Piiratud lubade vahetamine esmasteks
#1

Tere! Tahaks natuke abi saada. Mul on hetkel piiratud juhiload, aga paari päeva pärast saan 18 ja mul on tehtud ARKi eksamid esmaste juhilubade saamiseks. Kas ma tohin hakata sõitma kohe sünnipäeval ID kaardi alusel või pean ma ARKist load enne kätte saama?
Vasta
#2

Load peavad olema ikka kätte antud, et need kehtima hakkaksid. Vähemalt 2008 oli nii. Vahepeal küll ei pea enam luba kaasas kandma, kuid kehtiv luba peab reaalselt ikka olemas olema.
Vasta
#3

Maanteameti e teenindusest on näha mis load on, füüsiliselt ei pea veel luba olemas olema, aga kui seal on siis võib sõita.
Vasta
#4

(16-10-2017, 11:14 AM)Kult Kirjutas:  Maanteameti e teenindusest on näha mis load on, füüsiliselt ei pea veel luba olemas olema, aga kui seal on siis võib sõita.
See igati tervitatav uudis kui nüüd on niimoodi. 2008 sain veel trahvi lubade puudumise eest, kuigi 18 täis ja load ootasid ARKis väljavõtmist (nädalavahetuse tõttu). Tolajal kuna lube polnud välja võetud polnud ka juhtimisõigust. Omas "tarkuses" lootsin ka, et trahvi saaks aint selle eest et pole lube kaasas.
Vasta
#5

Juhiluba peab olema väljastatud siis on kehtiv juhtimis õigus. Sinnamaani on kehtiv juhiluba. Ärge katsetage eelnevaid kuldi jutte. Läheb kalliks.
Vasta
#6

Liiklusseaduse § 106 lg 2 sätestab järgmist - Pärast eksamitulemuste vormistamist ja kuni esmase juhiloa saamiseni, kuid mitte kauem kui kümme tööpäeva pärast sellekohase eksami sooritamist, tõendatakse juhtimisõiguse saanud isiku õigust juhtida mootorsõidukit liiklusregistri andmete alusel.


Selline sõnastus kehtib alates 01.05.2015. Enne seda kehtis vähemalt alates 01.07.2011, aga minu mälu järgi ka juba aastaid varem sama säte sõnastuses, et pärast eksamitulemuse vormistamist kuid mitte kauem kui 15 päeva võis autot juhtida koolituskursuse tunnistuse alusel, millele Maanteeamet oli vastava märke teinud juhtimisõiguse andmise kohta. 

Seega õige soovitus on vaadata e-teenindusest, kas juhtimisõigus on olemas ning lugeda 10 tööpäeva ning loomulikult ka arvestada oma sünnipäevaga. Pärast 10 tööpäeva möödumist peab aga juhiluba olema füüsiliselt käes, kuigi kaasas ei pea kandma. Riik nimelt tahab, et dokument siiski oleks inimese käes (LS § 96 lg 1), kuigi see ei mõjuta juhtimisõiguse kehtivust. Ainus erand on esmane juhiluba, mis tunnistatakse kehtetuks, kui seda ei ole 12 kuu jooksul välja võetud ning siis tuleb uue esmase juhiloa saamiseks uuesti eksamid sooritada.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne