Minsk M-103 ja Kavros K-58
#41

Täna võtsin siis käsile K58 mootori ehitamise.
Oli ju olemas n.ö M1M karterile ehitatud K58 silindriga hübriid ja nurgas oli K58 karterid... viimase tõuke andis õli mustus... mis ei tohiks nii vähese töötunniga mootoril selline välja näha. Häiris ka see, et genekat ei saanud korralikult ühendatud ja spidomeetriajam kah.
Mulle paistis, et põhjuseks oli karteri tihend - selleks oli kastutatud liiga paksu pappi (1,5mm + tihendi silikoon). Geneka magneti ühendamine on ilmselt ka selles, et väntvõlli hoorataste vahe on 8,2mm, kuigi peaks olema 9mm. Kõik see kokku põhjustas selle, et väntvõll ei ulatu piisavalt välja, et geneka magnet sinna korralikult kinnituks.

Võtsin mootori lahti (kurja brake cleaner sai otsa...) ja ega ta ilus polnud - tahmane õli ja natuke ka metallipuru kuskilt tulnud... Punane on siis loctite tihendimastiks, mis tundub, et on väga hea. Paigaldada lihtne, jääb püsima ning ei ole veel lekkeid tekitanud ja lahti võtta hea.
   

Silindri ja karteri ülevoolukanalid ei olnud kohakuti... need ju erinevate kujudega. Lisaks väntvõllil liikumissuunas päris suur loks - peamine põhjus väntvõlli laagrid, mis karterikülge käivad - need raksusid ja loksusid korralikult... ülejäänud loksud "tundusid" sarnased minski M1M võlliga.
enne kui uute juppide järgi jooksen, alustasin ümberladumist, et veenduda mis hakkab ja mis mitte.
Esimese ajsana oli üllatus selles, et geneka juurde käiv väntvõlli otsasimmeri metallkate on M1M-st erinev - lihtsalt M1M oma ei mahu ilma, et peaks karteri pooles midagi viilima... Samas leidsin oma kolahunnikust veel kaks katet ja üks hakkas ilusti. Mõõtes oli natuke üle 1mm läbimõõdus väiksem... (diameetrid: M1M - 62,6mm; K58 - 61,6mm)
Järgmine jama on käimalöömis vända võlliga ja sektori vedru alla käiv suure seibiga - see minski augustatud seib on seal liiga suur, ei mahu pessa... samas tuleb meelde, et teisel mootoril olev seib jäi sinna loksuma... Võll ise on ka ei ulatu piisavalt karteripoolest välja (rant takistuseks). Kui alla panna seib, siis ei lähe kaan kinni...
Hetkel rohkem erinevusi ei näinud (no kui just kethammaka kinnitus mutter on teise kujuga - seal otsas peab olema kaks naga, millelt spidomeeter saab oma ühenduse. lisaks ka siduriplaat on teine.
Homme siis hangin puhastamise vedeliku, ühe paberrulli ka ning 2x katetea laagri 203 + üks kattega laager 203. Simmerid...

Edit: Läheb juba suht tihedaks kirjutamiseks aga no mis teha.

Lisan siia juurde siis inventuuri kasti sisudest. Nagu näha on mul pea täis 3 komplekti mootorit (M1M, mis töötab ja arvestatud M103 peale, K58 - mille saab tööle, kuigi osad jupid vajaksid uuendust; M1M mootori pooled, millel komplekt käigukasti sisu ja nipet näpet veel) 
   
Mõned jupid on kasutud - st kas katki või väga kulunud. On ka suurema mootori juppe (võib olla K175 omasid...) nt üks käigukasti alumine võll + hammakas, sidurikorv ja selle sisu...

Ladusin siis käigukasti sisu M1M karterisse (ei ole kolmandat väntvõlli...) ja võtsin ära K58-le vajaminevad jupid, siis järgi jäid need:
   
Jah mõned nipet näpet saaks veel M1M mootorile kruvida nt käimalöömise sektor... jne.

Annan endale ka aru, et neid juppe väga palju ei liigu enam ning nende hoidmine raha ei võta. Samas oleks hädasti vaja ühte komplektset ja töökorras K58 mootorit.

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#42

Sai siis M103 mõeldud M1M mootor uuesti lahti võetud, sest sisse läks ju vana katkine sidurikorv... lisaks vajas ka käimalöömisvõll ja alusseibi K58, kaasneva nähtusena vahetasin välja ka käiguvahetuse võlli - mul oli kasutada üks taastatud võll, mis oli kellegi poolt kokku keevitatud ja ~5mm lühem. Seda sai siis M1M mootoril kasutada aga K58-l mitte, lühikeseks jäi.
Seega sai ikkagi kinnitust see, et minski ja kavrovetsi 123m3 mootoril saab omavahel vahetada vaid käigukasti hammakaid sidurikorvi, laareid, kolvi süsteemi ja ehk ka väntvõlli ja mootori sisest ketti.
Ülejäänud vidinatel on vähem või rohkem erisusi...

Aga mootorist on läbikäinud ~3L küttesegu ja seega korralikku töösooja pole mootor veel saanud - jah sõidetud seal ~30km jagu.Mootor lahti võttes väga puhas... kuigi töös olles tuli ebatiheda summutiühendustest korralikku musta jääke. Samas summutist gaasid ei tossanud. Kasutasin siis eelpool mainitud MOTULI 510 2T õli suhtena 20:1-le.
   

mootorit uuesti kokkupannes panin ka puuduvad tihendid käimalöömissüsteemile, et sealt vahelt õli ei immitseks ja vända karteri poolsesse otsa uus simmer - sai see metallist korpuse osa välja vahetatud, see lasi läbi.
Mõned väiksed asjad jäid veel tegemata... nt generaatori all olev vända simmeri katte alustihend...
Mootori töötab uuesti ja seega olen rahul.
Nüüd suunan oma huvi siis K58 mootori komplekteerimisele. Sealt on puudu üks väga oluline detail - U raud väntvõlli poolte vahel - ehk on kellegil pakkuda või ehk saab sellest koopia teha...

Sai K58-le uus siduritross tehtud - pikem natuke, kui minski omal.

Aga toon siia ka pildi, millised on käimalöömise võllide erinevused, vasakul K58, paremal Minsk M1M võll:
   

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#43

Mõõtsin K58 väntvõlli viskumist... no lappas igalepoole palju, kohati 1mm viskusid põsed külgede suunas, laagrid viskusid tiba vähem 0,3 mm, kuid silmaga näha, et laperdavad. Võlli otsad samuti(korraks nagu sain laagrite külgedele viskumise korda aga põsed viskusid üksteise suhtes pöörlemise suunas...). Lisaks mõõdetud ka kepsu alumise laagri lõtku, siis käega katsudes on tunda, silmaga kepsu liikumist näha ning numbriks annab 0,2 - 0,3mm (nii võrd kui hästi suutsin mõõta indikaatorkellaga)
Igatahes ei ole väntvõll sellises olukorras mootorisse paigaldatav (st pole mõtet, kui on juba ette teada, et jamaks jääb).
Kolvi eemaldamisel tõdetud, et kolvisõrm ja kepsuülemine puks on täitsa kulunud. Kõik minu käsutuses olevad sõrmed loksuvad väga palju + kolvis olev sõrm tuli kolvi seest välja lihtsalt käevahel surudes, ilma et kolvi kuumutada oleks vaja või mingit pressi abi kasutada [Pilt: icon_confused.gif] 
Kontrollitud ka slindri ka kolvi oma vahelist suhet, siis see on OK.
Kolvi väline mõõt on 51,65mm (suht ümar on, kõikumine on ~0,1mm), silinder 51,86, samuti suht ümar - kolb ei kuku silindrist läbi, kui pihuga katta silindri ülemine osa (on kasutada ka 51,4mm kolb, see kukub kolinal, samas on ka kolb, mille mõõt on 51,85, siis see silndrisse ei lähe)
Rõngad on läbi, sest pilu oli alumisel 1,76mm ja ülemisel 2,6mm
Seega tulevikus on vaja sõrme ja rõngaid (puks on olemas ja ei näe vajadust kolbi vahetada) samas kui juba...
 
Seega K58 mootorit käesoleval aastal töökorda ei sea.
Ps puudu on ka U-raud, ehk on kellegil pakkuda 

Ehk on teil pakkumisi, kelle juures ja mis ajal saaks lasta väntvõlli korda teha - kui juba, siis vahetaks ka kepsu alumised laagrid. (see ei ole siis M103 väntvõll, mida siinsed foorumlased on katsunud ja heaks kiitnud)

Vaatasin ka, et K58 all on K175 esiamort koos prillidega (esipiduri fikseerimine ei olnud õige - K175 on sälguga võlli juures ja K58-l sarnaselt minskile poolkuu toetus amordile). Erinevatel piltidel vaadatuna tundus, et K58 on minskiga sarnane amort v.a. siis ülemised katted. Lootsin, et viskan lihtsalt toru ringi ja asi tehtud, kuid...
K175 amorditorud on 5cm pikemad ja läbimõõdult kitsamad. See tingis asjaolu, et samu prille kasutada ei saa (s.h. plekke ja esikahvli pingutuse vardasüsteemi). Seega tõstsin sama minski hargi K58-le tagasi, mis seal kunagi oli... Ainukese asjana paigaldasin kavrovetsi vedrukorgid.

Kokku laotud M1M/M103 mootor töötab iseenesest rahuldavalt, kuid soojana töötamisel kipub nagu pudisema/probisema - eks seda peenhäälestust (segu + õigem süütenurk) saab ka hiljem teha. 
märkasin ühes kohas mootori all õlitäppi - käigvahetus hoova fiksaatori kinnitus laseb läbi [Pilt: icon_eek.gif] . Teisisõnu käigukasti sees olev hoob fikseeritud n.ö. kuuliga, mis asetseb mingis tifti sees, mis omakorda kinnitud karteri külge ja on n.ö. läbiv. Selle tifti kinnituskoha vahelt immitseb natuke õli... samas sinna tihendit ju ei käi. Eks tulevikus peaks selle tifti ümber looma mingi tihendi või siis välja pressima ja tihendi silikooni ümber panema.

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#44

Nüüd peaks olema kõik osad olemas, et K58 mootor kokku laduda - rõngad veel vaja hankida... 
Sain K58 silindri - suht korraliku, ainult silindri sisepind oli vaja kergest roostest puhastada.
kolb kah olemas mõõdus 51,65(67) see vajub silindris alla ~2-3 sek. Seega suht koht tihke. 
Korrektne silindripea.
Leidsin väntvõllide hulgast ühe väga korraliku - viskumine "ainult" 0,05mm võllide otstes. uued laagrid peale ja liikus väga vabalt oma pesas.
Uus sõrmepuks - see vaja nüüd õigesse mõõtu hõõritseda.

Kunagi ühes teemas arutlesin lihtsalt teoreetiliselt voshod sidurikorpuse koos ketiajamiga sinna istutamisest. proovisin ka voshod väntvõlli otsahammakat - istub päris hästi sinna... Ainuke mure ongi, et kas mootori võimsusest piisab selliste ülekannete suhetega hakkamasaamiseks (K-175 on jõudu küll aga K58...) proovimise asi. Praegu komplekteerin ikka originaalosadega.

Järgmine/ülejärgmine nädal peaks vist mootori ka kokku saama.

Sain ühe lõigatud alusraami mootori pukiks - lähemal uurimisel näen, et see vist K125/K55 raam puruks lõigatud Sad 
   

... aga sai K58 siis seinaäärde pandud ning talle näitamiseks ka K58 mootor kõrvale asetatud.
   

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#45

(09-12-2016, 14:17 PM)CHRhmm Kirjutas:  Sain ühe lõigatud alusraami mootori pukiks - lähemal uurimisel näen, et see vist K125/K55 raam puruks lõigatud Sad 

Äkki veel lähemal uurimisel näeks, et ehk on see hoops DKW raam, piduripedaal on kahtlast nägu?
Vasta
#46

Tegin sellest alusest ekstra eraldi pildi:
   

Väheke ka õhtu juttu:
Nüüd sai mitmel õhtul vurada selle masinaga (~küll ainult 10km aga talvekuudel asi seegi) ning üldhinnang masinale on rahuldav. Mootor vajab mõningast tähelepanu, sest soojana ei taha korralikult töötada - arvan, et saab kuskilt lisaõhku (suur tõenäosus silindri tikkpoldid vajavad pingutamist või parema silindri aluse tihendi tegemist)
Sõitmise mõnu häiris ka praegu õlita amordid... selline vedrutunne oli. Amordid teen korda siis, kui tagakiige võlli ja amordi ühenduskohad õigeks saab.
Üllatavalt hea esitule vihk on suurematel pööretel... seal 2000 RPMi juures genekas ikka väga tugevat särtsu sinna ei anna ja sellest ka tuhmus.
Sai proovitud palju siis masin ka välja läheb - 70 sain kätte (gps järgi) - rohkem ei julgenud, sest kindluse tunne hakkas kaduma... natuke ujuma kippus (eks siin mängisid paljud asjad rolli, alates amortidest).
Kruusateel ainult teine käik - liiga pehmed on need selle masina jaoks. Rehvid ju ka tolleaegsed. Nüüd saan aru küll, miks masinal kiirust polnud vaja... teed ei võimaldanud Wink
Väike pildike ka teise nurga alt:
   
Motonostalgiaks peaks asjad joonepeal olema e. Laitsesse vean selle vanakese kohale kindlasti ning selleks ajaks peaks K58-l ka õige mootor peal olema. M1M mootor jääb ootama M103 kere vuntsimist... loodame, et selleks ajaks on ka M103 värvkatte peale saanud ja koos M1M mootoriga vurada saaks.
Praegu M103 plekid on veel kastis... ja ootavad oma tähelepanu. Mootor vaikselt sõidab ennast sisse, kuid... ega selle töötamine nii roosiline ka pole, tihedusest jääb vajakka... võib olla ka natuke süütest... mõni kraadike siia sinna...
Küünal ise oli suht OK välimusega peale 10km sõte:
   

K58 oma mootorist:
Vaatasime siis  _rein_ ga asja üle, ning oli plaanis kepsupuks õigesse mõõtu hõõritseda. Ta andis mõista, et vaja on ikka õiget puksi, mis ei ole lehtmaterjalist keeratud + kolb on liiga kulunud ja ka sõrm pole enam hea... minu silmadele oli puks ja sõrm need kahtlased tegelased...
Seega vaatan turu peal ringi, ning püüan soetada siis kolvi+sõrme+kepsupuksi... Reedeks peaks asjad käes olema ning järgmine nädal mingi hetk teeme asjad korda.

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#47

Tere!
Küünla värvi järgi ütleks, et küttesegu on lahjavõitu; isolaator peaks tumedam/pruunikam olema, eriti veel 2-taktilisel. Samas võib küünal ka vale hõõgarvuga olla. Kui kusagilt lisaõhku võtab, siis peaks samast kohast ka õlist plöga välja ajama. Üldiselt tasub lahja seguga sõites ettevaatlik olla, et mitte mootorit kokku lasta.
Vasta
#48

Küünal peaks mul olema uus vene oma ja märgistusega А11–3, kui ma ei eksi... järgmine nädal kontrollin täpsemalt.
Jah, lekkekoht leitud - see oli karburaatori ja silindri vaheline koht, mingit plöga sealt välja ei paistnud tulema (silinder ju mustaks värvitud ega märgata midagi polnud, ainult kohati oli sealt kandist tulemas suitsu....)
Selgeks sai siis kui mootor oli juba päris soe ning hakkasin brakecleaneriga ühenduskohti pihustama - sinna lastes suri mootor kohe välja... igaks juhuks tegin veel paar loomkatset ning kordus täpselt sama.
Kuna väga palju pingutada ei julgenud - korra olen klambri katki keeranud, siis panin tihendisilikooni silindri ühendustoru otsa ning karburaator peale. Tiba kinnitust ning 24h seisma.
Täna popsus asi ilusti ning ei mingit pudinat. Loomulikult tekkis kihk veel natuke pingutada ja prõksti, klamber kati Sad
Õnneks leidus veel üks originaal K55 klaber... aga rohkem neid pole.

Silikoon ei ole seal väga hea... eriti vasevärvi... inetu paistab. Mõtlesin, et peaks mingi bensiini ja kuumakindla tihendi leidma ning paigaldama karburaatori sisse...
   
Kasutan seda kõige parempoolset (millel klamber eelmisest pingutamisest juba katki) ehk siis К55д, millel on suurem sisemine mõõt 21mm. Ülejäänutel e. К55 ja К55Б on sisemine ava 19,5mm, välimine kõigil (ehk siis silindri ühendus ava) üks 23mm

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#49

Karburaatoritest hiljem veel, sest K55 V ja D on suurema tootlikusega ja seega suurema siseläbimõõduga - Minsk M103 silindri siisevõtu avaga sisemist ranti ei teki, kuid K58, K55 silindrite sissevõtuava sisemine mõõt on väiksem, ning seal tekib K55D omaga rant... 
Aga nagu mainitud nende muredega hiljem.

Sai tehtud koos ksf _rein_ kaasabiga kepsule puks (tänud hea töö eest).
Soetatud Madeussr käest kolb (vene oma ilusti konserveeritud paberis), sõrm, rõngad siis ostast.
Puks tuli spetsiaalselt treida, sest eelmine puks oli kespusilmas ringi käinud ning ava suuremaks hõõristanud nii palju, et originaalmõõdus puksid läksid sinna sisse lihtsalt sõrmega vajutades - mis ei ole hea.

Rõngastest... jah uued rõngad, kuid lukupilu koht jääb natuke sissepoole mõlemal rõngal ning jätavad lisa vahe silindri ja rõngaste vahele. Lukupilu on 0,5 mõlemal rõngal.
On ka remontmõõdus rõngad olemas, kuid need ei mahtunud silindrisse ning ei hakanud silindrit remontmõõtu meisterdama.
Kolb ise istub suhteliselt hästi silindris, ning allavajumine, kui hoida silindri peopeal, on 3-4sek...

On ka veel üks silinder, mis on natuke väiksema läbimõõduga, kuid seal ei taha kolb eriti liikuda... liigub aga alla tulles jääb õrnalt kinni. Selle silindriga on lukupilu vahe 0,4

Kolb sai siis kepsukülge pandud ja jälgisin siis выход —» märki. Uuel kolvil olid lukupilud выход —» märgi suunas aga eelmisel kolvil vastas küljes... kiikasin ka voshodi kolve, seal samuti vastas küljes.
   

Kuhu poole need nüüd siis jääma peaksid?
Silindriga võrreldes jäävad lukupilud ilusti siledale silindri pinnale ning ei ühti ühegi avaga (olenemata sellest kummale poole pilud jäävad)

Teine kahtlus on karteritega - pole kindel kas mõlmad karteripooled ka ühest seeriast on. Põhjus selles, et geneka poolne karteri väliskontuur ei ühti täielikult teise poolega - esimene otsa kaar on natuke lühem, kuigi augud kalapivad.
Teine põhjus on U raua lukustuskohtades. U raual on mõlemal pool kohad kuhu peaks käima mingi tihvt ja üks tihvti koht on siduri poolses karteris ilusti olemas (vt roheline ring). Teisel karteripoolel pole kuskil tihvti kohta.
   
Mõlemad karterid paistavad olema ikkagi kavrovetsi omad, sest ülevoolu kanalid on ühesugused. Ehk on teine n.ö. K55 oma...

Küsimus kas mõlemal karteripoolel peab olema U rauale lukupilu?

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#50

(29-12-2016, 10:20 AM)CHRhmm Kirjutas:  On ka remontmõõdus rõngad olemas, kuid need ei mahtunud silindrisse ning ei hakanud silindrit remontmõõtu meisterdama.

Sellisel juhul viilitakse ikka rõnga otsi.


Mis karterisse puutub, siis peaks olema mõlemale poolele löödud ühesugune number. Numbri puudumisel ei jää muud üle, kui karter tühjalt koos seadepuksidega ajutiselt kokku panna ja uurida näiteks kasvõi silindrialust tasapinda. Seal ei tohiks olla mingit astet ega jõnksu ning samuti peaksid ühtima nähtavad töötlemisjäljed.
Vasta
#51

CHRhmm Kirjutas: On ka remontmõõdus rõngad olemas, kuid need ei mahtunud silindrisse ning ei hakanud silindrit remontmõõtu meisterdama.
Sellisel juhul viilitakse ikka rõnga otsi
   Ma soovitan seda kätetööd vastu valgust vaadata ja siis natuke mõtelda.
Vasta
#52

Nu jah... viilimise peale oleks ehk isegi mõelnud, kui rõngad ilusti sisse oleks mahtunud aga pilu väiksem, kui 0,2... Antud hetkel ei tahtund rõngad mahtuda, seega paigaldan need õiget mõõtu, millel pilu otsad sisse poole natuke vaatavad... (no ei ole hea aga.... eks näis kas ka jäävad selleks ajaks need veel alles kui mootor kokku hakkab saama)

Karter on juba koos käinud ning silmale tundub, et võllid saavad ilusti liikuda ja kokkuminevad pinnad ühtivad.
Samas eks võtan _rein_ uga veel ühendust ning lasen alumiiniumkeevitaja pilguga ülevaadata see U-raud + karterisse kinnitumine.

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#53

(01-01-2017, 23:17 PM)CHRhmm Kirjutas:  Nu jah... viilimise peale oleks ehk isegi mõelnud, kui rõngad ilusti sisse oleks mahtunud aga pilu väiksem, kui 0,2... Antud hetkel ei tahtund rõngad mahtuda, seega paigaldan need õiget mõõtu, millel pilu otsad sisse poole natuke vaatavad... (no ei ole hea aga.... eks näis kas ka jäävad selleks ajaks need veel alles kui mootor kokku hakkab saama)

Karter on juba koos käinud ning silmale tundub, et võllid saavad ilusti liikuda ja kokkuminevad pinnad ühtivad.
Samas eks võtan _rein_ uga veel ühendust ning lasen alumiiniumkeevitaja pilguga ülevaadata see U-raud + karterisse kinnitumine.
Sulle ma selgitasin mis juhtub rem mõõtu rõngas viilimisega sisse sobitada.Minu vastus oli mõeldud kasutajale Sretch.Sinu originaalid olid ka praagid.
Vasta
#54

Imekombel sain isegi aru, et vastus mulle mõeldud oli. Huvitav on aga see, et juhtumisi olen lausa korduvalt seda kätetööd vastu valgust vaadanud ja ei ole õiges mõõdus rõngastest nagu midagi eriti teistmoodi märganud. Mõtlemisega ka justkui vahel harva mõningal määral tegelen, nii et tänud soovituse eest. Ka nö. õiges mõõdus rõngas ei pruugi kohe alguses silindris perfektelt kogu pinnaga istuda.
Vasta
#55

Selgitasid küll jah... vaatasime _rein_ iga neid uusi rõngaid... ei istu jah hästi just selle pärast, et pilu kohalt keeravad otsad sissepoole. Sellega seoses tekib täiendav ava, mis ei ole hea.

Rõngad on siis soetatud osta.ee-st ja paistavad uued olema, mitte kasutatud. Välimine pind on peegelsileda pinnatöötlusega.
Eks suhtlen osta.ee kasutjaga ning püüab leida korrektsemaid...

Eks praegu keskendun karteri pooltele ja teen need korda.

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#56

Mitmes nädal juba kui pole masinateni jõudnud....  :| aga
Sai siis Motonostalgiale ennast kah kirja pandud koos minsk M103-ga... varuvarjandina jäi K58... eks näis kas vean kohale ka Riga7-e
Minsk praegu veel kastis ja keretööde ootel...

Rõngastest - sai need siis vahetatud ning lõpuks leitud ka sobivad.
Osta.ee kasutajaga vaatasime rõngad üle (mul oli silinder kaasas) ja tõdesime, et praagid... tõi siis veel komplekte ning kõige viimased olid siis OK.
Ok tähendas seda, et istusid silindris ilusti kogu välispinnaga vasta silindri seina - ei tekkinud valgusvihku sinna vahele.
1. komplekt oli siis need, mis soetasin - luku otsad tulid sissepoole, seega tekkis lisa vahe luku juurde.
2. komplektil oli mingi vahe lukkude vastas küljel...
3. komplekt oli OK.
Kõikide rõngaste lukupilu oli 0,4mm

Et asi ka selgem oleks, siis tegin ka pildid uutest rõngastest silindris:
   


võtsin siis ette tubastesse tingimustesse toodud juhtmed...
K58-l peaks siis olema riidest kattega juhtmed ja minsk M103 juba kaasaegsemad... või... Hetkel üks terve komplekt n.ö. kaasaegsema kattega juhtmed tõstetud K58-le, et asi üldse töötaks. Minski porilaua küljest sai võetud must juhe, millel oli siis juba kummist isolatsioon, mitte riidest... seega järeldan sellest, et minsk m103 oli kummiisolatsiooniga juhtmed.

Sai olemas olevad juhtmepuntrad laiali lammutatud, et puhastada ja veenduda, mis korras mis mitte.
Kasutada oli pea kahe ratta jagu juhtmeid... aga reaalsus on see, et nendest korralikku kokku ei saa ühtegi komplekti.
Asi selles, et kui taga ajada ilusaid puhtaid värve ja korras juhtmeid, siis suurem osa neist on õli/muda teinud pöördumatuid kahjustusi. Mustus mustuseks, aga õli on juhtmed kangeks teinud ja kate mureneb.
Kõridest ei tasu rääkidagi - need on kanged...
Lülitiga pundist paremal on siis pea kasutud juhtmed, vasakul siis veel pehkemed ja enam vähem OK värvkattega.
   

Kõrisid oleks vaja siis kolmes paksuses: kolmele juhtmele, kahesele, ja ühele. Lisaks vaja nii heledaid kui ka musta värvi kõrisid, mis oleks õli ja UV kindlad...
   

Kui väga tahta siis saab teha nii, et uued kõrid (kus kohast hetkel ei tea veel...), nende sisse kaasaegsed juhtmed, ja kõridest välja paistvad juhtmed siis teha nendest vanadest...

Üli positiivne oleks kõik juhtmed uued tekstiilkattega juhtmetest teha... pole veel oma silmaga näinud müügikohta kus ühe soonega tekstiilkattega juhet saab...
Leidsin netist slle kangasjuhe.ee, kuid seal paistab, et on n.ö. mitme soonelised juhtmed, mis on kaetud kangasümbrisega.. tegin neile ka päringu, kuid pole veel vastust saanud, et kas teevad ühesoonelisi ka...

Tagadil sai nähtud uusi replika komplekte teistele masinatele... M1A dnepr, jne, kuid neile õnnetutele 125, millel erilist elektrit pole, ei leidnud.
EastHigwayst vastus, et kahjuks ei ole komplekti ning aksessuaare st ka juhtmeid mitte.

Kindlasti kuskil eestimaa avarustes on neid pakkuda ja nägin ka siin foorumis kuskil kohta kus viidati, et iga lugupidav elektritarvete poes peaks neid olema... no pole neid lugupidavaid veel näinud.
"Ps: Musta ja ka valget rüüsi saab Esvika elektrikaupade poest. Paides ja Tallinas oli rahuldav valik. Musta on erinevates mõõtudes. Ei ole termkkahanev."

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#57

Nii kajastan siia ka mõningased tegemised, mis masinatega tehtud:
1. Minsk on nüüd täiesti algosadeks... ning mingi hetk siis puhastusse ning krunti...
   
   
   
   
   
   

2. K58 osas siis sai juurde üks raam, kus on olemas istmealune plekk + korralik tagakiik ning enam vähem OK amordid.
   

Sai uuritud ka silindrit ning kaardistasin avade asukohad... noh eks näis kuidas nendega töötab, hetkel ei hakanud neid muutma.
   
   


Lisaks lapatud kokku mootor. Päris palju oli ikka mähkimist - see U raud ei jäta väntvõlli põskedele palju lappamise ruumi ning iga väike nihe poob väntvõlli kinni.
   
Loomulikult avastad selle siis, kui asjad on ikka kapitaalselt kinni pandud (st tihendid + tihendisilikoon + kruvide pingutus) - ainult kolm korda tuli mootor lahti võtta :lol: üks lahti-kokku panek koos uute tihendite tegemistega ja vigade kõrvaldamistega on julge 2h tegutsemist.
Lisaks loomulikult erinevate seibide otsimine/meisterdamine ning tõmmitsate leiutamine (kahjuks puuduvad selle mootori jaoks spetsiaalsed tööriistad...), ehk kuidas sidurikaane poolset teist väntvõlli laagrit oma kohale suruda nii, et väntvõll ise ei liiguks laagrile kaasa...
Aga peaaegu on mootor koos, jah just peaaegu. Täieliku komplekteerimsit segab üks inimlik asjaolu... kui detailid võivad asuda kolmes kohas, siis mingi osa neist asub piisavalt kaugel... 
Asi selles, et võtsin nädalavahetuseks kaasa poltide/mutrite kohvri, kus sees on ka selle mootori karterite kinnitamiste poldid... :roll: loomulikult jäi see kohver Rakverre... mootor ise asub Tartus...
   
Kokkupanemisel seadsin ka süüte ilusi paika, ning tegin märgid peale 3,4...4mm enne ÜSS - siis ei pea kogu aeg mõõtma.
   
Mootor sai suht tihe...
Läbi suure kadalipu on nüüd K58 mootor koos ja valmis tuld sisse võtma.
Täna meisterdasin siis sidurikaane kinnituspoldid... kurja küll kohe, no ei ole Tartu kaubanduses letist võtta miinus peaga M6x85 polte... saab aga esmaspäevaks - no kes see siis nii kaua oodata kannatab... :lol: 
Leidsin oma varudest kolm sarnast polti ning tegin parajaks.
Lisaks oli vaja sinna ka tihend teha, sest käimalöömise võlli rant poos kaane pesa sisse ennast kinni.. täiendavalt faasisin sidurikaane selle osa ka, et kindlasti ei pooks - nööd liigub hoob vabalt...
Kõik tihendi ja silikooni nakkepinnad tegin mitu korda brakecleaneriga puhtaks, et nakkumne kindlam oleks...
Ekstra tahaks välja tuua ketihammaka ja spidomeetri teo ühenduse - panin spidomeetri korpusele (see mis asub kaane sees) ekstra seibid alla, et kogu korpus nihkuks hammakale lähemale ja ühendus tummisem oleks.

Lisaks on mul karteri küljest vehkat teinud üks ühenduse koht... õnneks see väga suurt rolli ei mängi, kui ainult toetab genekakaant, et siduri vajutamisel seda liiga palju ei murtaks... väiksed distansmutrid toeks ning asi jonksus.
   

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#58

Üks eesmärk täidetud: K58 sai oma mootori, ning mootor võttis tule sisse Big Grin 

Ega see tuli sinna kergelt läinud põhiliselt möllasin sädemega. Säde lihtsalt kadus ära... põhjuseks see, et magnet istus liiga sügaval oma pesas ning ei ühtinud õigesti geneka mähistega. Sai siis üks seib tehtud, et magnet väljapoole natuke tuleks.
Nüüd on siis see vanaisakuurist leitud K58 sellises seisukorras, et peaks sobiba Motonostalgiale küll.
[Pilt: file.php?id=2165&mode=view]

[Pilt: file.php?id=2166&mode=view]

K58-le ei kuulu selles komplektis järgmised asjad:
1. esiamordid + amordikatted - need on M103 omad... mingi hetk peaks Vändra kandist õigem hark kah tulema
2. lenks - see M1M oma. On ka õige olemas, kuid see on väga rapitud...
3. summuti - M1M/M103 oma - õige olemas vaja puhtaks teha, paigaldada keermelatt ja ongi kõik
4. tagumised amordid - jawa omad... - amordid olemas. Ei ole veel keevitustega sinapeal, ning tagakiik ei tule ka lahti ja puksid vaja kompunnida
5. käimalöömise vänt - selle lihtsalt panin sinna, sest õige käis vastu plekki...
6. küünlapiip on kah M103 oma... aga originaal on olemas ka...
7. istmekronsteinid - needki M103 omad - K58 omad kah olemas, varsti panen õiged, sest need puhastuses ja värvimises koos m103 asjadega
8. tagumine ratas on M1M oma - õige olemas aga vajab sirgendamist - osad kodarad ei taha liikuda või on nippel juba rikutud, et ei saa keerata.
No jah - mõned mutrid vaja külge kruvida ka.


Mootor töötab, Käivitub kergelt, kuid vajab veel timmimist.

No pole midagi teha kui üks hobidest on ka fotondus  :lol: ja ilmad hakkavad ilusaks minema...
Uusi ja huvitavaid asju hakkab siia tulema - varsti vist kaalun teema poolitamist kellegi abiga, et K58 ja M103 hakaksid oma eraldi elu elama...
[Pilt: file.php?id=2185&mode=view]

nädal hiljem sai vanakest veelkord tuulutatud. Kahjuks jõudsin 15 min hiljem kohale ning päike oli juba liiga madalal... samas midagi ju sain.
[Pilt: file.php?id=2262&mode=view]

[Pilt: file.php?id=2263&mode=view]

[Pilt: file.php?id=2264&mode=view]

[Pilt: file.php?id=2261&mode=view]

Sõitmisest - spidomeetri järgi üle 70 ei läinud, võttis hinge kinni - pigem sättimise küsimus, sinna peaks ikka julgelt +10..15km/h juurde saama küll. No kui amortides õli pole siis on mõnus vedrutamine.
Tagumised amordid koos kiigega vahetada, ehk saab ka õigema esihargi kah.
Õli amortidesse.
Ehk õnnestub ka õige tagaratta alla saada.

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta
#59

Väga vinge! 

Jätagi selliseks ta - vahata sisse lihtsalt
Vasta
#60

Ega seda ma "ilusaks originaalvärviks" ei teegi. 
Isegi kui võtan ette selle raua korrastamise, siis oma väikese peaga planeeriksin nii: Raud puhtaks, rooste tõrje/EPO krunt, krunt, originaalvrärv, see järel kerge püsivusega must värv - mida siis kaootiliselt maha puhastada... siis ehk mingi roostevärv sobivamatesse kohtadesse, kus võiks asi roostetada... Aga selline tegemine jääb kaugesse tulevikku...

Ostan Minsk M103 (1963a) ja Kovrovets K58 -le ning '73a Jawa 360 + velorex korras osasid 
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne