm või jalg pikem. Ootuspäraselt hakkasid pirnid ka põlema! Vahva! Hiljem lisan ka lõpetuseks ühe pildi.


Vasta
#34

[Pilt: Lagi-LED.jpg]
Pildil on üks osa ehk rida, teine rida on ca 5 m kaugemal ja valgustab magamistoa ja elutoavahelist
ala. Terve tuba on enam-vähem ühtlaselt hämar, kõik asjad on eristatavad. Öövalguseks ideaalne. Krt pildistamise ajaks oleks võinud teleka välja lülida Smile ! Voodi juures on veksli üks lüliti, teine asub elutoast kööki viiva ava kõrval. Ah jaa - kuna valgustusse minev pinge on 12 V, siis tegin nii, et lülitite vahel seikleb 220 V, pärast lülitit on nn. trafo. Nii ei ole trafo ehk transformaator kogu aeg voolu all.


Vasta
#35

Hakkasin seda teemat lugema ja siis järsku plahvatas, et mul ka ju öö valgus leedidelt. Nimelt juba kolm aastat tagasi sai soetatud kolm led pirni, 1.5w näkku, ning keeratud kõige pimedamatesse nurkadesse valgust andma. Ees koridor, kus akent ei ole, töökoja esiruum, kus vaja asjadest mööda siiberdada ja veel üks pimedik. Nüüd on nad seal põlenud juba kolm aastat, 24h. Valgusega nii harjunud, et pirnid ise täiesti meelest läinud. Talvel-suvel-pimedas-valges. Huvi pärast lõin nüüd ka kulu kokku. 1.5x3x24x365x3=118260w, ehk 118kw ehk 16 euri ümmarguselt kolme aasta peale. Polegi nii mõrvav. Las põlevad edasi raisk Big Grin

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#36

(29-12-2014, 04:05 AM)viplala Kirjutas:   Polegi nii mõrvav. Las põlevad edasi raisk Big Grin

Kes senti ei säästa,see eurot ei näe! Smile !


Vasta
#37

Ise meisterdasin elutuppa pimeda aja valgustuse, et ei peaks halogeenlampe enam kasutama. Sektsioonivalgus, mida saab eraldi sisse lülitada, on külm valgus (mis pildi pealt tundub sinine) ja kitsa valgusnurgaga -25 kraadi, teised on sooja valgusega, laia -130 kraadi valgusnurgaga ledid. Kõige tavalisemad 3,3V ja 20mA ledid otse Hiinast, toidab neid suvaline läpaka laadija. Kokku kulus 180 ledi ja üle 200 meetri kaablit. Mõnus ühtlane valgus, mis silmadele ei hakka ja kannatab ka raamatut lugeda.

[Pilt: WP_20141120_23_34_06_Panorama.jpg]
Vasta
#38

Vau! Täitsa kihvt tulemus!  Cool

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#39

(05-01-2015, 13:22 PM)kriminaalid Kirjutas:  Ise meisterdasin elutuppa pimeda aja valgustuse, et ei peaks halogeenlampe enam kasutama. Sektsioonivalgus, mida saab eraldi sisse lülitada, on külm valgus (mis pildi pealt tundub sinine) ja kitsa valgusnurgaga -25 kraadi, teised on sooja valgusega, laia -130 kraadi valgusnurgaga ledid. Kõige tavalisemad 3,3V ja 20mA ledid otse Hiinast, toidab neid suvaline läpaka laadija. Kokku kulus 180 ledi ja üle 200 meetri kaablit. Mõnus ühtlane valgus, mis silmadele ei hakka ja kannatab ka raamatut lugeda.

[Pilt: WP_20141120_23_34_06_Panorama.jpg]

5+ töö! aga nüüd need laelambid ei sobitu väga Smile Kui juba selliseks paigalduseks läks, siis oleks võinud juba WS2811 klotse omavaid LED-e lakke kruvida Smile http://rita.en.alibaba.com/product/10028..._node.html

Siis saab tulevikus teha romantikanurga (punane valgus) lugemisnurga (valge valgus, just sellise tooniga, nagu ise soovid), või üldse värvidisko Big Grin

aga sellegipoolest, respect, et nii suure töö ette võtsid, tulemus on ilus.
Vasta
#40

(05-01-2015, 13:22 PM)kriminaalid Kirjutas:  Ise meisterdasin elutuppa pimeda aja valgustuse...

Kas LED-id on lihtsalt läbi paneeli torgatud või on iga LED-i jaoks oma pesa tehtud? Mina kasutasin
eraldi pesasid, saab LED-e ka vahetada, kui peaks mõni otsad andma. Aga mul on neid ka ainult 10 tk Smile , sinu...180-ne jaoks on ka kõige soodsamad pesad...kokkuvõttes kallid. Muidu on tulemus väga vahva!


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne