Abi puulõhkuja ehitamisel
#1
Photo 

Tere targemad! Lühidalt - oli ammu mõte ennast harida ja nö. "learning by doing" stiilis ehitada puulõhkuja, mis ATV järelkärule mahuks ja oleks bensiinimootoriga. Netis ja YoutoBe 's ideede puudust juba ei tule, küll aga ei ole need jus kõige täpsemini kirjeldatud ja detailidesse lahti seletatud ja kui ongi, siis mingis USA mõõdustikus, mis võtab juba keskendumise mujale. Põhimõtteliselt sai ta nüüd valmis, aga vot ei tööta Sad Esialgu tahtsin käima panna ta vana classic muruniiduki mootoriga (vedeles niisama) ja sain aru et see ei toimi, nüüd proovisin suurema 6,5hp mootoriga ja ikka ei toimi. Mootor veab ennast küll ääriveeri kuidagi käima, aga kui peasilindrit liigutan, siis vaevaliselt liigub ja mootor sureb ära. Ma siis mõtlesin, et võtan tagasivoolu filtri vahelt ära, võtan kiilu üles/alla silindri jagaja vahelt ära ja jätan ainult peasilindri ning selle jagaja - ei tööta, sureb ära, isegi tühi silinder ei liigu edasi-tagasi.

Ma siin mõtlen, et 6,5hp peaks ikka nii palju jaksama, et silinder ikka liiguks, sest kui õli sees ei olnud, siis käega tõmmates sain ikka tsükli tehtud ja kui ma ajan pumpa akudrelliga ringi, siis ka silinder teeb oma töötsükli ära, küll väga aeglaselt, aga kindlalt.

Pump on Hyrdosila Master series 32 (NS32M-3), mootor 6,5 hp, jagaja 80l/min, voolikud 3/4 tolli ja jagajast silindrisse 1/2 tolli, peasilinder käiguga 500, säär 50 ja silinder ise 90. Kiilu reg silinder 40mm ja säär 90mm käik 100mm, jagajast väiksesse silindrisse läheb 3/8 tolli voolikud ja ühendused. Jagajad on ühendatud nii, et kõigepealt käib õli läbi kiilu silindri ja seal on nö "power beyond" süsteemiga viidud peasilindri jagajasse. 

igatahes kui keegi oskab öelda, kas antud juhul piisab sellest, et panna suurem mootor nt 13-15hp, siis oleks ok ja teeks ära ning asi töötaks. Aga mul on kahtlane tunne, et ka see ei aita (sest 6,5 hp peaks seda vähemalt tühjalt ilusti liigutama). Või kui panna väiksem pump, aga samas analoogsed masinad töötavad ka analoogsete pumpadega. Kas võib olla, et voolikud on liiga jämedad/peenikesed? Survest ma ei tea midagi, aga ka selle manomeetri saab vahele panna kui sellest abi oleks. Kas võib olla ehk on jagaja/jagajad vigased, häälestamata ? Igasugune abi on teretulnud! Big Grin
Proovin mõne pildi ka siia panna kui sellest oleks abi. 

   
   
   
Vasta
#2

Muruniitja mootor- viimaks see vajab hooratast, kuna terasid  vunki  hoidmas enam pole. Ja 10 pumbast peaks maa ja ilm olema- saab korralikult pöörded üles, kus juba ragistamiseks pöördemomenti rohkem. Või on jagaja selline, kus "sundlangetamist " pole. Vaheta silindril voolikuotsad omavahel ja proovi. Kui nüüd toimib, siis tagasiliikumine teha vedrudega. Mis küll vähendab veidi kasulikku tööd. Voolikujämedused nii aegluup asja juures küll ei mõju. Mootori ja pumba pöörlemissuunad ühtivad?
Vasta
#3

kas survet ikka on?töötava pumbaga lase voolikliited kergelt lahti ja surve olemas siis peaks ju purskama.10 pump liigutaks küll jah selle mootoriga.
Vasta
#4

Sellel mootoril eraldi hooratast vaja pole. Toimib kenasti ilma, nagu enamus horisontaalse väntvõlliga statsionaarmootorid ikka.
Küll aga ei sobi NZ32 pump otse selle mootori otsa. Seda kahel põhjusel.
Esiteks, see küll natuke vaieldav, aga üldiselt ikkagi levinud arusaam, et selle mootori aretatavad umbes 3000 pööret on antud pumba jaoks natuke liig. Ka NZ10 jaoks natuke liig. Lihtsalt kulub ruttu, muud midagi. Näiteks 1500rpm elektrimootor oleks OK.
Teiseks, väike arvutus näitab, et see pump toodab 3000 rpm juures 96 liitrit minutis!!! Ja siin peitub ka peamine probleem. Sellise koguse õli läbi surumiseks on vaja juba ilmatuma suuri voolikuid-jagajaid. Seejuures 30 bar surve jaoks on vaja arvutuslikult 4,8kW võimsust. Mu puulõhkujal on umbes 20-30bar juures tühjalt liikumise surve. Vintskemad puud lõhenevad aga alles kusagil 100-150 bar juures. Ja selleks oleks antud pumbaga vaja juba 24kW mootorit (32 HP!!).
Nz10 pumbaga oleks 3000rpm juures 100bar aretamiseks vaja 5kW. Tõenäoliselt osa puid saaks juba selle mootoriga lõhutud, osa mitte.

Parim variant oleks osta spetsiaalne puulõhkuja pump. Need on mõeldud kuni 3600rpm ning omavad kahte kiirust. Rõhu kasvades lülituvad automaatselt üle madalamale kiirusele. Tänu sellele on tagatud kiire liikumine tühjalt ning palju jõudu (aga aeglane liikumine) kui puu vahel. Siis kannataks ehk 6,5hp mootoriga täitsa midagi ära teha.
Vasta
#5

(13-11-2017, 19:54 PM)olli Kirjutas:  Sellel mootoril eraldi hooratast vaja pole. Toimib kenasti ilma, nagu enamus horisontaalse väntvõlliga statsionaarmootorid ikka.
Küll aga ei sobi NZ32 pump otse selle mootori otsa. Seda kahel põhjusel.
Esiteks, see küll natuke vaieldav, aga üldiselt ikkagi levinud arusaam, et selle mootori aretatavad umbes 3000 pööret on antud pumba jaoks natuke liig. Ka NZ10 jaoks natuke liig. Lihtsalt kulub ruttu, muud midagi. Näiteks 1500rpm elektrimootor oleks OK.
Teiseks, väike arvutus näitab, et see pump toodab 3000 rpm juures 96 liitrit minutis!!! Ja siin peitub ka peamine probleem. Sellise koguse õli läbi surumiseks on vaja juba ilmatuma suuri voolikuid-jagajaid. Seejuures 30 bar surve jaoks on vaja arvutuslikult 4,8kW võimsust. Mu puulõhkujal on umbes 20-30bar juures tühjalt liikumise surve. Vintskemad puud lõhenevad aga alles kusagil 100-150 bar juures. Ja selleks oleks antud pumbaga vaja juba 24kW mootorit (32 HP!!).
Nz10 pumbaga oleks 3000rpm juures 100bar aretamiseks vaja 5kW. Tõenäoliselt osa puid saaks juba selle mootoriga lõhutud, osa mitte.

Parim variant oleks osta spetsiaalne puulõhkuja pump. Need on mõeldud kuni 3600rpm ning omavad kahte kiirust. Rõhu kasvades lülituvad automaatselt üle madalamale kiirusele. Tänu sellele on tagatud kiire liikumine tühjalt ning palju jõudu (aga aeglane liikumine) kui puu vahel. Siis kannataks ehk 6,5hp mootoriga täitsa midagi ära teha.

Kes või kus meil neid kaheastmelisi spets pumpasid müüb ?
Vasta
#6

Ei oska öelda. Ise tellisin kunagi sealt: http://www.surpluscenter.com/Hydraulics/...ter-Pumps/
Aga sellest on juba palju aastaid möödas, vast tänapäeval müüb keegi meie maal ka juba selliseid.
Vasta
#7

nz 32 ilmselge liig selle mootori jaoks, ise arvan,. et minul 13hp mootoriga kus ülekanne on aeglustatud 1800 pöördeni kui mootoril on 3600 pööret peaks selline piiripealne lahendus olema. Sinu lahenduse puhul pakuksin huupi, et maksimum oleks nz16 sobilikum nz10. Kui kiirust taga ajad siis 2astmeline pump  või suurem mootor
Vasta
#8

(14-11-2017, 07:42 AM)maisalup Kirjutas:  nz 32 ilmselge liig selle mootori jaoks, ise arvan,. et minul 13hp mootoriga kus ülekanne on aeglustatud 1800 pöördeni kui mootoril on 3600 pööret peaks selline piiripealne lahendus olema. Sinu lahenduse puhul pakuksin huupi, et maksimum oleks nz16 sobilikum nz10. Kui kiirust taga ajad siis 2astmeline pump  või suurem mootor

tuldeb nõustuda.panin t-25 mootori otsa 30 pumba ja no tõmbab ikka hinge kinni tühikäigul,käima läeheb aga jah kägistab.
Vasta
#9

Käisin tõin just poest nš pumpade prozüüri- nz16 tahab saada 1800 pöörde juures nagu minu puulõhkuja tuleb 10,44hj/7,68kw nominaal pööretel 2400 on vajadus 13,8kw 160bar hüdraulikasuve korral
Nš32 tarbib 2400 pöörde juures 26,6kw 160bar survega
Nš6 tarbib 5,8kw, need nüüd max jõu vajadus üle mille kindlasti ei tarbi tehase andmetel
6hj mootorile on 32 pump ilmselgelt üle jõu käiv, 13hj bensiini mootor saaks hakkama Nš16 kui see on võlli küljes ja mootori pöörded ei ületa 2400
Vasta
#10

Meil on kaks hüdraulikateemat, milles kogu vajaminev teadmine on kirjas. Keegi ei hakka siin jälle hüdrostaatikat üle kirjutama.

Muu hulgas on seal üks kena Exceli tabel, millega saab asju rehkendada.
Vasta
#11

(15-11-2017, 16:46 PM)v6sa Kirjutas:  Meil on kaks hüdraulikateemat, milles kogu vajaminev teadmine on kirjas. Keegi ei hakka siin jälle hüdrodünaamikat üle kirjutama.

Muu hulgas on seal üks kena Exceli tabel, millega saab asju rehkendada.

Je need teemad ka olen laias laastus läbi vaadanud, aga kuna seal, kus see tabel on, on ka miski ligi 30 lk neid postitusi, see on omaette pikk lugemine. Arvasin, et miski oluline jäi kahe silma vahele, sestap ka küsisin siin üle ja väga tänud siinkohal headele inimestele kes viitsisid kaks-kolm minutit mulle pühenduda. Aitäh! Tabeli leidsin üles ja olen juba ka targem. Proovin üle minna nz10 pumba peale, vaatan mis saab. Esialgu on nii odavam, aga samas otsin ka kaheastmelist pumpa, hiljem võib ka 13-15hp mootorile üle minna.
Vasta
#12

Palju hüdrosilindri kolvi läbimõõt on muidu? Sellest oleneb see, mitu tonni millise surve juures ta surub. Mu masinal on 100mm kolb ja enamus kangemaid puid lõhenevad kusagil 100bar juures. Ehk umbes 8 tonni lükkejõudu. Väga harva kui on rohkem vaja. Kui on näiteks 80mm kolbiga silinder, siis on 8 tonni saavutamiseks vaja aga juba 160bar rõhku, kuna teatavasti pindala (ja jõud on just nimelt pindala ja rõhu korrutis) väheneb ruutsõltuvuses diameetrist. 
Ja siin võib üsna kindel olla, et NZ10 pump antud mootoriga jääb 160bar saavutamisel hätta. Raske on ilma teadmata pakkuda, millise pöörde juures selle mootori kõige suurem võimsus on, aga kui puusalt pakkuda näiteks 3000rpm, siis on 160bar saavutamiseks vaja 8kW jõudu, ehk pea 11 hobest.
Seal mu antud lingil kõige pisem kaheastmeline pump on väikse surve juures ~12ml/rpm tootlikkusega (ehk natuke kiirem kui NZ10) ja suuremal survel 3,6ml/rpm tootlikkusega, ehk umbes 3x aeglasem kui NZ10. Samuti on tollele pumbale lubatud maksimaalseks surveks üle 200bar. Ja selle surve saavutamine 3000rpm juures vajaks kõigest 3,6kW mootorit Smile

Vot. Palju keerulisi numbreid. Aga soovitan läbi mõelda igaljuhul ja võimalusel rehkendada maksimaalseks lõhkumisjõuks vähemalt 10 tonni. Tolles samas hüdraulika tabelis kõik valemid olemas selleks. Kui silinder vähemalt 80mm, siis tundub hea pumbaga tehtav, alla selle läheb keeruliseks igal juhul.

Edit.
Novot, ise pime Smile
Ilusti kirjas et 90mm. Siis soovitan kuhugi sinna 160bar kanti töörõhu sättida. Peaks suuremal enamustel juhtudel piisama. Kui tahta ka kõige kangemate puudega kindla peale välja minna, siis 180-200bar tagaks selle juba küll.

Edit2.
Pildi järgi raske hinnata, aga kas "silinder ise 90" tähendab siis ikka silindri sisemõõtu, mitte välismõõtu?
Vasta
#13

6,5 hp mootoriga suudavad hiinlased tekitada 10-12t lõhkumisjõudu
http://tooriistamarket.ee/et/puul%C3%B5hkuja-10t-52-cm
http://tooriistamarket.ee/et/puul%C3%B5h...0cm-vertik
http://tooriistamarket.ee/et/puul%C3%B5h...aline-52cm
Vasta
#14

Kõik on võimalik, minu lõhkuja silinder talub kuni 310bar survet mis teeb siis sellise pindala puhul 15 tonni, 160bar juures on see 8tonni, valikute küsimus kas kiirus või jõud. 2 astmelised pumbad tavaliselt toimetavad 210bar juures ja kiirem käik on neil kuni 90bar
Vasta
#15

need tonnid on vist sageli üsna erinevad. mul näituseks palaxi andmetes kirjas, et lõhkuja muljub kolme ja poole tonniga. tal oma hüdro, ringi ajab traktori pärast pulgaga võetav jõud ja enamasti tiksub tühikäigul, mitte ette nähtud pööretel. kiirus küll sellest aeglasem, kas tonne ka vähem, ei mõista öelda. aga väga harva jääb lõhkumisega jänni. mis sae vahelt pressides läbi mahub ja enam-vähem puud meenutab, selle ka ää lõhub. 
kui mõni teine lõhkuja nõuab vägagi kahekohalisi tonninumbreid, siis äkki on mingid teised tonnid või ehk kirved veidi vale ehitusega?
Vasta
#16

Mul neljaharuline kirves, mis liigub hüdroga üles-alla. Just nagu teemaalgataja piltidel. Mul küll pandud horisontaalsed terad vertikaalsest 1-2 cm taha poole, ehk enamus juhtudel läheb puu kõigepealt pooleks ära ja alles siis jõuab horisontaalsete teradeni. Aga on ka selliseid kände mis end sinna korralikult ümber sõlme keeravad enne kui lõhenema hakkavad ja sel juhul on seda jõudu vaja.
Vasta
#17

(16-11-2017, 01:11 AM)olli Kirjutas:  Palju hüdrosilindri kolvi läbimõõt on muidu? Sellest oleneb see, mitu tonni millise surve juures ta surub. Mu masinal on 100mm kolb ja enamus kangemaid puid lõhenevad kusagil 100bar juures. Ehk umbes 8 tonni lükkejõudu. Väga harva kui on rohkem vaja. Kui on näiteks 80mm kolbiga silinder, siis on 8 tonni saavutamiseks vaja aga juba 160bar rõhku, kuna teatavasti pindala (ja jõud on just nimelt pindala ja rõhu korrutis) väheneb ruutsõltuvuses diameetrist. 
Ja siin võib üsna kindel olla, et NZ10 pump antud mootoriga jääb 160bar saavutamisel hätta. Raske on ilma teadmata pakkuda, millise pöörde juures selle mootori kõige suurem võimsus on, aga kui puusalt pakkuda näiteks 3000rpm, siis on 160bar saavutamiseks vaja 8kW jõudu, ehk pea 11 hobest.
Seal mu antud lingil kõige pisem kaheastmeline pump on väikse surve juures ~12ml/rpm tootlikkusega (ehk natuke kiirem kui NZ10) ja suuremal survel 3,6ml/rpm tootlikkusega, ehk umbes 3x aeglasem kui NZ10. Samuti on tollele pumbale lubatud maksimaalseks surveks üle 200bar. Ja selle surve saavutamine 3000rpm juures vajaks kõigest 3,6kW mootorit Smile

Vot. Palju keerulisi numbreid. Aga soovitan läbi mõelda igaljuhul ja võimalusel rehkendada maksimaalseks lõhkumisjõuks vähemalt 10 tonni. Tolles samas hüdraulika tabelis kõik valemid olemas selleks. Kui silinder vähemalt 80mm, siis tundub hea pumbaga tehtav, alla selle läheb keeruliseks igal juhul.

Edit.
Novot, ise pime Smile
Ilusti kirjas et 90mm. Siis soovitan kuhugi sinna 160bar kanti töörõhu sättida. Peaks suuremal enamustel juhtudel piisama. Kui tahta ka kõige kangemate puudega kindla peale välja minna, siis 180-200bar tagaks selle juba küll.

Edit2.
Pildi järgi raske hinnata, aga kas "silinder ise 90" tähendab siis ikka silindri sisemõõtu, mitte välismõõtu?
See 90 mm on väline mõõt. Kuna ei ostnud seda ise, siis ei te ka max lubatud rõhku ega sise diameetrit. Aga ilmselt siis tegu minimaalselt 80mm, kuna sein ikka vast 5mm või vähem.
Vasta
#18

https://www.kuldnebors.ee/search/polluma...%BCdropump

Uuri sealt, temal on võibolla pisemaid pumpasid ka.
Vasta
#19

Vahepeal sain siis nokitseda uue sidurikoja ja pumba-mootori ühenduse kallal, panin ka manomeetri. 10-se pumbaga 3000rpm ja 80 bari juures lõhkus täitsa normaalselt esimese partii pakke, kuni oksakohad mu standard tööriistapoe metallist 6mm kiilu kõveraks lükkasid. 

Siit küsimus, kas keegi oskab soovitada metallitöökoda, kes teeks võimalusel mingist tugevamast (Hardox või boormetall või mõni muu tööriistametall) 6mm paksusest lehtmetallist uue kiilu. St kas kellelgi on olnud sama mure ja kuidas/kus saanud lahenduse? 

Igasugune abi teretulnud!


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
       
Vasta
#20

(28-11-2017, 19:53 PM)Rraivo Kirjutas:  Siit küsimus, kas keegi oskab soovitada metallitöökoda, kes teeks võimalusel mingist tugevamast (Hardox või boormetall või mõni muu tööriistametall) 6mm paksusest lehtmetallist uue kiilu. St kas kellelgi on olnud sama mure ja kuidas/kus saanud lahenduse? 

seev6 mm nats vähe pole vä?mul rist mille materjali paksus 10-15 silma järgi,espakist soetatud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne