Hüdraulika alast abi vaja
#1

Tere
Ei oska kuskilt mujalt nõu küsida seega tänan juba ette kes viitsivad vaevaks vastata.
Hetkel hobikorras käsil Bobcat*ile kaevakopa ehitamine. Kogu ehitus käib nullist. Mingit rasket tööd ei plaani kunagi tegema hakata vaid nagu öeldud, pigem hobikorras nokitsemine, et maakodus ehk mõni kraavike kaevata või kaabel maa sisse panna.

Hetkel olen hädas sobiva hüdrojagaja leidmisega. Leidsin kodust mingi vana veneaegse hüdrojagaja (7sektroriga), kuid ei usalda seda vene vana jagajat. Vaatasin, et PM Kaubamajast on pakkuda erinevaid jagajaid. Siit minu küsimus, kas mulle piisaks sellisest jagaja tüübist, või vaja midagi tummisemat vaadata? 
jagaja---40l/min ja max 300bar...Bobcati manuaalist leidisn mingiteks andmeteks 49l/min ja maks 180 bar, seega võiks ju nagu sobida?

Ühendamises pole seal vist midagi keerulist, üks sisse ja teine liin välja, Bobcatile pole minu aru saama järgi vaja eraldi klappe ja filtreid vahele ehitada kuna kogu kopp hakkab tööle AUX süsteemist?

Tänud veelkord
Vasta
#2

Leidsid vist kombaini Kolos, Niva jagaja. Sellele käib eraldi kaitseklapi plokk juurde. Töösurve miski 80 kg/ccm, kindlasti kannatab rohkem.
Kui neljast sektsioonist aitab, siis telli PM Kaubamajast kohe ära. Paras kerge, väike. Nagunii pump tuttuus enam pole ja või koguaeg täistuuridel pillitada vaja.
Vasta
#3

49 on pumba tootlikus? 40 on jagaja absoluutne max läbilaske võime, 9 liitrit jääb kuhugile nurgataha mis enam läbi ei mahu. Mina pigem võtaks miinimum 60, 80 oleks paraja varuga. Mida väiksem jagaja seda uimasemad liigutused kui õlid ei mahu normaalselt läbi...
Vasta
#4

(08-05-2017, 21:37 PM)maisalup Kirjutas:  49 on pumba tootlikus? 40 on jagaja absoluutne max läbilaske võime, 9 liitrit jääb kuhugile nurgataha mis enam läbi ei mahu. Mina pigem võtaks miinimum 60, 80 oleks paraja varuga. Mida väiksem jagaja seda uimasemad liigutused kui õlid ei mahu normaalselt läbi...

Absoluutset maxi kui sellist otseselt pole. Piisava rõhuga saab ka päris pisikesest avast selle 49l/min läbi suruda. Kuid eesmärk peaks jah olema ikka tühivoolu rõhk võimalikult madalal hoida, et vältida asjatus võimsusekadu ja õli soojenemist. 1/2 tolliste väljundliitmikega jagaja võiks kindlasti juba piisav olla. 3/8 on siuke piiripealne värk. Põhimõtteliselt võiks asja enamvähem normaalselt ära ajada, aga mingit varu küll ei jää.
Vasta
#5

Ei neljast ei piisa, hetkel plaan ikka 7 sektoriga.  Tõin lihtsalt esimese näite mis ette sattus. Idee poolest saaks kasutada ka 5 + 2 jagajat ruumi parema jaotamise mõttes, kuid ma ei tea kui otstarbekas see oleks?
2 se jagaja alla jätaks esimesed tugijalad.
Ja 5se jagaja alla jääks masti pööramine, tõstmine, nool, kulp ning ka reserv. 
Ma olen ka joystikudele mõelnud, kuid esmalt prooviks ühest probleemist jagu saada.

Ei leidud Eestist ka ühtki sarnast teemat kus keegi oleks midagi sarnast ehitanud.
Vasta
#6

Aga kas bobcat-il peab hüdraulilisi jalgu olema? Tõrtuk on niinui nii  bobiku tõstuki küljes. Teed fiksersitud jalad. Kui edasi liigud, kergitad tõstukit ja tööd tehes surud uuesti vastu maad. Nii hoiad 2kangi kokku ja saaksid näiteks 5 kangilise 80 liitrise jagaja.
Vasta
#7

(08-05-2017, 21:37 PM)maisalup Kirjutas:  49 on pumba tootlikus? 40 on jagaja absoluutne max läbilaske võime, 9 liitrit jääb kuhugile nurgataha mis enam läbi ei mahu. Mina pigem võtaks miinimum 60, 80 oleks paraja varuga. Mida väiksem jagaja seda uimasemad liigutused kui õlid ei mahu normaalselt läbi...

liigutuste uimasus sõltub ka otseselt silindrite jämedustest suurustest.suur silinder suure pumbaga ja suure läbilaskega jagajaga liigub normaalselt,aga peenemad juba hüppavad sõna otseses mõttes kui just mitut silindrit korraga ei liiguta,joystikuga eriti mõnus toimetada,2 kangi peos ja mudkui vääna.
Vasta
#8

(08-05-2017, 21:54 PM)olli Kirjutas:  Absoluutset maxi kui sellist otseselt pole. Piisava rõhuga saab ka päris pisikesest avast selle 49l/min läbi suruda.
...

Palju peaks olema rõhk, et HVLP32 toatemperatuuril suruda läbi 8 mm ava tootlikkusega 49 l/min?

Püsime ikka reaalsuse piirides, eksole. Big Grin Sääraste süsteemide töörõhk on ikka kuni 160 MPa, kõvematel ka 210.

Kui teemaalgatajal juba nii lihtsa küsimuse peale on foorumist kinnitust vaja, kuidas siis lahendatakse tappide kinnitused taladele ja tagatakse vajalik dünaamika? Või on plaan 1:1 koopia valmistada enda metallitööoskuste parandamiseks?
Vasta
#9

var 1 Osta see:

Kuldsest börsist

tuleb odavam kui ise tehes kõik jupid osta/teha/teha lasta  

Ma ka mõtlesin ise keevitada-treida, kuni kah börssi juhtusin...
Omast kogemusest võin seda masinat ainult kiita (kuigi originaalis Avandi küljes töötegemine ei kõlba kuhugi, nähtavus on null)
Jõudu on kui elukal, murrab ja rebib pinnast väga hästi vrld oma suurusega.   Nõrk koht on pööraja kett.

var 2

vaata, kellel selline olemas on lähikonnas olemas ja uuri natuurist jagaja suurust, voolikute läbimõõte, pumpade tootlikkust jne  aga ka liigutuste kiirust ja kommentaare vajalikule kiirusele.

vihje 3  
 
Hakkasime metsatõstuki otsas greiferkopaga "proovima" kaablikraavi kaevamist... kuni valmis ta saigi.  Ehk kõik vajadused läbi mõelda, millist masinat ikka kõige rohkem tegelikult vaja on.  Metsatõstukiga saab kraavi kaevata, ekskavaatoriga puid laadida... eee on suht keeruline, noole käiguulatus on teises sektoris.

soovitus 4

Kui ise teed, siis enne kindlasti joonised, kogu mast koos nende silindritega, mis tegelikult on ja külge lähevad ja liigenditega valmis joonestada, muidu on pakkide viisi lõikekettaid vaja rauas sama proovimiseks.

vihje 5

väikesel ekskavaatoril on voolikud, jagajad, vooluhulgad tegelikult suht väikesed, minu oma käib ... eee vist oli 5,3 cc pump
Vasta
#10

Nagu ütlesin, ehitan pigem hobikorras, mitte raha või aja kokkuhoiuks otseselt. 
Masti, noole ja ülejäänud rauapoolega probleeme pole. Kogu metalliosa teengi joonise järgi ja olemas ka tehniline tugi. 
Lihtsalt hüdraulika osaga pole suuresti ise varem kokku puutunud ja sellest ka huvi harjutada ja proovida. Ma veel selle aja inimene kellele meeldib asju ise teha.
Ärge siis kohe pahandage kui mõne rumala küsimusega lagedale tulen
Kui keegi oskab kindlasti öelda et selle minupoolt näidisena toodud jagaja ei sobi, siis ostan suurema. Lihtsalt seepärast küsin, et mitte üleliigseid väljaminekuid teha endale.
Vasta
#11

(09-05-2017, 15:39 PM)dexter666 Kirjutas:  ...
Kui keegi oskab kindlasti öelda et selle minupoolt näidisena toodud jagaja ei sobi, siis ostan suurema. Lihtsalt seepärast küsin, et mitte üleliigseid väljaminekuid teha endale.

Sobib iga jagur. Lihtsalt mõnega on keberniiti rohkem. Väiksema vooluga jagur lihtsalt töötab aeglasemalt. Töörõhus oluliselt ei kaota - lõpuks tõuseb rõhk ikka ja saab jõu kätte.

Kõigepealt selgita välja, mis seisus Su leid on. Kui rõhku peab ja väga ei leki, siis kannatab ju aerutada. Venekeeles netis nõukajagurite kohta jutt palju. Võta Yandex.ru lahti ja kuku lugema.
Vasta
#12

(09-05-2017, 15:39 PM)dexter666 Kirjutas:  Nagu ütlesin, ehitan pigem hobikorras, mitte raha või aja kokkuhoiuks otseselt. 

Kui keegi oskab kindlasti öelda et selle minupoolt näidisena toodud jagaja ei sobi, siis ostan suurema. Lihtsalt seepärast küsin, et mitte üleliigseid väljaminekuid teha endale.

Kui see ehitatav on samas mõõdus, kui sellel kuldse börsi lingil olev Avandi oma ( mis sobib ka Bobcatile suuruse poolest) siis 1/4 tolli otstega 40l/min jagaja on maajailm, ei ole suuremat vaja. Nagu kirja sai, siis minu oma  käib  5,3cc pumbaga bensiinimootori otsas ja vundamenti ja muid kraave sai kaevatud küll ja veel.

Oluline on veel see, et silindrite surveid peab saama eraldi reguleerida.  Masti tõste näiteks läheb surve täiega aga masti pööre peab olema drosseldatud, muidu hakkab rapsima.  Töötamisel kogu aeg kangist tagasi hoidmine ei ole hea ega mugav.  Samuti "mast alla" ei tohi täie "vaba langemisega" tulla.   Selleks on olemas igasugu kavalad klapid-drosselid.

Lappa foorumit, kuskil puulõhkujate teemas on see exceli tabelike ka, millest silindrite diameetri järgi jõudu ja kiirust arvutada saab.  Seal ka pumba cc, kW ja kiirused.
Vasta
#13

(08-05-2017, 22:21 PM)dexter666 Kirjutas:  ... Idee poolest saaks kasutada ka 5 + 2 jagajat ruumi parema jaotamise mõttes, kuid ma ei tea kui otstarbekas see oleks?

Siinkohal on oluline märkida, et kõiki jagajaid päris niisama järjest ühendada ei saa. Lähevad need malmkorpused ikka lõhki küll.
Seda peab konkreetse jagaja müüja täpselt seletada oskama, millisega ja kuidas saab teha.

Veel on oluline näiteks ALU korpusega sektsioonidest jagaja pikkade kinnituspoltide õige pingutusmoment.  Mudeliti erinev ilmselt, müüja peab teadma.
Vasta
#14

(09-05-2017, 16:46 PM)pkmp Kirjutas:  
(08-05-2017, 22:21 PM)dexter666 Kirjutas:  ... Idee poolest saaks kasutada ka 5 + 2 jagajat ruumi parema jaotamise mõttes, kuid ma ei tea kui otstarbekas see oleks?

Siinkohal on oluline märkida, et kõiki jagajaid päris niisama järjest ühendada ei saa. Lähevad need malmkorpused ikka lõhki küll.
Seda peab konkreetse jagaja müüja täpselt seletada oskama, millisega ja kuidas saab teha.

Veel on oluline näiteks ALU korpusega sektsioonidest jagaja pikkade kinnituspoltide õige pingutusmoment.  Mudeliti erinev ilmselt, müüja peab teadma.

Väga õige.

Mistap on valik: kas teed asja selgeks ja tellid netist soodsat kaupa või lähed hüdraulikapoodi ja lased neil komplekteerida kokkusobiva ansambli.
Vasta
#15

Väga head vastused juba, väga palju kasulikku infot juba kogunenud.
Aitäh 
Kui keegi teab veel midagi mida peaks mainima, siis laske aga Wink
Vasta
#16

(09-05-2017, 13:54 PM)pkmp Kirjutas:  var 1 Osta see:

Kuldsest börsist

tuleb odavam kui ise tehes kõik jupid osta/teha/teha lasta  

Ma ka mõtlesin ise keevitada-treida, kuni kah börssi juhtusin...
Omast kogemusest võin seda masinat ainult kiita (kuigi originaalis Avandi küljes töötegemine ei kõlba kuhugi, nähtavus on null)
omadest kogemustest julgen sama soovitada.
Vasta
#17

Kui sellise suhtega (49L pump ja 40L/min jagaja) paned, siis hoia silma peal õli kvaliteedil ja õli temperatuuril. Tekib suur hõõrdumine ning temp võib üsna lakke tõusta, seeläbi surevad ära kiiremini flantside tihendid ning rohkem paisuvad seeläbi ka voolikud ja voolikute pressliitmikud. Mina läheks natuke muretuma variandi peale välja ja paigaldaks 80L/min jagaja. Jah on tõesti kallim, ent suurem, robustsem, läbivoolud suuremad ja töökoormuse tõttu eluiga ka pikem.
Vasta
#18

(10-05-2017, 19:28 PM)JaanKaer Kirjutas:  Kui sellise suhtega (49L pump ja 40L/min jagaja) paned, siis hoia silma peal õli kvaliteedil ja õli temperatuuril. Tekib suur hõõrdumine ning temp võib üsna lakke tõusta, seeläbi surevad ära kiiremini flantside tihendid ning rohkem paisuvad seeläbi ka voolikud ja voolikute pressliitmikud. Mina läheks natuke muretuma variandi peale välja ja paigaldaks 80L/min jagaja. Jah on tõesti kallim, ent suurem, robustsem, läbivoolud suuremad ja töökoormuse tõttu eluiga ka pikem.

Siis peavad ka silindrite mahud olema vastavad, et asi kole äkiliseks ei läheks. Drosselitega säädima hakates oleme tagasi alguses...

Nagu soovitati, võta too Exceli tabel ette ja tee väike rehnung. Ära unusta kontrollida, silindri poolt mõlemas suunas arednatavate jõudude suurusi! Oleks ju mage, kui muidu äge kopp ei jaksaks sirutatud poomi korral masti tõsta... Big Grin
Vasta
#19

(09-05-2017, 05:23 AM)maisalup Kirjutas:  Aga kas bobcat-il peab hüdraulilisi jalgu olema? Tõrtuk on niinui nii  bobiku tõstuki küljes. Teed fiksersitud jalad. Kui edasi liigud, kergitad tõstukit ja tööd tehes surud uuesti vastu maad. Nii hoiad 2kangi kokku ja saaksid näiteks 5 kangilise 80 liitrise jagaja.

Täna kõndisin ümber masti ja vaatasin, et ehk pole tõesti neid jalgu ette nii vaja. Eriti arvestades seda, et mul bobikul juba hüdro jalad taga olemas. Kuid miski sisetunne siiski ütleb, et võiks need esimesed käpad ka siiski olla..

Suuruselt on see kopp jah samasse kanti nagu see kuldses börsis näidatu. Masti haardeulatus ca 3,3m. Pöörderaadius hetkel ca 145-150 kraadi.

Selle leitud jagaja olen juba maha kandnud, kuna sealt on puudu tagasivoolu klapp, jagaja ise tundub Ok, aga lihtsalt seda vana asja ma eriti ei usalda. Olin juba ka seda meelt, et minna 80/l minutis jagaja peale aga peale viimaseid kommentaare olen tagasi seal kus alguses Big Grin kas 40 või 80....
Homme lähen käin mööda hüdropoode ja vaatan mis seal pakutakse
Vasta
#20

(10-05-2017, 20:32 PM)dexter666 Kirjutas:  
(09-05-2017, 05:23 AM)maisalup Kirjutas:  Aga kas bobcat-il peab hüdraulilisi jalgu olema? Tõrtuk on niinui nii  bobiku tõstuki küljes. Teed fiksersitud jalad. Kui edasi liigud, kergitad tõstukit ja tööd tehes surud uuesti vastu maad. Nii hoiad 2kangi kokku ja saaksid näiteks 5 kangilise 80 liitrise jagaja.

Täna kõndisin ümber masti ja vaatasin, et ehk pole tõesti neid jalgu ette nii vaja. Eriti arvestades seda, et mul bobikul juba hüdro jalad taga olemas. Kuid miski sisetunne siiski ütleb, et võiks need esimesed käpad ka siiski olla..

Suuruselt on see kopp jah samasse kanti nagu see kuldses börsis näidatu. Masti haardeulatus ca 3,3m. Pöörderaadius hetkel ca 145-150 kraadi.

Selle leitud jagaja olen juba maha kandnud, kuna sealt on puudu tagasivoolu klapp, jagaja ise tundub Ok, aga lihtsalt seda vana asja ma eriti ei usalda. Olin juba ka seda meelt, et minna 80/l minutis jagaja peale aga peale viimaseid kommentaare olen tagasi seal kus alguses Big Grin kas 40 või 80....
Homme lähen käin mööda hüdropoode ja vaatan mis seal pakutakse

Kiidad ennast hiljem, kui võtad 80-se. Läheb Bobi projekt õhtale, nokid välja ja konstruid mistahes aparaadi peale. Muidugi mõtle selle peale ka, et 80L/min jagajad peaksid kasutama 3/4" liitmikke ja ka jämedat voolikut. Selle viga on see, et ta on üsna paindumatu madu. Alati saab ahendada, ent selle aga on - voolik saab üsna üksjagu piitsa, silinder täitub aeglasemalt, mahlad lähevad kiiremini tuliseks. Ja 80-l kasutada väiksemat... tekib küsimus resursi raiskamise osas Smile
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne