Niiduki valik
#41

(11-05-2019, 21:50 PM)mlsluik Kirjutas:  Kolme teraga niidud jätab juba 30cm heinast suht kisutud ja räsitud vaatepildi, ühe kettaga rootor tahab palju toorest jõudu saada.

Iga tera küsib jõudu. Mida kiiremini pöörleb, seda väiksema amüpsu korraga võtab. Seega kui jääb räsitud, siis on edasiliikumine pöörlemiskiiruse suhtes liiga kiire.

Jõudu tahavad need kõik, siin pole vahet. Küll on suur vahe, mitu kuupcm minutis läbi lõigata tuleb. Seda saab aga kõige lihtsamalt reguleerida liikumiskiirue muutmisega, mitte niidukit ümber ehitades Toungue
Vasta
#42

(11-05-2019, 21:48 PM)honkomees Kirjutas:  kolme teraga muruniiduk saab küll hakkama vähesemate hobustega kui passis nõutud. Mul vastavalt  niiduki passi 25 hj vs 15 hj traktoril. Kinni saab lasta selle siis kui langetada niiduk rinnuni heina või üritada paksus heinas seisvat niidukit käivitada, siis jääb trakal jõudu väheks.

Need nõutud hobujõud eri tootjatel jah erinevad.
Same 1900mm laiuse juures 15/20Hp.
https://same.ee/muru-tasandusniidukid/same-1900/
1800mm hiinlane aga 30-45Hp.
https://www.alibaba.com/product-detail/3...5df2aVhGQS
Kuna niitmishooaeg ka vägisi kätte jõudnud, siis sai 3 teraga hiinlane ära ostetud. 
Võtsin 1800mm laiuse. 1500mm oleks küll T-25-le turvalisem ehk olnud jõuvajaduse poolelt. Aga põka rataste laius juba 1400mm millegiga. Seega võiks ikka niiduk laiem traktorist olla. Ja kui tõesti ei jõua, siis saab esimese tiiru ju kahe kõrgusega ära niita ja järgnevalt juba vastavalt vajadusele niiöelda poole laiusega lasta.
Täna sai kuskil 1.7Ha maha niidetud ja proovitud. Praegune hein pooleldi hõre ja tihedust veel ei ole. Aga esialgu mulje igati positiiivne. Ei ühtegi köhatust mootori poolelt. Sõitsin teise ja kolmanda aeglustatud käiguga, konarlik maa seadis piirid.
Selline murumasin siis. Aeda tikripõõsaste vahele ronida ei saa, aga suuremaid platse hea niita. Mille osas oligi vajadus juba ammu tekkinud, sest murutraktor hektarite jaoks on ikka liialt vaevaline lahendus juba.
               

Niidukist. Sai väheke uuritud nende kolme teraga ülesehituste kohta. Laias laastus on kõik sama, aga mõned erinevused on siiski sees. Parem variant pidi olema see, millel haakimisrauad saavad üles alla liikuda. Kopeerib paremini maapinda.
   

Teine variant on haaketapp lihtsalt raami küljes. Muidugi aisatõmmitsad saab ka ujuva peale sättida, aga kui mitu haakeriista. Siis kruttimise vaev.
Nidukõrgus praegu 80mm. Natuke saab ka puksi ringi tõstmisega juurde. Mõni koht aga kannistik ja vajaks mitte maapinna profileerimiseks kalduva tegevuse jaoks veel niidukorpuse kõrgemaks tõstmist. Ideeliselt saab selle rataste kinnitusraua ka teisipidi pöörata. Mis kõrgused siis olema hakkavad, peab vaatama.
         

Kaasasolnud kettkardinat ei hakanud külge panemagi. Takistab väljutamist. Tuleb plekist ise teha kate. Mõnel variandil täitsa ka tehasest olemas.
   

Kardaan sai ka ristsed haakelattide ristikettide tõttu. Õnneks piirnes asi ainult paari mõlgiga plasttorul.
   

Müüakse ka mingi uuemat lahendust, mis selle õnnetuse välistaks. On keegi selle süsteemi peale ringi teinud, toimib?
https://www.pmkaubamaja.ee/et/pollumajan...6-046.html
Saan aru, et see kinnitub lõppülekande korpuse külge?
   
Vasta
#43

Mul on need junnid külgülekande  küljes õlemas. Kui aiste kinnituspolt on õiges kohas siis täitsa pro teema. Muidugi mõistuse piires. Hullu lammutamist nad ei kannata.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#44

kardaani plastist sain juba esimestel aastatel jagu. Aga see kettkardin on huvitav, mu omal mingid "poolkuudest" kardin, ühelepoole liikuv, poolkuude vahepuksid enamikus juba ammu-ammu puruks ja poolkuud hunnikus koos, samas pole ei sellega ega ilma mingit vahet täheldanud.
Vasta
#45

Hooaeg hakkab Hiina 3 teraga niidukiga lõpule saama. Täitsa toimiv asi on. Nagu siin eespool öeldi, siis 300mm heina kõrgust on jah selline piir, millest üle hakkab niitmata heina maha jääma.
Võimalik siiski ka kõrgemat heina niita, küll kaks korda üle käies. Proovisin siin mtmeid variante. Esialgu kõrgemalt ja siis vastukarva tagasi.
Või siis julmalt läbi kõrge heina niiduk maas ja vastukarva tagasi. Mõlemal juhul saab hakkama. Tegu heinamaadega ka, paari meetrisesse võssa see asi ei sobi.
1.8m on täitsa sobiv T-25 jaoks. Kõrgema heinaga lihtsalt jääb osa niitmata, aga jõupuudust küll ei täheldanud.
Üks negatiivne omadus ka teises suunas. Inimene on mõneti loll. Arvab, et laia niidukiga saab töö rutemini tehtud. Samas vaatad, et siit võiks nurga ära niita, sealt siilukese jne...
Lõpuks kokku 2.3 Ha heinamaast muruplatsi taolist saamas ja ajavõitu ei kuskilt.
Ahjaa, kesktõmmitsa asemel silinder on hea asi. Saab hea juurdepääsu teradele ja kerge niidukit alt puhastada. Kardaan tuleb küll enne ära võtta.

               
Vasta
#46

Selleks et tulemus hea jääks sellega tuleb üsna tihti niita, kord-kaks suve jooksul see hiinakas heina sisse pista ei ole variant, nagu hambutu lehm oleks närinud...  Big Grin Toungue  Muruniiduki aseaineks tundus hea olema. Enda oma müüsin peale esimest niitmist hästi kaugele ära...

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#47

(07-09-2019, 23:03 PM)mlsluik Kirjutas:  Selleks et tulemus hea jääks sellega tuleb üsna tihti niita, kord-kaks suve jooksul see hiinakas heina sisse pista ei ole variant, nagu hambutu lehm oleks närinud...  Big Grin Toungue  Muruniiduki aseaineks tundus hea olema. Enda oma müüsin peale esimest niitmist hästi kaugele ära...

Kõik sõltub eesmärgist, nö ussitõrjeks ehk võsastumise-risustumise tõrjeks käib küll samas ühel endisel põllulapil lasin peale heinakülvi esimene aasta ristikul ära õitseda, isekülvuda ja siis niitsin selle hiinakaga 2 korda üle, no jäi selline veidi kakutud jah, paari päeva pärast lasin veel korra üle ja sai ok. Kuna ei näinud mitut masinat mõistlik  olevat soetada, siis saigi see muruniidukiks soetatud, kuna murutraktor ei suuda mu mägedel liikuda ja 2 ha niita. Niidan sõltuvalt heinakasvust 2-3 nädala tagant ja on enam-vähem muru nägu kogu plats.
Vasta
#48

(07-09-2019, 20:47 PM)meli666 Kirjutas:  .... Üks negatiivne omadus ka teises suunas. Inimene on mõneti loll. Arvab, et laia niidukiga saab töö rutemini tehtud. Samas vaatad, et siit võiks nurga ära niita, sealt siilukese jne...
Lõpuks kokku 2.3 Ha heinamaast muruplatsi taolist saamas ja ajavõitu ei kuskilt. ...  

Big Grin mul oligi plaan muruplatsi moodi saada, esialgu nii 15-20 a tagasi lasin purustajaga üle käia aga see pilt mulle ei meeldinud (kõrgelt niidetud, katkutud väljanägemine ja nurgatagused niitmata) ja igasugu imelikud umbrohud ja muidu heintaimed, mis kasvasid  ebaühtlaselt põllul pool suve ka ei meeldinud, siis otsustasingi, et tuleb omale soetada midagi, millega madalamalt kui teenusepakkujad ja tihedamini üle käia ja nüüd on tiheda niitmise tulemusena kasvanud selline ühtlane murulaadne heinkate, vaid üks sort kiirekasvulist umbrohtu, mida meil kärnaleheks nimetatakse, kasvab ikka edasi üksikute puhmastena.
Vasta
#49

(07-09-2019, 23:03 PM)mlsluik Kirjutas:  Selleks et tulemus hea jääks sellega tuleb üsna tihti niita, kord-kaks suve jooksul see hiinakas heina sisse pista ei ole variant, nagu hambutu lehm oleks närinud...  Big Grin Toungue  Muruniiduki aseaineks tundus hea olema. Enda oma müüsin peale esimest niitmist hästi kaugele ära...

Need niidukid ongi müügil ju muruniiduki nime all, muru niidetaksegi üldiselt tihedamini kui kaks korda suve jooksul   Big Grin . Endal on ka kasutada selline niiduk DF404 haakes ja suure tasase murupinna jaoks on väga hea. Mul on niita u. 1,5ha, murutraktoriga läheks väga pikk päev, sellega saab healjuhul 4 tunniga üle käidud.
[Pilt: IMG_20180524_212524_5.jpg]
[Pilt: IMG_20180524_212816_2.jpg]
Vasta
#50

Võibolla hakkan tuult väljalt püüdma, aga...
Mida konsiilium arvab, kas oleks mõte sees need terade ümber olevad ringikujulised plekid eemaldada hiina muruniitjal.
Muru, noh hein on 30cm kuskil kõrge. Hõre. Ühtepidi ja siis vastukarva teistpidi saab hea tulemuse, aga kooner ka natuke ja ajakulu. Tahaks ühe korraga saada.
Iseenesest traktoril jõudu jätkub maa ja ilm, ei lähe häälgi jämedaks. Aga lihtsalt ei niida ühekorraga ilusat tulemust. 20cm teeb veel ilusa tulemuse.
Saagi aru, mille taha see asi jääb.
         
Vasta
#51

(20-07-2020, 22:02 PM)meli666 Kirjutas:  ... kas oleks mõte sees need terade ümber olevad ringikujulised plekid eemaldada hiina muruniitjal. ...
Ma olen aru saanud, et need plekid on multšimise eesmärgil, purustab seal kestas heina ära. Kui need eemaldada jääb maha heinavaal, umbes nii nagu rootorniidukil. Mulle see ei sobi.
Vasta
#52

Eest tuleb ca 5cm serva maha lõigata, siis ei ole nii suurt heinatallamist ka enam.. proovitud variant.Raideritega sama asi... 
lmselt mingid eu nõuded jälle, et võiksid ilma vigastamata niiduki ees varvastega olla...
Vasta
#53

(20-07-2020, 23:57 PM)I.A Kirjutas:  Eest tuleb ca 5cm serva maha lõigata, siis ei ole nii suurt heinatallamist ka enam.. proovitud variant.Raideritega sama asi... 
lmselt mingid eu nõuded jälle, et võiksid ilma vigastamata niiduki ees varvastega olla...
kui ikka heinamaa, kus kive ja kände ning suuri mutimullahunnikuid leidub, siis on hea, kui selline kaitse ees on, lükkab kivi kõrvale või viskab niiduki üles ja terad-võllid jäävad enam-vähem. Olen vahel kevadel ilma teri sise lülitamata põllu üle sõitnud ja mullahunnikuid tasandanud, kui ei viitsinud niidukit tagant võtta ja betoonposti külge haakida.
Vasta
#54

Üldjoontes on see muruniiduk... Tore muidugi, kui hunnikud laiali lükkab... Kuid ei niida ka sittagi ausalt öeldes. Heinamaale ikka rootor.
Vasta
#55

Väga suures heinas need niidukid ei viitsigi head tööd teha. Seal peab terve esiseina lahti lõikama. Pöörded viimase peale ja aeglase käiguga. Terade tekitatud tuul peab nüüd heina üles tõstma terade vahele.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#56

(21-07-2020, 00:22 AM)I.A Kirjutas:  Üldjoontes on see muruniiduk... Heinamaale ikka rootor.
ja rootorist maha jääb heinavaal, millega pole sittagi teha. Mul selline paari hektariline heinamaa maja ümber, mida hoian enam-vähem muru näoga ja selleks on see hiinakas just õige riist, paari-kolme tunniga saab niidetud see osa, kuhu masina pääseb ja siis jääb 2-3 päev trimmeri töö ...
Vasta
#57

Kuna rääkisid heinamaast, siis jäi mulje et heina vaja teha. Seljuhul kulpidega purusti vast kõikse õigem...
Vasta
#58

(20-07-2020, 23:47 PM)honkomees Kirjutas:  
(20-07-2020, 22:02 PM)meli666 Kirjutas:  ... kas oleks mõte sees need terade ümber olevad ringikujulised plekid eemaldada hiina muruniitjal. ...
Ma olen aru saanud, et need plekid on multšimise eesmärgil, purustab seal kestas heina ära. Kui need eemaldada jääb maha heinavaal, umbes nii nagu rootorniidukil. Mulle see ei sobi.

Nii on. Lisaks peaks teoorias (ehk õige dimensioneerimise korral) ka hein veidi paremini üles tõusma. Aga ega siin suurt vahet ei ole - säärased asjad toimivad normaalselt seni, kuni niidetakse alla poole kõrgusest Ülekasvanud asjade niitmine on nendega niikuinii hädatapp.
Vasta
#59

Jäi silma, et hiina kolme teraga muruniidukist tummisem versioon ka olemas suuremasse heina suskamiseks. Esi äär ära lõigatud. Terade lahendus ka teine.
Tundub vist nii, et tuleb praegune eespool olev ära müüa ja see ligi võtta.
On keegi sellist juba kasutanud ja kogemusi?
https://nordamus.weebly.com/gfm.html
Vasta
#60

Ilmselgelt pikemat heina niidab märksa paremini.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne