Haagise valik

Kas mingi aeg varem oli seadus selline, et ilma E katita võisid ainult piduritega O2 vedamisest unistada?
Käisin eile E-Tehnos haagisega ülevaatusel, piduritega O2 Respo täismassiga 1500Kg. Vedukiks A4, täismassiga 1800Kg kandis. Nõelati esialgu, et selline kooslus ei ole mitte õige. Näitasin siis auto passi, piduritega 1500Kg lubatud. Siis nagu natuke vaigistus õiguse taga ajamine. Kui aga mokaotsast mainisin, et mul E kati pole, siis läks selliseks tulistamiseks. Et ma olevat õnnega koos, et senimaani aastaid olen ilma menetlemiseta suutnud ära sõita. pluss jätkuv jutt, et ilma E katita pole mul selle haagisega üldse asja.
Ennemalt on muidugi ka tuttavate poolt tulnud mõtteavaldusi, et ilma E-ta mitte ei tohi.
Kuigi, miskisel haagisterendi lehel ka sellised laused, mis panevad kahtlema juba, et äkki mul polegi õigust. 
Vat see esimene lause on küll mul nii, et auto tühimass passi järgi väiksem.
"Haagise registrimass ei tohi ületada auto tühimassi ning autorongi (auto+haagis) summaarne  registrimass peab jääma alla 3500 kg."
Vasta

Kõlab, nagu targutamine.

Ainus koht, kus ma sellist piirangut oskan otsida, on kurikuulus MKM määrus 42, kus tõepoolest on veduki tühimassi klausel sees, aga see rakendub haagise tegelikule massile.

Kood 1110. Mootorsõiduki haakes veetava või pukseeritava sõiduki lubatud suurim
tegelik mass
Nõuded: 1) ühelgi juhul ei ole lubatud ületada veduki valmistaja poolt ette nähtud vedukiga
veetava haagise lubatud suurimat massi;
2) M1 ja N1 kategooria veduki haakes on lubatud vedada ainult O1 või O2 kategooria haagist.
M2 ja M3 kategooria veduki haakes on lubatud vedada kesktelghaagist või kaheteljelist
täishaagist. Haagise lubatud suurim tegelik mass on:
a) pidurita haagise korral 0,75 t või pool veduki tühimassist, kusjuures aluseks tuleb võtta
väiksem väärtus;
b) piduriga haagise korral veduki registrimass või M1G ja N1G kategooria veduki korral 1,5-
kordne veduki registrimass, kuid mitte üle 3,5 t, välja arvatud M3 kategooria I klassi veduki
korral;

...

Ka kõnealuse A4 korral oli tühja haagise korral ikka reservi kuhjagaSmile
Vasta

(03-06-2021, 21:01 PM)meli666 Kirjutas:  Kas mingi aeg varem oli seadus selline, et ilma E katita võisid ainult piduritega O2 vedamisest unistada?
Käisin eile E-Tehnos haagisega ülevaatusel, piduritega O2 Respo täismassiga 1500Kg. Vedukiks A4, täismassiga 1800Kg kandis. Nõelati esialgu, et selline kooslus ei ole mitte õige. Näitasin siis auto passi, piduritega 1500Kg lubatud. Siis nagu natuke vaigistus õiguse taga ajamine. Kui aga mokaotsast mainisin, et mul E kati pole, siis läks selliseks tulistamiseks. Et ma olevat õnnega koos, et senimaani aastaid olen ilma menetlemiseta suutnud ära sõita. pluss jätkuv jutt, et ilma E katita pole mul selle haagisega üldse asja.
Ennemalt on muidugi ka tuttavate poolt tulnud mõtteavaldusi, et ilma E-ta mitte ei tohi.
Kuigi, miskisel haagisterendi lehel ka sellised laused, mis panevad kahtlema juba, et äkki mul polegi õigust. 
Vat see esimene lause on küll mul nii, et auto tühimass passi järgi väiksem.
"Haagise registrimass ei tohi ületada auto tühimassi ning autorongi (auto+haagis) summaarne  registrimass peab jääma alla 3500 kg."
B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;

siin on pildiga näha, see ehk selgem: https://www.tiki.ee/kasulik-info/

Pähkliajude hirm
Vasta

Just selline auto tühimass vs haagise täismass piirang oli varasemalt tõepoolest B kati puhul (aga mitte BE). Julgen pakkuda et suurusjärk 2011 kandis kadus ära.
Vasta

Vastu võetud 13.06.2011 nr 42
Redaktsiooni jõustumise kp:01.07.2011
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: 26.07.2012

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta

See kooslus on täiesti B-kat.
Vasta

See massi klausel kadus ja asendus tegeliku massiga. Seda siis veol. 
Juhtimisõiguse osas jäi totrus kestma, kus vaadatakse vaid numbreid passides. Ehk 3500kg tühja haagist ikkagi ilma BE'ta vedadaei tohi. Kuigi just selline mõte oli aga välja ei tulnud - ikka see ajast-arust ja Maailma arengule selgelt jalgu jäänud Viini 1968 aasta Teelkiikluse konventsioon! See on peamien põhjus, miks USA pole sellega siiani liitunud ja ei liitu ka kunagi - nende oma juhtimsiõiguste süsteem, mis on kohe eos mõistlik! 

Tänaseks on seisma jäänud ka enamuses Euroopa riikidel legaalne B-katiga 125-võrridega liiklemine. Oma liikluskorraldusega ka seaduste tasmele oleme me ikka puhtalt vene mendi mõttelaadiga sest juhid on ju siiani selle koolkonna koolitusega. Teede-ehituses ja ka juhtimsiõigustes puudub füüsikaseaduste ja loogikaga arvestamine täielikult. Aga miks? Sest loogika õppeainena puudus NLiidus täielikult! 

Ja seda jama me helbime siiani ja igapäev laustotruste osas, kus mina võin sõita kuitahes suure traktori ja masinrongiga aga vaat sõiduauto sabas tühja suurt paadikäru vedada ei või. Reaalselt on ju T-kategooria piiramatutes mõõtudes masin. Ja täna sõidab T juba ka 70 km/h, mis 1968 aastal oli ka suurtele veokatele ülemine lagi! Haagistest veel - 1968 ei osatud isegi unistada elektroonikast, mis aitab tagurdada, on koos haagisega ka stabiilsuskontroll, ABS elektrilised pidurid jms, mis KÕIK on täna igapäev! Aga me istume nüri miilitsa järjekindlusega selle otsas, et piduriteta asi on "ohutu" ja piduritega ohtlik!!!
Vasta

(04-06-2021, 10:02 AM)PlyVal64 Kirjutas:   

Ja seda jama me helbime siiani ja igapäev laustotruste osas, kus mina võin sõita kuitahes suure traktori ja masinrongiga aga vaat sõiduauto sabas tühja suurt paadikäru vedada ei või. Reaalselt on ju T-kategooria piiramatutes mõõtudes masin. Ja täna sõidab T juba ka 70 km/h, mis 1968 aastal oli ka suurtele veokatele ülemine lagi! Haagistest veel - 1968 ei osatud isegi unistada elektroonikast, mis aitab tagurdada, on koos haagisega ka stabiilsuskontroll, ABS elektrilised pidurid jms, mis KÕIK on täna igapäev! Aga me istume nüri miilitsa järjekindlusega selle otsas, et piduriteta asi on "ohutu" ja piduritega ohtlik!!!

Täitsa nii ju pole, suure traktori ja haagise(18t+) jaoks ikka T kat.
  • [b]T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi, mille täismass ei ületa 8000 kilogrammi[/b], võib juhtida ka isik, kellel on B-, C- või D-kategooria mootorsõiduki või C1- või D1-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus.

  • [b]T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi, mille täismass ei ületa 18 000 kilogrammi[/b], võib juhtida ka isik, kellel on BE-kategooria autorongi, C- või D-kategooria mootorsõiduki või C1- või D1-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus, või isik, kellele on antud B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus enne käesoleva seaduse jõustumist.
Vasta

(04-06-2021, 10:07 AM)Kult Kirjutas:  
(04-06-2021, 10:02 AM)PlyVal64 Kirjutas:   

Ja seda jama me helbime siiani ja igapäev laustotruste osas, kus mina võin sõita kuitahes suure traktori ja masinrongiga aga vaat sõiduauto sabas tühja suurt paadikäru vedada ei või. Reaalselt on ju T-kategooria piiramatutes mõõtudes masin. Ja täna sõidab T juba ka 70 km/h, mis 1968 aastal oli ka suurtele veokatele ülemine lagi! Haagistest veel - 1968 ei osatud isegi unistada elektroonikast, mis aitab tagurdada, on koos haagisega ka stabiilsuskontroll, ABS elektrilised pidurid jms, mis KÕIK on täna igapäev! Aga me istume nüri miilitsa järjekindlusega selle otsas, et piduriteta asi on "ohutu" ja piduritega ohtlik!!!

Täitsa nii ju pole, suure traktori ja haagise(18t+) jaoks ikka T kat.
  • [b]T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi, mille täismass ei ületa 8000 kilogrammi[/b], võib juhtida ka isik, kellel on B-, C- või D-kategooria mootorsõiduki või C1- või D1-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus.

  • [b]T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi, mille täismass ei ületa 18 000 kilogrammi[/b], võib juhtida ka isik, kellel on BE-kategooria autorongi, C- või D-kategooria mootorsõiduki või C1- või D1-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus, või isik, kellele on antud B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus enne käesoleva seaduse jõustumist.
Sa võid nendega sõita, tööd teha ei tohi. See tulenevat muudest seadustest sest T on ka osa kutsetunnistusest ja kutseoskuste tõendamisest. Need erandid tehti sisse kunagi ammu talunike jaoks, kel polnud nõukaaegseid traktorilubasid. Täna olen nii aru saanud, et isegi metsamasina operaatori kutse jaoks peab T all olema.
Ma tegin selle küll omaks lõbuks ja eurorahade eest, riigieksamite lõivud tuli muidugi endal maksta, aga ka just haagiste pärast sest traktoritel on hoopis teises suurusjärgus lubatud numbrid kui mistahes autodel! Ma olen täheldanud, et suurtel uutel tee-ehitustel veavad muldkeha päris palju suuri kiireid traktoreid! Veovõime + kaalud? 

Mul ongi hetkel BT. Ma võin kohe tööle minna üüratu ülegabariidilise kombaini koos järelveetava haagised heedriga, lägalaoturi, mingi T5-klassi kolli jms peale ja sellistega maanteel "uhada" aga vaat 2-tonnise auto sabas 2-tonnise täismassiga tühja haagist vedada ei tohi. Ehk mina valisin haagise asemel hoopis kategooria sest T tehes õppisin ma midagi juurde, BE tehes võin ma kohe kindlasti väidetavatele õpetajatele ise õpetada! Miks ma peaks selle eest veel roppu raha välja käima?
Vasta

Miks tööd teha ei tohi? palgatööd jah aga isiklikus majapidamises? 

Tsitaat:T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi, mille täismass ei ületa 18 000 kilogrammi, võib juhtida ka isik, ..., kellele on antud B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus enne käesoleva seaduse jõustumist.
elik enamus, st veneajal load saanud nagu mina võib 18 tonnist trakat juhtida, veneaegseid III liigi traktorilubasid ma uuendanud pole.
Vasta

Ükski seadus ei ütle, et ei tohi teha. Seadus ütleb, et tööandja peab tagama vajaliku väljaõppe ning tööle ei tohi lubada väljaõppeta töötajat. Murekoht tekib siis, kui vastava koolituseta tööline keerab kokku mingi hinnalise käki ja pärast hakatakse maksjat otsima.

Kui tööandja on lubanud tööd tegema vastava koolituseta inimese, siis vastutab tema. Kas ta suunab selle edasi asja korraldanud isiku vastu, on tema valik.

Seadused on meil aga kõvasti töötegija poole kaldu. Sellest (ja töövahendite kõrgest maksumusest) ka on ka tingitud tööandjate soov näha oma ridades pigem inimesi, kes teavad, mida nad tegema hakkavad.
Vasta

B katiga traktoriga töö oma tarbeks oligi see, miks see erisus sisse viidi. Lisaks ju ühtlustati T alle kõik traktorid ja liikurmasinad ning masinrongid. Vanasti olla kasvõi keskliigend eraldi, teetöömasinad eraldi jne? Mingi osa on ka selles, et kettata on ju vaid vastavalt LS [b]§ 130.   Nõuded mootorsõidukijuhi töö-, sõidu- ja puhkeajale[/b]

Tsitaat:1) sõidukit kasutavad põllumajandus-, aiandus-, metsandus- või kalandusettevõtjad kaubaveoks oma äritegevuse raames kuni 50 kilomeetri raadiuses ettevõtte asukohast; 
....
7) sõidukiks on põllu- või metsamajanduslik traktor, mida kasutatakse põllu- ja metsamajandustöödeks ettevõtte asukohast kuni 100 kilomeetri raadiuses;

T puhul võib paljudel juhtudel olla vajalik ka oma isiklik tööaja kaart sest maisnal peab oelma peal meerik, näiteks liikluses osalevad teetöömasinad vabastuse alla ei mahu. Kinnisel territooriumil sõida aga palju ja kaua tahad... Ja kui nüüd päris näpuga järge ajada, siis liikurmasin ei ole üldse sõidumeerikust vabastatud??? Ma arvan, et siin punktis 7) on jäänud sisse viga ja peaks olema traktor ja liikurmasin? Taavi, kuidas reaalses elus on Politseiga suhted põllumajandus-liikurmasinatel??? Ülevaatuse teema ju ka, meerik peab olema? 
Näiteks teehöövlil või selsinasel iseliikuval läga- või mürgipritsil peab raudselt ka meerik olema ja selle juht kaardiga varustatud. Trakats ja liikurmasin. See eeldab juba ka ametikoolitust. Ja nii jõuamegi, et omaks lõbuks sõida, tööd teha ei saa. Iskliku teehöövliga võid külavahel hobiks teid siluda Wink 

Haagistest kaugel aga just haagise veo eesmärk ja otstarve teebki vahe sisse  traktorile ja liikurmasinale Big Grin
Vasta

Kui politseid oleks igapäevaselt näha, siis oleks suhted ilmselt päris teravad. Aga neid enamasti ei ole. Ehk saame elatud. Big Grin Laiuse ja pikkuse teema on kõige levinumad - no ei mahu avara põllu masin kitsale teele ära.

Meeriku nõuet siiski põllumajanduses ei ole. Seesama 50 km raadius ju.

Kas kuidagi jälgitakse nende masinate tööd, mis aerutavad ehitusobjektidel, ma ei tea.

Höövlid jms. tee-ehitustehnika - ei tea, aga pole kabiinides märganud.
Vasta

(04-06-2021, 16:47 PM)v6sa Kirjutas:  Kas kuidagi jälgitakse nende masinate tööd, mis aerutavad ehitusobjektidel, ma ei tea.

Höövlid jms. tee-ehitustehnika - ei tea, aga pole kabiinides märganud.
Upitajatel-frontaalidel ei jälgita, st ei ole kaarti-ketast.
Vasta

Ei ole veel kohanud eestis uuena registreeritud traktoril/liikurmasinal(kaasa arvatud need suured lägakollid ja pritsid) meerikut. Näiteks meie müüdavatel traktoritel on vastav rida varustuse all olemas, nii et saaks ka meerikuga tellida. Seni pole keegi tellinud.
Samas mitmel põhjamaadest/saksast sisse toodud suuremal traktoril on olemas. Aga vaid üksikutel. Valdaval enamusel pole. Samas meil seda ei kasutata ega kontrollita.
Ei oska muude maade nõudeid kommenteerida.
Vasta

Ei saa mitte vakka olla. On ka tekkinud lisahaagise vajadus ja kondan siin huvipärast erinevate tootjate lehel. Praegu kasutusel muidu Respo 3x1,5 keevisraamil, aga oleks vaja hankida kaanega teine juurde. Brentex ise propageerib kerghaagisega ülekaalu vedamist. EI jõua mulle mitte kohale, et miks peaksin raskete koormate vedamiseks ostma kerghaagise, selleks on ju piduritega. 
https://brentex.ee/haagis/kerghaagis-bre...vy-duty-2/
Vasta

(19-06-2021, 10:35 AM)Tarrik Kirjutas:  Ei saa mitte vakka olla. On ka tekkinud lisahaagise vajadus ja kondan siin huvipärast erinevate tootjate lehel. Praegu kasutusel muidu Respo 3x1,5 keevisraamil, aga oleks vaja hankida kaanega teine juurde. Brentex ise propageerib kerghaagisega ülekaalu vedamist. EI jõua mulle mitte kohale, et miks peaksin raskete koormate vedamiseks ostma kerghaagise, selleks on ju piduritega. 
https://brentex.ee/haagis/kerghaagis-bre...vy-duty-2/
Näiteks traktori taga eramaal a'la põldude vahel ei pea ju kallim ja piduritega olema? Äkki nad mõtlevad sedapidi. Et on piisavalt tugeva ehitusega. Teeliikluses pead ju ikka paberite järgi kaalud seadma. Lihtsalt söödaplatsile tonni vilja/kartulit viies ei lammuta haagist lõpuni laiali vaid saab pärast linnatiiruga ehitusplaati ka tuua Wink
Vasta

Olen sinuga nõus ja mõtlesin ise sama. Aga, siin samas teemas ka tüübid uhkustavad, kes kui palju ülekaalu avalikul teel peale laob. Väidetavad numbrid, mida olen lugenud, on ka 1,5-2t ligi olnud. Debiilsus
Vasta

ülekaalus tehasehaakega jääb ju kohe vahele kui polla taga sõidab.käru ju vastu maad...mina oma kärule tonni lajatan siis kõrgus umbes sama kui tehasehaage tühjalt...
Vasta

Jälle see politseile vahele jäämise hirm. Aga mitte kartus kedagi ära tappa oma lollimängimisega... Sad

Selles mõttes on Brentexi haagis hea, et maksab "arutult palju" ja seega ostab selle vaid tõesti tugevat käru otsiv kodanik. Kes ehk ka suudab vastutada oma ettevõtmiste järelmite eest.

Väidetavalt on Respo piduritega ja piduriteta 1,5x3 m kastiga haagise raam sama... Sillad ja tiisel veopeaga on loomulikult erinevad.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne