Töökoja valgustus
#21

Milline on hea reflektorpind. Kas värvida uuesti valgeks? Äkki on hõbedane parem? Või katta hoopiski fooliumiga? Peegelpinda või nikkelpinda vast ei suuda kodusel teel taha tekitada.
Vasta
#22

kollaseks värvimist võid ka kaaluda ja mõtle ka hilisema puhastamise peale, et kergem oleks.
Vasta
#23

Sõber ütles just, et Bauhofis oli sobivad lambid hea hinnaga. Vaatasin järgi ja tegin vist otsuse ära. Panen kaheksa lambi asemel 12 ning jagan nelja rühma. Siis saab vastavalt valguse vajadusele lülitada. Lambid ise sellised
http://www.bauhof.ee/elekter/valgustid/t...llast.html
Kui on kellelgi veel ideid, siis ootan huviga.
Vasta
#24

(12-01-2015, 23:49 PM)Flammable Kirjutas:  ...
Eralduv soojus läheb meie kliimas garaaži kütmiseks, mitte ei ole maha visatud raha.

Eeldusel, et see soe põrandale suunatakse. Cool Lae kütmisest pole ju kasu.

Paluks viidet väitele, et luminofoor on LEDiga võrde valgusviljakusega?

Kindlasti ei anna luminofoortorule mõeldud lampi pistetud LEDtoru sama head tulemust, kuna valguse erinevast jaotumusest on juba räägitud. Saksamaal soovitatakse lautades panna LEDtorud peegeldiga lampides hoopis peegeldi poole (ehk "lakke"), saamaks ühtlasemat valgustatust.

Mõni sõna LEDribadest. Teine aasta käigus, soovitan. Mina kinnitasin laetaladele tavaliste klambritega, sättides löögi nii, et klamber jäi lõdvaks. Nagu ksf. Basilio juba mainis, andis riba liim suvesoojas järele ja praegu ripuvad laes kenad vanikudWink Voolutarve on olematu - 3x5 ruumi valgustavad 3x2m ribad, mida toidan autoakult. Bensumootoriga autolt talvise jaksituse tõttu maha võetud aku suudab kaks tööpäeva valgustada enne, kui pinge alla 10,5 V (mul on pingevalvur vahel) kukub. 
Vasta
#25

Led riba

Ilmastikukindlus (IP rating)
IP33
Värvusindeks (CRI)
Ra﹥80
Võimsustarve
5W
Valgusvoog
340lm
Valgusvihu nurk
120º
Valgustemperatuur
6000K (Külm valgus)
Mõõtmed
8mm laius
Sisendpinge
12V


Kui üks meeter annab 340lm-i siis ühe 1200mm luminofoortoru asendamiseks(3360lm) peab kasutama 10 meetrit. Seega saab sellise valguse 5w x 10m  ehk 50 watiga.Luminofoorlamp tarbib aga 36w

Kas nii?
Vasta
#26

Garaazi ülemise osa heledamaks tegemiseks on jätkuvalt  realiseerimisel veneaegset  valget õlivärvi  1€/kg... samiuti ka kollast samas hinnaklassis.  Veel on realiseerimisel luminofoor torud   30 W (80 tk)  mis on 89 cm pikad  (lühemad kui 36 W ja pikemad kui 18...20 W . Garaazis lõikasin vene 40W  2 toruga armatuuri lühemaks ja tõmbneetidega kokku tagasi.  Toimib ideaalselt... küsiks jälle 1€/tk

Ja kogemata jäi siuke leht silma.......    

  http://www.effex.ee/?pg=39

Tegelikult on alati kõige ohtlikumad inimesed ühiskonnas truualamlikud käsutäitjad kelle ainuke soov on
                                           OLLA KEEGI JA SILMA PAISTA
Vasta
#27

Mis valgusviljakusest siin ikka rääkida. Kui ise samas ruumis tööd ei pea tegema, siis keerab ühe 5w säästupirni lakke ja küll töömehed ära harjuvad Big Grin . Hobigaraažis ja oma kodus huvitab mind mingist teoreetilisest valgusviljakusest ja mõne sendi säästmisest palju enam mugavus ja hubasus. Mulle ledide valgus lihtsalt ei meeldi. Ainuke sobiv led lahendus on suured tööstuslikud led prosed(a la 4-500w tk) kõrgel laes piisavalt tihedalt, aga prosed on kallid, voolutarve on neil viisakas ja lõpuks on valgus ikkagi selline sinakas ja vastikuid varje tekitav. Võibolla oleks lahendus lede torudega kombineerida, aga korralike led valgustite hind jääb ikkagi suhteliselt ebamõistlikuks. Sinised hiina ledid ei lähe mitte.
Vasta
#28

(12-01-2015, 11:31 AM)viplala Kirjutas:  
(12-01-2015, 10:47 AM)saarrand Kirjutas:  
(12-01-2015, 10:10 AM)Meistrimees Kirjutas:  Led torud tunduvad huvitavad. Uurides leidsin,et valik pole üldse lihtne. Esiteks kas soe või külm valgus? Kas läbipaistev või matt?
Lisaks erinevad luumenid ja muidugi hind. 1200 pikkusega on hinnad ikka väga erinevad. Millistest firmadest või markidest tuleks kauge kaarega mööda käia?

Oleksin ka huvitatud nendest LED torudest. Mul samuti tüükojas 11 kahe 58W toruga kaasaegset luminofoori, prooviks täitsa selle LED toru ära, sealt tuleks arvestatav kokkuhoid.

Led toru on umbes 12w ja 1400lm, 116lm w kohta. Luminofoor on 58w ja 5400lm, seega 93lm w kohta. Kui luminofoori puhul võib andmeid uskuda, siis led lampidel ei vasta antud võimsused pea mitte kunagi tegelikkusele. Ühesõnaga kokkuhoid valguse hulga suhtes puudub, kuid siin tuleb mängu ledi kohtvalgustuse osakaal. Enamus tema toodetud valgusest tuleb otse alla, luminofooril aga kõikjale tema ümber, st lakke samapalju kui maha.

Edaspidine on kõva oletus ja arvude ümardamine, seega ärge täpsust sealt otsige.
Oletame, et ledi puhul peame saama sama valguse kätte poolte luumenitega, kuna kaod lakke puuduvad. Sellisel juhul oleks ühe 58w toru asemele vaja umbes 2x12w  1400lm led toru, mille koguvõimsuseks tuleb 24w. Puusalt tulistades, maksab korralik kvaliteetne led toru umbes 15euri (kindlasti saab odavamalt ka) Kokku seega 30 euri. Kw energiat maksab 0,13 euri. Kui ledid põlevad päevas umbes 8h, siis kuus hoiab kokku luminofooride arvelt umbes 6kw ehk 78 senti. Veelkorra kõvasti ümardades saame ledide tasuvusajaks kolm aastat, peale mida nad hakkavad alles kasumisse tiksuma. Seda juhul muidugi, kui nad peale kolme aastat kasutamist veel töötavad, milles ma kahtlen natuke Smile

Kui nüüd olles mitu päeva tegelenud selle teemaga, siis tuleb tõdeda, et led-valguse kasutamine töökojas ei anna erilist kokkuhoidu elektrienergias ja on asjatu investeering.
Viimane leid oli aga meeldiv ja läheb kohe töösse. K-Rautas maksab selline niiskuskindel lamp(seega ka hermeetilisem) hetkel 9.90 Uued torud ja starterid ka veel lisaks ja peaks olema jälle aastateks muretu.
[Pilt: 500644688_1_big.jpg]
Vasta
#29

1 või 2 toruga? Bauhofi või -hausi omad olid elektrooniliste ballastidega. Kuigi mul sellised ühe toruga elektroonilised laes ja minu arust värelevad küll, eriti külmaga. Eriti nagu vahet pole seintel olevate kaheraudsete restaureeritud venelastega.
Vasta
#30

Kindlasti ennem lakkepanekut liimi lampidele sissepoole reflektoriks fooliumteip, pole küll nii hea, kui päris reflektorid aga on abi võrreldes lihtsalt valge värviga(omal proovitud ja tehtud)
Vasta
#31

(17-01-2015, 18:25 PM)Veskioja Kirjutas:  Siit nüüd sain ka omale kinnitust,et pole vaja jännata nende ledidega.
Kes tahab millelegi kinnitust saada, see ka saab. Tuleb ainult sobiv jutt välja sõeluda ja mittesobiv kõrvale jätta.
Heaks illustratsiooniks siinkohal animaklassika:
https://www.youtube.com/watch?v=sSIsu0ACS9s
Sobiv tsitaat 27:45

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#32

Endalgi seisab töökoja valgustuse ehitamine ees, vaatan LEDide poole kuna aegajalt on tegemist UV tundlike kemikaalidega, ja LEDid pidada UV'd mitte tootma. Esialgne plaan oli kasutada torulampides LEDe, aga sellise lahenduse puhul peaksin ostma eraldi ka valgustid, ei ole sealt erilist säästu loota. Momendi plaan on ruumi lagi valgeks värvida ja seina serva paigaldada LED riba kokku siis ca 20 m ca 14w/m ja toiteks arvuti toitekas. Töölaua kohale paneks mõned hõõgpirnid eraldi põhivalgusest, et valguse tooniga mängida ja mõnusat kohtvalgust tekitada. Siinsel seltskonnal tundub LED valgustusega kordades rohkem kogemust olevat, küsiks, et kas minu põhiplaan kõlab normaalselt või on kellelgi mõni teine hea idee? Lisaks - kuna ruum on puit voodriga seinal siis mõtlesin, et võiks jätta alumiinium profiili ostmata, freesida lihtsalt sobiva mõõduga soon põhja kleepida riba ja peale lükata läbipaistev kate mida muidu kasutatakse alumiinium siinidel, kas nii toimetades võib jahutus puudulikuks jääda?
Vasta
#33

(17-01-2015, 20:21 PM)Veskioja Kirjutas:  
(11-01-2015, 21:24 PM)Basilio Kirjutas:  Interneedusest:

on led ribad sama valgustugevuse juures 2x väiksema(vähemalt) voolutarbega. Tolmusesse kohta ei soovita veekindlaid ribasid. Neid kattev silikoonist "sült" on soojaga väga kleepuv, puhastada võimatu. Külmaga on see aga kõva nagu klaas. Mitteveekindlad ribad soovitaksin katta millegagi, mis kaitseks niiskuse eest ja moodustaks sodi hülgava kihi, et oleks hea puhastada. Led ribade enda kleeplint ei ole riba üleval hoidmiseks piisav. Paigaldamisel on vaja kasutada täiendavat liimi, ntx "Momenti" või midagi selletaolist. Vastasel korral kooruvad ribad varsti maha. Kui mitte enne siis suvesoojaga kindlasti.

Toungue
Ja siis? Hoiatasin vaid levinuimate apsude eest, mida on lihtne vältida. Muidu hakkab jälle kisa pihta, kuidas led ikka kohe üldse kuhugi ei kõlba. Kui mõni siit välja luges, et ledist tuleb kaarega mööda käia, siis ei saa ma sinna midagi parata. Ka elektrivalgusele üleminekul oli piisavalt küünla ja petroolilambi fänne, kes olid seda elu lõpuni. Jäägu igaühele oma. Mina olen elamise ledidele üle kolinud ja üldiselt rahul.
Seletan siis pikemalt lahti:
Led ribale tuleb vaid Moment liimi alla panna kas täppidena, või et tummisem oleks - jutina. Siis seisab küll. Rõskesse kohta paigaldades olen mitteveekindla riba enne lakiga üle tõmmanud ja OK. Kinnitamata andmetel ei juhtu sellega ka niisama midagi kui lausa vesi otse peale ei jookse. Ennem hakkab roheliseks tõmbama veekindel, mis ei lase silikooni alla pugenud niiskusel kuivada. Veekindlat riba külmakraadidega paigaldama minna ei tasu, liiga jäigaks tõmbab kõik.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#34

(17-01-2015, 21:12 PM)pvr Kirjutas:  Endalgi seisab töökoja valgustuse ehitamine ees, vaatan LEDide poole kuna aegajalt on tegemist UV tundlike kemikaalidega, ja LEDid pidada UV'd mitte tootma. Esialgne plaan oli kasutada torulampides LEDe, aga sellise lahenduse puhul peaksin ostma eraldi ka valgustid, ei ole sealt erilist säästu loota. Momendi plaan on ruumi lagi valgeks värvida ja seina serva paigaldada LED riba kokku siis ca 20 m ca 14w/m ja toiteks arvuti toitekas. Töölaua kohale paneks mõned hõõgpirnid eraldi põhivalgusest, et valguse tooniga mängida ja mõnusat kohtvalgust tekitada. Siinsel seltskonnal tundub LED valgustusega kordades rohkem kogemust olevat, küsiks, et kas minu põhiplaan kõlab normaalselt või on kellelgi mõni teine hea idee? Lisaks - kuna ruum on puit voodriga seinal siis mõtlesin, et võiks jätta alumiinium profiili ostmata, freesida lihtsalt sobiva mõõduga soon põhja kleepida riba ja peale lükata läbipaistev kate mida muidu kasutatakse alumiinium siinidel, kas nii toimetades võib jahutus puudulikuks jääda?
Aitan praegu ühte kaasfoorumlast samasuguse projektiga. Kui asjad üles saavad, saab ka ehk pilte ja juttu(kui töökoja omanik vastu pole).
Mis jahutusse puutub, siis puidu sisse topitud ja pealt kaetud ledid vast hea mõte ei ole. 3528 tüüp saab ilma metallist jahutuspinnata hakkama küll, kuid seda avatuna, ntx plastkarbikule kleebituna. Pisikeses kinnises ruumis ei oska öelda. Võin sulle prooviks ühe jupikese saata, saad katsetada enne kui rohkem ostad.
Ise olen ühes tööruumis rikkis luminofoortorudega lambi plekk-korpusele tihedad led ribad kleepinud ja valgust minu jaoks küll. Jahutust ka enam kui piisavalt. Torud muidugi eemaldasin.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#35

Kullakene ära mine nüüd nii põlema.Aitäh väärtusliku infi eest. Ma kasutan keevitus töödel led prozet super valgus aint 10 w kaitse klaas saab pritsmetega liiga täis siis kraabin noaga puhtaks ja valgust jälle niiet maa ja ilm.
Vasta
#36

Kisub juba  nagu maadluseks.
Kas on mingi võimalus valgustugevuse mõõtmiseks koduste vahenditega? Näiteks mingi äpp?
Kui on olemas äpp kitarri häälestamiseks, miks ei võiks siis olla midagi taolist ka.
Kui palju on normaalne valgustugevus töö tegemiseks?
Äkki pipardan niisama ja peaks ostma tugevamad prillid.
Vasta
#37

Täitsa hea küsimus valgustugevuse mõõtmise kohta. Peab lausa uurima. Praegu torkas pähe, et mul on vene ajast alles pildistamiseks mõeldud eksponomeeter, peab üles otsima. Sellel küll skaala mingites tinglikes arvudes, mitte luksides, aga võrdluseks kõlbab. Oli kunagi õnnis aeg, kui olin põlvepikkune ja tegin pilte Smena 8M-ga.  Smile
Muide, 10W prožektor on minu arvates lahja. Ise vaataks alates 30W, aga kellel on hea nägemine ja ise rahul, siis on OK  Smile. Keevituspritsmete vastu oleks äkki hea kasutada plastist kaitsekatet nagu on isetumenevatel keevitusmaskidel. Led prožektor, eriti kümnevatine ei tohiks ju nii kuumaks minna et plasti sulatab.
Endal seisab ajapuuduse(loe: viitsimise) taga 50W prožektori ehitus. Klots ja radikas on olemas, samuti step up konverter, sest tahan toita 12V-ga. Suured ledid tahavad nimelt saada 30V ja rohkem. Plaanis on toppida see kraam vanasse 500W prožektori korpusesse. Kõhutunde järgi peaks valgus hakkama vastama vähemalt 150W halogeenile. Kui valmis saab, annan teada.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#38

Valgusmõõtja tarkvarad nutitelefonidele:
https://play.google.com/store/search?q=light%20meter
A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#39

On üle uued:

LUMINOFOORTORU POLYLUX 58 W COOL WHITE
Sokkel G13, pikkus 150 cm, värv 840 (külm valge), läbimõõt 26 mm. Soovi korral käibemaksuga (lisandub). Kogus 10 tk, müük kõik korraga. Hind kokku 9 €.
[Pilt: 9cc204da89fc1cf0cacc0c91a213900a.jpg]



LUMINOFOORTORU LUXRAM TRI-PHOSPHOR 38 W
Sokkel G13, pikkus 120 cm, 3100 Lm, 4000K, läbimõõt 26 mm. Soovi korral käibemaksuga (lisandub). Kogus 10 tk, müük kõik korraga. Hind kokku 9 €.

www.kingibaar.ee | firmatekstiil ning äri- ja reklaamkingitused aastast 1994 üle EESTI!

Vasta
#40

(17-01-2015, 22:55 PM)Meistrimees Kirjutas:  ...
Kui palju on normaalne valgustugevus töö tegemiseks?
...

400 lux
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne