Vaablase pesa
#1

Jah ma tean.See ei lähe ühegi vanatehnikaga kokku.Kuid olen juba mitmetest kohtadest aastate jooksul nõu küsinud,kuid tulutult.
Nimelt maja teisel korrusel veel ehitamata toas elavad siis sellised elukad.(vapsikud ,vaablased mis iganes)ja pesa nii palli suurune.Sellel aastal veel  väike.Igal aastal püüame neist lahti saada.Nõuannete kohaselt oleme mitmete kemikaalidega neid peletanud.Ja sügisel pesa maha võtnud,Kuid näe ikka ja uuesti.Ja sellel aastal ikka väga agressiivsed teised.
Nii ma siis pöördungi targemate ja kogenumate poole.Mida ette võtta.Tahaks järgmisel suvel selle toa valmis ehitada,Kuid kui nad siinna uuesti pesa teevad ja tuppa ikka tungima hakkavad...jama
Mida ette võtta?
PS:Vabandan ette vale teema osas,Kui ikka häiriv on siis palun kustutame ära,Kuid mure suur!
Roland


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#2

Mul on 25 aastat mesindusstaazi ja tühjades tarudes on iga aasta mõni herilaspere. Seda ei ole veel kohanud, et ühe koha pääle kaks aastat järjest pesa kerkiks. Ise ei ole ära lõhkunud, kui just otseselt ette ei jää, kuna putukad ei ole agressiivsed. Sul mingid imeloomad vist.
Kõige lihtsam on teha katuseluuk või laeluuk, millega lakapeale pääsed ja lihtsalt iga aasta füüsiliselt pesa elimineerid. Seda tuleb kevadel teha, kui emaherilane üksi pesa ehitab. Emal on küll nõel, samas inimest ta kunagi ei nõela.

Teine võimalus, et tõmbad sarikad läbitöötanud õliga kergelt (nii, et endale ei mõju) üle, herilane on lõhnatundlik.

Üldiselt nad inimest ei puutu, kui pesale ligi ei lähe, toimetavad omaette ja on aiapidajale kasulikud -- hävitavad kahjurputukate vastseid.
Vasta
#3

(06-10-2015, 09:26 AM)Roland Kirjutas:  Jah ma tean.See ei lähe ühegi vanatehnikaga kokku.Kuid olen juba mitmetest kohtadest aastate jooksul nõu küsinud,kuid tulutult.
Nimelt maja teisel korrusel veel ehitamata toas elavad siis sellised elukad.(vapsikud ,vaablased mis iganes)ja pesa nii palli suurune.Sellel aastal veel  väike.Igal aastal püüame neist lahti saada.Nõuannete kohaselt oleme mitmete kemikaalidega neid peletanud.Ja sügisel pesa maha võtnud,Kuid näe ikka ja uuesti.Ja sellel aastal ikka väga agressiivsed teised.
Nii ma siis pöördungi targemate ja kogenumate poole.Mida ette võtta.Tahaks järgmisel suvel selle toa valmis ehitada,Kuid kui nad siinna uuesti pesa teevad ja tuppa ikka tungima hakkavad...jama
Mida ette võtta?
PS:Vabandan ette vale teema osas,Kui ikka häiriv on siis palun kustutame ära,Kuid mure suur!
Roland
Kõigepealt vaablane ei ole vapsik (vaablane on taimetoiduline ja ei nõela kah). Vapsik on Euroopa suurim herilane, mürk teiste herilaste omast lahjem, kuid nõelamine pisut valusam ja eluohtlik vaid ülitundlikele. OK, OK üle 500 nõela ka tervele inimesele ohtlik. 
Aga asjast. Minu teada alustab (nagu kõigil teistelgi herilastel) kevadel emavapsik pesa ehitamist üksi. St kui kevadel peale passida ja pisikese kuue kärjekannuga lahtise kelluka kujulise pesa pealt ühe ülisuure (3,5 cm pika) tegelase kätte saad, siis sellel aastal pesa ei tule.
Teine võimalus on muidugi tulevase eluruumi piirde pilud-praod tihedasilmalise võrguga kinni lüüa.
Edu võitluses!
--edit--
Näe vastati juba ära! Aga isiklikust kogemusest võin samuti öelda, et nad pole absoluutselt agressiivsed, kuni pesa kallale ei lähe.
Vasta
#4

Vapsikud mitte vaablased. Ma samuti hädas, iga aasta kui talv kätte jõuab kisun pesa maha ja kevadel kolivad tagasi.
Vasta
#5

See ole 2 aastat.See juba 10 aastat.Lõhun ja ikka tulevad.Kuid loodan,et  see aitab,Püüan kevadel siis peale passida,kui emane tuleb.Tänan.
Olen pritsinud miskite sodidega mis soovitatud,Kuid õli pole proovinud.
Vasta
#6

Ise lõpetasin ühe herilasepesa eksistentsi veneaegse lõhnaõli pritsimisega. Millegi pärast ei meeldinud neile oma pesa pärast selle vedelikuga töötlemist enam üldse...

Toungue

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#7

Diiselkütus. Kas öösel pesaavast süstlaga sisse või lahtine anum ja kalts tahiks sisse ja võimalikult pesa lähedale.
Kontrollitud, toimib.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#8

Pihustiga pudelisse diiselkütust ja pihustama. Kui herilane läbi pihustatud diisel udu lennata üritab, on ta koheselt kopsti maas ja söövitusprotsess alanud...tõmbuvad krõnksu ja pruuniks koheselt 

Tegelikult on alati kõige ohtlikumad inimesed ühiskonnas truualamlikud käsutäitjad kelle ainuke soov on
                                           OLLA KEEGI JA SILMA PAISTA
Vasta
#9

Kevadeti põriseb emaherilane puukuuri ümber ja otsib pesamaterjali. Kui mürgipudel vms tundeväljendusvahend käepärast panna, siis paari-kolme õhtu jooksul ikka teed ristuvad. Kui saad korraliku suraka ära lasta, siis on selleks aastaks vaikus. Kui ema juba pesas ja herilasevabrik käib, siis on hilja. Vorbib muudkui konveieril juurde, kui leiab et töölisi väheks jääb. Kui pesa asub ligipääsmatus kohas(räästakast vms), siis on pizdets. Oota järgmise kevadeni.
Mina olen nad ikka ära likvideerinud. Lapsed ei julge õue minna ja naine läheb paanikasse. Lõpuks jõutakse eksistentsiaalse küsimuseni: "Oled mees või ei ole??!"  Rolleyes Targem on kevadel õigel ajal jaole saada ja rahu majas terveks aastaks.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#10

Kes siis need on?
Vaablased, vapsikud või herilased? Edela-Prantsusmaal ja ei maksa nüüd öelda, et võõramaine värk. Eestis samasugused.

   

Üle kolme cm pikad elukad. Mürgised kui vanakuradid. Mul töökaaslane sai just sellest samast pesast ühe satika väljalennuteele ettejäänuna terve parve valvureid kraesse.
Üks sutsakas kätte, teine pähe ja poole minuti pärast langes voodisse...
Ta pole mingi hellik ega allergik iialgi olnud, aga nende mürk võttis tunnikeseks jalust maha küll. Siiani armid kehal alles.
Ise olen saanud täpselt samasuguste elukate käest eestimaises metsas, kui kirvega metsas lahamärke lõin. Käsivarde. Ja see läks jämedamaks kui minu säär. Pool tundi olin töövõimetu, paistetus püsis paar tunnikest, arstiabi ei vajanud.

https://youtu.be/-8OvahDG-Q0

Pesast saime lahti lihtsalt. Põhi kukkus ise talvel alla ja muidu poleks märkanudki, aga ühel päeval oli must sogahunnik kuuris maas. Ülejäänu vormistasin umbes kuu aja pärast kaikaga.
Uut ei ehitatud.
Ahjaa, ja tekkis tema augusti kuu jooksul. Kui möödunud aasta 10. septembril siia maale tagasi maandusin. Kuu ajaga kasvatati kolmandiku jagu juurde.
Vasta
#11

Sõber lasi sprey liimi pesale peale,niikui keegi välja tuli sussutas veel,mingi 5 min pärast ei saanud enam keegi välja ja lndajad enam ei lennand Big Grin

Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#12

Mul elutsesid sel aastal terrassi ukse kõrval maja seinas. Selline otsavaatest tikutopsi suurune auk oli neil sissekäiguks korstna kõrval. Augustis võtsin Ehituse ABC-st ligi esimese kättejuhtuva putukatõrje mis külmutas ja mürgitas korraga.(~6€) Kodus panin talvised riided selga, müts ja prillid pähe ning õhtusel ajal kütsin pea terve selle pudeli august sisse. Järgmisel päeval veel paar putukat lendasid sihitult ringi ja peale seda oli/on vaikus.
Vasta
#13

See on üks päris nutikas asi....


Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#14

No käisin siis kah poes ära.Võtsin selle herilase mürgi.
Külastasin sõpru üleval.Liginedes tekkis suminat.Kuid kui selle pudeli nendele suunasin.Siis oh seda põrgut.
Ootasin siis vaikselt,kui neid uuesti ilmus ja lasin jälle.
Kuid miskil hetkel hakkas see mürgi hais omale mõjuma...Ja panin jooksu.
Käisin piilumas natukese aja pärast.
Suminat on palju,kuid vedelevad maas.
Eks homme vaatan.
Jah seda hävitust olen ennegi teinud,Kuid jah olulisem on see,et järgmisel aastal uuesti ei teki.
Millaski siis piserdan diiselküttega üle,Ehk mõjub.
Tänud kaasamõtlemast.
Vasta
#15

(06-10-2015, 19:28 PM)Provoker23 Kirjutas:  Kodus panin talvised riided selga, müts ja prillid pähe ...
Millegipärast tuli silma ette stseen filmist "Siin me oleme", algab 8:38

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#16

Mina sain enda suurest vaablasepesast ja selle elanikest niiviisi lahti

Võtsin garaazist koju ühe pudeli lennukites kasutatavat mürki ( permenthin)- see on inimestele mitte mürgine kuid putukatele mõjub närvimürgina

Elajad olid varjualuse all voodrilaua ja katuse vahele ehitanud pesa mis oli üsnagi suur ja millest lendas pidevalt neid hiigelsuuri elukaid sisse-välja

Seejärel panin pähe professionaalse gaasimaski

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=29&t=35426

ja toppisin selga L-1  - nõukogude armee keemaiakaitse ülikonna , kindad jne -ühesünaga täisvarustus

Lasin balooni pesa suudmest sisse- elukad ründasid küll aga kummist läbi ei saanud - natukese aja pärast hakkas sealt august neid välja hüppama , lõpuks kargasid ka mingid tõugu moodi välja aga kõigil oli närvihalvatus- tiivad ei töödanud ja üldse oli kogu see kupatus neutraliseeritud , järgmine päev ei täheldanud mingit liikumist 

Kui kellelgi toda lennukimürki peaks vaja olema siis 4.- purk on saadaval , tootel on best before üle läinud aga toimib sellegipoolest korralikult ja niidab putukaid hästi
Vasta
#17

Mul oli sama probleem sauna katusega. Kippusid need samad raiped laastu katuse alla elama iga aasta. Aitas see, kui katuse vahetasin välja tõrvatud laudade vastu.

Pole enam kaks aastat neid rõipeid sumisemas näinud.

Tõrva õli ja tume männi tõrv on minu kogemuse järgi peletanud "herilased/vaablased" minema.
Võimalik, et siis diisel omab sama efekti.

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta
#18

tere,üks kuradima hea asi on see LUX tolmuimeja sai sellele 6.meetrine alumiinium toru otsa pandud,tunniga oli pesa puhtaks imetud.
Vasta
#19

(06-10-2015, 14:48 PM)Janka Kirjutas:  Kes siis need on?
Vaablased, vapsikud või herilased? Edela-Prantsusmaal ja ei maksa nüüd öelda, et võõramaine värk. Eestis samasugused.
Pilt ei ole piisavalt suurendatav liigi täpseks määramiseks, aga nii vaadates neid elukaid Eestis ei ole. Meil on tuhmimad vapsikud.

(06-10-2015, 14:48 PM)Janka Kirjutas:  Pesast saime lahti lihtsalt. Põhi kukkus ise talvel alla ja muidu poleks märkanudki, aga ühel päeval oli must sogahunnik kuuris maas. Ülejäänu vormistasin umbes kuu aja pärast kaikaga.
Uut ei ehitatud.
Ahjaa, ja tekkis tema augusti kuu jooksul. Kui möödunud aasta 10. septembril siia maale tagasi maandusin. Kuu ajaga kasvatati kolmandiku jagu juurde.
Tasub teada, et pesaelu lõpeb külmade saabudes ja vana pesa uuesti kasutusele ei võeta. Selle kõrvale võib kuninganna uuel aastal küll uut pesa ehitama hakata.

Augusti keskpaigast alates ongi herilased ja vapsikud aktiivsemad, kuna noored kuningannad hakkavad sündima. Siis on tööliste ja valvurite närvid pingumal ja sutsaka saamine on kergem. Sügiseks sureb ka vana kuninganna ning töölised on ilma "peata" segaduses kuni külmadeni, mil nad hukkuvad. Sihitule käitumisele aitab kaasa ka käärimaläinud puuviljade ohter manustamine.
(06-10-2015, 21:32 PM)Roland Kirjutas:  No käisin siis kah poes ära.Võtsin selle herilase mürgi. ... Suminat on palju,kuid vedelevad maas.
Jah seda hävitust olen ennegi teinud,Kuid jah olulisem on see,et järgmisel aastal uuesti ei teki.
Millaski siis piserdan diiselküttega üle,Ehk mõjub.
Homseks on enamus putukatest "valmis" ja rohkem pole mõtet mürgitada. Ja kevadist pesaehitust ei mõjuta praegune mürgitamine karvavõrdki, selleks ajaks on mõju ammu lahtunud.

(06-10-2015, 22:22 PM)kalleb Kirjutas:  Mina sain enda suurest vaablasepesast ja selle elanikest niiviisi lahti

Veelkord rõhutan, et vaablane EI OLE vapsik! Need sõnad ei ole sünonüümid, vaablane on taimtoiduline üksielav inimesele täiesti ohutu putukas.

Ehk keegi hea moderaator muudab pealkirja ära, muidu Google aitab vigast nimetust veelgi levitada. Aitäh.
Vasta
#20

(06-10-2015, 22:31 PM)näkisepp Kirjutas:  tere,üks kuradima hea asi on see LUX tolmuimeja sai sellele 6.meetrine alumiinium toru otsa pandud,tunniga oli pesa puhtaks imetud.

Väga kahtlane. Veinikärbse imeb tolmuimejaga kenasti londist sisse, kuid tavalise kärbsega läheb juba raskeks. See raisk ei allu kohe kuidagi putsunutsutaja poolt tekitavale õhuvoolule, ning seda kõike tolmuimeja pehme toruga. Nu selle lõõtsaga ja ilma toruta osaga. Isegi kui proovida läheneda kärbsele piisavalt ligidale, et kärbes plehku ei saaks panna, paneb ta ikka päkad. Proovitud korduvalt ja ei ühtegi kärbest. Viimane kord oli mul eile kui ma veinijoodikuid püüdsin. Ka siis proovisin mõnda suuremat elukat püüda, kuid ei õnnestunud. Lihtlabaselt, ilma mingisuguse pingutuseta, lendasid nad lihtsalt minema. Proovi seda painduvat toru ükskõik kui kiiresti, või kui täpselt, kärbsele suunata, jääd lõpuks ikka tühjade pihkudega, või siis... tühja tolmukotiga.
Pannes imeja otsa veel 6 meetrise toru, mis tavaliselt ületab isegi toa pikkuse, on üsna raske saada kärbsele pihta. Hea kui laes särav tutikas LED latern ja äsja paigaldatud plastaken terveks jäävad. Liites sinna valemisse juurde herilaste, mesilaste, vaablaste või vapsikute  või mis iganes taoliste aparaatide muskulatuurist tekkivad hobujõud, ning sellest tuleneva tiibade tõstejõu võimsuse ülekaalu võrreldes kärbsega, on seda kahtlasem, et nad alluvad tolmuimeja õhuvoolule veelgi lihtsamalt kui kärbsed, keda (nagu ma ka enne mainisin) on ikka sitaks raske läbi toru sisse imeda. Ja seda kõike teha tund aega, pesa läheduses, põriseva tolmuimejaga, püüdes õhust lendavaid ja vihaseid satikaid, nu mina küll sellega hakkama ei saa. Ehk peaks rohkem harjutama Smile


Teine asi on muidugi see, kui toru pista otse kuradite ukselävele. Siis peaks tõesti, kõik uksest väljuvad üürilised, kenasti tolmukoti poole suunduma. Jama on aga selles, et kui käsi kipub vääratama, imeb putsunutsutaja pesa lõhki. Katsu sa siis neid selle hiiglama pika emmiga lae alt taga ajada. Selle vea vältimiseks on muidugi 6 meetrine torustik pinnuks silmas. Sellisel juhul oleks ehk juba parem kasutada kaevurakkeid peene ja pika toru asemel. Nood on piisava läbimõõduga, et sealt mahuks läbi parasjagu terve lendav ja ebameeldivalt torkiv perekond koos sugulastega.
Mulle endale meeldib rohkem asju õhku lasta. Käesoleva teemaga haakub minu silmis kohe kindlasti muttide elimineerimise alateema, kus keegi tõi näite propaani ja hapniku segu kohta, mille ma mutikäikudes ka koheselt ära katsetasin. Tegi ikka kõva pauku küll. Peale esimesi pauke hakkas mutte lendama. Kõigepealt lendasid mullast välja mullamutid, soolikad kõhust rippumas, ning poolikuna näritud porgand hammaste vahel. Järgmiseks hakkas hakkas välja lendama naabrimutte, rullid peas ja keeksipuru ümber pudrumulgu. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida, vaid sellest, et sama tehnoloogiat saaks kasutada ka aparaatide pesade juures. Ma hea meelega võiks katsetada, kuid pole nagu ühtegi sobivat pesa kus katset läbi viia. Enda katusealusest hakkab ka natuke kahju ju...

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne