Haagise valik

Ise vaatasin et brenderup haagis 3023x1523 kastiga oleks timm. Kõik mahub ära praegu on 2680x1240 ja no koguaeg jääb natuke puudu pigem olgu 3 pikkus siis ruumi lahedalt
Vasta

(13-09-2018, 17:09 PM)maisalup Kirjutas:  Ise vaatasin et brenderup haagis 3023x1523 kastiga oleks timm. Kõik mahub ära praegu on 2680x1240 ja no koguaeg jääb natuke puudu pigem olgu 3 pikkus siis ruumi lahedalt

Ma vaatsin Brentexi kui odavaima asja: 275X150 piduriga 1200kg haagis koos vidinatega 2450eur. Siis on haagis, kõrgendus, 3 tenditala, tent, kallutuskruvi, tagaluuk-pealesõidutee ja ARK. Reaalselt tuleks osta teised rattad juurde, kus peal siis talverehvid (O2 kohustuslik, O1 mitte) - vaikselt kisub 3K euri peale. 
Sellisega võiks juba sõita ja teemiilits ära ka ei tapa trahvidega.  Aga kohe mõtled, mis asja saab 3K euri eest kaubikuna...ehe maamehe pereauto Big Grin Sinna paned siis veel kerghaagise sappa ka...siis saad 970kg + ~550kg haagisel kandevõimet kokku.

Edit: Eestis ongi haagised arutult kallid ja kaubikud kohati arutult odavad. Autoga on muidugi probleeme rohkem ja ülalpidamine kallim aga kui ikka on "kogu aeg vaja" mingeid imetabaseid mahtusid vedada, siis tasub ära. Reaalne elu: Sõbral on kahe üürimaja üleval pidamsieks pikk/kõrge ja kallis Sprinter ja sellega tõesti veame ka täisalust erikõva 3-meetrist kipsi, mis ootab upitaja tulekuni autos. Jms ehituses tarvilik.  Haagisega seda ei teeks, see oleks totaalne pita, kuigi see oli olemas - läks müüki. Ehk kui on reaalne pidev vajadus suuri mahtusid vedada, siis haagis ei ole alternatiiv. Küttepuid võib käruga vedada...

Täitsa liikuva vanatehnikata kohe...
Vasta

Kernu meestel ka omapärane platvorm pakkuda, lehtvedrudega:
http://www.auto24.ee/used/1636222
Tänu lehtvedrudele kastipõhi juba päris kõrge. Samas, kui porte maha lasta, siis ikka madalam laadida, kui tavahaagise üle mitte ärakäiva porte. Või ka mitte.
Huvitav, kuidas tonnise big bagi kotiga ka sõita on.
Vasta

Kaubik tasub siis, kui on regulaarselt ja tihti vaja vedada. Harvsõitudeks on püsikulud suht kõrged. Me müüsime enda kaubikud maha ja jätsime ainult käru.
Vasta

Sai mõned aastad tagasi soetatud Respo 1,5T 3x1,5 tugevdatud keevisraamil käru ja nüüd saab muljeid jagada juba. 
Alguses sai käidud uurimas erinevaid variante. Soetamisel oli nõue see, et peab olema just selline kui tahan, et ei hakka midagi juurde soetama ja millegi arvelt tingima. Kuna käru tuleb eeldatavalt aastakümneteks (kodukasutus, mitte laenutus), siis saagu hea. Kahel sillal ei näinud mõtet, sest koledaid ülekoormaid vedama ei hakka ja tagurdamisel murrab kahesillaline rohkem kui ühesillaline. Lisaks rehvide/pidurite kulu tulevikus. Piduritega haagis sai valitud sellepärast, et kunagi rendikäruga täis koormaga oli vaja teha äkkpidurdus ja käru koos koormaga lisas pidurdusmaale niipalju juurde, et otsustasin soetada peale seda seiklust endale oma käru ja justnimelt piduritega. Elu maksab rohkem kui see 1k euri. Kuna käruga üle 110 eriti ei kulge, siis suht pohh see stabiilsus,mida kahesillamehed taga ajavad, sest kiirus tuleb ju valida vastavalt teeoludele ja võimetele. Hinnapakkumisi sai võetud erinevatelt firmadelt. Kewneri asjaajamine ja pakkumine oli muidugi klass omaette, kes pakkus hinda haagisele, mida ma polnud üldse küsinud... Muud tuntumad firmad olid suht ühte auku, kuid raami ja muud konstruktsiooni hinnates tundus üks vähe tugevam olema. Tallinna Respo esindus tegi Tartu omast mõistlikuma pakkumise ja lisati portetugevdused kingitusena peale. Mingil määral painutas hinda ka aastalõpp, sest muudel Respo kärudel oli Tallinnas soodushinnad.
Nüüdseks käru mingi 20k km kulgenud eri teedel ja 0 probleemi. Ukraina teed olid küll sellised, et arvasin millalgi selle  kopsiku sealt tagant ära kaotavat koos tonnise koormaga, kuid asi pidas vapralt vastu. Iriseda võiks ainult selle üle, et põrandas olevad kinnitusaasad võiks olla süvistatud, kuid elukvaliteeti see oluliselt siiski ei mõjuta, samas vist isegi olid lisavarustuses süvistatavad kinnitused, kuid ei tellinud. Passis oli, et peale 500km tuleb poldid üle pingutada ja seda ei soovita tegemata jätta. Otseselt irdumas midagi ei olnud, kuid mõnda sai üllatavalt palju pingutada, enamasti sillapolte just. 
Lõppkokkuvõttes ise rahul.
Vasta

(14-09-2018, 10:13 AM)Mahno Kirjutas:  Kaubik tasub siis, kui on regulaarselt ja tihti vaja vedada. Harvsõitudeks on püsikulud suht kõrged. Me müüsime enda kaubikud maha ja jätsime ainult käru.

Kohati on ju siin tekkinid tunne, et haagised on kogu aeg ja pidevalt mingite kõrgete tonn-kaks koormate all kiirteedel...
Eks see kaubikuvärk on jah selline mitmeotsaline asi. KERGhaagist vabalt asendavaid väiksemaid sõiduautolaadseid kaubikuid on ju ka, mis siis edukalt muid trandulette asendavad. Isegi "kastikas" on ju kerghaagise asendaja omal moel. Lisaks on rendihaagised, mida saab selle väikekuudi sappa panna, kui vaja midagi pikka vedada jne. 
Mina vahetasin läbiaetud kvadro Zafira vastu ja see asendab suurema osa vajadustest ära. Esiteks on 7 kohta, on juba nii ka tarbitud, teiseks saab tagumise kaubaruumi päris suureks muuta etc. Konks ka, sealgi on juba nii mõnigi kord kergem haagis olnud. Kui oleks veel suuremat vaja, otsiks mingi Vito-laadse vms, kuhu peaks ka murutraktor sisse mahtuma. Siit edasi minu "haige aju" ei oska mõelda, mida ma võiks kerghaagisega kuni 500-kilo vedada. 

Siis tulevad juba piduritega suuremad haagised, mis aga vajavad ka vastavaid vedureid, lõpuks ka juhtimisõigust jne. Kui nüüd vaadata, siis O2-haagise püsikulud on ka olemas, ainult O1 on suhteliselt kuluvaba. 
Ja kui mul oleks vaja iga jumala nädal 3 korda 6-meetrist materjali vedada + ülejäänud korrad midagi suuremahulist rasket, siis ma ostaks selle Mersu, lisaks sinna O1 "pukk"haagise, auto kasti teise puki ja sõidaks. Uurisin põhjalikult kogu seadusandluse läbi: O1 puhul ei ole mingit takistust osaliselt toetatud vedu teha. Kõik mis pole otseselt keelatud on lubatud, kui vastab muudele tingimustele: LS § 34.  Sõitjate- ja veosevedu ei keela seda. O2 puhul ei saa sest on inertspidur ja koormat ei sa korralikult kinnitada ning see takistab sõiduki juhtimist(lõige 1). O1 puhul tõmbad lauamaterjali koormarihmaga kinni ja kogu lugu ja mingit takistamist ei toimu. Ja nii tekib kuni 4250 kg autorong pika kola vedamiseks. Saematerjal, raudtorud jne. Sellega vead rahumeeli 2 tihu saematerjali, sest tekib ühtne tervik.  
Võtame kõige tavalisema 3X1,5 madala portega kastkäru (750kg laia platformi pole, see tuleb tellida või ise ehitada), mille kogupikkus on 4,8 meetrit. Materjalil peab jääma kastis pööramise ruum 50cm, kasutada Mersul näiteks 2,7 meetrit. Kokku siis koos legaalse kuni 1 meeter ülepikkusega 2,7+4,8+1=8,5 meetrit ehk isegi 8-meetrist materjali saab legaalselt vedada. See on juba sigahea tulemus! 

Tsitaat:(13-1) Veose paigutamisel arvestatakse, et selle mass on sõidukil jaotatud võimalikult ühtlaselt ja veos moodustab ühtse terviku, raskuskese on võimalikult madalal, välditud on nihkumine ning teravad otsad on suunatud tahapoole.
(13-2) Veose kinnitamiseks kasutatavad kinnitusvahendid peavad vastama kinnitusvahenditele esitatud nõuetele, olema kasutusotstarbele vastavad, terved, töökorras ning piisavalt tugevad, et hoida veost paigal ja koos.

Kõige lähem sellele Mersule oleks Blyssi Phoenix III hinnaga 3155+lisad juurde. Aga sellele on ka vedurit ette vaja, BE juhiluba etc. See kõik käib aga väidete kohta "mul on KOGU AEG VAJA" B-kati vedukite kohta arutuid erivedusid teha. Juba see on "erivedu", kui tahta võimalust kolmest küljest tõstukiga laadida. See juba eeldab platformi. Jne.

Täitsa liikuva vanatehnikata kohe...
Vasta

Mis on kerghaagisel veetava koorma suurimad lubatud mõõdud?
Kui palju võib koorem üle haagise äärte ulatuda? Kõrvale taha ette üles
Vasta

Üles piiramatult. Külgedele üldse mitte. Taha 0.5m Rolleyes
Vasta

(31-12-2018, 21:35 PM)Sten Kirjutas:  Mis on kerghaagisel veetava koorma suurimad lubatud mõõdud?
Kui palju võib koorem üle haagise äärte ulatuda? Kõrvale taha ette üles

taga üle meetri pikem haagisest siis peab olema pika veose tunnus.kõrgus on rekka kõrgus kuna sillad ja elektriliinid segavad,laiuse kohta ei tea,ette kuni veopeani kuna pikemat ju ei saa.
Vasta

Kuni meeter taga võib jah ilma tähistamata. Ja kuni 2m tähistatult. Ma pole päris kindel, mis nõuded tähistamisele on. Kas nõutakse ikka spets pika veose tähist? Kui jah, siis milline see on üldse?
Kõrgus lubatud 4m teepinnast.

Edit.
Samal teemal siin foorumis
Vasta

Siuke valgete ja punaste diagonaaltriipudega larakas

Karateturbo-kolm purki ja tiguWink
Vasta

(31-12-2018, 21:35 PM)Sten Kirjutas:  Mis on kerghaagisel veetava koorma suurimad lubatud mõõdud?
Kui palju võib koorem üle haagise äärte ulatuda? Kõrvale taha ette üles

Load hiljuti ostetud?

Lubatud mõõdud on ju määruses kirjas.

Laiem tähistamata olla ei või, ette ületamise piirab veduk, tahapoole on kuni meeter tähistamata lubatud, KUI ei varja tulesid ja sealt edasi siis tähistusega. Kõrgus on kuni 4 m, nagu kõigil teistel sõidukitel. Teevaldaja loaga ka rohkemWink
Vasta

Panen arusaadavalt lahtiseletatud variandi:

Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Suuremõõtmelise ja/või raskekaalulise autoveo eeskirja § 23 kohaselt tuleb sõidukist, autorongist või masinrongist ette- või tahapoole üle 1 m väljaulatuva veose kaugeim punkt tähistada väljaulatuva veose tunnusmärgiga. Väljaulatuva veose tunnusmärgi ülemise serva kõrgus ei tohi olla üle 1,6 m ja alumise serva kõrgus alla 0,4 m sõiduteest. Väljaulatuva veose tunnusmärkide juures peab olema ees valge või kollane ja taga punane latern. Väljaulatuva veose tunnusmärkide kaldvöötide laius on 1/8 tunnusmärgi küljepikkusest. Vöödid langevad tee telje poole. Väljaulatuva veose tunnusmärk on ruut punaste kaldjoontega valgel taustal.

Ise kasutan küll väljaulatuva veose märki haagise tagaluugile kinnitatult kuna paljudele asjadele nt plekitahvel või redel on seda märki suhteliselt võimatu kinnitada ning veose tagumises otsas käib kaablisidemetega jalgratta punane plinkiv tagatuli. Siiani on võimuesindajad rahule jäänud.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne