Nääribussid
#1

Seoses lähenevate pühadega algatan sellise teema... Vabandan ette, kui siin kuskil on põhjalikumalt juttu olnud, aga otsing andis vaid ühe "riivamisi" vaste.

Minul on mälestusi Tartust, 70ndate lõpust ja 80ndatest. Kõrvalepõikena: ka meile teada-tuntud Saurer on millalgi 80ndate lõpus nääribussina üles astunud. Seda fakti sai Heino Jaanuse käest mõned aastad tagasi üle küsitud. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida Smile 

Nääribussideks olid LAZ-Turistid, roolis täismundris näärivana. Väljumine toimus Raekoja platsilt tänases mõistes linnavalitsuse hoone eest. Kui mälu ei peta, olid peatuskohas korraga kaks bussi. Bussid olid näärispetsiifiliste "sõjamaalingutega". Ilmselt neid siis muuks otstarbeks ei kasutatudki. Vaevalt, et keegi nad vahepeal "normaliseeris", liini sõitma pani ja aasta pärast taas "nääristas". Või...?

Kahjuks ei mäleta marsruuti, ähmaselt nagu meenuks, et käidi kuskil Annelinna lõpus, aga võin vabalt eksida. Ka ei tea ma midagi piletihinnast, ise, oma raha eest ju ei ostnud. Samas ei saanud pilet väga kallis olla, sest mu kadunud vanaema oli õudne kooner (tavaline linnaliini pilet oli 3 kopikat). Ka ei mäleta, kaua sõit kestis.

Kui kellelgi on Tartu osas täpsustusi lisada, ootan suure huviga.

Samas huvitab, millistes ENSV linnades veel nõukogude lastele, tulevastele kommunismiehitajatele, sellist lõbustus pakuti.
Vasta
#2

[Pilt: ImageServlet-700x480.jpg]

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#3

Tore pilt!

Kuupäev tekitab küsimuse, et mis perioodil nääribussid käigus olid? Algus ideoloogiat arvestades kindlasti peale jõule, aga kui kaua uuel aastal sõideti?

See buss "lihtne juhtum": bussijuht võttis mundri seljast ja valehabeme eest ning võis kohe suvalisele liinile või tellimusveole minna.

Ähmaselt meenub, et Tartus oli bussi külg suisa musta värvi, peal rohelised kuusekesed ja vist midagi veel.
Vasta
#4

Tõenäoliselt olid bussid käigus vahetult enne ja pärast aastavahetust, et ideoloogiliselt kõik korras oleks.

Ma ei ole kindel, kas eraldi bussi selleks baasis hoiti, pigem võeti mõni buss, mis otseselt ühtegi kohustuslikku liini ei sõitnud. No selline sobilik "saan".

Loosungid võisid olla tehtud mingi kergelt eemaldatava värviga või siis arvestusega, et buss läks kohe pärast Näärivana saaniks käimist värvimisse.

A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#5

Kahtlane jah, kas näärimaalinguga bussi hoiti ainult selleks, et aastas umbes nädalajagu või veidi enam sõita. Samas tundus vähemalt lapsesilmale, et töö ikka viisakalt ja kapitaalselt tehtud. Teisalt: kui mõtekas oli ajutiselt "nääristada", kasvõi enne ülevärvimist?  Äkki mingi pidevalt reservis hoitav buss?

Ma ei saa kiidelda, et teaksin detailselt, millised Tartu pargi bussid milliseid liine teenindasid. Kuid samas ei mäleta, et Turistid mingit liini oleks sõitnud. Oli terav polariseerumine: kas "tavaline" madalate istmetega LAZ või Ikarus. Augutäiteks oleks ka kesksuvel nääribuss kõlvanud, juht poleks muidugi habet ette pannud.
Vasta
#6

Suht loogish, et nääribuss polnud miskine eraldi buss, mida hoiti vaid selleks otstarbeks ühel ajal aastas. Ikka võeti ekspluatasioonist tavaline buss ja lisati bussile veidi teemakohaseid maalinguid. Näiteks Pärnust meenub 90ndate algupoolelt üks täiesti tavaline kollane Ikarus, mida eristasid teistest linnaliinibussidest akendele maalitud tähekesed (punased, kollased, vist ka sinised). Suuremad kodanikud teadsid väita, et tegemist on endise nääribussiga. Nagu tõendavad ürikud, siis 1976. a. hakul sõitis Pärnus nääribussina tava-LAZ (695M): http://www.upload.ee/image/3261116/010.JPG Artikkel omaaegsest Pärnu Kommunistist. On sõitnud ka Ikarus-255 (värviline jäädvustus Pärnust), et antud hetkel ei oma vist volitusi, et seda pilti siin demonstreerida. Bussijuht habemega ning punases mantlis näärivana, konduktor "sneguurotshka".

P.S. Ajaloolised kaadrid ajaloolisest Ikarus-55-st nääribussina Tartus aastal 1957: http://www.filmi.arhiiv.ee/fis/index.php...1450573344
Vasta
#7

See terav polariseerumine tekkis sellest, et komfort Ikarused (Lux, hiljem akvaariumid) olid regulaarse kaugliinide teenindamise tööga äärmiselt hõivatud. Nii sokutati nääribussiks heal juhul Laz Turist või isegi maakondlik LAZ.
Vasta
#8

Las Piibur v6i keegi muu huviline ehib oma bussi ära ja küsib Raadio 2 toimetuselt luba tasuta parkimiseks nende "v6iduväljaku" keskel asuva ajutise stuudio juures. Tuleks isegi sellist tsirkust vaatama, kui keegi ära teeks. Big Grin

Audi 100 2.2 R5 1986
Audi 100 2.8Q V6 1991
Audi 200 2.1 5E 1981
Ex Audi 100 2.2 R5 1985; Audi 100 2.8E V6 1992; Audi 90 2.0 R5 1986
Vasta
#9

Tallinnas Ülemiste filiaalis võeti nääribuss neljandast kolonnist, sest nende LAZ turistid, 255-d, 250-d teenindasid ainult Inturisti. Liinidelt ei võetud. Muidugi aastatega kolonnides busside margid ja osakaal muutusid. Mõned  turistid teenindasid ka praamiliine saartele, kuni nende aeg otsa sai. Muidugi oli maaliinide bussijaamas valves üks-kaks reservbussi, kust ka võis asenduse leida. Ajapikku suri reseservide hoidmine välja, sest busside tehniline seisukord mingil määral paranes. Ilmselt oli varem neid reserve isegi rohkem, sest vanemad mehed meenutasid ägedaid kaardimängu lahinguid puhketoas. 71-l aastal võis reserve küll olla neli.

Инвалид информационной воины.
Vasta
#10

2015a.nääritramm Tallinnas.  

http://tallinncity.postimees.ee/3442801/...joulutramm  

Rendi nostalgiline RAF 2203 buss, juht + 8 reisijakohta.
Rendi nostalgiline RAF 22031 KIIRABI, juht + 2 doktorikohta + 1 patsient.
Rendi nostalgiline RAF 2203 MIILITS,juht + 8 reisijakohta.
Tel. +372 56477273. e-mail. metall73@hot.ee
Vasta
#11

   


Ongi kohe Näärid!

Üks pilt mul ka, väidetavalt aastast 1970, Tallinnast.
Postituse autor esiplaanil ja siis bemari. Autosid oli tol ajal ikka vähe küll!
Bussidega on raskem. Kuuse taga on näha Laz-turist (pika katuselaternaga ?) ja tema kõrval eespool, veel miskit. (isegi ehk veel kaks bussi?) Laz´i ees Volga(takso). Teisel pool kuuske üks puust „tartlane“, selle taga justkui Paz.
Minu mälu järgi oli siiski näärivana selle Laz´i roolis. Aga vist oli neid busse rohkem, kui üks, sest nõudlus (loe: järjekord) oli suur. Oli ka vist selline probleem, et tuli kindlasti minna just "turistikaga" sõitma ja mitte tavalisega. poiste värk! Vanemad nimetasid seda lapse jonnimiseks... Ega nemad viitsinud ju järgmist oodata.  Kuhu sõitis ja mis seal bussis toimus, ei mäleta enam. Mäletan, et sai kuhugi sõidetud ja pärast toodi samasse kohta jälle vanemate kätte tagasi. Vist anti kommikott ka pihku. Ju see oli siis piletihinna sees. Kommunismi siis veel ikka ei olnud.
Häid pühi kõigile!
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne